כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  יום הולדת 70 למנצח מנשה לב-רן

  0 תגובות   יום ראשון, 31/1/16, 18:57

  ''

  מנשה לב-רן  בפעולה[ באדיבות מנשה לברן]

   

  יום  הולדת 70 למנצח מנשה לב-רן

   

  במשכן האמנויות בתל אביב ,נערך הערב (31.1.16 )אירוע  זמר ושירה חגיגי   לכבודו של המנצח מנשה  לב-רן  לציון יום הולדתו ה-70 שנה. בין המשתתפים באירוע : "צמד רעים" ,טוביה צפיר, מקהלת הרבנות הצבאית לדורותיה  להקת "קולן" ועוד.

   

  מאת: אלי אלון

   

  בשנות ה-60  ייסד מנשה  לברן את מקהלת הרבנות הצבאית והיה מנצחה במשך כ- 15שנים. מאז ייסודו של פסטיבל הזמר החסידי בשנת 1969 שימש לב-רן כמנצח ומנהל מוזיקלי של הפסטיבל. בין השנים 2008-1980  במשך כ- 28 שנים ניצח על תזמורת משטרת ישראל והגיע לדרגת ניצב משנה.  לב-רן הוא מנצח מבוקש. ומנצח על לא פחות מ-5 מקהלות זמר.

  ביקשתי לשוחח עימו  ולשמוע על סיפור חייו ופעילותו  המוסיקלית רבת השנים ורבת ההיקף.


  תולדות חיו 

  מנשה לב-רן נולד בתל אביב בשנת 1946  בשם מנשה ליברמן . הוריו עלו לארץ בשנת 1932 בהיותם כבני 18 לערך .והשתקעו בתל אביב רוב בני משפחתם של הוריו נספו בשואה. לברן הוא בן הזקונים במשפחה אחרי  שתי אחיות גדולות ממנו, אסתר מנדלבאום ורות השכל .מספר לברן על ילדותו :" גדלתי והתחנכתי בתל אביב. בבית דתי לאומי. אבי ניגן בכינור,  וכבר בגיל 7 התחלתי לנגן בכינור שהיה בבית  . למדתי ביסודי בבית הספר הממ"ד ביל"ו  בתל אביב ששכן ברחוב רוטשילד ובתיכון למדתי בבית ספר" תלמה ילין" עוד כשזה שכן בתל אביב ובבית הספר  "רננים".

  ''

  מנשה לברן -צילום מהאלבום המשפחתי 

   

  ''

  מדליק נרות חנוכה[צילום באדיבות מנשה לב-רן]


  ''

    מנשה לב-רן עם  שמעון  פרס [צילום באדיבות מ.לברן]

   

  מנצח בגיל 12


  את פעילותו המוזיקלית המעשית , החל לב-רן כבר  בגיל צעיר מאד, בגיל 10 לערך כאשר שר  ואף היה אחד הסולנים  במקהלת הילדים המיתולוגית  ביל"ו  שפעלה ליד בית הכנסת "בילו" ששכן ברחוב רוטשילד בתל אביב. בניצוחו והדרכתו של החזן והמנצח המיתולוגי  שלמה רביץ .הייתה  זו מקהלת ילדים ובני נוער ידועה בתל אביב ואף מחוצה לה  שליוותה בעיקר בשבתות את תפילות בית הכנסת. מספר לב-רן: "שמה של המקהלה יצא למרחוק מידי שבת בבוקר לפני  תחילת התפילה המתינו אנשים רבים  ואף תיירים מחו"ל  בתור כדי לתפוס מקום באולם כדי  לראות לשמוע את שירת  המקהלה".


  ''

   בצילום מנשה לב -רן, יוני 1976  בחתונת מפקד מקהלת הרבנות הצבאית דאז, שלמה גנות עם בחירת ליבו ,חיה  מימין לשמאל: מנשה לב -רן, אהרן לוי,עדי דואדי,משה גיאת,יהודה וסרמן גבי אורן, מונה רוזנבלום,החזן אריה בראון ז"ל,שמואל נוימן,איציק פינקלשטיין. [באדיבות מ.לברן]


  בגיל 12 מצא עצמו מנשה  לב-רן מנצח על "מקהלת ביל"ו".  לב-רן: "באתי לשיר באחד מימי שישי במקהלה הייתי אז  בן 12 לערך ואז פונה אלי מנהל בית הספר ביל"ו דאז, חיים מישורי ואומר לי  כי המנצח רביץ נפצע ומאושפז בבית חולים וביקש  ממני לנצח מחר בשבת על המקהלה במקומו של רביץ. "קפאתי במקומי הופתעתי לגמרי לא הייתי מוכן  לזה. אבל עשיתי זאת וכנראה שעשיתי זאת טוב". באותה שבת, מספר לב-רן היו המון תיירים שבאו לשמוע את הפלא שנקרא מקהלת הילדים ביל"ו. לאחר הופעת המקהלה בניצוחי  ניגש  אלי בן אדם מלא עם קול גבוה וחזק שיבח אותי על הניצוח והביצוע ואמר לי הייתה נפלא , ונתן מילים טובות . דרך אגב, הוא אומר לי, שמי ריצארד טאקר. מסתבר  כי היה זה לא אחר  מאשר הטנור והחזן  היהודי ריצאד(ראובן) טאקר מגדולי הטנורים בעולם שבא לארץ  כאורח התזמורת הפילהרמונית. ו"קפץ" לראות את מקהלת הילדיםששמעה יצא למרחוק..

  בעקבות הביקורות הטובות על ניצוחו  הפך מנשה לב-רן  למנצח קבוע במקהלת הילדים "בילו והוא בן 12 בלבד והמשיך בכך מספר שנים. במידה רבה  אם תירצו היה מנשה לב-רן מה שקרוי "ילד פלא"

  .

  ''

  מנשה לב-רן עם שלמה קרליבך [צילום באדיבות מ.לב-רן]


  הקמת מקהלת הרבנות הצבאית

   

  במהלך שירותו בצבא ניגן בכינור בתזמורת הגדנ"ע .דבר כישרונו ויכולתו המוזיקלית של מנשה לב רן הגיע לידיעת האלוף הרב שלמה גורן שהיה אז הרב הראשי לצה"ל וביקש להקים מקהלה צבאית שתפעל ליד הרבנות הצבאית ותופיע בפני החילים על מנת לחזק הקשר של החיילים להווי הדתי. התקופה הייתה מחצית שנות ה-60 ,לב-רן עמד בפני גיוסו לצה"ל. הרב גורן זימנו לשיחה  והודיע לו כי הוא מבקש להקים מקהלה ורוצה להפקיד בידיו את הניהול והניצוח. מנשה נרתם למשימה, בחר צוות וקבע את הרפרטואר של הלהקה וכך נוסדה למעשה מקהלת הרבנות הצבאית. לב-רן:" הופענו בבסיסים רבים  ברחבי הארץ  לא רק בשירי דת ותפילה אלא גם בשירים ישראלים ושירי עמים .לב-רן מוסיף:  "מאחר  והינו מקהלה זמר  צבאית שמופיעה  ללא ליו כלי נגינה בניגוד ללהקות הצבאיות  הופענו בפני החילים גם בימי שישי בערב. והביקוש למקהלה היה גבוה ביותר". בתחילת דרכה הופיעה מקהלה הרבנות הצבאית , ללא כל ליווי אינסטרומנטלי. לברן מספר לי כי ביקש לשלב כליווי למקהלה אורגן וביקש תקציב לאורגן הוא אף נפגש בעניין זה עם הרב גורן והרב  דחה בקשתו ואמר לו בנוסח מעין זה "מה זה כנסיה פה"  אולם בהמשך "המודרניזציה ניצחה "   להופעות המקהלה צורף  אורגן חשמלי עליו ניגן  שלום פליסר (כיום אם אני לא טועה  רופא שינים במקצועו) עם הזמן נוספו כלים נוספים.


  לב-רן כיהן בתפקיד מנצח להקת הרבנות הצבאית במשך  כ-15 שנה ונחשב לא בכדי  ל"אבי מקהלת הרבנות הצבאית".  בתקופתו של לברן  הצמיחה המקהלה לא מעט כוכבי זמר וחזנים בולטים וידועים. על  חברי המקהלה  נימנו בני רוזנבאום וישראל גוטסדינר (לימים חברי  צמד רעים),  החזנים  מנחם נאמן, פרדי פאר אברהם אלברכט.  וכן ישראל לנצ'נר. דודו פישר, אברהם ברק ועוד רבים וטובים .לברן אומר לי כי אולי לא רבים יודעים אבל המנצח דניאל אורן אף הוא היה חבר במקהלת הרבנות הצבאית .לב-רן:" דני אורן התגורר  בקרבת בית הספר "ביל"ו" בו למדתי. ,התקרבנו  והוא היה ועדין ידיד נפש שלי. לקראת גיוסו  נסע לגרמניה לתחרות יוקרתית ע"ש הרברט פון קאראיין למנצחי תזמורות צעירים וזכה במקום הראשון.  כשחזר הוא ביקש  לשרת בתזמורת צה"ל  או בלהקה צבאית  ובכל מקום דחו אותו. אמרתי לו שאני מוכן לקבל אותו והוא שאל אותי: "אתה באמת מוכן לקבל אותי?" . "דניאל אורן  הוא בעל קול נפלא,  הוכיח את עצמו ותרם הרבה למקהלה, אומר לי מנשה  לב-רן.


  ''

   מנשה לברן בטיול משפחתי [ צילום האלבום המשפחתי]


  ''

  מנשה לב-רן מנצח ומנהל מוסיקלי  בפסטיבל הזמר החסידי  [באדיבות מ.לברן] 

   

  פסטיבל הזמר החסידי

   

  מאז ייסודו של פסטיבל הזמר החסידי בשנת 1969. היה לברן מנצחה והמנהל  המוסיקלי  במשך שנים רבות .הוא גם ישב בוועדה המקצועית שהחליטה ובחרה את  שירי הפסטיבל.  פסטיבל הזמר החסידי הופק על ידי   נחום בייטל ומיקי פלד מיקי פלד והצמיח שורה ארוכה של שירים חסידיים שהפכו  לשירים פופולאריים ולשירי עם המושרים בפי כל גם על ידי תיירים וקהילות בחו"ל. מנשה לב-רן מזכיר בהקשר לך את השירים  "והאר עינינו" של שלמה קרליבך, בביצוע "השלושרים עם שלום חנוך ,"עוד ישמע" -צמד רעים, יגאל בשן - "עושה שלום", ששי קשת - "שישו ושמחו" ועוד רבים וטובים.

  ''

  מנשה  לברן מנצח על תזמורת משטרת ישראל[ צילום באשדיבות מנשה לברן]

   

  מנצח תזמורת  משטרת ישראל  

  בין השנים 1980-  2008  במשך כ- 28 שנים ניצח לב-רן על תזמורת משטרת ישראל  והגיע לדרגת ניצב משנה. מספר מנשה לב-רן":  " בשנת 1980 אני מקבל טלפון ממשטרת ישראל  ומודיעים לי כי המפכ"ל  הרצל שפיר מעוניין לפגוש אותי. כבר עלו בראשי כל מיני מחשבות והרהורים מה פתאום המפכ"ל רוצה לפגוש אותי? ". לב-רן: בפגישה עם הרצל  שפיר שכנראה הכיר אותי מהשירות הצבאי הוא אמר לי כי לדעתו תזמורת המשטרה לא מופעלת נכון וביקש שאטול  לידי את ניהול וניצוח תזמורת המשטרה. נעניתי להצעה והתחלתי לפעול.  ניצחתי על תזמורת המשטרה כ-28 שנים. התחלתי כרב פקד וסיימתי  בניצב משנה". לב-רן:  "הופענו בשורה ארוכה של אירועים  לא רק באירועים  וטקסים שונים של המשטרה אלא גם באירועים  וטקסים ממלכתיים שונים, בנגינת ההמנונים במשחקי כדורגל , באירועים עירוניים ובאירועים קהילתיים שונים, בפסטיבל המחולות בכרמיאל, ובהפקות שונות" .

  ''

  ן מנשה לבר רן מנצח על מקהלת בילו [צילום מהאלבום המשפחתי]


  מנצח על מקהלות זמר רבות

  מנשה לברן הוא מנצח מוכשר ומבוקש וניצח על מקהלות זמר רבות ברחבי הארץ: כיום הוא מנצח על לא פחות מ-5 מקהלות זמר: "מקהלת השקמים", "זמר לציון"  מראשון לציון, "רננה" מרעננה , "צלילי כפר סבא",  " מקהלת גיתית" . בנוסף  לברן מנצח באירועי חזנות שונים וליווה את גדולי החזנים..

  לברן נשוי ולהם בת שירי לב-רן -לביא עורכת דין בהשכלתה  המכהנת בתפקיד נציבת שוויין הזדמנויות עבודה אזורית - מחוז ת"א והמרכז, ושלושה נכדים.

  ''
  מנשה לבר רן  [צילום מהאלבום המשפחתי]
  ''
  מנשה לברן  [מהאלבום המשפחתי]
  ''
   חברי מקהלת הרבנות הצבאית בראשיתה צילום באדיבות מנשה לברן ] 
  ''
  מנשה לבן רן עם הרב יצחק  ידידיה פרנקל  מי שהיה רבה הראשי של תל אביב
   
  ''

    מנשה לברן עם החזן הדגול משה שטרן [צילום באדיבות מנשה לברן]
  ''
  מנשה לב-רן בפעולה

   

  "ילד הפלא" - מנשה לב-רן כבר בן 70 בגיל 12 מצא עצמו מנשה לב-רן מנצח על "מקהלת ביל"ו" '' באותה שבת, מספר לב-רן היו המון תיירים שבאו לשמוע את הפלא שנקרא מקהלת הילדים בילו    |   לסיפור המלא


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות