כותרות TheMarker >
  ';
  0

  נוסע בזמן באיסלנד חלק ג': הדרך אל הגיהנום מתחילה בהר געש

  21 תגובות   יום שלישי, 29/9/15, 15:09

  ההפוגה הקלה בחגים היא זמן מצוין להמשיך ולחיות, על המקלדת לפחות, את החוויה האיסלנדית שלי ההולכת ומתרחקת. אמנם בינתיים שיא הקיץ כבר חלף עבר ובת"א אגלי הזיעה התחלפו ברוחות סתוויות נעימות, וגילו מים על מאדים, ויש אפילו מפכ"ל חדש (בקונצנזוס!) - אבל היי, יש סיפורים שצריך לספר.

   

   

  למי שפספסו, זה החלק הראשון במסע, וזה השני, שניהם עמוסים בתמונות ובהרפתקאות מהביקור הקצר אך העשיר, באי דליל-האוכלוסין אך המשופע ביופי שאין שני לו. אדגיש רק שבתמונות אין פוטושופ, והסיפורים מופיעים לרוב כהווייתם, למעט שינויים כרונולוגיים ואווירתיים פה ושם.

   

   

  ''

   

  פארק יואוקולסארגליופור (Jökulsárgljúfur), צפון איסלנד. צילום: נוסע בזמן

   

  לפני שנתחיל, אני רוצה להתייחס למשהו פילוסופי מעט לגבי טיולים ומסעות ובכלל: יש משהו ישראלי מאוד בלהגיד ש"עשיתם" מקום. זה המשך טבעי ל"עשיתי צבא", "עשיתי תואר", וגם "עשיתי אותה" השוביניסטי, כולם מייצגים נאמנה את התרבות המיליטנטית שלנו. על כן, מקובל כאן לסכם מדינה (גם אם הייתם בה רק 4 ימים, ורובם רק בעיר אחת) ב"מהממת" ו"לנסוע" או ב"משעממת" ו"שומר נפשו ירחק". כי הרי "עשיתם", ותקתקתם אתרים, אז כמובן שראיתם הכל וחוויתם הכל והמסקנות חייבות להיות חותכות וחד-משמעיות.

   

   

  אני מאמין שכל חופשה היא חד פעמית. בכל טיול שלכם, לבד או בזוג או עם המשפחה, החוויות שאתם חוויתם לא יוכלו להשתוות לאלה של אחרים, הן לא משכפלות את עצמן. האנשים שאתם פוגשים בדרך, אחרים לא יזכו לפגוש בהם - או שכן, אבל אחרת. השמש שזרחה על האייפל בתמונה של החברים בפייסבוק לא בהכרח תהיה שם ביום שתגיעו, והגשם יכול לתפוס אתכם גם בשיא הקיץ, ונהגי מונית גנבים יש ביפו כמו גם בטימבוקטו - כך שהאכזבות וההפתעות לטובה יושבות בדיוק על אותה המשוואה: הן יכולות להפיל או להזניק טיולים בהתאמה, בהנחה שלא לוקחים דברים בפרופורציה.

   

  ''

   

  סוסים איסלנדיים באחו, ליד Höfn. צילום: נוסע בזמן


   

  אני אומר: הדרך היא שחשובה. אם תהיו מסוגלים ליהנות גם מההפתעות הפחות טובות, ולא תלכו אחד לאחד לפי מה שהלונלי-פלאנט, קודש הקודשים, אומר - לא תתאכזבו ותפיקו את המירב והמיטב, אם כי הם יותר קשים לגילוי וזה ידרוש יותר מאמץ לפרקים. באיסלנד לא פשוט לרדת מדרך המלך, זה דורש יותר מאמץ פיזי ורכב שטח וזמנים יותר גמישים ולעיתים עוד הוצאות במדינה יקרה מלכתחילה - אבל זה מה שעושה את הטיול קצת אחר, וזה מה שיטלטל את כל הטיול הזה. זה מה שטלטל אותי.

   

  מישהו הגיב כאן על הפוסט האחרון שכל העיירות באיסלנד משעממות, ובפוסט שלו המליץ להקצות לאי ביקור של 4 ימים בלבד, כי הפיורדים והקרחונים בנורווגיה יפים יותר, והגייזרים בילוסטון מרשימים יותר, וסיכם בזה ש"פריז וברצלונה הן סיפור אחר לגמרי". עכשיו, ברור שעל טעם וריח וגו', אבל האיש נשאר על כביש 1 (ה"רינג-רוד") של איסלנד, ולא מש במטר משביל האטרקציות, שגם הן מרשימות למדי אם אתם שואלים אותי.

