כותרות TheMarker >
  ';

  הבלוג של חוה

  אבל למה אובאמה? (חלק ב')

  1 תגובות   יום שני, 25/2/08, 03:20

  אבל למה אובאמה? (חלק ב')

  פירורי העוגה הפוליטית המתבשלת כאן באמריקה, כבר רומזים למירוץ בין אובאמה למקיין החל מאוגוסט ועד נובמבר. במהלך סוף השבוע שעבר, החל מסע ההשמצות הגדול ביותר של תומכי קלינטון כנגד ברק אובאמה. הם תקפו אותו מכל כיוון אפשרי, משום שהם החלו לאבד אחוזי תמיכה בסקרים בצורה מהותית ועקבית במדינות וויסקונסין, טקסס ואוהיו. הם טענו למשל, שהוא גונב שורות של אחרים ושלל טיעוני סרק, אשר במקום לפגוע באובאמה, פוגעים קשות בקלינטון ובסיכוייה לזכות בפריימריס. אחר כך נכנסתי לאתר של הארץ, והתחלתי לקרוא על מסע השמצות נוסף, הפעם, מפרי עטם של אמריקאים-יהודים, תומכי הילרי קלינטון לנשיאות. הם הרחיקו לכת וטענו ששניים מיועציו של אובאמה הם פרו-פלסטינים, ושלבחור באובאמה, זה כמו לבחור במועמד אנטי-ישראלי. בשלב זה התחלתי קצת להרגיש לא בנוח. אני מניחה שיש מקום לבטא מספר דברים מתוך נקודת הנחה, שבניגוד להרבה אנשים החיים באמריקה וגם בישראל, אני מבלה שעות נוספות מול המחשב וטורחת לקרוא על המועמדים, על הרקע שלהם, על דעותיהם, וכמובן (איך לא?) על השקפת עולמם בנוגע לפינה הקטנה שלנו, ישראל. בשבוע שעבר התחלתי להציג מספר תגובות וכיצד אני משיבה להם. ראוי לציין שאני מאד מעריכה את הילרי קלינטון. קלינטון היא שליחת-ציבור אינלגנטית, מוכשרת, שקולה, רציונאלית ואנליטית. אם לא די בכך, הרי שהיא גם בעלת תוכניות מדיניות מרחיקות לכת כמעט בכל תחום חיים אפשרי, ואני מאמינה שהיא ואובאמה אינם שונים בהרבה מבחינת השקפות עולמם. אך יש הבדל מהותי, כמרחק בין סין לישראל, בסגנון המנהיגות, ביכולתם לטפח שיתוף פעולה על מפלגתי, ועוד ועוד.

  תגובה נוספת:

  "אתם כאלו פארשים!!! איך נתתם להילארי קלינטון לא להבחר? האם האמריקאים כאלו סתומים, עוורים ושוביניסטים? הוא הרי כזה דמגוג ופופוליסט, ואילולא היה אפרו-אמריקאי, איש לא היה בוחר בו. מה הוא עשה בחיים שלו? כאשר אנחנו נתנו לפרס ללכת לטובת ביבי או האנס המגעיל "שמוקצב", חשבתי לעצמי, איזו בושה, בטח בכל העולם חושבים שאנו מפגרים ביותר. אבל הנה, אתם, יש לכם כזה דבר מדהים, אפשרות שאשה כה מדהימה וחריפה תהא רהמ"ש ואתם נותנים לפופוליסט הזה לנצח? אם הוא יהיה נשיא זה רע מאוד לנו, הפלסתינאים יהיו אצלו בני בית, וזה ממש לא טוב, מעבר לכך שלא הבנתי בכלל מה האג'נדה שלו, אם יש לו כזו".

  אז ככה:

  א.) זה לא ש"נתנו" להילרי קלינטון לא להבחר, אמריקה פשוט בוחרת באובאמה. אינני חושבת שאמריקה סתומה, עיוורת ושוביניסטית בגלל שמצביעי המפלגה הדמוקרטית מעדיפים את אובאמה על פני הילרי. כ-80% מתושבי אמריקה עצמה, חושבים בגדול, שאמריקה היתה עיוורת וטפשה לבחור בבוש כנשיא, אבל כיום כולם מאמינים שלא משנה מי יהיה הנשיא הבא, הילרי, אובאמה או מקיין יהוו שיפור היסטרי לעומת האידיוט המכהן. אגב, אין כאן ראש-ממשלה כמו בארץ, אלא נשיא. זה מאד שונה בכמה רמות.

  ב.) עבור צעירים רבים, בני 18-24, אובאמה הוא סיבה ללכת ולהצביע בבחירות הכלליות. בארה"ב, בניגוד לישראל, בני הגילאים הללו אינם מתעניינים או מעורבים בחיים הפוליטיים, ואינם הולכים להצביע. התופעה המדהימה המתרחשת כרגע, היא שדווקא הצעירים, האינטלקטואלים ואנשי האוניברסיטאות נוהרים בצורה גורפת אחרי אובאמה. הכוח האלקטורלי של הילרי לעומת זאת, נובע דווקא מאנשי הצווארון הכחול, מעמד הפועלים, אנשים שמרוויחים פחות מ- 50,000 דולר בשנה וכיו"ב. לבוא ולומר שהמצביעים פה "סתומים" זה בעייתי, כשדווקא אנשי ההשכלה והסטודנטים מצביעים אובאמה.

  התופעה שאנו עדים לה כרגע, שצעירים מתעוררים לחיים הפוליטיים של אמריקה, התרחשה פעמים מעטות במאה האחרונה. הפעם האחרונה שזה התרחש היתה ב- 1992 כשביל קלינטון התמודד לנשיאות. לפני כן, זה קרה ב- 1972, כשתנועת המחאה למלחמת וייטנאם הגיעה לשיא. לפני כן היו אלה כמובן בובי קנדי ב- 1968 וכמובן ג'ון קנדי ב- 1960.

  ג.) רבים ממצביעי המפלגה הדמוקרטית באמריקה סבורים שאובאמה הוא פשוט מועמד מרשים יותר, מוכשר יותר, אמין יותר ומושחת פחות. דווקא כאן המצביעים אינם רואים בו דמגוג או פופוליסט, אלא אדם שנותן המון השראה וחשק לקום בבוקר, במיוחד לאור הזמנים הקשים בכלכלה ובמלחמה. אנשים רבים בארה"ב איבדו את בתיהם בשנה האחרונה (כרגע זה עומד "רק" על שלושה מיליון משפחות), אינם בעלי ביטוח רפואי הולם, אינם מסוגלים לשלם את החשבונות. אני מניחה שלאנשים בישראל קשה לדמיין שאזרחי ארה"ב ממש סובלים, אבל זוהי האמת. מיליוני בני-אדם פשוט סובלים ומתקשים, ולאיש לא אכפת משום שמדיניות המשטר הנוכחי היא "איש כטוב בעיניו יעשה".... אובאמה, המייצג עבור רבים דוגמה אישית לאתיקה פוליטית ואחראיות חברתית, זוכה לחלק מקולות "הסובלים".

  ד.) לגבי החששות שלנו כישראלים, ראוי לציין שברק אובאמה הוא פרו-ישראלי מובהק, שמוכן להירתם לקידום תהליך השלום המושבת במזרח-התיכון, משום שיש לו גישה עולמית אינטלקטואלית רחבה. יש לו רקע עשיר בגישור סכסוכים ועשייה חברתית. יש לו אג'נדה ענפה ורחבה ואני מאד ממליצה לכולם לקרוא קצת ב: www.barackobama.com ולא, לא חייבים להירשם לאתר, אפשר להקליק על כפתור הדילוג, למטה שם, בצד ימין.....אם קשה משום מה: http://www.barackobama.com/issues/foreignpolicy/#onisrael

  ה.) חלק מהבעיה של הילרי בבחירות הנוכחיות, היא דווקא היותה בעלת רקורד עשייתי של 35 שנים. אמריקה רוצה שינוי, אמריקה רוצה לראות ניתוק בין הפוליטיקה של אתמול, הרוויה אינטרסים, עסקנים ועסקאות פוליטיות בדלתיים סגורות, לבין הפוליטיקה של מחר, שאולי, בתקווה, תהייה נקייה מויכוחים חסרי משמעות, עסקנות ואינטרסנטיות פוליטית לשמה. למרות שהילרי קלינטון אינה אשמה בכל הויכוחים הקשורים אל השם קלינטון, הרי שהיא משלמת את המחיר לכך. אובאמה לעומת זאת, מייצג עבור רבים פוליטיקה נקייה, פוליטיקה של היום ומחר, פוליטיקה של גישור על פני פערים ופתיחת דלתות חדשות להזדמנויות, ופתירת בעיות, על ידי יצירת קואליציה פוליטית רחבה והסכמה לאומית איתנה.

  ו.) אובאמה ותומכיו מצביעים על עקרונות כלכליים נכשלים של המשטר הנוכחי. הם מצביעים על מקיין שמוכן להלחם "עוד 100 שנה בעראק" לדברי מקיין. גם במקרה של מקיין, עשייה ציבורית של שנים היא החסרון: "מקיין מייצג את הפוליטיקה של אתמול, אני מייצג את הפוליטיקה של היום" אומר אובאמה. כשהילרי קלינטון מזלזלת בנאומים שלה בהשראה הכריזמתית של אובאמה, הוא מזדרז להשיב: "השראה? הסיכוי שאני אעמוד כאן היה קלוש ביותר. אני נולדתי לאם נערה, אבי עזב אותנו כשהייתי בן שנתיים, סביי נתנו לי אהבה, השכלה ותקווה. זה כל מה שהיה לי. אני מדבר על תקווה משום שיש האומרים שאני נאיבי, אומרים שאני מטפח תקוות שווא, שאני צריך להתעורר ולהבין עד כמה העולם אכזרי וקשה. תקווה זה לא אומר שאני מתעלם מהאתגרים העומדים בפנינו. אני יודע עד כמה זה קשה לתת לכל אמריקאי ביטוח רפואי, לשנות את מצב האנרגיה בגלל מצב הסטאטוס קוו של הפוליטיקה הישנה של אתמול" – וזוהי בדיוק הנקודה אשר מעוררת את הצעירים לבחור בו. לרבים פשוט נמאס מהפוליטיקה כפי שהיא מתרחשת בוושינגטון.

  ז.) אובאמה: "נלחמתי כעו"ד זכויות אדם, כמארגן חברתי בשיקגו, כסנאטור בוואשינגטון, אני יודע ששום דבר גדול לא היה קורה לולא תקווה, אחראיות חברתית, דוגמה אישית,….. לכבד חיילים ואנשים שתרמו למדינה וחוזרים ועומדים בתורים ארוכים כדי לקבל קצבאות…..אתם ואני ביחד נשנה את הארץ הזאת ואת העולם הזה ביחד…."

  ח.) הילרי קלינטון וברק אובאמה מסכימים כי מצב הביטוח הרפואי באמריקה זו שערורייה, בושה ופגיעה במורל הלאומי. שניהם מסכימים כי מדובר בזכות מוסרית של אזרחי אמריקה, בעוד הרפובליקאים סבורים שמוטב לא להנהיג ביטוח מטעם המדינה, משום שזה יפגע באיכות הרופאים ובשירותים הרפואיים הניתנים כיום.

  ט.) התרומה העיקרית של אובאמה בעיני רבים, היא לא שיש לו רעיונות ופתרונות טובים יותר מהילרי קלינטון. אובאמה עצמו איננו חושב שהפתרונות שלו טובים בהרבה. מה שהוא מציע:

  - יכולת שיפוט – הוא התנגד למלחמת עראק מההתחלה.

  - יכולת לקרב אנשים מכל אזורי המפה הפוליטית ולהירתם ביחד לביצוע המשימות הלאומיות הבוערות.

  - היכולת להניח למשקעי העבר, ולעבור קדימה אל מעבר למחלוקות של האתמול ולפתח פתרונות אשר רבים מסכימים אליהם.

  בנקודות הללו, הילרי קלינטון מאד מתקשה להשמיע "קייס" אמין בעיני הבוחרים, שעוברים למחנה אובאמה מדי יום.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/2/08 10:11:

   בקיצור, את מנסה להגיד שהעובדה שעד היום הוא לא עשה כלום ושהוא רק מפטפט את עצמו לדעת זה יתרון?

    

   אני מסכים שאין עליו בדיבורים, אבל פוליטיקה והנהגת מדינה, וכאן מדובר על המעצמה הגדולה בעולם, זו שעל פיה יישק דבר, זה לא משהו שסתם ככה אתה נכנס אליו. קשה לי להיזכר על מנהיג חסר ניסיון שהצליח, והתחושה שלי שפוטין ואחמיניג'אד לא יכולים כבר לספור את הדקות לרגע שהוא ייכנס לתפקיד, לא כי יש לו כוונות רעות או שהרעיונות שלו יביאו בהכרח לאסון, אלא כי הוא חסר את הראייה הזו של המנהיג, אין לו את הניסיון ברגע שמתכנסים אלפי שיקולים ולחצים לבוא לראות את התמונה הכוללת ולקבל את ההחלטה הנכונה. אנשים נוטים לזלזל בזה ופעם אחר פעם מתברר עד כמה אין תחליף לניסיון הזה.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   havie
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין