כותרות TheMarker >
  ';

  שמות והסיפורים מאחוריהם

  שמות מתארים לא פעם דרמה שארעה לפני שמקבל השם נולד/ה. שמות מיוחדים וחריגים מספרים סיפור. למשל אותה נס-יה שפגשתי במזכירות קיבוץ היתה נס עבור הוריה מאחר וכמעט לא נולדה. את החווייה שלהם חרטו בשמה לנצח. אספתי הרבה סיפורי שמות ואני מעונין לשמוע על עוד וללקט אותם לידיעת המתענינים באותם דרמות קטנות שקדמו לשמותיהם ושל אחרים. איני מתחייב לשמור את כולם ולי הזכות לערוך אותם בתאום עם השולח/ת. מקווה שנהנה כולנו מהבלוג

  0

  סיפור: ושמה סיוונה

  0 תגובות   יום שני, 15/2/16, 20:02

   

  סיימתי לשתות את הקפה שלי באחד מבתי הקפה בעיר, השעה היתה מאוחרת והמקום די ריק. מלצרית שהגישה לי את החשבון נקראה ע"י חברתה בעניין כלשהו, קלטתי ששמה סיוונה. מאחר וסיוון הוא שם מוכר יותר, עלה בדעתי ששמה ניתן בכוונה מסוימת. כשהביאה את העודף פניתי אליה בבקשה האם אוכל לשאול אותה משהו אישי.

  היא כמובן חשבה שאני רוצה את מס' הטלפון שלה, אך מיד הבהרתי שזה לא זה., אני פשוט אוסף ספורי שמות ורציתי לדעת כיצד נבחר לה  שמה. תחילה הביטה  לתוך חלל בית הקפה וכשנוכחה לדעת שאין לקוח ממתין החלה לספר.  את שמה בחרו שני הסבים והסבתות שלה ביחד. זה די התמיה אותי כי בדרך כלל להורי הורינו יש דרישות ודעות שונות לגבי שמות של ילדיהם ונכדיהם וכל צד רוצה להנציח דמות אחרת, שאלתי אותה כיצד זה היתכן  ששני הצדדים בחרו אותו שם?  וכך סיפרה. בתחילה רצה כל זוג סבים שם אחר. לכל אחד כמובן היתה דמות שרצו להנציח, הויכוחים נמשכו בכל חודש ההריון האחרון של אמה. לבסוף אביה הציע  שימשיכו את הוכוח מחוץ לבית במקום ציבורי, יותר שקט ואולי שם האוירה תהיה חיובית יותר. כולם קיבלו את הרעיון והתיישבו בבית קפה מרכזי בגבעתיים (היום יש שם חנות רהיטים) ולאחר שהזמינו קפה ותה החלו שוב בדיון. החודש היה חודש יוני – סיוון בעברית-  אך שם זה לא היה אהוד על הסבים כי היה נפוץ והסבתות חפשו בזיכרונם שמות חדשים ומושכים. לפתע קם הסבא מצד האבא ונעמד כשהוא מחזיק את התפריט בידיו ומראה אותו לכולם. אשתו שאלה בפליאה אם הוא לא יכול לבחור אוכל בישיבה??. גם סבא וסבתא מצד אמא לא הבינו ושאלו אם יש משהו בתפריט שהוא רוצה להראות להם. "זה אני מראה לכם" אמר בהדגשה כשהוא מחזיק את התפריט ואז התחוור להם שאצבעותיו נחו על השם של בית הקפה בו שהו. היה רשום בתחתית התפריט באותיות מעוגלות - "קפה סיוונה" . סבא שאל אותם מה דעתם, הרי השם מתאים לעונת הקיץ, הוא שונה מהמקובל והוא אינו אחד מהשמות שכולם רצו ואף אחד לא יתלונן ש קיפחו אותו ולכן זה שם שמביא שלום בית. "תראו" אמר- "לא סתם בחרנו בבית קפה הזה עם שם כזה, האם כולם מסכימים?" כולם הסכימו וכך הגיעו לעמק השווה, סיוונה זכתה בשמה, ואני בסיפור.

    

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   יואלאמת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין