כותרות TheMarker >
  ';

  נהג מונית

  טור דה ישראל 99-לי כל גל (טרור) נושא תזכורת -על מה דוקרים ועל מה נאבקים באמת?

  1 תגובות   יום ראשון, 25/10/15, 01:58

   

  להלן תזכורת שחייבים גם ואולי בימים טרופים אלו להזכיר ולדעת!     בנימין זאב הרצל  בנאום הסיכום בסיום הקונגרס  הציוני השישי בבזל,( אוגוסט 1903,שנה לפני פטירתו של חוזה המדינה)  קורא בפאתוס את פסוק ה' בפרק קל"ז מספר "תהילים"- "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני ,אם לא אזכרך ירושלים, אם לא אעלך על ראש שמחתי".

   

  דויד בן גוריון: " הלאומיות והאמונה של עמנו קשורות זה בזו מאז ועד עצם היום הזה. העם היהודי לא וויתר על אמונתו,על תקומתו הלאומית ועל תקוותו לחזור לציון ולירושלים שהיא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הישראלית והיא נקודת האהבה, הגעגוע, השאיפות והתיקוות של העם היהודי!"  

          בעקבות דרישת  האו"ם דרש ל"בנאם" את ירושלים (כלומר, להציב בבירת ישראל כוח בינלאומי שינהל את ירושלים מה שנקרא היום "הסדר אזורי" ) החליט מייסד המדינה להעביר במיידית את כל המוסדות הלאומיים של מדינת ישראל שאך זה נולדה בדם ואש לירושלים מה שהיה מכונה היום ע"י מיטב "פרשנינו" והפוליטיקאים  מ"ממחנה השלום" –"תקיעת אצבע בעין של מדינות העולם חלקם ממיטב ידידותינו !" בן גוריון נכריז קבל עם ועולם "אוהד" כי "עם ישראל לא יוותר לעולם על תקוותו לחזור לציון וירושלים היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הישראלית!"     אחרי מלחמת ששת הימים קבע בן גוריון נחרצות כי  "עלינו לעקור כל מחיצה והבדל בין ירושלים המערבית למזרחית ולהפוך אותה לעיר אחת שכפופה לריבון אחד- הריבון הישראלי !" בן גוריון גם שירטט את גבולותיה של בירת ישראל המאוחדת –"ממבוא בית לחם בדרום ועד לקלנדיה בצפון העיר"!

   

                 יצחק רבין בנאום בכנסת בעת הדיונים על אישור הסכם "אוסלו ב'"-21/09/1993 (כחודש לפני שנרצח): "...ולעניין ירושלים-ממשלה זו כמו כל קודמותיה מאמינה כי אין חילוקי דעות בבית הזה בדבר נצחיותה של ירושלים כבירת ישראל-ירושלים השלמה והמאוחדת איננה עומדת למיקוח-היא היתה ותהיה לעד בירתו של עם ישראל בריבונות ישראל !"

   

      אהוד אולמרט בנאום  בינואר 2002: "מעולם לא נקריב את היקר באוצרותינו –ירושלים, גם למען השלום ! ירושלים היא עיר אחת לא מחולקת ולא מפורדת !"

   

                      יאיר לפיד במאמר שפרסם לפני כמה שנים במסגרת הטור השבועי שלו בעיתון הנפוץ במדינה :" ירושלים שהיא הלב הפועם של העם היהודי ועל לב פועם אי אפשר לוותר כי אז זה וויתור על כל הגוף כידוע !" 

   

            נציג ארגון אש"ף בלבנון עבאס זכי בראיון טלוויזיה במאי 2011 מאבחן בחדות את מהות המאבק:" אם היהודים ינטשו את ירושלים, ממילא הציונות תגווע אל תוך עצמה !"

   

   ראובן רובי ריבלין מסכים עם עבאס כמובן מהצד השני,הצד היהודי ישראלי :"אם הישראלים יכריעו שעדיף לנו שלום בלי ירושלים ,ממילא הציונות תגווע מאליה לתוך עצמה בתהליך טבעי ולכן, פוסט ירושלמיות היא פוסט ציונות!" בנאום בכנס מיוחד של הכנסת לרגל "יום ירושלים" לציון 45 שנים לאיחוד ירושלים (מאי 2012) אמר יו"ר הכנסת דאז ונשיא המדינה דה היום כי  "בירושלים מתלכדת האדמה עם הרוח, המקדש ובית התפילה עם הריבונות ! בירושלים נבחנות הרוח היהודית לצד האחריות הפוליטית והמוסרית- ירושלים וקיומנו חד הם ! ממנה נובעת זכות השיבה של העם היהודי לביתו !"  וריבלין קבע באופן נחרץ ואמיתי כי "אומה שמוותרת על הסמלים שלה היא אומה שמאבדת את עצמה לדעת,מתנתקת ממקור החמצן שלה... מעל כל ההחלטות הפוליטיות והוויכוחים האידיאולוגיים, צריך לזכור שהר הבית הוא הר של אבן השתייה והאדם הראשון, הר-הבית של אברהם אבינו ועקידת יצחק, הר-הבית של בית המדרש והסנהדרין-הר הבית הוא הנקודה הארכימדית שלנו, הוא הראשית של כולנו ואליו התפללנו כל הדורות."וסיכם ריבלין באפיון חד,מתוך הסכמה למעשה עם עמדתו של איש אש"ף עבאס זכי : " אדישות לירושלים היא כישלון של המפעל הציוני, היא פשיטת רגל של החינוך היהודי ולכן פוסט ירושלים היא פוסט ציונות !"

      רק שלוש שנים וחצי שנים עברו מאותו נאום חשוב של איש ירושלים בכל רמ"ח אבריו ושס"ה גידיו, ראובן ריבלין שמכהן כיום כנשיא מדינת ישראל, מדינת היהודים. האם ריבלין יוכל להתעלות בשעת מבחן קשה שאנו עוברים בימים אלו מתפקידו ההיסטורי כנשיא העם היהודי ולהוביל ולהנהיג את המאבק על ירושלים ? מאז כניסתו לתפקיד הרם ,כנראה לאור המשקעים האישיים הקשים בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו שניסה מטעמים אישיים שונים ואולי גם משונים למנוע את בחירתו של ריבלין לתפקיד הרם, התנהגותו והתבטאויותיו של הנשיא הם משהו בין נהי ובכי "אכלו לי, שתו לי, מתנכלים לי" וכו', לבין התנהגות של פרשן פוליטי ישראלי ממוצע שמותח בכל הזדמנות ביקורת מבקר עד ערב  על "שאין לנו הנהגה ראויה שיכולה לקבל הכרעות אמיצות" וכו'. מר ריבלין צריך להפסיק להתבכיין ולפרשן ולנגח את ראש הממשלה,אולי בצק מסויים. לפני שהוא מותח ביקורת עליו להסתכל במראה, להבין סוף כל סוף שהוא נשיא מדינת היהודים ולא עוד פוליטיקאי ישראלי בכיין מהאופוזיציה ובמקום להתפתל וליילל,גם אם לעיתים הוא עושה זאת בחן כובש לבבות כמו את ליבה של חברת הכנסת מירב מיכאלי למשל... עליו להתעלות דווקא בשעה זו של (עוד) סבב של מאבק קשה על לב ליבה של הציונות , להוביל ולהשמיע קודם כל באוזני אזרחי מדינת ישראל וגם באוזני העולם בדיוק את אותם דברים נכונים וחשובים בהם האמין ועליהם לחם כל חייו הפוליטיים בנושא ירושלים- הנושא הציוני  בה רבתי ! (חלק ) מאזרחי ישראל זקוקים גם בימים קשים ומורטי עצבים אלו לדעת ולהבין על מה ולמה נאבקים ועל מה ולמה לא תהיה כל פשרה, פשרה שעלולה חלילה לגרום לקריסת הציונות בסופו של תהליך! נקווה שהנשיא ריבלין יתעשת במהרה בימינו ויוכיח שהוא גם אחרי למעלה משנה בתפקיד הרם שהוא ראוי לכהן כנשיא המדינה ! עד כה ריבלין מתנהג ומתבטא כעוד אזרח ישראלי ממוצע מתוסכל ולא כמנהיג שגודל מנהיגותו וחוסנו צריכים לבא לידי ביטוי דווקא בשעות מבחן  קשות בחייה של האומה!

       בנימין נתניהו ראש הממשלה : " ..." מי שמציע שניקח את לב ליבה של ירושלים,הר הבית ונוציאו מידינו על מנת להביא לשלום, טועה טעות פטאלית כי דבר זה יביא להידרדרות ואפשרות של עליית האיסלם הקיצוני באזורנו ובעולם ! ... הריבונות זה קודם כל אחריות לביטחון. כשנוצי את האחריות והביטחון מידנו, מי יישורנו?" דברים נחרצים של ראש ממשלת ישראל בעת הדיון בכנסת ישראל ב"יום ירושלים" במאי 2012 רק לפני שנתיים וחצי. מדוע דברים נחרצים אלו של ראש ממשלת ישראל דאז והיום לא נשמעים בימים אלו בימים אלו, דווקא בימים אלו באוזני אזרחי ישראל בעברית אבל גם באוזני ה"עולם" שעליו לדעת שלמדינת ישראל יש קווים אדומים ברורים וששום לחץ בינלאומי בנושא הזה לא יועיל? האם נתניהו יכל להיות לפחות בנושא ירושלים כמו דויד בן גוריון שמיד אחרי החלטה בינלאומית על "בינאום" ירושלים החליט להעביר בהקדם האפשרי את המוסדות הלאומיים של מדינת ישראל  לעיר הבירה על אפו וחמתו של ה"עולם" תוך שהוא משמש דוגמא ומעביר את משרדו,משרד ראש הממשלה הראשון מבין משרדי הממשלה שעברו לירושלים ועל-כך זוכה לקבל את אות יקיר ירושלים – האזרח הישראלי הראשון שקיבל את התואר המיוחד הזה.

        כל הקוראים היום ל"הסדר אזורי" ו/או לקבלת מה שנקרא  ה"יוזמה הערבית/היוזמה הסעודית" או שהם תמימים או שרובם חושבים שרוב אזרחי מדינת ישראל הם מספיק תמימים ו/או מספיק טיפשים לקנות דיבורים יפים על "שיתוף פעולה אזורי" במלחמה נגד האיסלם הקיצוני. נכון שסעודיה ,ירדן ומצרים נפגעו מהמאבק המזויין של התנועות האיסכמיות הקיצוניות והן עויינות אותן אבל אסור לנו לשכוח לרגע כי גם אותן מדינות עויינות יותר את עצם קיומה של המדינה היהודית! כן זוהי האמת! יש אנשי שמאל ששואלים מדוע ממשלת ישראל לא מאמצת את "יוזמת השלום הערבי המונחת על השולחן עוד משנת 2002" כאילו העולם בכלל והעולם הערבי בפרט עצר מאז מלכת והם עיוורים או חושבים שרוב הציבור הישראלי עיוור למתרחש מאז באזור תחת הכותרת של ה"אביב הערבי"

   משטרים ערביים קרסו בזה אחר זה, מלחמות דמים פנימיות הגובות מחיר עצום בחיי אנוש  מתרחשות במשך שנים מאז אבל ה"עולם הערבי" לנפשו-איש לא אץ רץ לחלץ את המנהיגים ה"טובים" במלחמתם נגד אירגוני הטרור האיסלמי הרצחני,מאות אלפי פליטים ערביים בורחים מהאזורים  וכי הקרבות ואיש משליטי מדינות ערב, כולל המדינות העשירות מאד לא נוקף אצבע למענם !לפני כשנה התברר למשל כי מדינה "מתונה" כמו נסיכות קטאר היא המממנת העיקרית את שלטון החמאס בעזה! יש באמת מישהו שפוי במדינת ישראל שמאמין שאם ניתן לנציגי מדינות ערב לנהל את העניינים בלב ליבה של בירת ישראל  אותם מדינות שלא נקפו אצבע למען אזרחי לוב, תימן, סוריה,רשימה חלקית, הם הם שיגנו על אזרחי המדינה היהודית? היש עוד פתי אחד במדינת ישראל פרט לאינטרסנטים מוטים שבאמת מאמין שיאסר ערפאת עשה את מה שציפה ממנו יצחק רבין לפני למעלה מעשרים שנה והוא נילחם בטרור הערבי נגד מדינת ישראל "בלי בג"ץ ובלי בצלם"?  כל תכליתה של התנועה הצינות שהקימה את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי היתה  לתת ליהודים אפשרות להגן על עצמו בעצמו מפני אויבים  ולא לתת לקבלני משנה מפוקפקים בלשון המעטה את התפקיד הזה, תפקיד אותו הם מתכוונים למלא כלל! כל הדיבורים על "הסדר אזורי" ,אם ננתח את העניין ואת משמעויותיו לעומק, זהו מהלך אנטי ציוני! אנחנו לא זקוקים לחיילים ו"שוטרים" זרים שיוצבו בפתח שער יפו והם הם שיימרו על הסדר הציבורי ועל ביטחון האזרחים היהודים בדרכם לכותל המערבי (כפי שמציאים אנשי "יומת ז'נבה" ההזויים) ! בן גוריון קבע אסטרטגית שביטחון ישראל יופקד רק בידי חיילי צבא ההגנה לישראל, רבין ב"אובלו" שבר אבן יסוד אסטרטגית זו כשנתן ע"פ הודאתו את המפתחות לביטחון ישראל ליאסר ערפאת ,הגרוע באויבי העם היהודי בעת החדשה שלאחר מלחמת העולם השנייה ועתה על מדינת ישראל לשוב לנורמאליות וכמו כמו כל אומה נורמאלית וחזקה לדאוג בעצמה להגן על ביטחונה !  אם אנחנו רוצים להיות חכמים, בוא נציע "הסדר אזורי" ברצועת עזה-שכל אותם חסידי אומות העולם מסעודיה ,קטאר,ירדן ומצרים יכנסו לעזה ,יפרקו את תשתיות הטרור החמאסיות ,יזרימו עשרות מיליונים לשיקום חיי תושבי הרצועה ויהפכו אותה ל"הונג קונג "של המזרח התיכון! ישראל תסיר במיידית את ה"מצור" מהרצועה ותשתף פעולה כלכלית עם הישות העזתית! למה זה לא קורה? כי האינטרסים של הסעודים הירדנים והמצרים וכן היכולת שלהם לעשות זאת שואפת לאפס במקרה הטוב! אף אחד משליטי סעודיה לא הזיל דמעה כאשר מרצועת עזה טווחה תל-אביב בטילים! נהפוך הוא!הדיבורים של חלק מהפוליטיקאים הישראליים מליברמן ושמאלה דרך לפליד, הרצוג,ליבני וגלאון מצביעים על יאוש מכושר עמידתו של הציבור הישראלי גם במבחנים ביטחוניים קשים מאד אבל הציבור הישראלי מוכיח ויוכיח חוסן וכושר עמידה יותר חזק גם מהמנהיגות,כולל הנוכחית המגמגמת !   

         המאבק כיום על ירושלים ועל זכותם של היהודים לפחות לעלות להר הבית אם לא להתפלל בהר הוא מעל ומעבר למאבק מקומי-זהו מאבק על עתיד הציונות! אני בטוח שכל נער ערבי משולהב יודע זאת ! אני מקווה שחלק ממנהיגינו,כולל אלו שבאופוזיציה גם כן מבינים את מהות המאבק הנוכחי! לא פלא שרוב רובו של הציבור החרדי ומנהיגיו אוסרים על עליית יהודים להר-הבית! חלקם מסתתרים מאחורי עמדה הלכתית פרופר אבל חלקם אומרים בגלוי ש"העלייה להר הבית מסכנת את היהודים בארץ ישראל ומביאה לשפיכות דמים!" כי היהדות החרדית מעולם דגלה בכיפוף הראש מכיוון ש"אסור להתגרות בגויים" ים ואסור לעשות דבר ולהביא את גאולה עד לבא המשיח! לכן רוב היהודים החרדים בגולה גילו התנגדות חריפה לתנועה הציונית וסרבו לעלות לארץ גם כאשר באירופה השחירו העננים מעל העם היהודי! חלק גדול ממנהיג הציבור החרדי דהיום כולל חברי כנסת חרדים (משה גפני למשל שתוקף בחריפות את אנשי היהדות הדתית לאומי ואת השר אורי אריאל שעולה להר הבית והכך" גורם לשפיכות דמים") גם כן לא למדו דבר מההיסטוריה ונשארו אדוקים באמונתם החרדית ובשלילת התנועה הציונית שהקמת מדינת ישראל היא" עיכוב הגאולה" ו"התגרות בגויים"! חלקם יודעם אולי כי הערבים לא נלחמים בנו בגלל רצוננו לבקר במקום הקדוש ליהודים הוא הר-הבית כי המלחמה על תקומת מדינת ישראל הציונית היתה למן ראשית הציונות לפני מאה ועשרים שנים עוד לפני שיהודים עלו להר-הבית וכאשר מסגד "אל אקצה" היה מקום זניח וזנוח ע"י המוסלמים שהמקום הוא רק שלישי בחשיבותו להם!אבל מה לא עושים כדי להילחם ביהודים השנואים? שלא תהיה שום טעות-לא רק מהר- הבית רוצים לגרש אותנו אלא מכל ארץ ישראל וחלקם אומרים זאת בגלוי!  ומי מצטרף לחרדים האנטי ציונים? יש לא מעט אנשי ציבור, פוליטיקאים ועיתונאים שלא מבינים דבר ביהדות אלא שפתאום מקדשים בשמחה "פסקי הלכה" שאוסרים את עליית היהודים להר-הבית! אמור לי מיהם חבריך האנטי ציונים ואומר לך מי אתה !  ושולמית אלוני הכוהנת החילונית הגדולה אמרו פעם שהם מוכנים ללבוש שטריימל למען השלום דהיינו לחבור למפלגות חרדיות אנטי ציוניות ולדחוק החוצה את המלגות הציוניות הימניות כולל הדתיים לאומיים למען הגשמת שאיפות העם הפלשתינאי העשוק. ציפי ליבני הציע לפני כמה שנים לבנימין נתניהו להקים ממשלת ש"ש-"שטריימל שלום" . העיתונאי אמנון אברמוביץ  קבע בראיון רדיו לפני ארבע שנים בנובמבר 2011 כי "יש ציבור ישראלי חלקים שהם פרזיסטאן-בראש ובראשונה החרדים, אח"כ חלק מהטייקונים ובמקום השלישי המתנחלים" אבל כעבור שלוש שנים בלבד, לפני שנה בדיוק באוקטובר 2014 אברמוביץ המיואש והמתוסכל מהמצב החליט כמו חלק מחבריו משמאל בתקשורת ובפוליטיקה להרים ידיים ולהאשים את ממשלת ישראל בכל הצרות שנפלו על העולם בכלל ועל המזרח התיכון בפרט! לשם כך ,אברמוביץ שכח שרק לפני שלוש שנים הוא קרא לחרדים "פרזיטים" והתחנף לאותם חרדים יהודים אנטי ציונים שיכולים להתקיים ולפרוח במדינת ישראל הודות לחיילי צבא ההגנה לישראל אותם הם כל-כך שונאים ומוקיעים. בראיון ברדיו החרדי "רדיו קול חי" (28/10/14 לאבי מימרן) קבע אברמוביץ כי "בניגוד לאגדה המרושעת שהחרדים הם משאבת הכספים של המדינה אני קובע שאין הדבר כך! המתנחלים וההתנחלויות הם משאבת הכספים של מדינת ישאל! אני קורא למפלגות החרדיות לחבור למפלגות השמאל הישראלי ולהקים ממשלת שמאל שתפרק את ההתנחלויות וגם תדאג לציבור החרדי !" אכן יונית, מהפך מדהים של ה"פרשן הבכיר" שתולה את תקוותיו לשינוי בציבור החרדי האנטי ציוני! לאן אנשים כולל עיתונאים ופוליטיקאים משמאל מוכנים להידרדר! והם קוראים לעצמם "ציונים אמיתיים" וטוענים שהמתנחלים והפוליטיקאים מימן "מובילים מדיניות פוסט ציונית"! איזו אירוניה עצובה!

   

        וזוהי רק תמונת מצב חלקית ובראשי פרקים על מהות המאבק ש(שוב) אנחנו ,בפעם המי יודע כמה נתונים הקשה והלא נעים,הדורש מהחברה הישראלית תעצומות נפש לא פשוטות! המאבק על ליבה של הצינות ,על ירושלים. וכה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו באותו דיון בכנסת-" ירושלים היא לא עוד בירה. היא גם רעיון,אידיאה,אידיאל. היא מבטאת את כוח החזון,המעיין הנובע של הערכים הנשגבים של עמנו ושל האנושות כולה. צריכים לעצור יום אחד בשנה ולהבין שאנחנו חווים את התגשמות חזון הנביאים,הכמיהה לציון,שיבת ציון ותקומת ציון. היום אנחנו נשבעים את שבועתו של הרצל בסיום הקונגרס הציוני בבזל "אם אשכחך ירושלים"-אנחנו נשבעים לירושלים הבנוי,העיר שאוחדה לה יחדיו,בירת ישראל לנצח!"   בשנים האחרונות,כולל במערכות הצבאיות בצפון בדרום ,עם ישראל הוכיח חוזק ועוצמה! ראוי שהנהגת המדינה הנוכחית בכלל והעיקר נשיא המדינה וראש הממשלה ידעו לא רק לדבר גבה בימים חגיגיים אלא להוביל את העם בימים קשים של מבחן ומאבק ,גם אם מאבק דמים על עתידו של העם היהודי בארצו ברוח התנועה הציונית שהביאה בחזונה להקמתה המחודשת של מדינת היהודים בארצם ההיסטורית ותקומתה של לב האומה היהודית בירושלים!  ראש הממשלה הנוכחי צריך ללמוד מהתנהגותו לפני חי שנים שלראש הממשלה דאז... בנימין נתניהו. לא מספיק לפעול ברמה הטקטית ולנקוט צעדים הכרחיים שלחיזוק הביטחון ותיגבור כוחות הביטחון בירושלים. לפני שמונה עשרה שנים ממשלת נתניהו החליטה לממש תכניות של ממשלות קודמות כולל ממשלת רבין ונתנה אישור לבניית שכונה יהודית חדשה בדרום ירושלים-שכונת הר-חומה החוצצת בין בית לחם וכפרי הסביבה לבין ירושלים. לחץ בינלאומי אדיר החל מהנשיא האמריקאי דאז קלינטון הופל על נתניהו כולל לחץ פנימי מהאופוזציה בישראל (אהוד ברק : " אני בעד בניית הר-חומה אבל לא בעת הזו..."). נתניהו היסס שקל ושקל אך לבסוף, גם בעידודו של ראש עירית ירושלים דאז אהוד אולמרט (כמה שנים לפני שנכנס ללשכת ראש הממשלה ,לא עמד בלחצים וקרס מכל האידיאולוגיה שלו),החליט לתת אור ירוק לבניית שכונת הר-חומה כאמור, במיקום אסטרטגי חשוב ביותר בדרום ירושלים. הייתי עד לדחפורים הענקיים שהחלו לנוע ביום חורפי גשום ובוצי בחודש מרץ לפני שמונה עשרה שנים. מאז שכונת הר-חומה היא שכונה גדולה ומשגשגת בדרום ירושלים לתפארת בירת ישראל. על נתניהו  היום ללמוד וליישם מנתניהו של אז, לבנות עוד ועוד בבירת ישראל גם ללא חצצורות ותופים, ממילא "שלום עכשיו" ושו'. ידאגו  לעורר את העולם על כל רבע אישור בנייה בשכונה יהודית בירושלים! לנתניהו אסור להרתע ! עם ישראל  הוכיח ועוד יוכיח את עוצמתו הרוחנית ואמונה בצדקת דרכו מעבר לכוח צבאי כי כוח צבאי חזק ונחוש ללא הבנה ואמונה בצדקת המאבק והדרך לא שווה דבר!  האם ההנהגה הנוכחית תוכיח לא רק בנאומים אלא גם במעשים ובהובלה בטוחה בצדקת הדרך שהיא ראויה להנהיג את המאבק הנוכחי על עצמאותו של העם היהודי בארץ ישראל בכלל ובבירתו הניצחית ירושלים בפרט? ימי המבחן שעוד צפויים לנו בשבועות ובחודשים הקרובים ילמדו אותנו האם יש לאזרחי ישראל הנהגה ראויה שתוכיח גם במעשים ולא רק במילים  ש"אם אשכחך ירושלים,תשכח ימיני"!עם הנצח זקוק להנהגה כזו בעיקר בימי מבחן עליון שאנו בעיצומם ! 

   

     שבוע טוב ושקט !

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/10/15 07:39:
   תודה לך מאיר. פוסט נפלא וראוי לקריאה!

   ארכיון

   פרופיל

   נהג מונית
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין