כותרות TheMarker >
  ';

  פוסטים אחרונים

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  המזימה

  0 תגובות   יום שני, 15/2/16, 18:24

   

  ''

  מתוך הקובץ הסרת הלוט

  סיפור קצר

   

  השעה הייתה סמוך לחצות, הישיבה היומית תמה ואולם הישיבות התרוקן מיושביו, מלבד היושב ראש המזוקן שהוסיף לשבת במקומו.

  לאחר שליווה את אחרוני חברי המועצה חזר מזכירו, וניגש ליושב ראש במתינות רבה ובראש מורכן מעט כהרגלו, תוך הפגנת כניעות כפי שהיושב ראש ציפה מהסובבים אותו.

  'הוא עדיין ממתין...' פתח הלז תוך כחכוח קל בגרונו.

  היושב ראש נעור מהרהוריו והפנה מבט תמוה קמעה למזכירו.

  'האורח נציג הקהילה בשטחים המיועדים לשחרור.' הרחיב המזכיר את דעתו של היושב ראש, שטרוד היה ככל הנראה בעניינים אחרים, ולא זכר את הפגישה המיועדת עם אותו נציג.

  'אמור לו שרשאי הוא להיכנס.' פטר אותו היושב ראש, ובתנועת יד מבטאת זלזול שילח את מזכירו לזמן את האורח.

  מיד עם כניסת האורח מלווה במזכיר הנאמן, הניף היושב ראש פעם נוספת את יד ימינו, ובתנועה לוליינית של כף ידו שילח את מזכירו שוב – כדי שידאג לקפה ותקרובת, כפי שנהוג היה בפגישות מצומצמות מעין אלה.

  מיד לאחר שמזכירו טרק את דלת האולם אחריו, קם היושב בכבדות ממושבו לקדם את פני אורחו הנכבד. שהרי היה זה אורח מוכר וכבר פגש בו מספר פעמים בעבר. מלבד זאת חיבב היושב ראש אדם זה שבמידה מסוימת דמה לו בחזותו החיצונית, אך מעבר לכך הבינו האורח היטב ותמך בדעותיו של היושב ראש – ללא שמץ של ערעור או ספק.

  חיוך של אהדה התרחב על פני שניהם תוך כדי שאורחו סגר את הפער שנותר עדיין בינו ליושב ראש.

  לאחר שחיבק את אורחו ונישק את לחייו שלוש פעמים, הזמינו היושב ראש באדיבות מופלגת ליטול את מקומו מולו; אף הוא שב למושבו מאחורי שולחן העבודה גדול הממדים, ועד שישוב מזכירו עם הצוות הקולינרי המצומצם של מטה הארגון, החליף היושב ראש עם אורחו ברכות מסורתיות וניהל עמו שיח מקדים על הא ועל דא. כפי שמקובל בדרך כלל בפתיחת שיחה רגילה, מה שלום משפחתו ומה מעשיו לאחרונה וכדומה.

  לאחר מספר דקות חזר המזכיר מלווה בעובד צעיר נושא טס, עמוס בקנקן קפה מהביל, צמד ספלים ותקרובת. השולחן נערך בהדרכתו של המזכיר ביעילות ראויה לציון. בעוד היושב ראש ניצל את פרק הזמן הקצר ללטש את עדשות משקפיו.

  מיד עם השלמת ההכנות ופליטת ברכות בלשון רפה, הניחו המזכיר והעובד הצעיר את היושב ראש ואורחו לנפשם. 

  'אנא התכבד,' פנה היושב באדיבות לאורחו, 'והואל לדווח לי בפירוט מה חדש ומה נעשה עד עתה.'

  תוך כדי גמיעת הקפה דיווח האורח על הפעילויות השונות, של הזרמים השונים בקהילה; כיצד הוא ונציגי ציבור נוספים טורחים בקידום העניין, וכן אודות מסעותיו ופגישותיו עם מנהיגים שונים באזור.

  היושב הראש האזין בסבלנות מבלי לקטוע את דברי אורחו, עד להשלמתם. נפלה דומיה קלה בעוד היושב ראש נועץ מבט חמור סבר בפני אורחו, מניח לו להבין היטב שדבריו לא הניחו את דעתו.

  'כלאם פאדי,' הביע היושב ראש את אכזבתו. 'מלים ובמלים בלבד אין משיגים את המטרה.' הוסיף נחרצות.

  'אך אנו עושים כמיטב יכולתנו, מבלי להיחשף הרי המגבלות ידועות...'

  'ניתן לעשות הרבה יותר וביעילות רבה יותר!' קטע היושב את דברי אורחו. 'הארגון פועל בהתמדה ובשיתוף פעולה פורה עם אחינו בדרום ובמזרח ואף הרחק מכאן, בעוד הציבור שאתה ורעיך מייצגים על כל היתרונות הרבים שעומדים לרשותכם, עושה מעט מאוד, כלום בהשוואה לאחרים.'

  'וכי מה אתה מצפה מאתנו לעשות?' תהה אורחו בפנים נפולות. 'הרי היינו אמורים אף על דעתך ועל דעת מועצת הארגון, לפעול בדרכים מדיניות, לחתור מתחת לאושיות חומסי אדמתנו המקודשת בדרכים נפתלות...'

  'אכן,' השיב היושב הראש, 'אך השלב הזה מאחורינו, האויב נחלש – ומצב זה מחייב הערכות חדשה ופעילות שונה לחלוטין. יש להתחיל לנקוט יחדיו ביוזמות ברוכות, שתקדמנה באופן ניכר את מטרותינו.' היושב ראש השתתק לרגע קל, קרב את ספלון לשפתיו וגמא את תוכנו עד תום. הניח את הספלון ומחא את שפתיו בממחטה ששלף מכיסו. אורחו ישב קשוב ומתוח, ממתין בצייתנות רבה לדברי מארחו הנכבד.

  'יש לנו חשבון ארוך וחובות רבים להשלים, הבטחנו להפתיעם ומועד הפירעון הגיע...'

  'כלומר...' החל האורח הנלהב, שראה כבר בדמיונו את שובלי מאות טילים מכסים את הרקיע.

  'כלומר זה הזמן לעבור לפעילות סבוטאז'.'

  'סבוטאז', חזר האורח על דברי יושב הראש בתמיהה רבתי, פוער זוג עיניים.

  צרות האופק של אורחו אכזבה קמעה את היושב ראש, אולם מאחר ומוקף היה בחבר צרי אופק, שהוא עצמו טרח לבחור כל אחד ואחד מהם, התעשת מיד והסביר לאורחו בהרחבה מה פירוש המושג הלועזי הזה.

  'פירוש המושג הזה הוא פעילות חבלנית.' פסק היושב ראש. 'אין הכוונה לחומרי נפץ או לירי, אלא חבלה באמצעים הפשוטים ביותר.'

  'מעבר להפגנות מקומיות שעשויות להתדרדר לקטטות רחוב אין אנו יכולים לעשות דבר כציבור, ככלות הכל אנו מאוד מוגבלים...' הצטדק האורח ונטל את ספלון הקפה בידו, מתחמק ממבטו הנוקב של היושב ראש.

  'הפגנות בישובים מעורבים בשלב זה, עשויות לשמש כבדיקת דופק. וכאשר יתברר שהמצב השתפר והאויב נחלש במידה מספקת, ניתן יהיה לארגן התקוממות רבתי שתזכה לסיוע חיצוני משמעותי עד לסוף המוחץ. אך עוד חזון למועד.' הרגיע היושב את אורחו המודאג.

  'אולם הניסיון האחרון דוכא באכזריות...' מלמל האורח בשפל קול.

  'אך קידם במידה מרובה את העניין שלנו, וועדת החקירה שהוקמה, המשפט שהתנהל והתמיכה של רשויות המשפט וחלק מהאויב המשותף תמך בכם... מי היה מאמין, זו הייתה הצלחה מדהימה ולא ניצלתם אותה!' בראותו את ארשת האכזבה על פני אורחו מיהר היושב ראש לרכך את דבריו. 'אכן ידועה לנו הפעילות החשאית של ארגוני הביטחון שלהם, אשר במקביל לאהדה המסוימת שאותה הפגנה אלימה השיגה, אכן דיכאו אתכם אחינו האמיצים והאצילים. כלומר ייתכן וכל אותה האהדה לא הייתה אלא כסות חיצונית, שמטרתה הייתה להציג מיצג שווא של שוויון זכויות כלפי שאר אומות העולם...  ולכן יש לנקוט בשיטות פעולה פשטניות ביותר, לחבל במאמציהם הכלכליים, לעבור לשיטות שתדמינה לפעילות פלילית – וכאשר הן תבוצענה בקנה מידה נרחב, והנזקים יגרמו להפסדי ענק – נזכה לראות בתוצאות שתהיינה עדיפות על פעילות גלויה של תקיפות לשם חיסול, ללא כל קשר לכלי הנשק אשר יעשה בהם שימוש.' הוא הפסיק את דבריו ובחן בסיפוק את השינוי שגרמו דבריו האחרונים לפני אורחו.

  'זאת נעשה כבודו ללא היסוס, ויסלח לי על בורותי וחוסר ההבנה שגיליתי...'

  'אין צורך להתנצל חביבי, אנו בסך הכל מלבנים את הדברים כדי להגיע להבנה, לא כן?' חייך אליו בחביבות היושב ראש ומיד הוסיף: 'אין צורך לפרט שיטות פעולה אני משאיר את היוזמה בידיך ובידי חבריך האמיצים לוועדה העממית, אני משוכנע שתשכילו למצוא את השיטות ההולמות.' הוא הזדקף במושבו וחיכך קלות בגרונו, מרמז לאורחו כי תם הראיון.

  © חיים קדמן מרץ 2009 – כל הזכויות שמורות

  מדובר ביושב ראש המבלה בבונקר ברובע דאחייה בביירות (אם הוא כבר יצא ממנו (יצא מסורטן סופני נמסר היום 15 לפברואר 2016), עימו הסליחה). מי אורחו? לא קשה לזהות. מסתבר שהסיפור הקצר הזה מתאים מאוד "לאווירה", כפי שמכנים את המצב כיום באולפני החדשות של ערוצי הטלוויזיה.

   

  דרג את התוכן: