כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  זוכרים את אראלה

  0 תגובות   יום רביעי, 13/1/16, 10:16

   ''

      תערוכה מיצירותיה של אראלה הורוביץ במוזיאון החלוציות ברמת אפעל [צילום: אלי אלון}                  

   

                 זוכרים את אראלה

  תערוכה מיצירותיה של המאיירת אראלה הורביץ ז"ל נפתחה בימים אלה במוזיאון החלוציות ב"יד טבנקין" ברמת אפעל. –סיפורה של מאיירת אשת הפלמ"ח שאיירה למיטב הסופרים בארץ ולעיתונות הקיבוצית.


  מאת: אלי אלון פורסם בתאריך 12.1.2016


  במוזיאון החלוציות ביד טבנקין ברמת אפעל נפתחה  (11.1.2016) תערוכת "שמחת המעשה ": מגזרות הנייר ואיוריה של המאיירת ואשת הפלמ"ח אראלה הורוביץ ז"ל ממייסדות קיבוץ נתיב הל"ה.

  בערב פתיחת התערוכה נערך במוזיאון "יד טבנקין "ערב זמר וסיפור" לזכרה של אראלה בהשתתפות בני משפחתה מכריה ומוקיריה.


  את הערב  הנחה הסופר וההיסטוריון ד"ר מוטי זעירא מחבר  הספר "פועם ונפעם"- הביוגרפיה של אראלה הורביץ. זעירא סיפר על אישיותה ותולדות חייה  של אראלה תוך שהוא קורא מדברים שכתבה. זעירא ציין כי  אריאלה הייתה לא רק מאיירת אלא גם כותבת נפלאה .זעירא סיפר כי אראלה אהבה את הקיבוץ ואת הרעיון וההוויה הקיבוצית  למרות שדברים רבים בקיבוץ של התקופה החדשה לא מצאו חן בעיניה. זעירא סיפר עוד  כי רבים אולי לא יודעים אבל אראלה הייתה שלוש פעמים מזכירת הקיבוץ.


  בערב נשא דברים  הסופר והמשורר  פוצ'ו (ישראל ויסלר) שנמנה  ביחד עם אראלה  עם מייסדי וראשוני קיבוץ נתיב הל"ה . פוצ'ו סיפר שהיכרותו עם אריאלה החלה עוד קודם לכן  בתקופת הפלמ"ח. "בשנים הראשונות בהיותי  בקיבוץ נתיב הל"ה, סיפר פוצ'ו,  אראלה ואני ערכנו במשותף את עלון הקיבוץ "נטפים". בהמשך איירה אראלה כמה  מספריי . פוצו סיפר כי את ספרו המפורסם "חבורה שכזאת"  כתב בעת שהתגורר בקיבוץ נתיב הל"ה  הוצאת הספרים שהוציאה את הספר  ביקשה לקרא לספר בשם "חבורה יצאה לדרך" אולם הראלה  התעקשה על שם אחר  וסייעה לו לשכנע את ההוצאה ,לבחור בשם אחר ולבסוף נבחר השם "חבורה שכזאת" והשאר היסטוריה.

  ''

    אחד מאיוריה של אראלה בתערוכה מיצירותיה המוצגת ב"מוזיאון החלוציות"ברמת אפעל [צילום: אלי אלון}  

   

   

  "במקרה הטוב  אני גרפיקאית לא רעה"

  אוצרת התערוכה דליה קינן מקיבוץ רמת רחל סיפרה כי אצרה בחייה תערוכות לא מעטות אולם  תערוכה זו מיצירותיה של אראלה מרגשת אותה במיוחד. דליה סיפרה כי אראלה הייתה אמנית גדולה  אולם לא הכירה באמנותה  "במקרה הטוב  אני גרפיקאית לא רעה"  נהגה לומר. דליה הוסיפה כי  לקראת התערוכה ערכה במשך תקופה לא קצרה   מחקר על אראלה בניסיון להיכנס לתוך דמותה ולהבין את דמותה.אחד הדברים המרכזיים שגילתי כי האמנות לא הייתה אהבתה הגדולה. הייתה לה אהבה אחת גדולה וזו  ההוויה הקיבוצית המפעל הקיבוץ השיתוף הקיבוצי .

  על  יצירותיה של אראלה אומרת דליה קינן: "אחד המאפיינים הבולטים בסגנון יצירתה של אראלה הוא הקו הלוכד כל תנועה וכל מבע בדמויות באיוריה ובגזירות הנייר. היא תופסת אנשים בשיחה תוך כדי תנועה,ונותנת ביטוי לאופי והטרמפמנט של הדמויות באמצעות קו אחד, חופשי וזורם המסגיר את תנופת ידה הנחרצת.אראלה מעידה שכל הדמויות לאיוריה היו מקרב משפחתה, דודים ודודות וילדי השכנים האהובים עליה".

  מוסיפה דליה קינן: "אראלה הורוביץ, ילידת הארץ, בת דור הפלמ"ח, ממייסדות קיבוץ נתיב הל"ה שילבה בחייה את "שליחותה "כטבחית במטבח הקיבוצי ואת אמנותה. מעורבותה הרבה בחיי קיבוצה ובעיקר בעיצוב חיי התרבות, הביאו לכלל ביטוי את כישוריה האמנותיים: באיורי "נטפים", עלון קיבוצה שערכה שנים רבות, בקישוטי החג בקיבוץ ובאיור בטאוני התנועה הקיבוצית .איורים ומגזרות אלו הפכו לימים מקור בלתי נדלה לאיוריה לספרי הילדים והנוער" אומרת דליה קינן.

  מנכ"לית  "יד טבנקין" ,יונה פריטל, אמרה בערב כי התערוכה מיצירותיה של אראלה המוצגת במוזיאון החלוציות תהיה פתוחה בחודשים הקרובים מ-10 בבוקר עד 3 בצהרים.

   

  ''

  ד"ר מוטי זעירא מספר על אראלה [צילום: א.אלון]

   

  תולדות חייה של אראלה הורוביץ 

  אראלה הורוביץ נולדה בחיפה בשנת 1929.הוריה ,חיה ולוי הורביץ, היו מאנשי העלייה השלישית.  אביה לוי עבד  בביח"ר  'שמן'  והמשפחה עברה להתגורר בבית החרושת, במבנה שהיום הוא "מוזיאון השמנים", אשר שוכן במרחק  כמה עשרות מטרים מהים, לאחר סיום לימודיה  בשנת 1947, התגייסה לפלמ"ח במסגרת הכשרת "הנוער העובד"  ושירתה בגדוד הראשון  בחטיבת 'יפתח' .בשנת 1949 עלתה עם חבריה לגרעין  להתיישבות בעמק האלה והקימו  קיבוץ וקראו לו "נתיב הל'ה'. אחרי מלחמה העצמאות - סיפרה אראלה- "החלטתי שאני רוצה להיות טבחית בקיבוץ , ויצאתי ללמוד בישול.

  שנים עבדה  אראלה  כטבחית בקיבוצה ובמקביל הייתה מעורבת ופעילה בעיקר בחיי התרבות בקיבוץ. אראלה למדה אמנות ב"בצלאל" במשך שנה אחת ופיתחה סגנון איור ייחודי ברישום ובמגזרות נייר היא הייתה המאיירת והמקשטת  של הקיבוץ ואיירה ארועים  כמו חגים ואירועים חגיגיים אחרים. בנוסף לכשרונה כמאיירת הייתה אראלה כותבת מצוינת וחדה וערכה ואיירה במשך שנים את עלון קיבוצה "נטפים".


  אראלה איירה כ-50 ספרים בתחומי ספרות הילדים ,השירה, הסיפורת, ספריהם של פוצ'ו, ע.הלל, דבורה עומר, אוריאל אופק, גיל אלדמע, תקווה שריג, עזריה אלון, מירה מאיר, מעוז חביב, משה בן-שאול ורבים טובים אחרים. היא גם יזמה ואיירה ספרים משלה. ספרים אלו הפכו את אראלה למאיירת  מבוקשת על ידי מיטב  הסופרים  וזיכו אותה בשנת 1967 בפרס בין-לאומי, עיטור על שם כריסטיאן אנדרסן מטעם אונסקו. בנוסף  כאמור, ראו אור איוריה בתנועה הקיבוצית.

  אראלה הורוביץ נפטרה בחודש פברואר   1994בגיל 65.

   

   ''

   רוני יוניוש חברת הגבעטרון   וסוף סלע  שרים בערב לזכר אריאלה  שירי פלמ"ח וחלוציות [צילום אלי אלון]

   

  כתבה נוספת על  אראלה:

   

  ''

   

  זוכרים את אראלה התערוכה מיצירותיה של המאיירת אראלה הורביץ ז"ל נפתחה בימים אלה במוזאון החלוציות ביד טבנקין ברמת אפעל '' סיפורה של מאיירת אשת הפלמ"ח שאיירה למיטב הסופרים בארץ ולעיתונות הקיבוציתאלי אלון   |   לסיפור המלא יום רביעי 13 ינואר 2016  09:15

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות