כותרות TheMarker >
  ';

  היום שהיה

  בלוג אינפורמטיבי בעיקר, מבחר נושאים מכל העולם, וגם קצת מפרי עטי..

  0

  הבהלה לנייר הטואלט

  10 תגובות   יום שישי , 25/9/15, 11:51

   

   
  היה מחסור של דברים רבים לאורך ההיסטוריה, כגון הנפט, הגומי, קפה, תרופות, מזון וכו`. עם זאת, אחד המחסורים המוזרים ביותר שהיה לפני מספר שנים, הוא המחסור בנייר טואלט.. והכל בגלל מתיחה! עובדה שלעולם לא הייתה צריכה לקרות.
   
   
  ''
   
  ברור, הנייר טואלט לא היה קיים תמיד, אנחנו יכולים להיות די בטוחים שאיש המערות לא עצר בשום מגה סופרמרקט כדי לקנות את חבילת הנייר טואלט שלו. למרות שצריך לציין, שבן האדם הוא החיה היחידה שיש לו את המיומנות להתנקות לאחר עשיית הצרכים.. לכן, אנשי המערות השתמשו עם חומרים כגון עלים ומקלות.
   
  כמובן שהאזור היכן גרו קבע את חומר הבחירה. באמריקה הקולוניאלית, היו אלה עלי קלחי תירס ששימשו אותם, קונכיות הצדפות גם היו פופולריים מאוד וכמו כן קליפות קוקוס היו טובים באזורים כמו הוואי. במקומות ממוזגים פחות כמו צרפת, האצולה כמו לואי 14 השתמש בצמר למרב הנוחיות, לעומת זאת, בהודו ובעולם הערבי היד השמאלית הפכה לפופולרית ביותר. היסטוריונים מסוימים מסיקים זאת בגלל שהיד השמאלית הייתה היד המלוכלכת במסורת הערבית. לעומת זאת, נמצאו כתובים שבמסורת האסלמית יש להתנקות באבנים או רגבי אדמה לשטוף במים ולאחר מכן לייבש עם בד פשתן.
   
  כאשר העיתונים הפכו לנפוצים בעשור של 1700, הנייר הפך לחומר הבחירה. אנשים פשוט תלו את הנייר על מסמר והייתה אספקה בחינם של דפי נייר סופגים.
   
   
  ''
   
  זה היה שימוש שהקדמה הצליחה להפחית בסוף שנות ה-30` כאשר בתי הדפוס התחילו להשתמש בנייר מבריק המצופה בחמר.. הוא כבר לא היה נעים לישבן ולא ספג.. ללא ספק הגיע השעה שנייר הטואלט יכנס להיסטוריה, אף אחד לא יכל לדמיין את החיים בלעדיו.
   
  בסוף הרשומה אוסיף כמה קוריוזים על נייר הטואלט.
   
  אבל לנושא הרשומה: בשנות ה-70` התרחש אירוע שגרם ליסודות של חצי עולם לרעוד.. נייר הטואלט עומד להיעלם מהעולם. משבר הנפט, בחזית, החברים הערבים באופ"ק, ניסו לקבוע פוליטיקה חדשה: להעלות פי 4 את מחירי הנפט. עניין זה גרם לפניקה חסרת תקדים באספקת הזהב השחור ולכן מחסור בייצור נייר טואלט.
   
  ''
  ג`וני קרסון 
   
  בעצם, מחסור קריטי זה בנייר טואלט, התפוצץ ע"י מונולוג של ג`וני קרסון, מגיש טלוויזיה וקומיקאי שבמשך 30 שנים היה השואומן הטלוויזיוני בבתי אב האמריקנים. ב-19 בדצמבר 1973, הממשלה הפדרלית ניסתה לקבל הצעות לאספקת נייר טואלט כי אולי בעוד מספר חודשים האספקה יכולה להצטמצם באופן מדאיג.
   
  להרולד פרואליך, נציג ויסקונסין בקונגרס, נראה מצחיק המצב והחליט שקרסון יכול להוסיף בדיחה לתוכניתו הלילית. וכך היה.. בשעת שיא הצפייה של תוכניתו, קרסון אמר: "אתם יודעים מה הולך ונעלם ממדפי הסופרמרקטים? נייר טאלט!!! יש מחסור חמור בנייר טואלט בארצות הברית".
   
   
  ''
   חצי עולם דאג לתחת שלו..
   
  20 מיליון אנשים שצפו באותו לילה בתוכנית, יצאו בבוקר באופן נואש בחיפוש אספקה של גלילי נייר. בצהרי היום של ה-20 בדצמבר, בכל החנויות של ארה"ב אזל המלאי של הנייר, בחנויות רבות החלו מהומות וניסו להשליט סדר.. אנשים דאגו לתחת שלהם ושל משפחתם והיו מוכנים להתחנן כדי להשיג עוד ועוד נייר, אבל אף בית עסק לא הצליח להדביק את הביקוש..
   
  השפעות שבאופן מסקרן גם הורגשו במדינות אחרות כמו בברית המועצות, בריטניה, יפן ופולין בין היתר, שבו התורים לנייר טואלט היו אינסופיים.
   
   
  ''
  גם בפולין...
   
   
   
  ''
   גם ביפן...
   
  כמה לילות לאחר מכן, ג`וני קרסון הסביר כי לא היה מחסור, שכל זה היה תוצאה של הגזמה של החדשות מבלי לחשוב על ההשלכות.
   
  נצטרכו 3 שבועות כדי לחזור ולחדש את המדפים וכך לעשות סוף למחסור שנגרם בגלל בדיחה טלוויזיונית שהדהדה בצורה מדאיגה.
   
  ותחשבו שזה היה בשנות ה-70` כאשר המקסימום התקשורתי היו הטלוויזיה והרדיו.. מה היה קורה היום העידן הפייסבוק והטוויטר? כל העולם, אפילו בקוטב הצפוני הנידח, היה נשאר ללא נייר טואלט.. מדהים!
   
   
   
   
  והנה כמה קוריוזים מעניינים על נייר הטואלט:
   
   
   
  ''
   
  1. לפני המצאת נייר הטואלט השתמשו בחומרים שונים: עלי חסה, סמרטוטים, פרווה, דשא, עלי קוקוס או עלי תירס. ביוון העתיקה ניגבו עם פיסות טין ואבנים בעוד שהרומאים עשו זאת בעזרת ספוג קשור למקל טבול במיי מלח. האינואיטים בחרו באיזוב בקיץ ובשלג בחורף, ועבור העם שהתגורר באזורי חוף, הפתרון בא דרך צדפות ואצות.
   
  2. הראשונים בלהמציא ולהשתמש בנייר טואלט, היו הסינים, שבמאה השניה לפני הספירה כבר עיצבו נייר שעיקר שימושו היה בהיגיינה האינטימית. הרבה מאות לאחר מכן, משהו בסביבות המאה ה-16, דפי הנייר הסיניים בלטו בגודלם הגדול (50X90 ס"מ). כמובן שדפי נייר אלו היו בהתאם למיקום ההיררכי של המשתמשים שלו: הקיסרים ואנשי החצר.
   
  3. בכל הנוגע להיגיינה אישית, השכבות החברתיות היו מוגדרות היטב. הרומאים הקדמונים שהוגדרו כקיסרים או אנשי אצולה, השתמשו בצמר גפן טבול במיי ורדים במקום במי מלח לפשוטי העם, בזמן שהאצולה הצרפתית השתמשה בתחרה ומשי, לא פחות ולא יותר. עלי הקנבוס היה החומר הבינלאומי שהכי שימש את העשירים ובעלי עוצמה.
   
  4. ג`וזף ס. גייטי, יהיה הראשון שימסחר את הנייר טואלט, אי שם בשנת 1857. המוצר הראשוני היה שכבות נייר טבולים באלוורה ששמו היה "הנייר הרפואי של גייטי", מוצר מותרות ממש עבור הנהנתנים ביותר. המוצר החדש היה יקר למדי, שווק מלווה בסלוגן חזוני: "הצורך הגדול של העידן שלנו, הנייר הרפואי של גייטי לשירותים".
   
  5. בשנת 1880, האחים אדוארד וקלרנס סקוט, החלו לשווק את הנייר המגולגל שאנו מכירים היום. המוצר הוצג לחברה בלא מעט מכשולים בגלל הטאבו סביב המוצר החדש. באותה תקופה נחשב לא מוסרי ועלבון להציג מוצר זה בחנויות לעייני הכל.
   
  6. אך נייר ראשוני זה לא היה רך וסופג כמו הנייר שיש היום. בשנת 1935 רק, הושק נייר טואלט משופר לאחר תלונות רבות, תחת הסיסמא "נייר נקי משבבים", זה גורם לנו להסיק שהנייר טואלט לפני השיפור.. היה לו טקסטורה הדומה לנייר שיוף צעקה.
   
  7. חשיבותו של נייר הטואלט היום, אינה מוטלת בספק. אפילו ב"מלחמת המפרץ" הוא הפך לחשיבות אסטרטגית. צבע הירוק של הטנקים האמריקאים, בלט יותר מדי בחול הלבן של המדבר ולא היה זמן לצבוע אותם. החיילים החליטו לעטוף את הטנקים בנייר טואלט לבן כטכניקת הסוואה ברגע האחרון.
   
  8. עד לפני מספר שנים המוצר המושמץ הזה נמכר בדיסקרטיות בחדר האחורי, אך בשנתיים האחרונים הוא הפך לכוכב של תצוגות אופנה, עבודות אמנותיות ועבודות עדינות באוריגמי. אמנים ידועי שם ככריסטו, אנסטסיה אליאס או יוקן טרויה, השתמשו בנייר טואלט לעבודתם. בתחום האופנה, הפסטיבל Cheap Chic Weddings Toilet Paper Wedding Dress Contest מציג בכל שנה בארה"ב, את אוסף השמלות כלה הכי מקוריות מנייר טואלט.
   
  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/10/15 00:47:
     30/9/15 11:06:
   מעניין! תודה
     26/9/15 12:11:

   צטט: זונות פוליטיות 2015-09-25 12:06:47

    

    

   ברוטוס:   סיפור מהתחת

    

    

   נטוס:      ולמה אף פעם נייר הטואלט לא נקרע בדיוק איפה שהוא מחורר?

   ----------------

   לגמרי מהתחת. באמת אף פעם הוא לא נקרע במקום שמיועד להקרע. עוד אחד מחוקי מארפי כנראה.. :)

    

    

   ..

     26/9/15 12:10:

   צטט: משה , 2015-09-25 13:48:01

   סיפור מרתק, גרושתי היתה נוהגת לרשום ברשימת הקניות 'נייר תועלת' , אכן כך :)
   -------------------
   משה, אהבתי מאוד! גרושתך ללא ספק אישה חכמה :)
     26/9/15 12:09:

   צטט: bonbonyetta 2015-09-25 23:35:13

   *
   מוזר לחשוב שפעם לא היה קיים המוצר הזה.
   ומשעשע לחשוב שיש לו כל מיני ואריאציות....

    

   תמונה קשורה    תמונה קשורה     תמונה קשורה

    

   תמונה קשורה    תמונה קשורה     תמונה קשורה

    

   והאהוב מכולם:

    

     תוצאת תמונה עבור ‪toilet paper‬‏

   ------

   אחלה אוסף הבאת יקירה! משעשע ביותר, הכי אהבתי את נייר הפומפיה :)

     26/9/15 12:08:

   צטט: א ח א ב 2015-09-26 08:11:53

   תודה על פוסט מושקע וחשוב מאין כמותו. אגב בתרבויות מתקדמות משתמשים בבידה. (תנסי) . יותר זול יותר נקי וכמובן יותר נעים.
   ---------------
   מסכימה לגמרי. גדלתי בארגנטינה, ושם הבידה הוא אביזר חיוני בכל בית, אפילו בעני ביותר, לכן אני יודעת על מה אתה מדבר וכמובן הוא חסר לי מאוד כאן בארץ. כאשר עליתי ארצה התפלאתי מאוד שאין כאלה כאן בארץ.
     26/9/15 08:11:
   תודה על פוסט מושקע וחשוב מאין כמותו. אגב בתרבויות מתקדמות משתמשים בבידה. (תנסי) . יותר זול יותר נקי וכמובן יותר נעים.
     25/9/15 23:35:

   *
   מוזר לחשוב שפעם לא היה קיים המוצר הזה.
   ומשעשע לחשוב שיש לו כל מיני ואריאציות....

    

   תמונה קשורה    תמונה קשורה     תמונה קשורה

    

   תמונה קשורה    תמונה קשורה     תמונה קשורה

    

   והאהוב מכולם:

    

     תוצאת תמונה עבור ‪toilet paper‬‏

     25/9/15 13:48:
   סיפור מרתק, גרושתי היתה נוהגת לרשום ברשימת הקניות 'נייר תועלת' , אכן כך :)
     25/9/15 12:06:

    

    

   ברוטוס:   סיפור מהתחת

    

    

   נטוס:      ולמה אף פעם נייר הטואלט לא נקרע בדיוק איפה שהוא מחורר?

    

    

   ..

   ארכיון

   פרופיל

   מיסיס הייד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין