כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  לכל בלוג יש שם?

  קורטוב מפה ומעט משם. קצת טיפים על שיטוטים בארץ וקצת על אמסטרדם. על המצלמה שלי ואולי גם קצת עלי. בלוג בלתי מוגדר ולא מכופתר

  0

  האנוסים ישראל 2016

  0 תגובות   יום חמישי, 4/2/16, 10:39

  האנוסים והקנאות הדתית

  תופעת האנוסים התפתחה בעקבות התעוררות של קנאות דתית, שהביאה לניסיון ליצור חברה נוצרית אחידה, ללא מיעוטים דתיים.

  מופע האנוסים החל עם ייסוד האיסלאם. אז, אולצו יהודים שהתנגדו לנביא, להתאסלם. אותם שהתנגדו, נרצחו.  נשותיהם ובני משפחותיהם אולצו להמיר דתם לאיסלאם. בני משפחותיהם הפכו להיות לעבדים. ככל שעבר הזמן, מאחר וגם היהודים כמו המוסלמים, סוגדים לישות אחת, קבלו היהודים זכות לחופש פולחן, מסוים. במשך כ 500 שנים, הפגין השלטון המוסלמי סוג של סובלנות כלפי היהודים. אי שם, קצת לאחר תחילת תקופתו של השלטון הנוצרי, החלה רדיפתם.

  קנאות דתית, היא קנאות דתית. ופתאום הסגידה לישות האחת, לא הייתה מספקת. צריך לעבוד, את הישות האחת ההיא ולא את הזו.

  תופעת האנוסים כללה, תתפלאו לשמוע, גם את המוסלמים שכמו היהודים אולצו להמיר את דתם ולהתנצר – או לעזוב את הארץ.

  לא. לא ציינתי את שם המקום. רק את הקנאות ואת הגלגל.

  דת – (על פי הגדרתה בויקיפדיה)  היא סוג של התארגנות חברתית או תרבותית הכוללת מערכת של אמונות והשקפות עולם המקשרות את האנושות לרוחניות או לעקרונות מוסריים מחייבים. 

  כלומר דרכם של החיים למצוא את המקשר ביניהם, על מנת שיוכלו יחד ליצור חברה נוחה יחסית, בה יוכלו לחיות יחד. מערכת יחסי גומלין שבין אדם לרעהו, שבין אדם למקום, מגובה בחוקים מותאמים לרוח התקופה, במערכת משפט ומערכת אכיפה. מערכת יחסים שבין החיים.

  לצמחים בינם לבין עצמם, לחיות בינן לבין עצמן ובינן לבין הצמחים יש הדדיות, ויש חקיינות . כל מה שקשור למערכת יחסי גומלין. אה, יש שם גם את הטורף והנטרף. אולי נדבר על זה אחר כך. ואולי רק נרמוז.

  כן. זו הפרשנות שלי. ואם מותר ל"פוסקי" ול"גדולי" אז  גם אני נוטלת לעצמי זכות פירוש. פה מדובר על מחשבה הגיונית. חשיבה איך מוצאים את המקשר. אז אני לא קוראת לזה דת. זו התארגנות חברתית שבין החיים.

  לדעתי האישית, זה המקור וזו הכוונה. ואם אתם רוצים אז חמש הדברות האחרונות דנות בדיוק בזה. תיקון שיאפשר לחיים לקשור עצמם לידי חברה משותפת.

  החמש הראשונות שייכות לתחום האמונה.

  ומשנכנסת ה"אמונה" לתמונה, אנחנו חדלים מלדבר על ההיגיון ועל המחשבה, ועוברים לדבר על מצב פסיכולוגי חסר שליטה. האמונה מתבססת על תחושות ולא על ידיעה. אדם חש שמשהו שמישהו לחש אצל אוזנו, אמת היא. אבל לא מוצא את הדרך להוכיח את אותה האמת. (יש אלוהים – לך תוכיח) לא מדובר על מחשבה, מדובר על תחושה.

  ותרבות. ובכן – התרבות היא המכלול של הכל. של תפיסות העולם החברתית, השקפות העולם והאמונה, כפי שהן מביאות עצמן לידי ביטוי בהתנהגות, בספרות, בהגות (וכן, יש הגות מלבד בתורה) באופן היציבה, בשפה. בדיבור, במוסיקה, בלבוש, בתרבות הפנאי ועוד.

  וכן. ישנן תרבויות שונות. התרבות היא מה שילד מקבל בביתו, כקבוצה קטנה, ואז בכיתתו כקבוצה גדלה והולכת. התרבות היא דרך התנהלות נרכשת ובאמצעותה, בין היתר, נקבע סוג של תקנון סתרים להתנהגות נורמטיבית שמחזירה אותנו להתארגנות החברתית הכוללת והמקשרת.

  האנוסים במדינת ישראל.

  תופעת האנוסים התפתחה בעקבות התעוררות של קנאות דתית.

  מקומות תעסוקה רבים, שאפשרו לאנשים שתרבותם חופשית ולא דתית, לעבוד, לקנות ולבלות גם בשבת, מאוימים בקנסות גבוהים, שעלולים להביא אותם לשפל כלכלי שיגרום להם לסגור את עסקיהם. כתוצאה ישירה, עובדים לא מעטים ימצאו עצמם שרויים בפרוזדורי לשכות התעסוקה.

  מי שדעתו אינה נוטה קיצונית לימין – אנוסים אנשיו לענוד תג.

  מי שלא מצהיר אמונים ל...קיצוניות – אנוס לשבות מתרבות. לא יזכה למימון.

  ומי שרוצה ללמוד אזרחות – אנוס ללמוד אותה רק אחרי שכתוב ההיסטוריה.

  ב 20/12/12 אישרה ועדת השרים לחקיקה חוק ולפיו תוחמר האכיפה לסגירת עסקים בשבת. על מנת לאפשר לכולם לנוח ולבלות עם בני משפחותיהם בשבת. החוק ביקש להחמיר עם מתן ההיתרים לפתיחת עסקים בשבת ולהעבירו מהרשויות המקומיות, לידי שר הכלכלה, ירום הודו (אתם יודעים מי הוא, נכון? ) העובדה שיש כאלה שתרבות הפנאי שלהם כוללת בילוי במרכזי קניות דווקא בשבת, רק עודדה אותם. שבועיים אחר כך, בעקבות סערה קלילה נדחתה הגשת החוק לצורך שינויים

  בממשלה הנוכחית מושלים בכיפה אנשים שקנאות דתית היא תרבותם. וכך קורה שמשתלות נאלצות לסגור ביום השבת. הקדוש לקנאים הדתיים, להפסיד כסף מפני שהן מעסיקות יהודים בשבת.

  הפתרון? גוי של שבת! תפקידו הידוע של אותו גוי, הוא להקל על היהודי, עליו אסורה העבודה בשבת (לפי האמונה והקנאות).  אז ברוח האנוסים, שימירו עובדי המשתלות והעסקים את דתם. וכך לא יעסיקו יהודים בשבת. השאלה הנשאלת היא כמובן, אם אז תפסק רדיפתם?

  הרדיפה במדינה אחר מי שאינו דתי או בעל דעות ימניות קיצוניות הופכת קיצונית יותר ויותר. השיח הופך מתלהם ומאיים מרגע לרגע.

  חוק עמותות השמאל  זכה לשם המפוקפק הזה בדין ובשבט. שהרי לעמותות הימין מותר בהחלט לקבל מעות מכל מקום וכמה שרק אפשר ויותר. רדיפת עמותות השמאל, הופכת להיות ספורט בקרב מפלגות הימין שהפכו מזמן לימין קיצון. תוקפים ומתקפלים  העובדה שנאלצים היו להתקפל הביאה לחוק עמותות השמאל. עכשיו לא צריך להוכיח כלום ולא צריך להזדקף או להתקפל. עכשיו אתם תענדו תג על דש הבגדים ושתתקפלו בעצמכם.

  שרת ה"תרבות" רוצה למנוע תקצוב ממי שלא חושב ומדבר כמותה. מדובר בסוג של "תיקון" לחוק לדרך על פיה מוענקת תמיכה כספית זו או אחרת, למוסדות תרבות. בין היתר היא רוצה לשלול תקציב ממי שיסית ל...גזענות, אלימות או טרור. "הם מפחדים"! "אוטובוסים מלאים בערבים נוהרים לקלפיות...." אינם דברי הסתה לאלימות, או טרור. אלה מים זכים. בין היתר  היא קושרת חד משמעית, בין תכנים אמנותיים ובין התמיכה  שמקבלים יוצרים ממוסדות תרבות מהמדינה. מי שלא קורא  צ'כוב – יקבל תמיכה! מי שלא יעמוד ויצהיר "אני מאמין אני נאמן..(למי ולמה?) לא יזכה במימון.

  והחותמת, שבאה להדגיש את הקנאות הדתית והימנית, ספר האזרחות החדש. שמשכתב את ההיסטוריה, ומעוות את הדמוקרטיה, מהווה את שיא השיאים עד כדי כך שאפילו מי שכתבה אותו, לאחר שעיינה בשכתובים והעיוותים שחווה, ביקשה להסיר את שמה מעליו.

  הקשר בין החלשות הדמוקרטיה במדינת ישראל – לבין הימין הקיצון והקנאות הדתית מביאה  את החופשיים מדת, את חובבי התאטרון והספר, אנשים בעלי דעות שונות מהימין, ממש כמו לפני 500 שנים להיות האנוסים.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   mipkin1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין