כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חביתה

  רשימות מהמחבת, מהלב ומעוד מקומות - בקצור, קולינריה ספרותית וחיים

  0

  סוס דוהר על עגבניה, מירי רגב ומהות האמנות

  58 תגובות   יום שישי , 19/2/16, 19:11

  "מי שאינו יכול לדמיין סוס דוהר על עגבניה, הוא אידיוט", כך אמר אנדריי ברטון. ולמה ככה אמר וחשב האיש, כי לדמיון, שהוא מקור נביעתה של האמנות אין גבולות, המח האנושי יכול לדמיין הכל, ומעשה האמנות הופך את המדומיין ליצירה, לעבודת אמנות, גם אם המדומיין מנוגד להגיון.

  לא יודעת איך ולמה, ומאיזה חומר המוני אני עשויה, אבל אילו חייתי בתקופה אחרת, בתקופה של מלך, ודאי הייתי הופכת למעריצה שלו, מעריצה אמיתית. עובדה, גם היום, באין מלך שיקבע את חיי, מנהיגים, פוליטיקאים, וכל מיני ידוענים חודרים אלי באיזו דרך עקלקלה ומערימה, שאין לי שליטה עליה, גם כשאני שונאת אותם ממש ומתנגדת  לדעותיהם ולדרכם. והחדירה עמוקה ממש.

   

  האח"מים האלה  הופכים  לחלק מסביבתי הקרובה, למֶליֶה שלי, חוברים לחבריי, לפעמים אפילו למשפחתי, נוצרת אתם איזו פָמִיליָאריוּת, אינטימיות, והם עושים בנשמתי כטוב ליבם שם או כרע ליבם. לא אשכח את החלום שהיה לי פעם  על ברק אובמה, אולי היה זה ביל קלינטון בתקופת כהונתו או אחריה. הסיטואציה זכורה לי היטב. אני בבית, ישובה על כסא, ספסל, ספה (לא זוכרת בדיוק מה) ולרגליי, לא תאמינו, אחד מהמורמים מעל, אחד מהנשיאים האלה.

   "What are you doing, mister president", אני נזעקת, והוא - בשלוה ובחיוך עונה לי, "פדיקור".

   

  לא מכבר חלמתי על יצחק שמיר, ז"ל, ראש ממשלתינו השביעי, אף שאיננו -  my cup of tea, האיש היה החבר האישי, הפרטי שלי, חבר, חבר, my  boy friend . אני זוכרת את עצמי תמהה בחלום, איך האיש הנמוך הזה שאיננו my cup of tea נהיה לי my cup of tea.

   

  ובאחרונה, השרה מירי רגב, שלא ברצוני חדרה לי עמוק עמוק לחיים, כאילו התפתח  באישיותי איזה אינסטינקט, תיק, רפלקס מותנה, אלרגיה. ממש לבפנוכו חדרה לי, עד שהפכה  לצל, למלווָה, לחברה. היא איתי כל הזמן עכשיו, המלכה!  די שתפתח את פיה הנאה ומיד אני חושבת עליה, מדברת אתה בטובות, בדרכי נועם. מנסה להסביר לה את טעויותיה, מחפשת הוכחות בספרות, בהיסטוריה, מחפשת ברשת. מצטטת, נתלית באילנות גבוהים, חכמת עגל מלומדה -  ובלבד לשכנע אותה, להסביר לה, שמשהתמנתה לשרת התרבות עליה לקרוא,  ללמוד מה זאת אמנות, ולמה האמנות איננה סובלת גדרות ופסילות.

  איך לשכנע אותה, זה מה שמטריד אותי בימים אלו. כי אם אשכנע אותה, אולי אצליח באותו שווּנק לשכנע גם את שר החינוך, אף שגם הוא איננו  My cup of tea .

   

  דבר ראשון אני פותחת את "אבן שושן" המיושן, ומחפשת שם מה זה "אמן", לא אלאה אתכם ואת שרת התרבות בהגדרה המלאה ואסתפק רק בשתי שורות בלבד. "אמן חפשי " כותב אבן-שושן, הוא "תאר אקדמי למי שסיים חק למודיו בבית ספר גבוה לאמנות."

  ואז אני מבקשת ממנה, ביני לבינה, מירי, כפרה, תעשי טובה, את אשה אינטליגנטית, קראי את צ'כוב, אל תספרי לאף אחד שקראת, אל תגלי, עמדי על שלך כלפי חוץ, אבל בשבילך, קראי את צ'כוב, את הסיפורים שלו קראי, אני בטוחה שתהני מהם, שום דבר לא צריך ללמוד מהם, רק להנות, אז מה איכפת לך, כבוד השרה.

  בתמורה, אקשיב יומיים, 48 שעות רצופות לג'ו עמר, אף שהקשבתי לו גם בילדותי. אבל נניח שתתעקשי ולא תקראי, אז הנה, עשיתי בשבילך קצת שיעורי בית, חפשתי לך חומר, כל מיני ציטטות, זה קל, זה משעשע, ואת אפילו לא צריכה לפתוח גוגל, גוגלתי בשבילך, ומצאתי, מה חושבים אמנים דגולים על האמנות, איך הם מגדירים אותה ולמה האמנות מטבעה אי אפשר להגביל ולהצר אותה.

   

  צ'כוב, למשל, אומר,

  "The role of the artist is to ask questions, not answer them.” 
  "תפקיד האמן הוא לשאול שאלות, לא לענות עליהן", כי שאלות הן הפתוח, החופשי, הבלתי מוגבל, הן האופק. תשובות, לעומת זאת, הן הסגור.


  ''

  אמנם החורים גדולים, אמנם שומעים ורואים מבעדם, אבל הקרקור בכלוב יישמע אחרת, בורמה 2015, צילם שמואל פ.

   

  בספר "רוחו של האדם תחת הסוציאליזם" כותב אוסקר ויילד, שהאמנות היא הביטוי העוצמתי ביותר של אינדיבידואליות שהעולם יודע, או בניסוחו המבריק: 

  "Art is the most intense mode of individualism that the world has known."

   

  ריימונד צאנדר גרס, שבלי קסם או הקסמות אין אמנות. אז מי יכול להגביל קסם?

  אי אפשר לכלוא את האמנות, כשם שאי אפשר לכלוא את נשמת אדם. את גופו כן, אפשר גם אפשר לכלוא, אבל הנשמה תמיד תהיה חופשייה, ואני - גם אם אגיע לפת לחם, גם אם בעתיד תקצצי לי את כל קצבאות הביטוח הלאומי, כי אגיד דברים שלא יהיו לרוחך, ואולי אף אכתוב אותם ואפיץ אותם, ואקבל איזה כוכב או שניים או אולי עשרה לייקים, רוחי תהיה חופשית. כי רק רוח חופשית יכולה ליצור.

   

  כל הגבלה של ועל האמנות, גם על ידי קיצוץ תקציבים, לא תעזור, רק  תלמידי ישראל יינזקו, כי אם כבר ייחשפו לאמנות, לא ידעו את האמנות במיטבה, כי האמנות היא חופש, חופש ושוב חופש! אז תני לה להתעופף, כבוד השרה, למדי את תלמידי ישראל, שהאמנות והתרבות לא תלויות בדבר, אלא בכשרון ובחופש. כל קיצוץ כנפיים באמצעות חוקים, הגבלים, תקציבים יפגעו בחופש המחשבה  ונקבל  חיילי מחשבה, לובשי אותם מדי מחשבות, אותן דעות, אבל רק כלפי חוץ, שום תקנה, שום חוק, שום צמצום תקציבי, בטווח הארוך לא יוכלו ליכולת הנשמה להתעופף.

   

  לִמדי מההיסטוריה, ראי את כתיבתם של הסופרים הצ'כים בתקופה הקומוניסטית, ראי את מילן קונדרה, את ואצלאב האוול, את פטוצ'קה, את בוהומיל הראבל, ראי את אלכסנדר סולז'ניצין, כן, כן, עברתי לרוסים, את אנדריי פלטונוב קראי, את שיריו של פרץ מארקיש, ואולי תקשיבי לנשים, נשים גדולות, מירי רגב, ויסלבה שימבורסקה, משוררת פולניה, לא עלינו, מה לעשות, לא גדלה בקרית גת, ואף על פי כן, כלת פרס נובל לספרות. באחד הראיונות איתה, ספרה על קנאתה בעם הצ'כי. ולמה היא קנאה בצ'כים, כי העם הזה ידע לבחור לנשיאו סופר, את ואצלאב האוול.

   

  או  לאשה אחרת הקשיבי, לסבטלנה אלכסייביץ', אשה, סופרת, היסטוריונית של האיש הקטן, כלת פרס נובל לספרות לשנת 2015 , "למה קל כל כך להעמיד אנשים בשורה?", "למה כולנו אסירים של סטיגמות?", היא שואלת. "אמן אמיתי", היא ממשיכה, "אינו יכול להיות חלק מדיקטטורה גם לא ממשטר אוטוריטרי". ועוד משהו, כבוד השרה, זכרי את שמו של הספר הידוע של אלכסייביץ  "פני מלחמה אינן פני אשה".

   

  ראי את רובר אונטם,  שכמעט חוסל על ידי הנאצים, קראי את ספרו ,"המין האנושי", חשבי מה היתה ההשראה הנוראה לכתיבתו. את  "השמים שבתוכי" של אתי הילסום, קראי. הילסום, אשה יהודיה צעירה, חוסלה על ידי הנאצים -  אבל שמיה של אתי הילסום, השמים שבתוכה, מרחפים מעלינו עד היום.

  ואם לא השתכנעת, ואם לא די לך, כבוד השרה, הנה עוד כמה ציטטות, שלא יכולתי להתאפק, שלא להביאן.

   

  "יצירתיות", כותבת טווילה טארפ "היא מעשה של התגרות". יז'י קושינסקי אמר פעם, שאמנות אמיתית לא צריכה לתאר, אלא לעורר . ופבלו פיקסו, הגדול, כרגיל הבריק, בין אמרותיו המפורסמות על האמנות, "האמנות שוטפת את האבק מחיי היום יום",  "למד את החוקים כמקצוען, כדי שתוכל לשבור אותן כאמן."

   

  ואסיים עם ניטשה, "צריך שיהיה כאוס בפנים, כדי להוליד כוכב רוקד", ואנחנו, כבוד השרה, לאן נוליך את הכאוס, ואיך ייולדו הכוכבים, אם תשימי עלינו חוקים וחרמות.

   

  ''

  ובצלום למעלה, "על הולדת הבן", שירו של ברכט, בתרגומו של בנימין הרשב (הרושובסקי) הגיע אלי בפייסבוק ממש בזמן

   

  והיום 28.2.2016 ב"הארץ", רשימתו של אורי משגב "עם נאמנות אין אמנות": 

  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2864967

   

  כתבה: באבא יאגה

   

  (C) כל הזכויות שמורות לבאבא יאגה

  דרג את התוכן:

   תגובות (58)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/3/16 16:14:

   צטט: שולה ניסים 2016-03-15 15:46:46

   אולי היא לא התכוונה בהכרח "לקצץ" אלא להעביר תקציבים ממקום אחד למקום אחר. אולי בלי כוונה יצא לה קיצוני מידי.
   מה כוונתה, אין לי מושג, אני רק מבינה את הנאמר והנכתב, ודובר על התניה של תקציבים בתכנים.

    

     15/3/16 15:46:
   אולי היא לא התכוונה בהכרח "לקצץ" אלא להעביר תקציבים ממקום אחד למקום אחר. אולי בלי כוונה יצא לה קיצוני מידי.
     1/3/16 10:57:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2016-03-01 02:16:41

   אהבתי מאד מאד (למרות אלרגיה מושכלת לאדון ברכט, שלא זה המקום להסבירה‎).
   תודה רבה, אלרגיה קבועה, מה, לאו דווקא אביבית

    

   אהבתי מאד מאד (למרות אלרגיה מושכלת לאדון ברכט, שלא זה המקום להסבירה‎).
     29/2/16 22:33:

   צטט: נומיקן 2016-02-29 15:39:51

   מרתק, יוצא מן הכלל!
   תודה רבה
     29/2/16 15:39:
   מרתק, יוצא מן הכלל!
     28/2/16 22:39:

   צטט: face 2016-02-20 16:18:10

   צטט: באבא יאגה 2016-02-20 12:32:38

   צטט: face 2016-02-20 00:14:28

   כתבת נהדר !!

   לפני כמה זמן מישו הגדיר את השרה צרת התרבות. מינוח שלי נשמע נכון. משומ-מה.

   לי היא לא מגיעה לחלומות. לשמחתי. אבל העגבניה דווקא הזכירה לי ספר אחר את 35 במאי אולי בגלל הכריכה שלו 

   תודה, פייסלה, פתאום עלה על דעתי שהשם שלך יכול להיות פרסום ל FACEBOOK , אף שהם לא צריכים פרסום

   http://cafe.themarker.com/post/3029319/ לא יודעת אם קראת את זה

    

    

   ראשית תודה על הקישור

   קראתי את הרשומה ההיא שלך יותר מפעם אחת למרות שהגבתי פעם אחת בלבד :))

   פיייסבוק באמת לא נדרשים לפרסום נראה לי שהם מסתדרים נפלא. מה גם ש-face  ממש לא בא משם.

   מה שכן. אמנות היא בעיני במתבונן. פעם למשל גרפיטי לא מחשב אומנות בכלל. היום אפילו בארץ שלנו ניתן למצוא ציטוטים של טובי המשוררים שהיו בארץ הזו. פואזיה של ממש.

    

   והנה אחד היותר מוכרים.  banksy לא משלנו. אבל הוא זה שעלה לי לראש עכשיו.

    

   ''

    

   ''

    

   תודה רבה על בנקסי! אני גם אוהבת את הגרפיטי שלו

     28/2/16 22:36:

   צטט: Zvi Hartman 2016-02-20 15:28:59

   מירי רגב לא מבינה בתרבות ומכבירה בשטויות הצהרתיות חסרות כיוון ומשמעות....אבל היא רוצה להיצרב בתודעה. כמו האמירה BETTER NOTORIUS THAN ANONIMUS

   יכול להיות שהיא מבינה טוב מאד ורק עושה עצמה כדי לזכות בקולות, קול המון כקול שדי

     28/2/16 22:32:

   צטט: כורך דברים 2016-02-28 22:24:49

   מירי זבל אינה טיפשה. כשהיא אומרת שלא קראה צ'כוב, היא מזמינה 98 אחוזים מתושבי מדינת ישראל, שלא יודעים אפילו מי זה, להזדהות אתה. מערכת החינוך העלובה והמוגבלת, שכולה מורות עלובות, מותשות וניבערות, מוציאה אזרחים כאלה, וזה טוב לעסקנים ועסקניות של הימין. לא רק בישראל.
   מסכימה עם כל מלה

    

     28/2/16 22:24:
   מירי זבל אינה טיפשה. כשהיא אומרת שלא קראה צ'כוב, היא מזמינה 98 אחוזים מתושבי מדינת ישראל, שלא יודעים אפילו מי זה, להזדהות אתה. מערכת החינוך העלובה והמוגבלת, שכולה מורות עלובות, מותשות וניבערות, מוציאה אזרחים כאלה, וזה טוב לעסקנים ועסקניות של הימין. לא רק בישראל.
     26/2/16 22:48:

   צטט: עצבן 2016-02-26 14:32:14

   הציטוטים נאים הרפרנסים ראויים - ובכל זאת...

   1. לי לפחות עולה תחושה לא נעימה של התנשאות - בפועל נדמה לי שאיש מאיתנו לא בחן את מגירת הקריאה של שרת התרבות, וממילא אין לנו יכולת לבדוק אם היא לא קראה בטעות מי מבין המצוטטים בפוסט, או אם הבחירות הספרותיות שלה לא מוצלחות (חוץ מזה שאני בטוח שניתן למצוא ציטוטים נהדרים אפילו בחוברות קומיקס).

   2. אבל הבעיה המרכזית היא שהפוסט שכביכול מנסה ליצור דיון דימיוני עם שרת התרבות כלל לא מתכתב עם הטענה שלה. לדידה (אם הבנתי נכון) אין בעיה שכל דבר אמנות יפורסם, אלא שלא כל דבר אמנות המדינה צריכה לממן. (אני מניח שזה מציאות בלתי נמנעת אלה עם ישקיעו את כל תקציב המדינה רק באמנות), וקריטריון למימון המדינה צריך שדבר האמנות לא יצא נגד הגוף הממן (המדינה). אפשר להתווכח עם הטענה הזו (ולדעתי גם יש נימוקים טובים), אבל נדמה לי שזה לא מה שנעשה בפוסט הזה (וחבל).

    

   תודה רבה, חבל לי שדברי נשמעו מתנשאים, לא זאת היתה כוונת המשורר, אבל אם כן, לא נורא. אם שרת התרבות מתרברבת שהיא לא קראה את צ'כוב,  אני אתרברב שקראתי.

     לא זה העיקר, אני חושבת שהדגשתי שאין להתנות את מתן התקציבים לאמנות בתכניה של האמנות. ודאי אין זה  אין זה תפקידה של מדינה להגביל (ומתן תקציבים הוא התניה והגבלה), כי בדרך כלל כך מתחילות ההגבלות, לכאורה אין תקציבים ל"אויבי העם" ומחר, אם אגיד משהו שלא ימצא חן בעיני שר זה או אחר, או בכלל בעיני הריבון, הוא יגביל את פנסית הבטוח הלאומי שלי, למה לתמוך ב"אויבי העם". דימוקרטיה אמיתית יכולה וצריכה לתקצב גם אמנות שחותרת נגד הריבון, . היא יכולה שלא לתמוך באמנות בכלל, הכל היא יכולה, השאלה מה תהיינה התוצאות. לי נדמה שהשרה רגב נשמעת לקול ההמון, קול המון כקול שדי .אם אמן ערבי יכתוב מחזה על האסון שפקד פלוני אלמוני עם קום מדינת ישראל , אין למנוע ממנו תקציב שניתן למחזאי שיכתוב על השמחה שגרמה למשפחתו הקמת מדינת ישראל. שניהם אזרחים שויי זכויות, וכל מניעת תקציב מאחד ומתן תקציב לאחר, היא אפליה.
   תראה באלו מקרים ימנעו ממון.

   היועץ אישר הסדר המזכיר במידת מה את סעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב, המאפשר הפחתת תקציב בדיעבד מגוף נתמך עקב "פעילות נגד עקרונות המדינה". בסעיף המדובר מפורטות העילות הבאות: "שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה".

     26/2/16 14:32:

   הציטוטים נאים הרפרנסים ראויים - ובכל זאת...

   1. לי לפחות עולה תחושה לא נעימה של התנשאות - בפועל נדמה לי שאיש מאיתנו לא בחן את מגירת הקריאה של שרת התרבות, וממילא אין לנו יכולת לבדוק אם היא לא קראה בטעות מי מבין המצוטטים בפוסט, או אם הבחירות הספרותיות שלה לא מוצלחות (חוץ מזה שאני בטוח שניתן למצוא ציטוטים נהדרים אפילו בחוברות קומיקס).

   2. אבל הבעיה המרכזית היא שהפוסט שכביכול מנסה ליצור דיון דימיוני עם שרת התרבות כלל לא מתכתב עם הטענה שלה. לדידה (אם הבנתי נכון) אין בעיה שכל דבר אמנות יפורסם, אלא שלא כל דבר אמנות המדינה צריכה לממן. (אני מניח שזה מציאות בלתי נמנעת אלה עם ישקיעו את כל תקציב המדינה רק באמנות), וקריטריון למימון המדינה צריך שדבר האמנות לא יצא נגד הגוף הממן (המדינה). אפשר להתווכח עם הטענה הזו (ולדעתי גם יש נימוקים טובים), אבל נדמה לי שזה לא מה שנעשה בפוסט הזה (וחבל).

     25/2/16 22:19:

   צטט: sbhsport 2016-02-25 09:19:34

   הטור הטוב ביותר שקראתי בקפה אי - פעם!!! כל הכבוד באבא, עשית מצווה גדולה מאוד, אבל אין מה לדאוג, הסיכוי שהיא תלמד ותחכים שואף לאפס, היא עסוקה בשיפור תנאי הכליאה של אסירים חברי מרכז הליכוד, זוהי אמנות חייה. אנחנו נמשיך ונמצא דרכים ללעוג להם ממש כמו שעשו כל האמנים בתקופת הקומניזם. זו דרכנו.
   "הסיכוי שהיא תלמד ותחכים שואף לאפס" - אני יודעת, חבר, מי שהתנסה בחייו בשלטון טוטליטרי, כמוני, יודע זאת היטב! הבעיה שאצלנו כרגע,  קול המון כקול שדי, היא מבטאת את דעת הרוב!
   תראה מה התפרסם היום, אני מצטטת מ-"הארץ" :היועץ אישר הסדר המזכיר במידת מה את סעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב, המאפשר הפחתת תקציב בדיעבד מגוף נתמך עקב "פעילות נגד עקרונות המדינה". בסעיף המדובר מפורטות העילות הבאות: "שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה".
     25/2/16 21:50:

   צטט: Eroit 2016-02-23 15:50:02

   ישנם רגעים בהם תמונה יוצאת מתחום האמנות והופכת לפילוסופיה. תמונת הגורילות ההולכות היא כזו.
   זה נכון, חבר
     25/2/16 09:19:
   הטור הטוב ביותר שקראתי בקפה אי - פעם!!! כל הכבוד באבא, עשית מצווה גדולה מאוד, אבל אין מה לדאוג, הסיכוי שהיא תלמד ותחכים שואף לאפס, היא עסוקה בשיפור תנאי הכליאה של אסירים חברי מרכז הליכוד, זוהי אמנות חייה. אנחנו נמשיך ונמצא דרכים ללעוג להם ממש כמו שעשו כל האמנים בתקופת הקומניזם. זו דרכנו.
     23/2/16 15:50:
   ישנם רגעים בהם תמונה יוצאת מתחום האמנות והופכת לפילוסופיה. תמונת הגורילות ההולכות היא כזו.
     22/2/16 22:42:

   צטט: יסינראל 2016-02-21 21:19:23

   סוס דוהר בבטן...איזה פוסט! איזה צ'י!

   אז בואי נדהר או שנתעופף, ובלבד שלא להתקבע!

     22/2/16 22:41:

   צטט: התרנגול 2016-02-21 14:10:57

   יוסרו הכלובים מעל תרנגולי בורמה ומוטב שעתיים אחת קודם!
   שלוש שעות קודם ילך גם כן, בהנהגתך, לא?!

    

     22/2/16 22:39:

   צטט: נערת ליווי 2016-02-21 13:14:22

   ממש לא מזמן הגבתי לתוכן של life3 וכאשר הוזכרו שם המילים על דמוקרטיה בארץ הזו השרה רגב משום מה קפצה לי לראש. 

   קופצת, קופצת, כשרוצים ולא רוצים, בעיקר כשלא כל כך...

    

     22/2/16 22:38:

   צטט: life3 2016-02-21 10:33:12

   הוספתhttps://haim999.wordpress.com/2013/02/25/פתאום-קפצה-לי-מירי-רגב-מן-המסך/ תגובה
   הרי אמרתי לך, שהיא קופצת באופן לא רצוני
     22/2/16 22:36:

   צטט: life3 2016-02-21 09:50:01

   אמרי לי מי החברות שלך ואומר לך...אממממ..טוב הפעם נוותר...
   תודה, וחיים ארוכים על הסובלנות והוויתור...

    

     22/2/16 22:34:

   צטט: כורך דברים 2016-02-20 22:47:12

   מירי זבל יודעת יפה שבישראל הינית של היום, להיות בהמה מועיל בקלפי. מישהו ציטט אותה אומרת את זה בפורום פרטי וקראתי את זה לאחרונה.
   איכשהו לא קראתי את זה, אבל מתאים לה

    

     22/2/16 20:54:

   צטט: boby28 2016-02-20 18:34:28

   נשמע שהנושא מאוד קרוב ללבך. והוא אכן חשוב. לא בטוחה שזה יגיע לתשומת ליבה לשרה מירי רגב וגם אם יגיע לא בטוחה מה תהיה התגובה שלה. אבל היה מעניין לקרוא וגם הפרסום פה הוא לא פחות חשוב.
    האמת, בובי, מיטב הסיפור - כזבו, אז שלא יגיע. תודה לך

    

     22/2/16 20:51:

   צטט: bonbonyetta 2016-02-20 18:21:31

   "מי שאינו יכול לדמיין סוס דוהר על עגבניה, הוא אידיוט", כך אמר אנדריי ברטון. 

    

   לא מסכימה עם זה לחתולין, אך חושבת שמי שאינו יכול לתאר חסר משהו מהותי באישיותו, הוא אינו אדם יוצר, ורוחו כבולה למגבלות ההגיון והשכל. אדם כזה מפסיד הרבה כל כך.

   אמן, אדם יוצר, יכול לראות סוס דוהר על עגבניה כשם שיכול לראות לראות דברים במציאות ולדמיין כבר מה הם יכולים להיות תחת ידיו היוצרות.

   אני סבורה בכלל שההגיון והשכל מגבילים וכובלים את האדם, עם ובלי קשר לאמנות.

    

   תוצאת תמונה עבור משה נובקיצירה של האמן

   משה נובקשאני אוהבת מזהה ומכירה. סגנון ייחודי שלו.

   "אני סבורה בכלל שההגיון והשכל מגבילים וכובלים את האדם" - זה נכון במידה מסוימת, אבל אנחנו זקוקים גם להם


     22/2/16 20:49:

   צטט: עמנב 2016-02-20 17:45:06

   הגדלת לכתוב הפעם, באבא יאגה. המסה שלך ברורה ומנומקת, והלוואי שתיפול על אוזניים כרויות. שבוע טוב, עמוס.
   אוי האזניים, עמוס, האזניים

    

     22/2/16 20:11:

   צטט: צלילי הלב 2016-02-20 17:11:50

   יקרה, התגעגעתי אל כתיבתך חוצבת הלהבות ועמוקה,  ואכן הקטבים, הם  אלה שמייצרים  בסופו של דבר  את פסיפס העשיר של  תרבות של התקופה, של העם ושל האנושות. לשמחתי לא ניתן לעצור את הזרמים האלטרנטיביים  בתרבות - הלא בלעדיהם לא יהיה תרבות כלל. ובסופו של דבר הדינמיקה בין התרבות הממסדית ובין האלטרנטיבית  היא שיוצרת את הדבר האמיתי.  

   קודם כל, תודה רבה, אני מסכימה אתך לגמרי, בתנאי שמאפשרים זרמים אלטרנטיביים

    

     22/2/16 20:08:

   צטט: שחר י 2016-02-20 16:54:35

   כנראה שהחשש לבאות משותף לנו, אם כי כמובן השונה הוא ממה לחשוש. כמובן שכמשנה אידיאית את צודקת אבל אני רוצה לומר שסקאלת הסובלנות שלי תחומה ואת לא ענית על שאלתי כלל וכלל: האם את חושבת שמדינה צריכה לממן אמנות שקוראת להשמדתה ואין כאן קשר להאם ראיתי את ההצגה או לא (קראתי את תגובות הבמאי וזה די הספיק). האם את מוכנה לנהל איתי דו-שיח על מתי והיכן ראוי לשסף את גרונך (דו-שיח תרבותי כמובן כראוי לחופש הביטוי)? (ולאחרונה שמיעתי התחדדה ואני נוטה להאמין למה שאויביי אומרים ולא לפרשן אות
   שחר, תודה. כל אחד וסקאלת הסובלנות שלו.
   ולשאלתך, חשבתי שעניתי עליה, ואם לאו,  אענה:  תלוי איזו מדינה.  מדינה דימוקרטית לא צריכה להתערב בתכני אמנות ולהתנות תמיכה באמנות בתכניה של האמנות . 1.כי הדרך מהתניה של תכני אמנות, לחרמות אומנותיות להכתבה של תכני אמנות, להגבלה של דעות ולצנזורה של מחשבה ודמיון קצרה מאד.  ראה את ההתפטרות של חברי המועצה להשכלה גבוהה כמחאה נגד התערבותו של בנט, מה פתאום ממשלה דוחפת את האף לחופש האקדמי? כך צעד אחרי צעד מטילים צנזורה על חופש המחשבה. אתה בודאי מכיר את ההסטוריה כמוני ואולי אף יותר ממני.  2.מדינה  או ריבון תמיד יהיו חזקים יותר מאשר אחד הפרטים שבתוכה, ולכן על המדינה להגן על כל אחד מהפרטים שלה, אלא אם כן הוא פוגע בחופש של פרט אחר לחיות או לחשוב.
   בכל מקרה, הצגה איננה שיסוף גרונות!

     21/2/16 21:19:

   סוס דוהר בבטן...איזה פוסט! איזה צ'י!

     21/2/16 14:10:
   יוסרו הכלובים מעל תרנגולי בורמה ומוטב שעתיים אחת קודם!
     21/2/16 13:14:

   ממש לא מזמן הגבתי לתוכן של life3 וכאשר הוזכרו שם המילים על דמוקרטיה בארץ הזו השרה רגב משום מה קפצה לי לראש. 

     21/2/16 10:33:
   הוספתhttps://haim999.wordpress.com/2013/02/25/פתאום-קפצה-לי-מירי-רגב-מן-המסך/ תגובה
     21/2/16 09:50:
   אמרי לי מי החברות שלך ואומר לך...אממממ..טוב הפעם נוותר...
     20/2/16 22:47:
   מירי זבל יודעת יפה שבישראל הינית של היום, להיות בהמה מועיל בקלפי. מישהו ציטט אותה אומרת את זה בפורום פרטי וקראתי את זה לאחרונה.
     20/2/16 18:34:
   נשמע שהנושא מאוד קרוב ללבך. והוא אכן חשוב. לא בטוחה שזה יגיע לתשומת ליבה לשרה מירי רגב וגם אם יגיע לא בטוחה מה תהיה התגובה שלה. אבל היה מעניין לקרוא וגם הפרסום פה הוא לא פחות חשוב.
     20/2/16 18:21:

   "מי שאינו יכול לדמיין סוס דוהר על עגבניה, הוא אידיוט", כך אמר אנדריי ברטון. 

    

   לא מסכימה עם זה לחתולין, אך חושבת שמי שאינו יכול לתאר חסר משהו מהותי באישיותו, הוא אינו אדם יוצר, ורוחו כבולה למגבלות ההגיון והשכל. אדם כזה מפסיד הרבה כל כך.

   אמן, אדם יוצר, יכול לראות סוס דוהר על עגבניה כשם שיכול לראות לראות דברים במציאות ולדמיין כבר מה הם יכולים להיות תחת ידיו היוצרות.

   אני סבורה בכלל שההגיון והשכל מגבילים וכובלים את האדם, עם ובלי קשר לאמנות.

    

   תוצאת תמונה עבור משה נובקיצירה של האמן

   משה נובקשאני אוהבת מזהה ומכירה. סגנון ייחודי שלו.

     20/2/16 17:45:
   הגדלת לכתוב הפעם, באבא יאגה. המסה שלך ברורה ומנומקת, והלוואי שתיפול על אוזניים כרויות. שבוע טוב, עמוס.
     20/2/16 17:11:

   יקרה, התגעגעתי אל כתיבתך חוצבת הלהבות ועמוקה,  ואכן הקטבים, הם  אלה שמייצרים  בסופו של דבר  את פסיפס העשיר של  תרבות של התקופה, של העם ושל האנושות. לשמחתי לא ניתן לעצור את הזרמים האלטרנטיביים  בתרבות - הלא בלעדיהם לא יהיה תרבות כלל. ובסופו של דבר הדינמיקה בין התרבות הממסדית ובין האלטרנטיבית  היא שיוצרת את הדבר האמיתי.   

     20/2/16 16:54:
   כנראה שהחשש לבאות משותף לנו, אם כי כמובן השונה הוא ממה לחשוש. כמובן שכמשנה אידיאית את צודקת אבל אני רוצה לומר שסקאלת הסובלנות שלי תחומה ואת לא ענית על שאלתי כלל וכלל: האם את חושבת שמדינה צריכה לממן אמנות שקוראת להשמדתה ואין כאן קשר להאם ראיתי את ההצגה או לא (קראתי את תגובות הבמאי וזה די הספיק). האם את מוכנה לנהל איתי דו-שיח על מתי והיכן ראוי לשסף את גרונך (דו-שיח תרבותי כמובן כראוי לחופש הביטוי)? (ולאחרונה שמיעתי התחדדה ואני נוטה להאמין למה שאויביי אומרים ולא לפרשן אותם).
     20/2/16 16:18:

   צטט: באבא יאגה 2016-02-20 12:32:38

   צטט: face 2016-02-20 00:14:28

   כתבת נהדר !!

   לפני כמה זמן מישו הגדיר את השרה צרת התרבות. מינוח שלי נשמע נכון. משומ-מה.

   לי היא לא מגיעה לחלומות. לשמחתי. אבל העגבניה דווקא הזכירה לי ספר אחר את 35 במאי אולי בגלל הכריכה שלו 

   תודה, פייסלה, פתאום עלה על דעתי שהשם שלך יכול להיות פרסום ל FACEBOOK , אף שהם לא צריכים פרסום

   http://cafe.themarker.com/post/3029319/ לא יודעת אם קראת את זה

    

    

   ראשית תודה על הקישור

   קראתי את הרשומה ההיא שלך יותר מפעם אחת למרות שהגבתי פעם אחת בלבד :))

   פיייסבוק באמת לא נדרשים לפרסום נראה לי שהם מסתדרים נפלא. מה גם ש-face  ממש לא בא משם.

   מה שכן. אמנות היא בעיני במתבונן. פעם למשל גרפיטי לא מחשב אומנות בכלל. היום אפילו בארץ שלנו ניתן למצוא ציטוטים של טובי המשוררים שהיו בארץ הזו. פואזיה של ממש.

    

   והנה אחד היותר מוכרים.  banksy לא משלנו. אבל הוא זה שעלה לי לראש עכשיו.

    

   ''

    

   ''

    

     20/2/16 15:28:
   מירי רגב לא מבינה בתרבות ומכבירה בשטויות הצהרתיות חסרות כיוון ומשמעות....אבל היא רוצה להיצרב בתודעה. כמו האמירה BETTER NOTORIUS THAN ANONIMUS
     20/2/16 15:24:

   צטט: שחר י 2016-02-20 10:33:10

   הפוסט מדהים, מלא בידע ועומק, כל כך עשיר. איך אפשר להשוות עם זו ששומעת אמיר בניון ?? אבל לא הבנתי למה את חושבת שהמדינה צריכה לממן כאלו שמהללים ומשבחים רוצחי ישראלים? מי שרוצה לביים הצגה כזו שיטרח וימצא מיון של ממשלתי. נראה לך שבשם הנאורות אנחנו צריכים לסבול כל דבר? הרי בזכות ה'נאורות' שלנו הגענו עד כדי זה שבבתי ספר ממלכתיים מהללים את ה'שהידים'. משפילים את המדינה, צוחקים עליה בפנים, יורקים על חוקיה ודגליה. זה תקין בעינייך שאמנים מסויימים מחרימים הופעות ואמנים שמופיעים באריאל? או כאלו שלא מגיעים לטכס חלוקת פרס כלשהו כי הדעות הפוליטיות של אריאל זילבר לא מתאימות להם? או אונ' שמחרימות חתני פרס נובל כי הוא דתי וימני? זו צביעות לשמה ועצימת עיניים והיא זו שמדרבנת את הסכסוך, הטרור ושלא לדבר על שפיכות הדמים. השמאל כדאי שיהיה יותר הוגן בדעותיו ואז אולי אולי יש לו סיכוי לשרוד, כי הוא מהזה אבד את הלגיטמיות מרוב רובו של העם.
   שחר, קודם כל תודה, לא שבא לי להתווכח אתך, אבל...
   אמנות זה לא הרוב, וזה לא העם. הרוב לא יצר, יוצר וייצור אמנות!
   אמנות לא קשורה לרוב. להיפך, אמנות נוצרת על ידי אינדיבידואליסטים, שאינם חושבים כמו כולם ובדרך כלל אינם מזדהים עם הרוב. אמן לא נבחן אם הוא מזדהה עם הרוב או לא, אמן נבחן רק באיכות יצירתו, גם כשהיא מתריסה ויוצאת נגד הרוב. החל מהליצנים בחצרות המלכים ועד האמנות שנעשית היום, שוב לא על ידי הרוב.
   הרוב אינו בהכרח צודק, אף שהוא הרוב . בדרך כלל לאורך ההסטוריה וגם בחיינו הקטנים בחיי היום יום שלנו נוכחנו כל יום, שנטיית הרוב היא להשתיק את המיעוט ששונה ומצייץ אחרת. זה  הוכח לאורך ההסטוריה תחת כל שלטון טוטליטרי נוסח הקומוניזם או הפשיזם..
   אינני יכולה לומר דבר על המחזה שעליו אתה מדבר כי לא ראיתי אותו, האם אתה ראית? אבל באופן עקרוני אין להפלות מחזה כלשהו בתקציבים או בחקיקה בשל תוכנו.
   מדינה דמוקרטית צריכה לתמוך באמנות, גם באמנות שאיננה משקפת את קוי המדיניות שלה, אחרת אין אמנות, ומה לעשות בימינו וגם בעבר האמנות כדי להתקיים נזקקת לפטרון, פעם האצילים, המלכים, היום - המדינה.
   בניגוד למה שמקובל על דעת הרוב בישראל, אני חושבת שמדינה צריכה לתת באופן שווה גם למי שלא מקדשים אותה. זו גדולתה של דימוקרטיה ובזה היא נבדלת ממשטרים טוטליטריים. אסור על הצגה הוא צעד לכאורה קטן, אבל הוא צעד במדרון שמידרדר מהר להגבלת חופש היצירה והמחשבה. כבר היום יש עליהום לא קטן על מי שחושב אחרת ומעז לומר את דעתו.
   כפרט כל אחד זכאי\רשאי לקבל אמנות מסוימת או לא לקבל אותה, ללכת למופע מסוים ולא ללכת לאחר, לקרוא את זה ולא את האחר, אבל אסור שהמדינה בדרך כלשהי תתערב בכגון אלו.
   אף שאינך חושב כמוני, אני מכבדת את דעתך עם חשש כבד לבאות
   שבוע טוב


     20/2/16 14:57:

   צטט: rossini 2016-02-20 09:32:33

   יש עוד משהו שעוד לא נאמר על סוסה דוהרת ?!

   אני רק מקווה שמסלולה ...יקוצר.תמים

   אוי נעבעך, כן, בטח, יש הטבות לנקבות!

     20/2/16 14:52:

   צטט: barir 2016-02-20 09:17:19

   כמה יפה כתבת וכמה מכוערת המציאות שלנו נהיית... איך ננער את האבק/השרה מחיי היום יום שלנו?
   נכון, אבל אנחנו נצליח, ואם לא אנחנו אז אולי ילדינו...

    

     20/2/16 14:51:

   צטט: א ח א ב 2016-02-20 08:46:38

   כמו שנראים פני הדברים אנחנו עוד נתגעגע למירי רגב. סמוטריץ נושף בעורפה. ומכולן אהבתי - "האמנות שוטפת את האבק מחיי היום יום"
   שמחה שמצאת משהו שאהבת

    

     20/2/16 14:50:

   צטט: זונות פוליטיות 2016-02-20 07:50:43

    

    

    

   ברוטוס:   בעולם התקשורת, במיוחד בתקשורת האווירית והימית, כאשר אינך מקבל שידור חוזר מהבקרה או הפיקוח שאמור לנהל אתך דיאלוג, עליך להמשיך ולשדר אליו כאילו הוא שומע אותך. זה נקרא שידור עיוור Blind Transmission. הרעיון הוא להמשיך את הקשר גם אם קיימת במכשיר שלך בעית קליטה. כי קיימת אפשרות שבמקרה שכזה הבקרה או הפיקוח ימשיכו לשמוע את הדיווחים שלך ואז יסיטו כלי טייס או שייט למסלול מרוחק וימנעו סכנה. לפיכך, על הטייס להמשיך לדווח מיקום, גובה וכיוון אף שאין הוא נענה מהבקרה והפיקוח האווירי. אפס, במקרה שלך, בבא יאגה, בעיית הקליטה היא בצד השני, מירי לא קולטת, חבל על השידור העיוור. בצד השני חרשת

    

    

   נטוס:      האמנית איווי פוליג העלתה תערוכה ששמה: "אומנות או נמות". דומה שאין צורך להכביר מילים מעבר למובאה

    

   תודה לברוטוס, אף ש blind transmission  במקרה זה נראה חסר שחר ומטרה, תמיד אנסה אף שאני יודעת שאני כותבת to blind and deaf

   ולנטוס, אפרופו "אמנות או נמות", תודה, קרא אצלי ענתיקה "אמנות ונמות - או על הגויה כמשל"

   http://cafe.themarker.com/post/2244661/

    

    

   ..

    

    

     20/2/16 13:58:

   צטט: הבודד 2016-02-20 07:05:14

   כתבת יפה... אבל לכתובת הלא נכונה... כמו בשיר - חסרת בינה, שמחפשת כותרות רק אצל קהל בוחריה.. אין לה צורך בתרבות, כי זה לא יקדם אותה בחוגים המתאימים....
   תודה רבה, הכתובת היא אולי אני עצמי, אולי אתה, אולי אתם, והאנרגיה של הדברים, שאולי תגיע אליה ואולי לא...

    

     20/2/16 12:32:

   צטט: face 2016-02-20 00:14:28

   כתבת נהדר !!

   לפני כמה זמן מישו הגדיר את השרה צרת התרבות. מינוח שלי נשמע נכון. משומ-מה.

   לי היא לא מגיעה לחלומות. לשמחתי. אבל העגבניה דווקא הזכירה לי ספר אחר את 35 במאי אולי בגלל הכריכה שלו 

   תודה, פייסלה, פתאום עלה על דעתי שהשם שלך יכול להיות פרסום ל FACEBOOK , אף שהם לא צריכים פרסום

   http://cafe.themarker.com/post/3029319/ לא יודעת אם קראת את זה

     20/2/16 12:27:

   צטט: ~בועז22~ 2016-02-19 23:36:25

   ואם בצ'כיה עסקינן..., אחד ושמו יארה צימרמן

   נבחר ע"י העם בתור "הדמות הצ'כית הגדולה

   והבולטת ביותר" היה דמות ספרותית ותו לא..., לכי תביני...

   (-:

   מצד ש-נ-י . . . , הייתי שמח לו גב' רגב הייתה כזאת, ותו לא...

   דווקא זו גאוניותם של הצ'כים, שהם יכולים עד כדי כך להזדהות ם דמות ספרותית, כלומר עם מה שמדומיין, הם ללא ספק גדולים.

   תודה שנתת לי הזדמנות לצטט עוד משהו, את פבלו פיקסו, שאמר,שהאמנות היא השקר שמאפשר לנו לראות את האמת!

   ― Pablo Picasso

   “Art is the lie that enables us to realize the truth.”

    

     20/2/16 12:22:

   צטט: עמי100 2016-02-19 19:51:18

   קבלי בינתיים כוכב...זה פוסט לעבודת דוקטורט..ולי לוקח זמן להבינו.. תגובה בהמשך..
   מקווה שתגמור את הדוקטורט בקרוב, במהרה בימינו, כן יהי רצון

    

     20/2/16 10:33:
   הפוסט מדהים, מלא בידע ועומק, כל כך עשיר. איך אפשר להשוות עם זו ששומעת אמיר בניון ?? אבל לא הבנתי למה את חושבת שהמדינה צריכה לממן כאלו שמהללים ומשבחים רוצחי ישראלים? מי שרוצה לביים הצגה כזו שיטרח וימצא מיון של ממשלתי. נראה לך שבשם הנאורות אנחנו צריכים לסבול כל דבר? הרי בזכות ה'נאורות' שלנו הגענו עד כדי זה שבבתי ספר ממלכתיים מהללים את ה'שהידים'. משפילים את המדינה, צוחקים עליה בפנים, יורקים על חוקיה ודגליה. זה תקין בעינייך שאמנים מסויימים מחרימים הופעות ואמנים שמופיעים באריאל? או כאלו שלא מגיעים לטכס חלוקת פרס כלשהו כי הדעות הפוליטיות של אריאל זילבר לא מתאימות להם? או אונ' שמחרימות חתני פרס נובל כי הוא דתי וימני? זו צביעות לשמה ועצימת עיניים והיא זו שמדרבנת את הסכסוך, הטרור ושלא לדבר על שפיכות הדמים. השמאל כדאי שיהיה יותר הוגן בדעותיו ואז אולי אולי יש לו סיכוי לשרוד, כי הוא מהזה אבד את הלגיטמיות מרוב רובו של העם.
     20/2/16 09:32:

   יש עוד משהו שעוד לא נאמר על סוסה דוהרת ?!

   אני רק מקווה שמסלולה ...יקוצר.תמים

     20/2/16 09:17:
   כמה יפה כתבת וכמה מכוערת המציאות שלנו נהיית... איך ננער את האבק/השרה מחיי היום יום שלנו?
     20/2/16 08:46:
   כמו שנראים פני הדברים אנחנו עוד נתגעגע למירי רגב. סמוטריץ נושף בעורפה. ומכולן אהבתי - "האמנות שוטפת את האבק מחיי היום יום"
     20/2/16 07:50:

    

    

    

   ברוטוס:   בעולם התקשורת, במיוחד בתקשורת האווירית והימית, כאשר אינך מקבל שידור חוזר מהבקרה או הפיקוח שאמור לנהל אתך דיאלוג, עליך להמשיך ולשדר אליו כאילו הוא שומע אותך. זה נקרא שידור עיוור Blind Transmission. הרעיון הוא להמשיך את הקשר גם אם קיימת במכשיר שלך בעית קליטה. כי קיימת אפשרות שבמקרה שכזה הבקרה או הפיקוח ימשיכו לשמוע את הדיווחים שלך ואז יסיטו כלי טייס או שייט למסלול מרוחק וימנעו סכנה. לפיכך, על הטייס להמשיך לדווח מיקום, גובה וכיוון אף שאין הוא נענה מהבקרה והפיקוח האווירי. אפס, במקרה שלך, בבא יאגה, בעיית הקליטה היא בצד השני, מירי לא קולטת, חבל על השידור העיוור. בצד השני חרשת

    

    

   נטוס:      האמנית איווי פוליג העלתה תערוכה ששמה: "אומנות או נמות". דומה שאין צורך להכביר מילים מעבר למובאה

    

    

   ..

    

    

     20/2/16 07:05:
   כתבת יפה... אבל לכתובת הלא נכונה... כמו בשיר - חסרת בינה, שמחפשת כותרות רק אצל קהל בוחריה.. אין לה צורך בתרבות, כי זה לא יקדם אותה בחוגים המתאימים....
     20/2/16 00:14:

   כתבת נהדר !!

   לפני כמה זמן מישו הגדיר את השרה צרת התרבות. מינוח שלי נשמע נכון. משומ-מה.

   לי היא לא מגיעה לחלומות. לשמחתי. אבל העגבניה דווקא הזכירה לי ספר אחר את 35 במאי אולי בגלל הכריכה שלו 

     19/2/16 23:36:

   ואם בצ'כיה עסקינן..., אחד ושמו יארה צימרמן

   נבחר ע"י העם בתור "הדמות הצ'כית הגדולה

   והבולטת ביותר" היה דמות ספרותית ותו לא..., לכי תביני...

   (-:

   מצד ש-נ-י . . . , הייתי שמח לו גב' רגב הייתה כזאת, ותו לא...

     19/2/16 19:51:
   קבלי בינתיים כוכב...זה פוסט לעבודת דוקטורט..ולי לוקח זמן להבינו.. תגובה בהמשך..

   ארכיון

   פרופיל

   באבא יאגה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין