כותרות TheMarker >
  ';

  שמות והסיפורים מאחוריהם

  שמות מתארים לא פעם דרמה שארעה לפני שמקבל השם נולד/ה. שמות מיוחדים וחריגים מספרים סיפור. למשל אותה נס-יה שפגשתי במזכירות קיבוץ היתה נס עבור הוריה מאחר וכמעט לא נולדה. את החווייה שלהם חרטו בשמה לנצח. אספתי הרבה סיפורי שמות ואני מעונין לשמוע על עוד וללקט אותם לידיעת המתענינים באותם דרמות קטנות שקדמו לשמותיהם ושל אחרים. איני מתחייב לשמור את כולם ולי הזכות לערוך אותם בתאום עם השולח/ת. מקווה שנהנה כולנו מהבלוג

  0

  תערוכת "שמיים ומעבר"- בגלריית האמנים שאגאל בחיפה

  0 תגובות   יום שישי , 5/2/16, 09:24


  גליון 510
  0:39 05/02/2016 

  מגזין המושבות >

  שמיים ומעבר

  יואל אמת

  הישרדות ותקווה בתערוכתה של ללה וידרא בבית האמנים בחיפה.

   

  ''

   

  בית האמנים ע"ש שאגאל בחיפה מציג השבוע תערוכה חדשה של אמנית ותיקה ורב תחומית, ללה וידרא ינור שעוסקת בציור ופיסול. וידרא בת ה-80 למדה רישום אצל מרסל ינקו מייסד תנועת הדאדא בישראל, בהמשך למדה פיסול בבית הספר לאמנות סנט מרטין בלונדון ומשם המשיכה ללמוד ציור בארט סטודנט ליג בניו יורק, כשבנוסף היא גם בוגרת המגמה לאמנות באוניברסיטת חיפה.

  ההשפעות שקלטה הינן רב דוריות ועבודתה חלפה דרך המגמות בעולם האמנות שעברו שינויים וטלטלות רבות. ההשפעה העיקרית שנותרה בה היא הכיוון האינדיבידואלי מינימאלי, בו היא מתרכזת בחלומותיה ושאיפותיה ובהם היא מביעה את חוסר הגבולות של ניסיון החיים. במציאות זו המציאות של היום גובלת בדמיון של אתמול ותחומי העולם הולכים ומתרחבים לגבולות על חומריים. במקום זה הפרט – האדם, הוא זעיר ושולי עם כי הוא מרכז החוויה ומוקד הביטוי בין אם אמנותי או מדעי וטכנולוגי. השמיים המתוארים בציוריה נצבעים בצבעים שרירותיים כמו צבעי הזמן המתחלף והם השיקוף של המימד מרחב-זמן שהגדרותיו משתנות כל העת.

  לצד תיאור מדעי למחצה קיים תיאור דמיוני בהם גרמי השמיים מבטאים את השאיפה לנשגב לרחוק מאיתנו. האדם מתואר כדמות זעירה מול הקוסמוס האינסופי אולם מקומו בפועל והתקווה שהוא משרה נותנת לו משקל גדול יותר מגודלו הפיסי. האמנית מביטה אל אופק שבו אין גבולות אלא אובייקטים והסברים. החומר השחור מתאר את האי ידיעה ואי וודאות של החיים שלא נחקרו מספיק וכמה שנתעד אותם ישאירו חורים שחורים בתודעתנו.

  טכניקת הציור של ללה וידרא משתמשת בצבעי שמן אולם גם חומרים נוספים משתלבים בעבודותיה. השפה האמנותית שלה נוגעת באפשרויות חדשות על אף גילה של האמנית, ועבודותיה מחדשות ומאתגרות. ההתמקדות שלה בחלל היא ההתנתקות מהמובן מאליו אל הבלתי מושג ומקווה. תערוכתה נמצאת בצמוד לתערוכות נוספות המתקיימות בבית האמנים. הביקור במוזיאון זה מבטיחה חוויה רב תחומית מעבר לתערוכה זו ומשכן לשוחרי האמנות.

  התערוכה תימשך עד 24.2.2016 . אוצרת התערוכה דניאלה טלמור.

  yoelemet@bezeqint.net כתב וערך יואל אמת

   

  קישור לכתבה

    http://www.magazin.org.il/inner.asp?page=235150

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   יואלאמת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין