כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  נחנכה"החושה"המחודשת באתר "אום רשרש" באילת

  0 תגובות   יום שלישי, 17/11/15, 07:35

  ''

  "החושה"המחודשת באתר אום רשרש באילת צילום[צילום אלי אלון]


  נחנכה ה"חושה" המחודשת באתר "אום רשרש"

                                        מאת:אלי אלון

   

  באתר הלאומי  "אום רשרש" באילת שופצה ושומרה בקתת החמר ("החושה") היחידה שנותרה במקום מתוך חמש ,השאר נהרסו במהלך השנים. -סיפורה של החושה באום רשרש אותה פוקדים מידי שנה עשרות אלפי מבקרים.


  באתר הלאומי "אום רשרש", במרכזה של העיר אילת נערך היום  (ג'  17.11.15) טקס חנוכת בקתת החמר "החושה" המחודשת זוהי בקתת החמר  האחרונה שנותרה מבין חמש החושות שהיו במקום. בחושה שנותרה בוצעו  בחודשים האחרונים עבודות שימור ושיפוץ על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בהקיף של 400 אלף שקל.


  במהלך טקס חנוכת "החושה" המחודשת  שנערך במעמד ראש עירית אילת מאיר יצחק הלוי, ראש אגף מורשת במשרד ירושלים  – ראובן פינסקי ומנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל עומרי שלמון הוסר הלוט משלט  הסבר(השלט הכחול)  אודות   "החושה" בפרט ואתר "אום רשרש" בכלל.

  ראש העיר אילת ציין, כי את האתר פוקדים במהלך השנה, מאות אלפי תלמידים מכל הארץ במסגרת טיולים שנתיים, נופשים ותיירים מכל העולם. "זאת דרכנו לשמר ולפאר את המורשת" ציין ראש העירייה. מנכל המועצה לשימור אתרי מורשת עמרי שלמון  אומר:  "חנוכת השימור והחידוש של החושה המפורסמת והחשובה הזו אליה ניגשנו בחרדת כבוד של ממש, היא חוב שמילאנו ללוחמי תש"ח, למייסדי העיר אילת ובוניה, לנוער הנכון תמיד ושמשימותיו האקטואליות ליצירת מדינה טובה יותר, לא נופלות מזה של דור תש"ח ולעם ישראל שיבוא, שיסייר, שיבקר, שילמד מורשת וסיפור מקום, סיפור לאומי".


  העבודות לשיפוץ ושימור "החושה", נמשכו מספר חודשים, וכללו: תיקונים  וציפוי בחומרים טבעיים, תיקוני דלתות, שחזור החלונות, שיפוץ הגג, התקנת תאורת למבנה והתקנת אמצעי שמירה וביטחון. עלות העבודות כ- 400,000 ₪ שהוקצו לכך על ידי המועצה לשימור אתרים, פרויקט מורשת במשרד ראש הממשלה ומשרד התרבות והספורט. יצוין, כי האתר שופץ בפעם האחרונה בשנת 1991 ומאז בוצעו שדרוגים בעיקר בסביבתו.


  כידוע, מבנה האתר "אום רשרש" שימש כעמדת משטרה בריטית אשר נכבשה על ידי חיילי חטיבת הנגב אשר הניפו את דגל הדיו המאולתר מעל המבנה האמור.  לאתר הלאומי "אום רשרש" מגיעים מידי שנה למעלה מ 200,000 תלמידי תיכון במסגרת סיורים וטיולים שנתיים, זאת לצד מבקרי תיירות שונים אשר פוקדים את האתר. עיריית אילת התקינה באתר לפני כשנתיים עמדת "מסבירן" אלקטרוני הדובר שתי שפות (עברית ואנגלית)  אשר מטרתה לתת הסבר אודות האתר ומורשתו.

   

   ''

   אנדרטת הנפת דגל הדיו המוצבת ביקתת החימר(החושה) באתר הלאומי אום-רשרש [צילום אלי אלון]

   

   תולדות אתר אום רשרש

   

   את טקס חנוכת החושה המחודשת הנחה שמואל תגר תושב אילת מזה שנים רבות  הנחשב להיסטוריון של העיר ובקיא בתולדותיה. תגר  סקר בדברים שנשא בטקס את תולדות אתר  אום רש-רש  ואמר:

   "באתר הזה בו אנו נמצאים שכנה תחנת משטרה מנדטורית לחוף מפרץ אילת כיום נותר במקום מבנה אחד ולצידו אנדרטה לציון שחרורה של אילת בסוף מלחמת העצמאות.

  ב- 23 לפברואר שנת 1933 הבריטים מקימים את תחנת המשטרה המנדטורית באום רשרש מבקתות לבני בוץ העשויות בפשטות, בשנת 1935 נוספו חדר קצינים, אגף לשוטרים נשואים ומטבח משותף, בתחנה עצמה נבנו שש בקתות (חושות) ועוד ארבע שנבנו רחוק יותר בחוף הים.

  עוד מימי השלטון העות'מאני נבנו כאן תחנות שיטור ופיקוח על תנועתם של אורחות גמלים, עולי הרגל למכה וסוחרים מירדן וממדבר סיני – כמו למשל, במעבר טאבה , בראס אל נקב ובמרשש. בסוף ימי מלחמת העצמאות נכבשה התחנה באום רשרש בידי חיילי חטיבות הנגב וגולני במבצע "עובדה וכאן גם הונף דגל הדיו במרץ 1949 .

  באפריל 1935 ביקר כאן  דוד בן גוריון עם רעייתו, יחד עם ברל כצנלסון, משה ששון ואליהו אילת, בחג הפסח הם היו בתחנת אום רשרש, כאן ראה בן גוריון את העתיד... ואת הקמתה של אילת.

  בשנת 1934 ביקר במקום יצחק בן צבי.

  בשנת 1945 שולח יצחק שדה מפקד הפלמ"ח את חיים רון מפקד פלוגת סיירי הפלמ"ח עם שמעון פרסקי מזכיר הנוער העובד לסיור באזור להכנת מפות הערבה, השניים נעצרו באום רשרש נשפטו בבאר שבע ושלמו קנסות ושוחררו.

  בספטמבר 1949  שישה חודשים לאחר שחרור המקום, התחילו בהפעלת אכסניה במקום ל- 55 אורחים, בחצר המשטרה התקיים  ביוני קונצרט ראשון באילת עם יאשה חפץ.

  בשנת 1950 נפתח במקום "מלון ים סוף" שנסגר בשנת 1954 .

  ביוני 1955יהגיעה למקום הפלוגה המקובצת של תנועת הקיבוץ המאוחד במצוות בן גוריון לעזור לעיר אילת, הם בנו במקום אכסניה ועבדו כדייגים, הם מקימים את קיבוץ אילות בשנת 1955 ובשנת 1962 הם עוזבים את אום רשרש.

  בראשית שנות ה- 60, היתה אום רשרש למחסה לכל מיני עוברי אורח לא מבויתים שכונו "ביטניקים" שפקדו בהמוניהם את חופי אילת. העירייה החלה אט אט בפינוי החושות שהחלו להתמוטט מזיקנה.

  בשנת 1969 החליטה העירייה לעשות מעשה ושלחה דחפורים כדי להרוס עד עפר את כל בקתות הבוץ שנותרו . בזכות התארגנותם המהירה וההרואית של כמה משוגעים לדבר וביניהם גם חבר מועצת העירייה עזרא כהן ושמוליק תגר, נמנעה הריסתה של הבקתה האחרונה. הם שילבו ידיים ועמדו נחושים מול כף הדחפור, ולא כמטאפורה. וכך נותרה לפלטה הבקתה האחרונה של אום רשרש בין קניון 'מול הים' למלון "הסלע האדום".

  בתאריך 19 לינואר 1994 ובעקבות מלחמה ממושכת של תושב אילת דב סופר ועיריית אילת הוכרזה אום רשרש כאתר לאומי ע"י יצחק רבין.בשנת 1996 קיבלה החושה מעטה אפוקסי לשימור, ורק השנה 2015  בשיתוף פעולה בין המועצה לעירייה, ביצעו עובדי המועצה לשימור אתרי מורשת, שיפוץ בחלקו הפנימי של מבנה "החושה". העבודות במקום כללו: תיקונים  וציפוי בחומרים טבעיים, תיקוני דלתות, שחזור החלונות, שיפוץ הגג, התקנת תאורת חיצונית למבנה והתקנת אמצעי שמירה וביטחון. עלות העבודות כ- 400,000 ₪ מתקציב המועצה לשימור אתרים, אגף מורשת במשרד ירושלים ועיריית אילת. חשוב לציין, כי האתר שופץ בפעם האחרונה בשנת 1991 ומאז בוצעו שדרוגים בעיקר בסביבתו."

   

  ''

  ביקתת אום-רשרש נובמבר 2015 צילום מצידה המערבי [צילום אלי אלון]

   

   ''
  מימין לשמאל:ראובן פינסקי,עמרי שלמון,יצחק מאיר- הלוי, שמוליק תגר. צילום: יהודה בן יתח, דוברות עיריית אילת
   
   
  ''
   שלט הסבר (השלט הכחול) על אתר לאומי -אום רשרש

  כתבות נוספות של כותב זה :

   

  ''

  אנדרטת הנפת דגל הדיו ומולה החושה המחודשת

   

  ה"חושה" המחודשת באתר "אום רשרש"באתר הלאומי "אום רשרש" באילת שופצה ושומרה בקתת החמר ("החושה") היחידה שנותרה במקום מתוך חמש, השאר נהרסו במהלך השנים. סיפורה של החושה באום רשרש אותה פוקדים מדי שנה עשרות אלפי מבקריםאלי אלון   | 
    לסיפור המלא 

   

  ''

   

  סיפורו של מלון הסלע האדום באילת מלון "הסלע האדום" המיתולוגי היה מראשוני בתי המלון באילת . הוא הוקם בשנות ה-60 על-ידי היזם והמלונאי אלי פפושדו ומשקיעים נוספים, והפך עם השנים למלון ידוע ופופולרי לא מעט בזכות מועדון הלילה שלו אותו ניהל משה ינוקא. כיום הוא משמש מגורים לעובדי מלונות "קלאב הוטל". סיפורו של המלון המיתולוגי אלי אלון   |   לסיפור המלא

   


   

  י''

   

  מי הטביע בירקון את איש אצ"ל צבי פרנקל ? אחת הפרשיות בתולדות ארגון האצ"ל שהוצנעה לאורך השנים על-ידי הארגון, היא פרשת צבי פרנקל (בן-עמרם)פעיל אצ"ל מסור ונאמן שהוטבע למוות בימי הירקון ככל הנראה על-ידי חבריו לארגון


  ''
  בית ילדותו של רבין ברחוב המגיד 5 בת"א בשנות ה-30 וה-40 התגורר יצחק רבין עם משפחתו ברחוב המגיד 5 א' בתל אביב '' מעט נכתב וידוע על בית זה '' רחל רבין מספרת על הבית  |   לסיפור המלא

   

   

  ''

   

   

  הבוגנוויליה - מרשים ויפה אך בעייתי הבוגנוויליה הוא צמח מרשים בעל פריחה יפה וממושכת, חסכוני במים ובעל שפע תכונות, אולם בצד זה הוא צמח "בעייתי" ואינו מתאים לכל אחד ולכל גינה אלי אלון   |   לסיפור המלא

   

      

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות