כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סופו של איצטדיון "וולפסון" בעפולה

  0 תגובות   יום רביעי, 11/11/15, 16:30

  סופו של אצטדיון "וולפסון" הוותיק בעפולה

                                        מאת: אלי אלון 

  לאחר קרוב ל-60 שנות פעילות ייסגר בקרוב  סופית  אצטדיון הכדורגל הוותיק  "וולפסון" בעפולה. האצטדיון מתוכנן להיהרס בחודשים הקרובים ועליו תוקם קריית חינוך דתי.

   


  ''

  צילום מיציעי איצטדיון וולפסון  צילום:אלי .אלון


  אצטדיון הכדורגל  ברחוב וולפסון בדרומה של העיר עפולה ששימש במשך קרוב ל-60 שנה, מאז שנות -50 של המאה הקודמת  מגרש כדורגל ראשי של העיר עפולה ובו שיחקו  שחקני קבוצות הכדורגל של העיר לדורותיהם  צפוי להיהרס  תוך מספר חודשים ובמקומו, כך נימסר, תיבנה קריית חינוך דתית.

  בימים אלה מוצגת  במרכז הקהילתי "בית פוזנק" בגבעת-המורה בעפולה תערוכה בשם, "פעם שיחקו כאן כדורגל " - הצדעה למגרש וולפסון. התערוכה באה להנציח את "אצטדיון  וולפסון "שהיה חלק מנוף העיר עפולה ופרק היסטורי בתולדותיה, ולספר סיפורו רגע לפני שהורסים אותו ובונים עליו בנינים חדשים .התערוכה  מספרת באמצעות  צילומים וסיפורי זיכרונות של שחקנים ואוהדים  את סיפורו של מגרש וולפסון. בתערוכה מוצגים צילומי המגרש ,תמונות  שחקני עבר בקבוצות הכדורגל ששיחקו  בוולפסון . וזיכרונותיהם של  שחקנים ואוהדים מ"מגרש וולפסון" . בן השחקנים והאוהדים שתמונותיהם וזיכרונותיהם מוצגים בתערוכה  דמויות מיתולוגיות בספורט העפולאי, ובניהם: המאמן חלוץ נמרוד ברין, זורי מסינגר, החלוץ מלך השערים עמוס אעידן, דני אסולין, זכי הרוניאן, קלוד דהן ועוד. שחקנים נוספים שצילומיהם וזיכרונותיהם מוצגים בתערוכה: משה גואטה, מיכה סילקו, יאיר סילקו עמוס אעידן ,עמי אזולאי, זאב כהן ,פרדי חיט, משה גבאי, יגאל אעידן, שמעון אלבז ונוספים. גם מקומם של האוהדים "השרופים" של קבוצות עפולה לדורותיהם לא נפקד מהתערוכה  בן האוהדים שזיכרונותיהם מובאים בתערוכה  חיים קודלר,אייל ציפורה וגור מזרחי  ונוספים 

  את התערוכה יצרו העיתונאי יוסי וקנין והצלם אמיר לבנון. וקנין עיתונאי שמסקר את נושא הספורט בעפולה ובעמקים מזה שנים רבות ומפיק ואוצר התערוכה אומר: כעיתונאי וכחוקר הספורט בעמק וכחובב היסטוריה  היה בי הדחף והיה חשוב לי להנציח את מגרש וולפסון בצורה ראויה ומכובדת רגע לפני שהוא נעלם מהנוף האורבני.

  הצלם אמיר לבון מתגורר מזה כ-10 שנים בעפולה ומתעד את העיר.  

  ''

  תערוכתם של יוסי וקנין ואמיר לבון בגלריית  מתנ"ס בית פוזנק בגבעת המורה עפולה [צילום דליה אלון]

   

  תולדות האצטדיון 

  אצטדיון  וולפסון נפתח בשנת 1955 יש  המוכנים להישבע שנפתח שנתיים שלוש קודם לכן. הוא ממוקם ברחוב וולפסון  בקצה  דרומה של העיר עפולה .העפולאים קוראים לו כיום  "המגרש הישן". האצטדיון היה  לאורך שנים רבות למעשה  מגרש הכדורגל היחיד בעפולה ושירת את קבוצות הבוגרים של   מכבי והפועל עפולה, בית"ר עפולה  וכן את קבוצות הילדים והנוער .

  בתחילת היה "אצטדיון וולפסון" רק משטח דשא ומסביבו הוקף  בגדר. לא בנו בו  יציעים ולא חדרי הלבשה  וגם שירותים לא היו בו ,דבר שאילץ את  באי האצטדיון לא פעם להטיל מימיהם ולעשות צרכיהם ליד חומת  המגרש או בשדות הקוצים הסמוכים למגרש. 

  ''

  אצטדיון וולפסון  צילום: אלי אלון


  "אורווה עם נשמה"

  ותיקי העיר עפולה  מספרים כי בשנות ה-60 ואף בשנות  הראשונות  היו נוהרים מכל חלקי העיר עפולה  אוהדים רבים למשחקים שהתקיימו במגרש וולפסון  ואף משכונות גבעת המורה ועפולה המרוחקות הגיעו (ברגל)אוהדים רבים  כדי לצפות במשחקים וגם כדי להיפגש עם החברים. קבוצות עפולה השונות בדרך כלל שיחקו  לאורך רוב השנים בליגות נמוכות יחסית. בסיום עונת 2003/04 העפילה קבוצת עפולה לליגה א'. בסיום עונת 2012/13 העפילה לראשונה בתולדותיה‏ לליגה הלאומית בה היא משחקת גם היום.

  שחקנים ואוהדים מספרים כי מגרש וולפסון היה ישן ומוזנח  לאורך השנים   ולא הייתה בו חווית צפייה אולם מדגישים כי היה מגרש ביתי מובהק עם אוירה משפחתית. אחד האוהדים מוותיקי העיר אומר לי המגרש היה "אורווה עם נשמה"  

  ''

  חדרי הלבשה ומקלחות באצטדיון וולפסון [צילום:א. אלון]

   

  הצפות מים חוזרות ונישנות

  מגרש וולפסון כאמור היה מוזנח יחסית ולא טופל כראוי .. בחורפים גשומים הוצף בשל ניקוז לא משופר המגרש לעיתים קרובות והפך  לשלולית מים ענקית. סוג  של בריכה. לא פעם בוטלו משחקים בשל הצפות המגרש או שהיה צורך  להעבירם למגרש אחר.. אנשי קבוצות הכדורגל בעפולה חברי הנהלה אוהדים ואף שחקנים עמלו לא פעם תוך שימוש באמצעים פרימיטיביים כמו  ג'ריקנים, מגבים וכדומה  כדי לייבש את המגרש לפני מועד המשחק כדי שהשופטים  לא יפסלו אותו אותו למשחק ויאשרו את קיום המשחק.


  סמוך למגרש בצדו המזרחי היכן שממוקמת כיום אולפנה לבנות "צביה" שכן מטווח ירי ושחקנים ואוהדים מספרים כי לא פעם  ליוו את האימונים והמשחקים קולות ירי מהמטווח השכן.

  עם השנים הוקמו במגרש וולפסון  יציעי מושבים בצדו המערבי ובצדו המזרחי  אבל גם אלה  היה מאולתרים ולא פעם התפרקו. כן הוקמה סביב המגרש חומה גבוה שקיימת עד היום. ניתן עדין לראות בחומת המגרש ברחוב וולפסון פתחים ששימשו כקופות מאולתרות למכירת כרטיסים למשחקים. אולם היו אוהדים לא מעטים שלא נזקקו לקופות אלה והצליחו איך שהוא ל"התפלח" למגרש אם זה באמצעות טיפוס על הגדרות או דרך פתחים או באמצעים אחרים. והיו גם שראו את מהלך המשחק ממרפסות הבתים הצמודים נושקות למגרש.


  בשנות ה-90-80 הוחל בשלבים בעבודות לשיפור מצבו המוזנח של האצטדיון הוקמו חדרי הלבשה וחדרי מקלחות חדשים.ומצבו השתפר מבחינה פיזית אולם תמיד היה בו סוג של  יושן וזוקן   

  המשחקים הזכורים נגד בית"ר ירושלים ונגד אום אל פאחם

  אחד המשחקים הידועים והזכורים לרבים מתושבי העיר ששוחקו באצטדיון וולפסון ועורר ענין רב בקרב אוהדי הספורט בעפולה וסביבתה היה במרץ 1989. כ-4000 צופים כך לפחות דווח , הגיעו למגרש כדי לחזות בבית"ר ירושלים משחקת נגד קבוצת מכבי עפולה. בין הבאים למשחק: נשיא המדינה ראובן ריבלין שהיה אז חבר הנהלת בית"ר ירושלים, וראש העיר עפולה דאז, עובדיה עלי.בצילום המוצג בתערוכה נראה ריבלין  יושב בחברת ראש העיר עובדיה עלי ולידים אמינוף שהיה 

  משחק נוסף ששחקני ואוהדי עפולה לא ישכחו היה בעונת 1991/1992 כאשר עפולה הביסה בוולפסון לעני כ- 3000 צופים את קבוצת אום אל-פאחם בתוצאה 9:3 ! אגב על הכניסה לאיצטדיון מצויין כי "כמות הצופים עד 100 איש .איך זה מסתדר עם הדיווחים על אלפי צופים זו שאלה מעניינת.

   

  ב-2012 נבנה בפאתיה המערביים של שכונת עפולה עילית אצטדיון כדורגל חדש פעילות קבוצות הבוגרים באצטדיון וולפסון הופסקה והועברה לאצטדיון החדש נמסר לי כי במגרש וולפסון  מתאמנים  עדין ילדים ונערים אולם רוב הזמן הוא עומד סגור ושומם .בעוד מספר חודשים הוא כאמור  צפוי להיהרס

   .

  ''

   

  החומה הצפונית  של איצטדיון וולפסון בעפולה לאורך רחוב וולפסון [צילום:א.אלון]

  ''

  שער הכניסה הראשית לאיצטדיון וולפסון בעפולה [צילום:אלי אלון] 

   

  ''

  כאן שכנו קופות  האיצטדיון וולפסון עפולה [צילום :אלי אלון]

   


  כתבות נוספות של כותב זה:

  ''


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות