כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  רצח "ילדי רעננה" ב"בית הקורסים" 1947

  0 תגובות   יום חמישי, 11/2/16, 14:10
  ''

  הבית בו התנהלו האימונים של נערי לחי ברעננה [צילום: באדיבות העמותה להנצחת מורשת לחי]

   

  רצח נערי לח"י ברעננה 

   

  אלי אלון | 11.2.2016


  בדרומה של העיר רעננה ברחוב משה דיין פינת הפרחים, מול בית הספר התיכון "אביב" ניצבת כיכר הנקראת "כיכר ילדי רעננה" להנצחת זכרם של חמשת חברי מחתרת "לח"י" שנרצחו ע"י הבריטים ב-1947. סיפור "רצח נערי לח"י" הוא פרק היסטורי בתולדות הישוב שאינו ידוע לרוב הציבור וראיתי לנכון להביאו בפניכם


   סיפור "רצח נערי לח"י" ברעננה התרחש בנובמבר 1947. התקופה היא שלהי שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל. ב-1942 נלכד בדירת מסתור בדרום תל אביב מפקד לח"י  אברהם "יאיר" שטרן ונרצח בדם קר על-ידי הבריטים. הבריטים הצליחו לעצור את רוב המפקדים של ארגון לח"י. כמה ממפקדי לח"י הסגירו עצמם לידי הבריטים. הארגון נקלע לנקודת שפל. מי שהמשיך את פעילות מחתרת לח"י היה יהושע כהן שהסתתר בפרדסי רעננה. יצחק שמיר שהצליח לברוח ממחנה המעצר מזרע, החל בשיקום לח"י. לח"י המשיך בפעילות. בין השאר שכר בית בודד נטוש ששכן בלבד פרדס בגבול רעננה הרצליה ליד שכונת שביב כיום, בו התאמנו ולמדו נערי לח"י להתאמן בנשק. את הבית כינו "בית הקורסים". היה זה בית בלוקים לא מטויח. בבית רק חדר אחד היה מרוצף. בשאר החדרים הייתה ריצפת אדמה. שם גם היה ה"סליק" - המחבוא של נשק.

  ''כרוז-שפורסם-בעיתון מעש-לאחר-רצח-נערי-לחי-ברעננה [צילום: באדיבות העמותה להנצחת מורשת לחי] י

   סיפור הרצח

   

  בבוקר ה-12 בנובמבר 1947 ככל הנראה, בעקבות הלשנה, הקיפו יחידות צבא ומשטרה בריטיות את הבית הבודד בפרדס בדרום רעננה, "בית הקורסים" באותה עת שהו והתאמנו בו תשעה בני נוער גילאי 16-18 ומפקדם יצחק מוסקוביץ בן ה-19 שכינויו המחתרתי היה "יגאל". בין בני הנוער ששהו באותו בוקר ב"בית הקורסים" היו: תמר אליאב שהייתה אז בת 17, לאה גינצלר ("רות") בת ה-16,יהודית כהן-מגורי ("אורה") בת ה-16, שלום מחרובסקי ("אריאל") בן ה-17 ושרה בלסקי ("חמדה") בת ה-18.

   

  תמר אליאב אז בת 17 ששהתה באותה עת ב"בית הקורסים" וניצלה מהטבח סיפרה על השתלשלות האירועים. הדבר היה ב-10 בבוקר לערך, את הבית הקיפו עשרות רבות של חיילים ואנשי משטרה בריטים. המשקיף צעק "כלניות, כלניות", שזה היה כידוע כינויים בארץ של של אנשי הצבא הבריטי. נשמעו דפיקות בדלת, המדריך יגאל הורה לקפוץ מבעד לחלון ולנסות להימלט. אולם חצר הבית הייתה מוקפת מאות חיילים בריטים שירו ללא הבחנה לעבר הנערים שהיו כמו מטווח . מהאש הכבדה נהרגו ארבעה: המדריך יצחק מוסקוביץ, לאה גינצלר, שרה בלסקי, שלום מחרובסקי. 4 בני נוער נתפסו ונידונו למאסר. יהודית כהן-מגורי נפצעה והועברה לבית חולים הממשלתי ביפו עיתון "דבר" מתאריך 14.11.1947 מדווח כי סביב מיטתה וסביב בית החולים הוצבה שמירה מוגברת של אנשי צבא ומשטרה בריטיים. כעבור מספר ימים נפטרה יהודית כהן-מגורי מפצעיה, ומספר הרוגי "נערי לח"י" ב"בית הקורסים" ברעננה הגיע לחמישה.

  ''

  נתן אלתרמן  כותב על הרצח- "הילדה השלישית"

   

  לאחר שהנערה יהודית כהן - מגורי נפטרה מפצעיה בבית החולים כתב נתן אלתרמן ב-14 בנובמבר 1947 ב"טור השביעי", שיר בשם "הילדה השלישית"‏ וכך כותב אלתרמן: "...מה יכלה הילדה לעשות מול מחתרת רודה שטוותה מסביבה רשתות במחשך...מה יכלה לעשות מול שורות קלעים עת הטיחה בה אש הפלוגה השלמה...מה יכלה לעשות מול כל הקהל הגדול שקרא לה פורשת בוגדת ועוד...מה יכלה לעשות בלי עוזר ומשען מול אויבים מבחוץ ואויבים מבני ברית?.. ולכן חברים, בסדין הלבן היא שוכבת עכשיו חרישית".

   

   

  העיתונות סיקרה את פרשת הרצח בהרחבה. במאמר ב"דבר" מתאריך 14 בנובמבר 1947 על הרצח כותב מ.ד "נשאלת השאלה מהו החיפזון הזה שביריות אל נערים ונערות בורחים גם שיש נשק בידם. מה החיפזון בקיפוח חיי ילדים כמעט בני 14-16. מצד שיני במאמר מופנית ביקורת על לח"י, "כאן ברעננה אימנו ילדים וילדות למעשים שארגון לח"י רגיל לעשותם ומעלה אותם בהתפארותו לשיא הגבורה האנושית. כאן חינכו ילדים וילדות לרצוח מן המארב".

   

  נקמת הלח"י על הרצח

   

  בתגובת נקם על רצח הנערים ב"בית הקורסים" ביצעו לוחמי לח"י פעולת - נקם בשוטרים ובלשים במקומות שונים בארץ. בחיפה הותקף ריכוז שוטרים בקפה "אסטוריה". בפעולה מצאו את מותם בריטים רבים. בירושלים השליכו אנשי לח"י רימונים לקפה "ריץ" מקום מושבם של חיילים סקוטים. שניים נהרגו ועשרות נפצעו. ב-4 בדצמבר נורו ארבעה חיילים בריטים בתל אביב. לאנשי לח"י נודע כי מי שגילה לבריטים את מקום הקורס הם אנשי שבט אל-שובאקי שהיו לא רחוק משם. אנשי לח"י, הגיעו למקום השבט הפרידו בין הגברים והנשים, הוציאו מספר גברים שלגביהם היה מידע שהם המלשינים, העמידו אותם בשורה וירו בהם.

  ''

  צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי 

   

  הנצחת "ילדי רעננה"

   

  ביוני 2000 נחנכה בדרום רעננה כיכר "ילדי רעננה" הנמצאת לא רחוק ממקום האירוע ולידה הוצב שלט הנצחה וזה לשונו: "כיכר ילדי רעננה" להנצחת זכרם של יצחק מוסקוביץ ("יגאל"),לאה גינצלר "רות"), יהודית כהן-מגורי ("אורה"), שלום מחרובסקי ("אריאל") ושרה בלסקי ("חמדה"), לוחמי חרות ישראל -לח"י שנפלו במלחמה לגירוש הבריטים בלמדם ידיהם לקרב ברעננה 12.11.1947.

   

  כתבות נוספות של כותב זה

  ''

   

  רצח נערי לח"י ברעננה בדרומה של העיר רעננה ברחוב משה דיין פינת הפרחים, מול בית הספר התיכון "אביב" ניצבת כיכר הנקראת "כיכר ילדי רעננה" להנצחת זכרם של חמשת חברי מחתרת "לח"י" שנרצחו ע"י הבריטים ב-1947. סיפור "רצח נערי לח"י" הוא פרק היסטורי בתולדות הישוב שאינו ידוע לרוב הציבור וראיתי לנכון להביאו בפניכםאלי אלון   |   לסיפור המלא יום חמישי 11 פברואר

   

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות