כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חביתה

  רשימות מהמחבת, מהלב ומעוד מקומות - בקצור, קולינריה ספרותית וחיים

  0

  בור-מה? רשימה מצולמת ראשונה

  60 תגובות   יום שבת, 24/10/15, 14:19

   

  "בוׁרְ- מָה, לא קלטתי, בּוּרמָה, יש ארץ כזאת, איפה זה בכלל?" שאלה הבחורה, עובדת אורנג', כשבקשתי לקנות חבילת שיחות לפני הטיסה לבורמה.

  "בעצם, לא בורמה, שינו את השם ל-מיאנמר," תקנתי, מקווה שהתיקון יעזור.

  "מה, לא קלטתי, רק רגע, איפה זה?" המשיכה בת שיחי מאורנג'.

  "באסיה," התחלתי לשפוך מה שקראתי, להרביץ בה גאוגרפיה, "גובלת בסין ובהודו, 56 מיליון בורמזים, משטר צבאי, ההיסטוריה שלה נוגעת בפרהיסטוריה, יש עדויות   ארכיאולוגיות, הם חברים שלנו...", המשכתי בהתעללות הכעוסה עד שתפסתי את עצמי,  "יש או אין חבילה?"

   

  אחרי ברורים והמתנה קניתי חבילת שיחות. בבורמה לא הצלחתי להתקשר בעזרתה  לארץ, ולו פעם אחת – נקמת הפקידה ונקמת אורנג', כמובן.

  ברכב, ביאנגון - בירת בורמה לשעבר, והעיר הגדולה ביותר שם, היינו 6 ישראלים, נהג ומדריך מקומי, שהוצנחו עלינו, כמו על תיירים אחרים מטעם המדינה, וטוב שכך, כי מי מאתנו יכול היה לנהוג שם, לא זו בלבד שנוהגים שם בצד ימין של הכביש, אלא ההגה ברכב נמצא גם הוא בצד ימין, פחד אלוהים, אין לי מושג, איך הם לא דורסים ולא נדרסים שם כל רגע.

   

  כששמענו על עיר הבירה האסורה נַייפִּידַאו ( (Naypyidaw , שאין איש מתושבי בורמה רשאי לבקר בה, חוץ מאנשי השררה המורשים), מיד בקשנו מהמדריך שיקח אותנו לשם. נענינו בפרץ צחוק משוחרר ופרוע, הבקשה הפכה לקטע, כל פעם כשרצינו להצחיק בורמזי, בקשנו שיקח אותנו לעיר הבירה.

   

  ''

  לבירה, אמנם לא הגענו, אבל חוץ ממנה, פלאים הרבה נכונו לנו - קיר במקדש, העטורים המיוחדים קולאג' של צבעי טרהקוטה וזכוכית

   

  ''

  פרט מהקיר,טורקיז, אדום וזכוכית

   

  ''

   

  עוד פרט בתוספת צהוב, אף שהטורקיז שולט

   

  ''

  קיינרי קיינרה, האוהבים והנעימים, תגידו לזוג בורמזי מאוהב, וסומק יכסה פניהם, עוד פרט על קיר המקדש

   

  כשהתודענו קצת לעוניה של המדינה או נכון יותר לעוני של מרבית תושביה (משכורת ממוצעת של 65.00 $ לחודש) לפערים העצומים שבין תושביה ובין הקרובים לפנכה (אנשי החונטה ומי שמקורבים לשלטון, הם עשירים מופלגים, בארוני סמים, שעשו כספם מגידול וסחר באופיום, שאסור על תושבי המדינה), כשראינו את הנהרות המזוהמים וכשנוכחנו שאין שם תשתיות של מים זורמים, אין רשת חשמל, אין פינוי אשפה ואין שירותים בסיסיים, קבע אחד מאתנו, שאם היה כך אצלנו, ודאי היינו מפתחים, היינו משנים, היינו מקימים, כי אנחנו יזמים ויצירתיים ויש לנו את זה.

   

  לשוא ובדעת מיעוט ניסיתי להגן על הבורמזים. אמרתי, שאני לא מאמינה בתכונות כאלה או אחרות של עם, הם לא פחות יצירתיים מאתנו. יצירתיות, יזמה, חדשנות – אלו נקבעות על ידי נסיבות החיים, על ידי ההיסטוריה. בורמה סבלה וסובלת ממאבקים, מפלישות ומכיבוש של שכניה, ממלחמות אזרחים אין סופיות, משלטון של חונטה צבאית ומרמיסה של זכויות הפרט – מתכון משופר לעצור יזמה, חדשנות, שינוי והתפתחות. אפילו הראַיָיה של ארצות קומוניסטיות לא הועילה. אני בשלי, אבל במיעוט.

   

  ההיסטוריה של האזור מגעת  עד לארבע מאות אלף שנה לפני הספירה!

  ממצאים ארכיאולוגיים מעידים שההומו אֶרֶקטוּס חי באזור באותה תקופה.

  מתקופת האבן, כלומר משנת 11 אלף לפני הספירה והלאה נמצאו גם עדויות לחייו של ההומו ספיינס באזור.

   

  לא זו אלא גם זו, באזור מרכז בורמה חיו בני אדם שהיו מהמביתים הראשונים של גידולים ובעלי חיים. ובתקופת הברונזה גדלו שם אורז, עופות וחזירים וידעו להפוך נחושת לארד כדי להקשות אותה.

  ב-500  לפני הספירה הקימו ערים, עבדו ברזל  וסחרו עם סין והודו וב-200 לפני הספירה הוקמו ערים-מדינות של שבטי הפיו ופרחה התרבות הטיבטו-בורמזית.

   

  אחרי הספירה בהשפעת המסחר עם הודו חדר בהדרגה לאזור הבודהיזם שגם הוא ידע שינויי אסכולות. היום שולט בבורמה הבודהיזם של הטרוואדה ( Theravada ). ככלל, להודו היתה השפעה תרבותית עצומה על תרבותה של בורמה. ממלכות/מדינות קמו ונפלו,שושלת רדפה שושלת, כולל כיבוש מונגולי אכזר, אך התרבות הבורמזית פרחה, לוח שנה בורמזי ייחודי היה ידוע במזרח ובמאה ה17 פרחה הספרות הבורמזית שהצטיינה ברבגוניותה. רבים מתושבי האזור ידעו קרוא וכתוב.

   

  הקולוניאליזם הבריטי, שלטש עין לאוצרותיה הטבעיים של בורמה, הצליח להשתלט על בורמה.  במאה ה-19 הפכה בורמה לאחת מהקולוניות הבריטיות, גם היום אפשר לראות בעיקר בינגון, אבל גם במנדאליי לא מעט בנינים מוזנחים בסגנון הבניה הקולוניאלי. שריד שהשתמר ועד היום נחשב לאי הבריטי בינגון הוא מלון סטראנד The Strand Hotel, Yangoon, אם תבקרו פעם בינגון, ויימאס לכם פתאום המזרח, תמיד תוכלו לברוח ולהיות שוב במערב, במלון סטראנד מגישים תה TEA TIME בשעת הערביים, הפוגה מההמון, מהחום, מהלחות וכן גם מהג'יפה.

   

  לא רק הבריטים השתלטו על בורמה (אם כי לזכותם ייאמר, שאם קיימות אלו תשתיות בבורמה - לבריטים התודה) בתקופת מלחמת העולם השנייה בעזרת שותפים בורמזים, שחברו ליפן כדי לגרש את הבריטים, השתלטה גם יפן על בורמה.


  8000 פסלי בודהה מצופים שכבות שכבות של זהב, הוחבאו במערת הנטיפים פידאיה מאימת היפנים, עד היום מערת פידאיה הוא מקום קסמים, מערת עלי באבא פלאית, מסתורית ונוצצת באור של זהב ואבנים יקרות, המערה מושכת אליה המוני בודהיסטים ותיירים. ל- 8000 הבודהות ששם, נוספים מידי יום עוד ועוד פסלים, תרומות של חברות, משפחות ואנשים פרטיים.


  ''

  מראה ממערת הנטיפים פידאיה

   

  ''

  בודהות במערה, שכבות על שכבות של זהב

   

  ''

  קיר במערת הנטיפים פידאיה

   

  ''

  מערת עלי באבא? ממש לא, מראה הקסמים של פנים המערה

   

  ''

  חשכה וצבעוניות מרהיבה, מסתורין ומכה לחושים

   

  ''

  כף רגלו של בודהה, במערת פידאיה

   

  ''

  פרט מגלימתו של בודהה, גם כן במערה הקסומה

   

  ב-1945, בתום מלחמת העולם השניה ועם נצחון בנות הברית, שוחררה בורמה מעולה של יפן, בריטניה שוב בחשה בקלחת הבורמזית הרותחת של קבוצות אתניות יריבות ( היום יש בבורמה 7 עממים רשמיים, ששפתם מוכרת, בנוסף לבורמזית, שפתה הרשמית). רק בשנת 1948, כמונו, זכתה בורמה בעצמאות.

   

  בורמה היתה מהמדינות הראשונות באסיה שהכירו במדינת ישראל.  בשנות ה-50 וה-60 התפתחו יחסים חמים במיוחד בין בן-גוריון ובין או-נו, ראש ממשלתה של בורמה החופשית. בו-גוריון ובן-צבי ביקרו בבורמה ובמקביל, או-נו ונציגים בורמזיים נוספים בקרו בישראל. לעמוד על הראש, למד בן-גוריון באחד המנזרים הבורמזיים וגם אל הבודהיזם התוודע בזכות הקשרים עם בורמה. מספרים עליו, שאפילו עשה ויפאסנה באחד המנזרים שם.

   

  היחסים הטובים עם בורמה נמשכו ונמשכים גם מאז עלית החונטה הצבאית לשלטון בשנת 1962 ועד היום.

   

  אף שבורמה מוחרמת היום על ידי מרבית ממדינות המערב -  האמברגו עליה הוקל לפני שנתיים עם שחרורה ממעצר של סו-צ'י, מנהיגת האופוזיציה -  היחסים בינינו ובינם נשמרים, אל תגידו בגת,,, אבל אנחנו, מסתבר, ספקנו ועדיין אנחנו מספקים לשלטון הצבאי המושחת ששם בעיקר נשק, והרבה.

   

  ואפרופו, זכויות פרט בבורמה -  ששמה הרשמי מאז עליית החונטה הצבאית הוא "מינאמר" – תושב בורמה אינו יכול לנסוע לחו"ל, אלא אם כן יוזמן על ידי תושב חוץ. עליו להביא לרשויות מכתב הזמנה מתושב חוץ, וגם כך תהליך קבלת הדרכון ממושך ויקר, ולא אחת יערימו עליו השלטונות קשיים אדמיניסרטיביים מפה עד הודעה חדשה.

   

  אחרי החזרה מבורמה, ב- 16.10.2015 קלטה העין ידיעה בעמוד הראשי של "הארץ" "מפגן של אבסורד": "ישראל דורשת מאזרח בורמה, שהוכר כפליט, לספק תעודת יושר מהמדינה שרודפת אותו", ועוד קראתי שם שנציגת רשות האוכלוסין בארץ אומרת, שהנוהל לא מחריג ולא מאפשר לפטור את  בראן אונג מהצגת המסמכים. מאיפה יביא אותם ואיך יקבל אותם, לנציגת הרשות הפתרונים, או לא.

   

  זאת ועוד, בהמשך לאותה ידיעה קראתי, שנשיא בורמה, תיין סיין, בובה של השלטון הצבאי, חתם הסכם הפסקת אש עם  שמונה ארגוני מעוטים, שנלחמו על זכויותיהם. לא כל מנהיגי המעוטים חתמו על ההסכם ואלו האחרונים ממשיכים להלחם בשלטון.

   

  היום, אף שהירוק של בורמה ירוק ונוצץ, שדות האורז מפעימים ביופים בזכות  אדמתה הפוריה ובזכות שפע המים, האדמה גם עשירה באוצרות טבעיים כמו ג'ייד, רובי, נפט וגז, כשאתה מסתובב ברחבי בורמה כתייר ועֵד לחיי תושביה, חוץ מהמקדשים והסטופות לכבודו של בודהה, כמעט דבר לא מעיד על התרבות המפותחת של האזור בעבר.

   

  כיבושים, מאבקים אתניים, מלחמות אזרחים, חוסר יציבות פוליטית ושלטון מרושע עשו את שלהם, היום בורמה היא מהארצות העניות והנחשלות בעולם.

   

  על נופים, אנשים ושאר ירקות בבורמה ברשימה הבאה

   

  כתבה וצלמה: באבא יאגה


  (C) כל הזכויות שמורות לבאבא יאגה

  דרג את התוכן:

   תגובות (60)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     9/11/15 08:32:

   צטט: ליריתוש 2015-11-08 14:21:05

   כדרכך הנהדרת, באבא יאגה, מידע מעניין ועשיר שעושה חשק לדעת עוד! תודה!
   תודה רבה, כך גם המחמאות שלך, עושות חשק לעוד

    

     8/11/15 14:21:
   כדרכך הנהדרת, באבא יאגה, מידע מעניין ועשיר שעושה חשק לדעת עוד! תודה!
     1/11/15 11:27:

   צטט: Benj 2015-10-31 23:36:20

   שלטון לעולם מושחת, אם משכיל לזרוק כמה פירורים לעם, אז המדינה מתפתחת ואם לא נכשלת.
   מסכימה לגמרי, אבל יש דרגות של שחיתות

    

     1/11/15 11:26:

   צטט: שוש חזן גרינברג 2015-10-30 23:49:26

   מדינה יפייפיה ומסקרנת.

   זה נכון ועניה מאד, לפחות כך רוב תושביה

    

     31/10/15 23:36:
   שלטון לעולם מושחת, אם משכיל לזרוק כמה פירורים לעם, אז המדינה מתפתחת ואם לא נכשלת.
     31/10/15 20:44:

   צטט: יסינראל 2015-10-30 23:04:32

   אסיה הלא-מוכרת [כמו שם הפוסט האחרון שכתבתי]. מעניין ומרחיב את האופק האסייתי שלנו. כלומר: חובה לקרוא וגם לבקר. תודה על הפוסט המעניין. מחכה להמשך.
   אכן, לא מוכרת ואחרת, ומטבע הדברים האחר מושך, אם כי אחרי בקורים לא מעט באסיה, הגעתי לאיזה שובע, כמו בא לי לשוב לתרבות המוכרת , לנוח... נראה אם זה יעבור

    

     30/10/15 23:49:

   מדינה יפייפיה ומסקרנת.

     30/10/15 23:04:
   אסיה הלא-מוכרת [כמו שם הפוסט האחרון שכתבתי]. מעניין ומרחיב את האופק האסייתי שלנו. כלומר: חובה לקרוא וגם לבקר. תודה על הפוסט המעניין. מחכה להמשך.
     30/10/15 15:33:

   צטט: שולה ניסים 2015-10-29 14:22:02

   רשימה טובה אלאנורה. כדאי לציין שלפעמים הדומיננטיות של צבע מסויים ( כמו למשל הטורקיז) או ההיעדר שלו היא בהתאם לחומרי הגלם שיש בנמצא.
   ללא ספק, תודה על ההבהרה, שולה
     29/10/15 14:22:
   רשימה טובה אלאנורה. כדאי לציין שלפעמים הדומיננטיות של צבע מסויים ( כמו למשל הטורקיז) או ההיעדר שלו היא בהתאם לחומרי הגלם שיש בנמצא.
     28/10/15 19:19:

   צטט: כורך דברים 2015-10-28 15:30:30

   כשאני קורא ושומע על כל הטיולים אקזוטיים האלה, על החוויות המרתקות והמסעירות, על המקומות הנידחים, על האתרים הרחוקים והמרהיבים, אני משוכנע עוד יותר שהכי נוח בבית.
   ודאי שהכי נוח בבית! לו רק בשל הטיסות ושדות התעופה וההמתנה וכו', אבל מי מדבר על נוחות
     28/10/15 19:16:

   צטט: grandpa.zohar 2015-10-27 21:00:04

   הייתי בבורמה ב- 2008. שבועיים, והיה קצר מדי. גם 3 חודשים לא יתנו תמונה מלאה ממה שקורה שם. זה עולם אחר שאי אפשר להבין אותו אלא לאחר הרבה זמן, כולל למידת השפה, הכתב והתערות בשטח.

   מצטער כי לא הקדשתי יותר זמן והמעט שראיתי רק עשה לי תיאבון לטיול נוסף, בפרט אם יהיה לי המזל להתקל בדיילת הזו....

    

   ''

    

   אילו הייתי במקומך, גם אני הייתי חוזרת בזכות הדיילת ובכלל בזכות יפיפיות המזרח ששם

     28/10/15 19:14:

   צטט: נערת ליווי 2015-10-27 20:48:42

   מרתק ! והתמונות - אוהבת את מה שהעין שלך קולטת למרות שבטח צילמת עוד המון תמונות שיכלו להכנס גם לרשימה הזאת שלך. לגמרי מתחברת למה שכתבת על יצירתיות בעניין של הסטוריה ונסיבות חיים לא רק של הפרט. מחכה להמשך

   תודה רבה, אני תמיד חוזרת עם מאות צילומים, שצריך לבחור ביניהן, וקשה בכלל להעלות אותן כאן בקפה

     28/10/15 19:10:

   צטט: נוסע בזמן 2015-10-27 08:54:16

   מעולה מעולה מעולה! תודה על כל המידע והתמונות והאווירה שהעברת כאן, מת לנסוע לשם כבר שנים, עכשיו אני רואה שזה אפשרי ושווה ביותר. מחכה לבאים
   כדאי מאוד, בתנאי שאינך מצפה לאורח החיים של הנוחות המערבית

    

     28/10/15 19:08:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2015-10-26 20:51:12

   תודה שהבאת. (מסעות רבים שנכפו עלי עקב נסיבות השביעו את רצוני לצאת למחוזות נידחים).
   לגמרי מבינה אותך
     28/10/15 15:30:
   כשאני קורא ושומע על כל הטיולים אקזוטיים האלה, על החוויות המרתקות והמסעירות, על המקומות הנידחים, על האתרים הרחוקים והמרהיבים, אני משוכנע עוד יותר שהכי נוח בבית.
     27/10/15 21:00:

   הייתי בבורמה ב- 2008. שבועיים, והיה קצר מדי. גם 3 חודשים לא יתנו תמונה מלאה ממה שקורה שם. זה עולם אחר שאי אפשר להבין אותו אלא לאחר הרבה זמן, כולל למידת השפה, הכתב והתערות בשטח.

   מצטער כי לא הקדשתי יותר זמן והמעט שראיתי רק עשה לי תיאבון לטיול נוסף, בפרט אם יהיה לי המזל להתקל בדיילת הזו....

    

   ''

     27/10/15 20:48:

   מרתק ! והתמונות - אוהבת את מה שהעין שלך קולטת למרות שבטח צילמת עוד המון תמונות שיכלו להכנס גם לרשימה הזאת שלך. לגמרי מתחברת למה שכתבת על יצירתיות בעניין של הסטוריה ונסיבות חיים לא רק של הפרט. מחכה להמשך

     27/10/15 08:54:
   מעולה מעולה מעולה! תודה על כל המידע והתמונות והאווירה שהעברת כאן, מת לנסוע לשם כבר שנים, עכשיו אני רואה שזה אפשרי ושווה ביותר. מחכה לבאים
   תודה שהבאת. (מסעות רבים שנכפו עלי עקב נסיבות השביעו את רצוני לצאת למחוזות נידחים).
     26/10/15 20:14:

   צטט: ישראל איגרא - isig 2015-10-26 11:53:21

   תודה, מעניין ומשלים. האם יש תנאי מינימום לתיירות שהם מעוניינים בה כיום?
   לא הבנתי, ישראל, דורשים ויזה שאפשר לעשות אותה בארץ, עד כמה שידוע לי, זה הכל, אלא אם כן אתה מתכוון למשהו אחר

    

     26/10/15 11:53:
   תודה, מעניין ומשלים. האם יש תנאי מינימום לתיירות שהם מעוניינים בה כיום?
     25/10/15 15:24:

   צטט: גילהסטחי 2015-10-25 13:46:57

   האם זה האנטרס של השלטון לשמר את המצב התרבותי, הכלכלי והפיזי? כדי שההמון יהיה ממושמע וחסר ידע וכלים?
   תודה, גילה, אני משערת שכך הוא, אבל איך אפשר לבדוק כוונות, אני יכולה לשפוט רק תוצאות ומעשים

    

     25/10/15 13:46:
   האם זה האנטרס של השלטון לשמר את המצב התרבותי, הכלכלי והפיזי? כדי שההמון יהיה ממושמע וחסר ידע וכלים?
     25/10/15 13:03:

   צטט: Vered C 2015-10-25 12:53:27

   מרתק. לנסוע מהר, לפני שתתקלקל.
   כן, הקדמה כמו נעצרה שם, מבחינה זו כדאי לנסוע מהר, אבל מבחינות אחרות היא כבר מקולקלת, אני מתכוונת לפערים, לשלטון המרושע ועוד, אספר בהמשך

    

     25/10/15 13:01:

   צטט: איילתayeletא 2015-10-25 11:56:04

   מאוד מעניין סיפרת בכלל לא ידעתי חשבתי שפרוור של סין או דומה לה.אולי בגלל שפעם ראיתי שהחיים שם סביב נהר. והרבה גידולי אורז. אשמח להמשך..וגם לעוד צילומים. תודה ושבוע טוב.:)
   יבואו גם יבואו, תודה רבה ,איילת

    

     25/10/15 13:00:

   צטט: ד. צמרת 2015-10-25 10:01:09

   שכנעת אותי שלא לנסוע לבורמה. תודה.
   מבינה לגמרי, אחרי בורמה, הודו מספר פעמים, אינדונזיה ולהבדיל, מרוקו, מצרים, אתיופיה, בסוף הטיול הפעם הרגשתי שאני רוצה לחזור לציויליזציה המערבית המחורבנת! יש בטיולים האלה מידה מסוימת של מזוכיזם

    

     25/10/15 12:57:

   צטט: --()-- 2015-10-25 08:26:15

   יופי של פוסט, מעמיק ומחדש. תודה
   תודה רבה, שמחה שנהנית

    

     25/10/15 12:53:
   מרתק. לנסוע מהר, לפני שתתקלקל.
     25/10/15 11:56:
   מאוד מעניין סיפרת בכלל לא ידעתי חשבתי שפרוור של סין או דומה לה.אולי בגלל שפעם ראיתי שהחיים שם סביב נהר. והרבה גידולי אורז. אשמח להמשך..וגם לעוד צילומים. תודה ושבוע טוב.:)
     25/10/15 10:01:
   שכנעת אותי שלא לנסוע לבורמה. תודה.
     25/10/15 08:26:
   יופי של פוסט, מעמיק ומחדש. תודה
     25/10/15 08:09:

   צטט: רחלי בן-צור 2015-10-25 08:06:00

   יישר כוח על הפוסט והתמונות! עכשיו מובן להיכן "נעלמת".
   תודה רבה, רחלי
     25/10/15 08:06:
   יישר כוח על הפוסט והתמונות! עכשיו מובן להיכן "נעלמת".
     25/10/15 07:58:

   צטט: דניאלה אמהג. 2015-10-25 07:41:15

   תודה על התיאור המרהיב ששיחזר לי חוויה מופלאה....

   ביקרתי שם בינואר השנה- ארץ מרהיבה שתושביה מופלאים.

   אמתין להמשך הפוסט שלך.

   תודה רבה, דניאלה, הנה באתר שלנו כבר נמצאו שניים שהיו שם למרות הנדחות

    

     25/10/15 07:56:

   צטט: sbhsport 2015-10-25 03:47:43

   אין כמו בריחה קטנה מהמציאות כדי לראות שיש עוד סוגים של חיים בכדור הארץ. תודה שחלקת איתנו, שבוע טוב באבא
   מסכימה, ואם אפשר לראות מקרוב, מה טוב ומה נעים. שבוע טוב גם לך
     25/10/15 07:55:

   צטט: סימן טובעדני 2015-10-25 03:12:30

   עובדי אלילים.
   ומזלות! אבל כל אדם ועבודת האלילים שלו
     25/10/15 07:54:

   צטט: amnonti 2015-10-25 01:05:53

   בסוף שנת 1977 הייתי בבורמה יחד עם חבר אוסטרלי שהיה לו דוקטורט במינרולוגיה. הוא קנה מהבורמזים אבני חן ולאשתו הייתה חנות לאבני חן בסידני אוסטרליה. היינו תחילה ברנגון ואח"כ נסענו ברכבת למנדלי וחזרנו לרנגון ויצאנו. בזמני היו נותנים ויזה רק לשבוע לבורמה. זה היה חלק מטיול שעשיתי במזרח הרחוק, בהודו, נאפל, סינגפור תאינד ובורמה ומשם טסתי לטהרן (לפני נפילת השאח) ולארץ.

    

   בברכה אמנון 

   תודה על השיתוף, אמנון, בורמה באמת משופעת במכרות של אבנים יקרות, המקורבים לשלטון נהנים מזה, לבורמזי ברחוב, יש מזה קדחת

     25/10/15 07:41:

   תודה על התיאור המרהיב ששיחזר לי חוויה מופלאה....

   ביקרתי שם בינואר השנה- ארץ מרהיבה שתושביה מופלאים.

   אמתין להמשך הפוסט שלך.

     25/10/15 03:47:
   אין כמו בריחה קטנה מהמציאות כדי לראות שיש עוד סוגים של חיים בכדור הארץ. תודה שחלקת איתנו, שבוע טוב באבא
     25/10/15 03:12:
   עובדי אלילים.
     25/10/15 01:05:

   בסוף שנת 1977 הייתי בבורמה יחד עם חבר אוסטרלי שהיה לו דוקטורט במינרולוגיה. הוא קנה מהבורמזים אבני חן ולאשתו הייתה חנות לאבני חן בסידני אוסטרליה. היינו תחילה ברנגון ואח"כ נסענו ברכבת למנדלי וחזרנו לרנגון ויצאנו. בזמני היו נותנים ויזה רק לשבוע לבורמה. זה היה חלק מטיול שעשיתי במזרח הרחוק, בהודו, נאפל, סינגפור תאינד ובורמה ומשם טסתי לטהרן (לפני נפילת השאח) ולארץ.

    

   בברכה אמנון 

     24/10/15 22:04:

   צטט: Gfaus 2015-10-24 20:57:21

   מעולה ומעורר חשק לטייל, תודה
   כן, נכון, ככל שנוסעים יותר, כך, כמו כל דבר בחיים רוצים עוד ועוד

    

     24/10/15 22:03:

   צטט: א ח א ב 2015-10-24 20:32:41

   פוסט נהדר. עושה חשק לגעת ברגליים ולטייל.
   כן, תודה רבה, עשינו הרבה עבודת רגליים

    

     24/10/15 22:02:

   צטט: bonbonyetta 2015-10-24 20:16:34

   *
   יאללה שלך, נסיעות נסיעות יש לך, והכל מתועד היטב. יש מצב שנסעתם לא רק לאזורים מתויירים בבורמה אלא גם לאזורים הכפריים הנידחים?
   אלה הכי הכי מושכים אותי, ביקרתם גם בכאלה?

   תוצאת תמונה עבור בורמה

    

   ועוד איך, חכי, חכי, סבלנות, אי אפשר הכל בפוסט אחד!

     24/10/15 22:01:

   צטט: עמנב 2015-10-24 19:12:45

   כתוב ומצולם יפה מאד, ,באבא יאגה". עושה רצון לראות עוד! שבוע טוב, עמוס.
   תודה, אראה עוד, עמוס

    

     24/10/15 22:00:

   צטט: עמי100 2015-10-24 18:23:48

   ראשית ברוך שובך..יש בבורמה אוירה מסתורית משהו..והצילומים שהבאת יפים ומספרים את סיפור הטיול שלך..
   את חלקו, עמי, את חלקו, יש לי עוד המון

    

     24/10/15 20:57:
   מעולה ומעורר חשק לטייל, תודה
     24/10/15 20:32:
   פוסט נהדר. עושה חשק לגעת ברגליים ולטייל.
     24/10/15 20:16:

   *
   יאללה שלך, נסיעות נסיעות יש לך, והכל מתועד היטב. יש מצב שנסעתם לא רק לאזורים מתויירים בבורמה אלא גם לאזורים הכפריים הנידחים?
   אלה הכי הכי מושכים אותי, ביקרתם גם בכאלה?

   תוצאת תמונה עבור בורמה

     24/10/15 19:12:
   כתוב ומצולם יפה מאד, ,באבא יאגה". עושה רצון לראות עוד! שבוע טוב, עמוס.
     24/10/15 18:23:
   ראשית ברוך שובך..יש בבורמה אוירה מסתורית משהו..והצילומים שהבאת יפים ומספרים את סיפור הטיול שלך..
     24/10/15 18:21:

   צטט: rossini 2015-10-24 17:51:45

   לי זה ברור לגמרי שלא אגיעה למקומות כאלה.

   אבל תמיד נהנה לקרא יומני מסע.

   טוב, ברור לי, לא שמעתי שיש שם אופרה מגניב

     24/10/15 18:19:

   צטט: חנה וייס 2015-10-24 17:16:41

   מעניין. חידשת לי הרבה.

   יופי, שמחה שכך!

    

     24/10/15 17:51:

   לי זה ברור לגמרי שלא אגיעה למקומות כאלה.

   אבל תמיד נהנה לקרא יומני מסע.

     24/10/15 17:16:

   מעניין. חידשת לי הרבה.

     24/10/15 16:26:

   צטט: ~בועז22~ 2015-10-24 16:17:48

   מרתק!!! הצילומים, נהדרים!
   תודה רבה, בועז, יבואו עוד צילומים
     24/10/15 16:24:

   צטט: התרנגול 2015-10-24 16:12:56

   התקשרו שנולד לי אחיין במונגוליה.

   זה כמו בורמה?

   ''

    

   כמעט, כמעט, המונגולים היו שם, איפה לא בעצם?

   הנה מחכה לך הגברת הזאת בכפר של שבט האן, בבורמה, כל הגברות מעשנות שם מקטרת!

   ''

     24/10/15 16:17:
   מרתק!!! הצילומים, נהדרים!
     24/10/15 16:12:

   התקשרו שנולד לי אחיין במונגוליה.

   זה כמו בורמה?

   ''

   ארכיון

   פרופיל

   באבא יאגה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין