כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפור חייו של המלחין ואיש הרדיו חיים צור

  0 תגובות   יום שישי , 12/2/16, 16:14
  ''
  חיים צור [צילום: האלבום המשפחתי]

  סיפור חייו של המוזיקאי  ואיש הרדיו חיים צור

   

  "ליל סתיו "(עלי שלכת נושרים לאט") ,  "הבלדה על אסתריקה ואברבנאל", "הנה לא ינום ולא ישן", "לי-לך", הם רק חלק מעשרות רבות של  יצירות ושירים שהלחין  המוזיקאי ואיש הרדיו חיים צור. שירו "ליל סתיו" (עלי שלכת נושרים לאט) המבוצע על  ידי אריק איינשטיין אף זכה במקום הראשון  בפסטיבל הזמר והפזמון 1966.  '' סיפור חייו המרתק  של חיים צור


  ''

  חיים צור ורעיתו נעמי צור מי שהיתה סגנית ראש ערית ירושלים. משמאל בחתונתם [צילום: האלבום המשפחתי] 
  בשנת 1963 החל חיים צור לעבוד ב"קול ישראל" ערך והפיק תכניות רבות, ולעתים אף הגישן ואף "הושאל"  מידי פעם לטלוויזיה הישראלית  כמלחין של שירים ומנגינות  בתכניות כמו "סמי וסוסו" "חודש טוב" ועוד. בין השנים 2003-1989 כיהן כמנהל המחלקה לפולקלור ולמוזיקה בקול ישראל. בתחילת שנות ה-2000 פרש מרשות השידור לאחר כ- 40 שנות עבודה בקול ישראל.

  חיים צור נולד בשנת  1938בירושלים. אמו  אסתר צור לבית משפחת עמוס עלתה ארצה מברזיל, אביו אברהם צור נולד בשכונת נווה צדק בתל אביב, והיה עורך דין. כבר בגיל 7-6 החל חיים צור בהשפעת ועידוד אמו שהייתה נגנית כינור בצעירותה ללמוד נגינה בכינור בקונסרבטוריון הירושלמי אצל המורה , חנוך יעקובי או (הינריך יאקובי)ואצל חבר תזמורת קול ישראל אריך גרינברג אשר היה בא לביתו של חיים ונתן לו שיעורי נגינה בפסנתר,  בהמשך למד נגינה  אצל גדעון גראו תקופה קצרה עד לפרוץ מלחמת השחרור.

   

  ''


  המפגש עם יהודי מנוחין

  אחד מזיכרונות הילדות החזקים של חיים צור היה מפגש והוא בגיל 13 בלבד, עם הכנר  המהולל יהודי מנוחין: מספר חיים צור: " לאחר מלחמת העצמאות בתחילת שנות ה-50 הגיע ארצה הכנר הנודע יהודי מנוחין, נודע לי  כי הכנר הדגול מתארח במלון "המלך דוד" החלטתי שאני חייב לפגוש אותו . טלפונים טרם היו  בבתים  ואז נטלתי  יוזמה, והלכתי   לבית המרקחת הקרוב התקשרתי למלון "המלך דוד" וביקשתי  לדבר עם הכנר יהודי מנוחין. למזלי, מנוחין היה בחדרו ופתחתי בשאלה :אני כנר, האם תסכים לפגוש אותי? התשובה הייתה, כן תבוא עכשיו".

  חיים הקטן שהיה אז כאמור, בן 13 בלבד  מיהר הביתה, לבש בגדי שבת וביקש מאביו שבא לארוחת צהרים לבוא עמו לפגישה עם הכנר יהודי מנוחין. "הפגישה הייתה מרתקת והותירה חוויה עמוקה בליבי", סיפר לימים  חיים צור. באותה פגישה מנוחין הציע לקחת את חיים לבית הספר לכנרים באנגליה  אך הוריו חשבו אז שיותר חשוב שיסיים לימודים ושרות צבאי ורק אז יחליט כיצד להמשיך עם לימודי הכינור.

  חיים למד בבית הספר היסודי  " תחכמוני" בירושלים ואת לימודיו התיכוניים עשה בגימנסיה העברית בעיר. לקראת הכתה השביעית- שמינית לערך בגימנסיה ,עבר לבית ספר ערב בירושלים, כדי שיוכל לעסוק ולהתאמן בנגינה. בצה"ל שירת תחילה כחיל  בחכ"ל (בחיל כללי) ובהמשך הועבר לשרת בחיל מודיעין "עשיתי שם כמה עבודות מעניינות " ,מספר צור.

  לאחר השירות הצבאי למד באקדמיה למוזיקה ע"ש  סם רובין בירושלים. לפרנסתו  ליווה זמרים בנגינה בפסנתר וגם באקורדיון  .לאורך השנים למד צור נגינה ומוסיקה אצל מיטב המורים ובהם איתן סבר, דוד ליין רפאל מזרחי, עדן פרטוש, חיים אלכסנדר, פאול בן-חיים, אוריה בוסקוביץ'  ונוספים.

  ''

    איבד ראייתו מגיל צעיר   

  במקביל ללימודי המוסיקה נרשם צור ללימודי רפואה : "תמיד רציתי ללמוד רפואה ולהציל את האנושות", הוא מספר   צור  עבר את בחינות הקבלה והחל ללמוד רפואה בפקולטה לרפואה בירושלים. במסגרת לימודי הרפואה התבשר בבשורה קשה ; באחת ההרצאות  הרצה  פרופ' מומחה לעיניים ששם לב כי חיים מקרב עיניו אל הלוח ומכסה את אחת מעיניו ומתאמץ כדי לראות.  הפרופסור יעץ לו להיבדק  והפנה אותו לבדיקות ראיה יסודיות. הבדיקות העלו כי הוא לוקה בניוון מתקדם ברשתית וככל הנראה ,כך בישר לו הרופא, תוך 5 שנים הוא עומד  לאבד ראייתו  ולהתעוור לגמרי. סיפר צור:  " כמובן שהיתי בהתחלה בשוק ובהלם  נפשי  לשמע הבשורה הקשה. החלטתי בעצת הפרופסור להפסיק את לימודי  הרפואה  כי היה ברור כי העיסוק ברפואה מצריך ראיה  וכי כיצד  למשל, אפשר  לבדוק  גרונו של אדם אם יש או אין לו  דלקת מבלי יכולת לראות  ולבדוק את צבע גרונו" .

   

  ''

  מצטרף לקול ישראל

  ב-1963 מתחיל חיים צור לעבוד בקול ישראל .על קבלתו לעבודה בקול ישראל סיפר: " בכיתתי  בפקולטה לרפואה היה סטודנט בשם דן מיכאלי, אחיה של רבקה מיכאלי  לימים מנהל בית חולים איכלוב. דן מיכאלי  ידע כי חיים עוסק במוזיקה ויעץ  לו לנסות מזלו ב"קול ישראל".  אחותו של דן מיכאלי  השדרנית הידועה רבקה מיכאלי  הכירה לו אנשים ב"קול ישראל"  וכעבור  זמן מה  החל חיים צור לעבוד בקול ישראל ,תחילה  בתפקידים שונים ואחר כך כעורך ומפיק. התקופה הייתה תחילת שנות ה-60. כשלא הייתה  טלוויזיה  והרדיו היה המלך ובכך למעשה החל הרומן רב השנים של חיים צור עם הרדיו.

  במהלך השנים ערך והגיש הן ברשת א' והן ברשת ב' תכניות כמו "שורשים", "הקול על הכלי" "עדה תעיד" "פנים אל פנים" "מספר הסיפורים, "מור ולבנה"- כשהיסמין פורח ,"מאוצר עדות ישראל ", עיונים במוסיקה " ,"מוסיקה מעברים" ועוד.

  בין השנים 2003-1989 כיהן כמנהל המחלקה לפולקלור ולמוזיקה בקול ישראל מספר   חיים צור  : "עם התמנותי לתפקיד החלטנו  לשדר בכל שבוע שעה של שירים בשפת הלאדינו. באותה תקופה היו בסך הכל מוקלטים מעט שירים בלאדינו. דלות מצאי השירים בלאדינו הקשה מאד, ולמעשה זה היה בלתי אפשרי לשוב ולחזור על אותם שירים שוב ושוב". חיים צור פנה לאנשים שכתבו טקסטים בלאדינו שיחברו פזמונים מתחרזים. אף אחד לא היה מוכן לקבל על עצמו לכתוב שירים חדשים בלאדינו . היחידה שהייתה מוכנה להירתם לנושא הייתה מתילדה כהן סארנו שכתבה מילים לשירים  וחיים צור הלחינם, למעשה כיום יש אוצר גדול של שירים בלאדינו שחיים צור  ומתילדה כהן-סארנו  יצרו, ובכך העשירו את אוצר השירים.

  גם בתקופת עבודתו ברדיו לאורך כל השנים  לא זנח חיים צור את אהבתו הגדולה לנגינה בכינור. במשך השנים הופיע וניגן בכינור באירועים שונים  ובקונצרטים בארץ ובעולם ואף מידי פעם כסולן עם תזמורות. בין השאר ,הופיע יחד עם הפסנתרן אריה זקס וגם עם בתו איילה - פסנתרנית ובוגרת האקדמיה למוסיקה. צור למד  וידע לנגן גם בפסנתר ובכלי נגינה נוספים.

   

  הלחין כ-600 שירים ויצירות  

  במהלך חיו הלחין חיים צור כ- 600 לחנים לשירים ויצירות . סיפר צור : "השיר הראשון שהלחנתי  היה בשנת  1961-1962 שמו היה "לבציר" וביצעה אותו הזמרת הירושלמית הדסה סיגלוב  אמה של חברת הכנסת והשרה לשעבר אורית נוקד.

  כשש"י עגנון זכה בפרס נובל, במחצית שנות ה-60,  הבמאי מיכה שגריר הפיק לכבודו סרט באורך רבע שעה שתורגם לכמה וכמה שפות.  את המוסיקה לסרט ניגן בכינור חיים צור.

  בשנת 1966 הוגש לפסטיבל הזמר והפזמון שיר שכתבה חייה כהן רעייתו של השחקן ז'אק כהן. את הלחן כתב חיים צור וביצעו  אותו אריק איינשטיין( ויפה ירקוני בגרסה נוספת). השיר "ליל סתיו",  זכה במקום הראשון בפסטיבל ונחשב לקלסיקה בזמר הישראלי .אגב, במקום השיני באותו פסטיבל נבחר השיר "ריח תפוח ואודם שני", שירם של נחום היימן ויהורם טהר-לב. למחרת ערב  הפסטיבל הופיעה בעיתון מעריב (26.4.1966) ידיעה גדולה מאת הכתב יחיאל לימור  שדיווחה על הזוכים  בפסטיבל  וכך נכתב בכותרתה: "שירו של מלחין עיוור זכה במקום הראשון בפסטיבל הזמר". שירים ידועים נוספים שהלחין חיים  צור:  "על שלושה דברים העולם עומד " שמבצע יגאל בשן  "בלאדה על אסתריקה ואברבנל " (מילים יוסי בכר) אותו מבצעת אופירה גלוסקא, השיר "לי-לך" (מלים יוסי גמזו) ומבצעת להקת הגשש החיוור, ושירים נוספים.

  חיים הלחין גם שלושה מחזות זמר לילדים, "האורן הבודד" עם יהודה פרדיס, "הלב הטוב" עם אהרון אשמן "ומוסיפים להם מועד" עם רבקה אליצור.

  ''

     מלחין  בתכנית   הטלוויזיה  "סמי וסוסו"

  כשהוקמה הטלוויזיה בישראל הוזמן חיים צור  על ידי אסתר סופר מפיקת  התוכנית לילדים בערבית  "סמי וסוסו". להלחין את השירים שליוו את התוכנית, וכך בכל שבוע היה על חיים להלחין שיר ילדים על הנושא שבו עסקה התוכנית.

  כשמאוחר יותר הפיקו את התוכנית "חודש טוב" הבמאי אדיר זיק הזמין את חיים צור להיות המנהל המוסיקלי של התוכנית, אשר שודרה מדי חודש, וכך הרבה מעיבודיו ולחניו הושמעו בטלוויזיה.

  בתחילת שנות ה-2000 לאחר כארבעים שנות עבודה  ברדיו  פרש מרשות השידור .הוא המשיך להלחין יצירות ,להופיע בנגינת כינור וכן היה מורה לנגינה בכינור.

   

  משפחתו 

   רעייתו של חיים צור היא  נעמי צור  פעילה מוערכת בתחום איכות הסביבה, הקיימות ושימור אתרים בירושלים. הייתה מנהלת סניף ירושלים של החברה להגנת הטבע וסגנית ראש עיריית ירושלים לשעבר. הזוג חיים ונעמי צור מתגורר בשכונת קריית משה בירושלים ולהם ארבעה ילדים: שתי בנות ושני בנים. : איילה בוגרת האקדמיה למוסיקה, ד"ר מיכל צור שלו עוסקת בהייטק ובפיתוח חברות הזנק (סטארט-אפים) , ד"ר אבי צור, רופא במקצועו ודוד צור, צ'לן ואיש הייטק ,נכדים . אחיו של חיים צור  הוא  ,עו"ד  יואל צור שהיה שופט בבית משפט השלום בירושלים.  אח נוסף של חיים צור, נדיר צור היה עורך תכניות בגלי צה"ל ובקול ישראל ונפטר ממחלה ב-2014 .  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות