כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  החינוך שלנו

  ארכיון

  0

  תחבולות מלחמה...ריכוז מהעולם העתיק..פרונטינוס

  9 תגובות   יום שני, 14/9/15, 16:02

  ''

   

   

  במבוך  מלחמות  המוחות  שקבעו בעבר את  הגאוגרפיה  של  עולמנו...יש מקום להבנת העבר  ומחשבות מנהיגיו

  לכל מי שמתעניין  בתורת ההחלטות, בתרגילי מוחות, בבני  אדם, ובוודאי בהסטוריה בכלל  .

  הספר נכתב על ידי סקסטוס יוליוס פרונטינוס שהיה קונסול, סנטור  ואיש  ספר.   ותורגם מרומית על ידי פרופסור דבורה גיגולה , הוצאת ספרים ע"ש  י"ל  מאגנס, האוניברסיטה העברית ירושלים.

  (נולד  ב 35  בפרובנס, היה קונסול וסנטור, מפקד הכוחות בבריטניה בכיבוש וולס, ומת ב 104  לספירה)

  הספר הזה נכתב כאוסף דוגמאות נרחב, לספר  התאורטי  שלו  שאבד, אבל   נזכר  כחשוב בספרות העתיקה  עד  ימי  הביניים.  

      התחבולות מקיפות את איסוף המידע, הריגול, הגנה, תקיפה  בין אם כנגד האוייב, ואפילו  לחיזוק  ודרבון  החיילים לקרב.

  בספר  הראשון מספר על  תחבולות לפני  הקרב: ובהן  12 צעדים מהסתרת התכניות, התחקות אחר האוייב, בחירת סוג  המלחמה,החלצות, מארבים,הסחת דעת האוייב, דיכוי מרידות חיילים, דירבון הצבא,והפגת פחדים בחיילים.

  בספר  השני:  בחירת  עיתוי  הקררב, מיקומו, מערך  הקרב, הטלת מהומה  במערך האוייב, מארבים, כיצד להניח  לאויב  להיחלץ מכיתור ביאושו, הסתרת פורענויות,השבת רוח קרב, ,שיפור מצב ביש,הבטחת נאמנות של מי שמתנדנדים,ועל ההימלטות.

  בספר  השלישי :   הפתעות, הולכות שולל של  נצורים, העמדות פנים, הסחץ  דעת,מלכודות,נסיגות מדומות

  בספר  הרביעי:  משמעת,הסתפקות במועט,צדק, דבקות במטרה, רצון  טוב ומתינות,ועצות שונות

      בהמשך כתבה פרופסור דבורה גילולה הסברים  ופרשנויות  לאירועים , כולל  רקע  ותיארוך

      כנספח  ישנם  תיאורים  מדויקים  כגון..על  דו קרב  שהגלים הציעו לרומאים  בגשר על  הנהר אניו,כשגלי  ענק  קרא  לרומאים  להציב  מולו  נציג רומאי  וזה  יכריע ..  טיטוס מנליוס  ביקש  מהדיקטטור רשות  להילחם  וקיבל  ברכתו..  עם חימוש קל  של  חרב  ספרדית, ומגן של  רגלי..  הענק  הגלי  חרץ לו  לשון , עם ציוד  מפואר ומעוטר זהב. ובהכותו  בתחתית המגן  ,שהחליקה  החרב  לחיבור  בין  שריון  הגלי  . מנליוס  לא  התעלל  בגופה, לקח  שרשרת ממנו וענדה על  צווארו. 

         כל מי  שיצפה  לשמוע בגלי  צהל על אמנויות  מצביאים, מורשת  קרב, או  אפילו  ספר  זה  יופתע...כי לא  ימצא..   האמת  שאפילו  הוצאת מערכות לא  הוציאה  ספרים כאלו  ביוזמתה... ולכן מחמאות לפרופ' גילולה. 

   

  ''

  דוגמאות:

        חניבעל ,כדי להמיט קלון  על  הרומאי  פביוס  ,נמנע  מלגעת  בשדותיו, ובזז  את  האחרים. פביוס העביר  את  הבעלות על נכסיו  לידי  המדינה והסיר את  לב  האזרחים מכל חשד  בנאמנותו.

        הקונסולים פביוס ומנליוס במלחמתם באטרוסקים ראו שהצבא סירב  להילחם. הם  התחזו  כמתמהמהים, עד  אשר  עלבונות האוייב  דרבנו את החיילים לתבוע  מהמפקדים לצאת לקרב  ולהישבע שיחזרו מנצחים.

       פביוס  מקסימוס פחד  שצבאו לא  ילחם  בכל מאודו,אם  ישים מבטחו באוניות  המילוט.  וציווה  להצית  אותן לפני תחילת  הקרב.

       פביוס שמלחמתו  כקונסול ברביעית בסמנטים ,לא  הצליח לפרוץ, ושלח את  סקיפיו עם כוחות לגבעה מהצד, ממנה אפשר  להגיע  לאחורי  האויב,  זה  הפחיד את הסמנטים, ועודד  את הרומאים לשינוי המצב.

      יוגורתה שרכש  ידע  ברומית,בהיותו במחנה  הרומאים, צעק בחזית המערך שהרג את  גיוס  מריוס,וגרם  לנסיגת  הרומאים.

       קרויסס   הציב  עדר  גמלים  מול  הפרשים, מוזרותם וריחם הפחידו את הסוסים שהשליכו מגבם את הרוכבים,רמסו את חיילי  הרגלים ,והקלו על האויב  בנצחונו.

        הספרדים במלחמתם בחמילקרת ,רתמו שוורים  לעגלות, מילאו אותן  בזפת וגופרית ,הציבו אותן  בחזית ,ובהינתן אות הקרב  הציתו אותן,הדהירו את השוורים  מול האוייב  ופרצו  את  המערך.

      הקרתגים שלחו את מחר  בעל  להילחם בשבט אפריקני  מורד, בידיעתו שהם חובבי  יין, הכין מאגר  יין  מדולל  בדודאים, שפעולתו מרדים עד  מרעיל.  ניהל קרב  קל  , ונסוג ממחנהו  בהשאירו את אוייביו  להתבשם בו  בלילה, ולחזור  לאספם כביצים  עזובות .

       אנשי כיוס שלחמו  באריתראים לכדו  צופה  על  פסגת  הר, לקחו את  בגדיו , וסימנו  להם לנוע למארב.

        ממנון איש  רודוס  עם  צי  של  200  אניות ,התקרב  לאויב  עם  מספר  תרנים  מועט, החביא את שאר  אניותיו, וכשהאויב  התפתה...הביא  את  שאר  כוחותיו  לפעולה.

       תמיסטוקלס ,אחר  שנוצח כסרסס ,והאתונאים רצו  להחריב את  הגשר  (בין אסיה לאירופה) , אסר  עליהם  והוכיח  להם שעדיף לא להעמיד אותו  למלחמת  יאוש, ואף  זירז  את  כסרסס  עם  הודעה  מה  הסכנה  האורבת  לו   אם  לא  יחיש בריחתו. 

        פירוס, בין  הוראותיו  לקרב המליץ לא לדלוק  אחר  האויב הבורח בעקשנות. לא  רק  במחשבה רגעית, אלא  גם לעתיד לבוא שייסוג  בלות  משדה  הקרב,אם ידע  שלא  ירדפו  אותו  להשמדה.

        כשחניבעל הגיע  לאיטליה נטשו  אתו  3000  קרפטנים,  הוא הכריז  ששילח  אותם , וכדי לעורר  אמון  בדבריו שילח עוד  אחרים שתועלתם מועטה.

       רוקיוס שראה שהפרשים  המוקדונים מחילות  העזר  שלו  ערקו  לאויב, ציווה  להריע בחצוצרות ושילח  בעקבותיהם יחידות פרשים. האויב  הבין  שהתחיל הקרב וקידם את העריקים  בחניתות. המוקדונים ראו שמלפנים ומאחוריהם הם בבעיה, והסתערו ..

      לוקיוס  סולה  שאחד  ממפקדיו  ערק, עם יחידת פרשים, הודיע שזה  נעשה  בפקודתו,הסיר מהם מבוכה, וחיזק את רוח חייליו שתצמח תועלת מכך.  

    פריקלס  שראה שברק   הטיל  פחד  על  חייליו , כינסם  לאספה, הצית  אש על ידי  אבן באבן, ושיכך  אימתם כשהסביר להם שחיכוך העננים יצר את הברק.

       דומיטיוס קלבינוס צר על  לואריה, עירם של הליגורים. שהייתה  מוגנת במיקום, בביצורים ובלוחמיה. הוא קבע לו  מינהג  לצאת תכופות עם אנשיו , להקיפה ולחזור למחנהו. השיגרה פיתתה  את התושבים להאמין  שזו דרך האימון  הרומאי, ואז  הפך  קלבינוס את שגרת הטיול  להתקפת פתע, והשתלט  על  החומות. 

       הקוסול  גיוס  דואיליוס אימן  את  הצי  שלו להרגיל  את  הקרתגים להתייחס  בשאננות למעשיו, ואז  בהזנק  פלש  לחומות.

        אלקיביאדס האתונאי  ,רצה לכבוש את העיר קיזיקוס, באופן לא צפוי ציווה  על  נושאי החצוצרות  להריע  בצד אחר של  החומות, שאליו  התרכזו  המגינים, אבל  הוא  עלה  על  החומות במקום  שבו לא  הייתה  התנגדות.

        תרסיבולוס , מצביא אנשי מילטוס, תקף  את העיר  מהיבשה, שוב  ושוב,  אבל  מטרתו  הייתה  הנמל  סיקיון, ולשם נכנס  עם  הצי, כשכל הצבא  מרוכז  בצד  אחר.

     חניבעל במצור  על  העיר  הימרה, הניח במתכוון לאויב לכבוש  את מחנהו, וציווה  על  הפונים לסגת.  אנשי  העיר  כה  התלהבו ורצו  לביצורי  הפונים, אבל  המארב  של חניבעל כבש את העיר  הריקה.

      אותו  חניבעל  עשה  בגרסאות  שונות  את  תרגילו  של  יהושוע  עם  העי  , למשל  לאנשי סגונטום .   וחימילקו  הקרתגי עשה  כן  לעיר  אגריגנטום  ברקה  מצביא הפונים  עשה  בדיוק  כך  עם  צי  האניות  שלו  על  עיר במערב  סיציליה  בשם  ליליביום.

          חניבעל שערקו  ממנו  חיילים  למחנה  הרומאים, ידע  שיש במחנהו מרגלים, והודיע  שהם לא עריקים אלא יצאו  בפקודתו  ...התצאה  הייתה  שהרומאים  לכדו אותם ,ושלחו אותם גידמים בחזרה.

      מרקוס קאטו (הזקן) הערים על ערי ספרד  הבצורות במכתב שהיגיע בו זמנית לכל עיר, כאילו היא  לבדה  נדרשת להריסת החומות. לו ידעו שהדרישה גם לאחרות ,יכלו למרוד.

      קאטו בספרד חשב שיצליח  לכבוש עיר אם יתקוף אותה  במפתיע. ביומיים  השלים מסע בן 4 ימים בשטחי שממה  וטרשים וניצח את  האויב, שלא חשש  כלל. כששאלו אותו איך הצליח, אמר שאנשיו ניצחו  כבר  במסע.

  חימיליקו,מצביא  הפונים ,במסע עם צי האניות לסיציליה, מסר מכתבים חתומים לכל קברניט ,לפתיחה רק אם סערה תטה את האניה ממסלול ספינת המצביא.

    נרו ,שחנה  מול חניבעל ,..השאיר מדורות דלוקות בלילה עם שומרים,  יצא עם  10000 לוחמים לחבור לקונסול  העמית סלינטור, שניהם היכו את עזרובעל..שהתקרב  לעזור לחניבעל,   והתייצב  בבוקר מול  חניבעל.

    מטלוס פיוס ,בהיותו בספרד, נשאל מתי הוא מתכוון  לצאת  למסע, וענה לשואל: לו  כותנתי יכלה לספר זאת...הייתי  שורף אותה.

      סקיפיו אפריקנוס ניצל הזדמנות לשגר משלחת לסיפקס, וציווה  על הנבחרים בטריבונים ובקנטוריונים להתלוות בלבוש עבדים ולבחון את כוחות המלך, כששחרר סוס מרתמתו והם רדפוהו בכל  מחנה  האויב ,הגישו דוח מקיף, ובאמצעותו השמיד את האויב.

    הקונסול פאולוס ראה  להקת ציפורים  מתרוממת מהיער  במעוף  חפוז ,והסיק שמארב מחכה לו  שם.

     פיליפוס לא יכול היה לחצות את מיצר סטנה ,כי האתונאים שמרו עליו. הוא כתב לאנטיפטרוס שתרקיה מרדה  והא  חייב  לחזור, ודאג  שהמכתב  יפול לידי  האויב. האתונאים סברו שסודות מקדוניים  נפלו  בידם ,וסילקו את הצי  שלהם...  לנוחיותו  של פיליפוס  שחצה בקלות.

                                     

  ''


  דרג את התוכן:

   פרופיל

   לואיס קרול
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   חירויות וזכויות -בגונגל החיות