   

   

  כשנוסעים לאיסלנד, כדאי לדעת שפניכם לא לפריז ולא לברצלונה. אין פה ערים תוססות וחיי לילה סוערים ופלמנקו בלה רמבלה עד אור הבוקר. יש פה טבע, והמון שקט, ונסיעות ארוכות בנופים מתחלפים, ועיר בירה אחת שהיא כפר גדול שהתפשט קצת מעבר לעיירה. כלומר - הזדיינו, בסבלנות.

   

   

  ''

   

  מגפיים במקום תותחים. צילום: נוסע בזמן

   

  בפרק הקודם הגענו לסייד'יספיורדור, עיירה בפיורדים המזרחיים שבזרועותיה העברתי את הלילה עם האחים מאוסטרליה. למחרת המשכתי איתם עוד קצת, בכביש עקלקל המוביל לפארק בעל השם הבלתי אפשרי Jökulsárgljúfur שמככב בתמונה הראשונה. לתוכו נופל מפל Dettifoss, שגובהו בסך הכל 45 מטר ומימיו עכורים מכיוון שמקורם בקרחונים שהפשירו, אבל זה המפל העוצמתי ביותר באירופה - והמראות מרשימים. בהיעדר מעקות בטיחות בקצה הצוק, הקרבה לאמא טבע (ולמוות..) קרובה מתמיד. 

   

   

  ''

   

  מפל דטיפוס. קרובים לטבע (ולמוות). צילום: נוסע בזמן

   

  ''

   

  מבקרת בדטיפוס חיה על הקצה. צילום: נוסע בזמן

   

  דרכינו נפרדו באותו הערב עם השקיעה על גדתו של מיבאטן, אגם שנוצר על ידי התפרצות געשית במהלכה נפלטה כמות גדולה של לבה בזלתית לפני כ-2,300 שנה. הסביבה כאן נשלטת על ידי נופים געשיים מגלקסיות אחרות, בעיקר בסביבתו של הר הגעש קראפלה, ומאופיינת בפעילות גיאותרמית עשירה - ולכן גם ריחות גופרית עזים. אם שרדתם את הריחות הדומיננטיים האלה בטיול לאיסלנד אתם מחוסנים, כנראה, לכל החיים.

   


  ''


  השמש שוקעת על "אגם היבחושים" מיבאטן. צילום: נוסע בזמן

   

  עוד מאפיין בולט שקשה להתעלם ממנו באיזור, בעיקר כי הוא חודר לכל מקום - עם חיבה יתרה לפה, לאף ולעיניים - הוא היבחושים, בעלי הבית האמיתיים של האגם. בכל זאת, my באיסלנדית הוא יתוש ו-vatn = אגם. יום שלם של הליכה למקומות היפים בסביבה עלה לי בעיניים אדומות, יריקות כרוניות משל הייתי אלפקה ומאבקים אינסופיים עם הכולרות האלה. בסופו של דבר קשרתי בנדנה על הפנים והלכתי איתה ככה, לא היה לי איכפת להיראות כמו מחבל או מטורלל, רק להיפטר מהאויב. למזלי, זה עבד.

   

  ''

   

  האוהל שלי, פה כדי להישאר. צילום: נוסע בזמן

   

  את יתדות האוהל תקעתי בשורה הראשונה מול האגם באתר הקמפינג של מיבאטן, שנוטה להיות שוקק חיים וצבעוני במיוחד בסופי השבוע. עברית הייתה שגורה בפיות רבים כאן, אם כי לא מדובר באותם הישראלים שמגיעים למסיבות הפול מון בתאילנד, לשם השוואה, והם הרפתקנים בהרבה.

   

  ''

   

  ה-Camp Site במיבאטן. שוקק צבעים וישראלים. צילום: נוסע בזמן

   

  המקום הוא בסיס טוב לטיולים באיזורים הגעשיים וגם מעט יותר מרוחקים בליבה הפחות מתויר של איסלנד. קילומטרים בודדים מהאגם שוכן Hverir (מבטאים: קבריר), אתר גיאותרמי געשי שמציג חוויה חוצנית ומראות מרתקים, בהנחה שאתם כבר חסינים לניחוחות שצוינו קודם.. זהירות - הטמפרטורה של המים רותחת.

   

  ''

   

  קבריר: לא מהעולם הזה. צילום: נוסע בזמן

   

  ''

   

  אל בורות המים (הרותחים). צילום: נוסע בזמן

   

  ניצלתי את ההזדמנות כדי לקחת סיור יום עם אוטובוס 4X4 שחוצה בקלות את כל תנאי השטח הקשים, כולל נהרות שוצפים, כדי להגיע ל-Askja (אסקיה), איזור הררי מבודד ויפהפה בלב האי שהדרך אליו כרוכה בנסיעה של מספר שעות, כולל חציה של מדבריות ואזורים צחיחים שבהם הסתתרו פורעי חוק נמלטים עוד במאה ה-18. בדרך עוברים גם בתוואי שטח חלליים, ששימשו בין היתר לאימונים של האסטרונאוטים האמריקנים לפני שנשלחו לירח. מרחוק רואים את Holohraun, שדות הלבה החדשים ביותר באיסלנד, שנוצרו מהתפרצות געשית שהחלה באוגוסט אשתקד מלועו של הר הגעש האימתני ואטניוקודל. 

   

   

  ''

   

  רשמים מהנסיעה לאסקיה. בשפלה הנידחת הזו הסתתרו פושעים נמלטים. צילום: נוסע בזמן

   

   

  ''

   

  דגל איסלנד מרגיע: אנחנו בדרך. צילום: נוסע בזמן

   

  ''

   

  העלייה לאסקיה. צילום: נוסע בזמן

   

  הטיפוס אל לוע הר הגעש כרוך בהליכה של 30-45 דקות בשלג, אבל זה הלך והתמסמס לי מתחת לנעליים הכבדות כי התמזל מזלי והשמש יצאה החוצה: המדריכה הסבירה בהתרגשות שזה היה כנראה היום הכי חם שהיא ראתה בכל הקיץ האומלל והסגרירי הזה שידע האי. ולמרות זאת, השהיה בלוע הענק, ה"קלדרה" (Caledra) המשתרעת על מספר קילומטרים רבועים, הייתה קרירה.

   

   

  ''

   

  ה-viti של אסקיה, או: הגיהנום. צילום: נוסע בזמן

   

  בליבו של הר הגעש שוכן אגם (בפינה השמאלית של התמונה), ומקרוב אפשר לראות את ה-viti שנוצר באמצע הלוע. ההסבר לתופעה הזאת, שניתן לראות במספר הרי געש אחרים, הוא שבשלב כלשהו בהתפרצות נוצר פיצוץ ב"תא" שמכיל את הלבה של הר הגעש, והוא שוקע לתוך האדמה. במקום מצטברים נוזלים שנהיים חמים בגלל הטמפרטורה הגבוהה ונצבעים תכלת בהשפעת ריכוז הגופרית. בזמנים עתיקים האמינו באיסלנד שה"וויטים" הם למעשה התגלמות הגיהנום - לראייה, משמעות המילה באיסלנדית היא "גיהנום". בימינו, אפשר להתרחץ בבריכה הזאת מבלי לחשוש להילקח למעמקי השאול..

   

  ''

   

   

  היעד הבא שלי היה אקוריירי, הידועה גם כ"בירת הצפון" האיסלנדית וכעיר השנייה בגודלה. עם זאת, מדובר בעיירה קטנטנה עם פחות מ-20 אלף איש, שהיא בין היתר נקודת יציאה טובה למסעות לצפייה בלוויתנים ועשתה את הונה גם מקרבתה (היחסית) לחוג הקוטב הצפוני.

   

  ''

   

  אקוריירי. קניון? יש, קוטב? יש. צילום: נוסע בזמן

   

  ''

   

  "לא דובים", אקוריירי. צילום: נוסע בזמן

   

  לא תכננתי לצפות בלוויתנים בגלל חוויות מעורבות ששמעתי מהמשתתפים והעלות המוגזמת למדי, וגם לא רציתי להישאר כאן ללילה בעיר שהאטרקציה המרכזית בה היא כנסיה, וגם אין כאן דובי קוטב מסתובבים חופשי כפי שהתמונה אולי מרמזת - אבל רצה הגורל ונשארתי.

   

  אז מה עושים כשנתקעים? החלטתי להתפנק אחרי שבועות של בישול פסטה בשטח ומצאתי המבורגריה להטביע בה את הרעב. ההמבורגרים של Fabrikkan מרובעים וגם הלחמניות, בחרתי את הדגם המקסיקני שאליו דחפו כל מה שנחשב מקסיקני: מגוואקמולי ושמנת חמוצה עד תירס ואפילו נאצ'וס (שלמים! בתוך ההמבורגר!). 

   

  ''

   

   

  תמונה של אוכל היא הדרך לסיים את החלק השלישי של מסעותיי באיסלנד. הפוסט הבא, והאחרון, יפורסם בקרוב.

   

   

  חגים נעימים וקרירים..

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (21)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/10/15 16:40:
   תודה :) @פו3 @HagitFriedlander
     5/10/15 11:19:
   הגעתי לפרק זה...עכשיו אלך לראשון:) כתוב ומוגש יפה כל כך...הצילומים נפלאים והרשמים שלך מרשימים! תודה רבה
     5/10/15 00:07:
   עונג
     4/10/15 21:55:

   צטט: נוסע בזמן 2015-10-04 16:28:15

   צטט: גליgali 2015-10-02 09:18:44

   איזה יופי של מסע, כתיבתך משובחת.
   ממש "חוויה" לשוטט בין המילים.
   מועדים לשמחה

    

   את מתכוונת, שארית חגים שמחה .. גם לך גלי, תודה על הביקור(ים).

   חחח, אמרת נכון !!!
   ותודה לך

     4/10/15 16:28:

   צטט: גליgali 2015-10-02 09:18:44

   איזה יופי של מסע, כתיבתך משובחת.
   ממש "חוויה" לשוטט בין המילים.
   מועדים לשמחה

    

   את מתכוונת, שארית חגים שמחה .. גם לך גלי, תודה על הביקור(ים).

     2/10/15 09:18:

   איזה יופי של מסע, כתיבתך משובחת.
   ממש "חוויה" לשוטט בין המילים.
   מועדים לשמחה

     1/10/15 13:17:

   צטט: rosanak 2015-10-01 12:20:13

   זה חוקי לתרגם את שם הפארק? :) :)

    

   למיטב הבנתי, Jökul זה קרחון ו-fljót הוא נהר, כך ש-Jökulsárgljúfur יהיה משהו בסגנון "נהר הקרחונים"..

     1/10/15 12:20:
   זה חוקי לתרגם את שם הפארק? :) :)
     1/10/15 10:08:

   צטט: לבנה שוורץ 2015-09-30 22:26:17

   אולי בכל זאת תפתח כשיהיה לך קצת זמן גלריה לצילומי איסלנד ?

   המגפיים והגיהנום למשל... שנדע שיש אחד אחר מזה של דנטה ..

    

   תודה !!  גם על הכתיבה.

   (אני אחזור להציץ ברשותך)

    

   כבר יש פה מספיק חומרים למתעניינים, לא? לא חושב שיש צורך לפתוח גלריה במיוחד..בבקשה ומוזמנת תמיד, זה נשאר פה לפחות לזמן הקרוב..

     1/10/15 10:05:

   צטט: bonbonyetta 2015-09-30 20:17:08

   *
   מרתק,
   תודה על השיתוף בחוויות במילים ובצילומים.
   נותר לי רק להזיל דמעה ולקנא.
   ואני כמוך יודעת ואוהבת את ההבדלים בטיולים על דרך המלך כמו תייר, ובטיול בדרכים הצדדיות, יותר קרוב לנוף ולתושבי המקום, קרוב יותר לחוויה האמיתית של מקום מסוים אם רוצים באמת לחוש אותו.
   אולי אולי עוד יצא לי לחוות את הארץ המופלאה הזו.
   אהבתי מאד

    

   מסכים איתך לגמרי, את צודקת בהחלט. לפעמים מתאים לטייל כמו תייר, נקי ומסודר, ולפעמים גם קצת לרדת לשבילים הפחות חבוטים. כדאי לך מאוד, גם אם זה בטיול מאורגן.. תודה :) חג שמח

     1/10/15 10:03:

   צטט: א ח א ב 2015-09-30 19:19:17

   כל הכבוד. מסע לתפארת. פוסט להתפעל.

    

   תודה אחאב, כן ירבו!

     1/10/15 10:02:

   צטט: Vered C 2015-09-30 16:14:45

   בראבו !!!! מקנאה.

    

    

   תודה ורד!! את יכולה גם בעצמך, בינינו - זה לא כזה מסובך :)

     1/10/15 10:01:

   צטט: mr.unicorn 2015-09-30 12:15:18

   עוצר נשימה אין הגדרה טובה מזו:)

    

   תודה ! מר.חדקרן. מקוה שחזרה לך בינתיים. חג"ש..

     30/9/15 22:26:

   אולי בכל זאת תפתח כשיהיה לך קצת זמן גלריה לצילומי איסלנד ?

   המגפיים והגיהנום למשל... שנדע שיש אחד אחר מזה של דנטה ..

    

   תודה !!  גם על הכתיבה.

   (אני אחזור להציץ ברשותך)

     30/9/15 20:36:

   איני יודע בכמה מדינות כבודו ביקר...אני ביקרתי ביותר מ-100 וזאת מבלי לקחת בחשבן

   מדינות כמו אנדורה, ליכטנשטיין, סן מרינו, או האיים הקריביים ודומיהם...ולא כדבריך "עשיתי"...

   אני "חרשתי" מדינות...ארצות הברית מחוף אל חוף 90 יום! אירלנד 14 יום! אנגליה וסקוטלנד

   21 יום! פורטוגל 10 ימים! ספרד 21 יום! צרפת, בלגיה, הולנד, גרמניה...כל אירופה...כולל

   אלבניה, מקדוניה, מונטנגרו...ליטא, לטביה, אסטוניה...הסקנדינביות...

   סין פעמיים 21 יום! הודו פעמיים 18 יום ו16 יום...תאילנד פעמיים 15 יום, קמבודיה וויטנאם,

   לאוס...הפיליפינים...ניו זילנד ואוסטרליה...אלסקה...קנדה...קובה...כל האיים הקריביים...

   מקסיקו...כל מדינות מרכז אמריקה! עבדתי כשנתיים באזור...ברזיל, ארגנטינה, צילה...פרו

   בוליביה...דרום אפריקה, זימבבואה, מדגסקר, אנגולה...קונגו...עבדתי בדרום אפריקה

   קרוב לשנתיים...ועוד במדינות רבות בכל היבשות! יתכן שעקב כך קשה לי "להתרשם"

   מנופים חדשים. רוב המטילים אינם תרמילאים ורובם נוסעים בטיולים מאורגנים. אני יכול

   להבטיח לך שאין מקום שאתה ביקרת בו באיסלנד ואני לא! מטייל שרוצה "לתאום" את

   איסלנד יכול בחלט להסתפק בהמלצתי. מעבר לך זה חוזר על עצמו...

     30/9/15 20:17:

   *
   מרתק,
   תודה על השיתוף בחוויות במילים ובצילומים.
   נותר לי רק להזיל דמעה ולקנא.
   ואני כמוך יודעת ואוהבת את ההבדלים בטיולים על דרך המלך כמו תייר, ובטיול בדרכים הצדדיות, יותר קרוב לנוף ולתושבי המקום, קרוב יותר לחוויה האמיתית של מקום מסוים אם רוצים באמת לחוש אותו.
   אולי אולי עוד יצא לי לחוות את הארץ המופלאה הזו.
   אהבתי מאד

     30/9/15 19:19:
   כל הכבוד. מסע לתפארת. פוסט להתפעל.
     30/9/15 16:14:
   בראבו !!!! מקנאה.
     30/9/15 12:15:
   עוצר נשימה אין הגדרה טובה מזו:)
     30/9/15 12:14:

   צטט: נערת ליווי 2015-09-30 01:31:27

   1. הכותרות המדהימות שאתה נותן לתמונות.

   2. התמונות.

   3. שיר.

   (איך אפשר בלי שיר)

    

    

   ''

    

   וכן מזל שגילו בדיוק מים על מאדים :-))

    

   ידעתי שקינג דיוויד היה הראשון לזהות..

    

   ואז גם ארקייד פייר הצטרפו.

    

   ''

     30/9/15 01:31:

   1. הכותרות המדהימות שאתה נותן לתמונות.

   2. התמונות.

   3. שיר.

   (איך אפשר בלי שיר)

    

    

   ''

    

   וכן מזל שגילו בדיוק מים על מאדים :-))

   ארכיון

   פרופיל

   נוסע בזמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין