כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה-איזו עבודה אינה טעונה היתר?

  0 תגובות   יום שישי , 4/3/16, 22:46
  תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה-איזו עבודה אינה טעונה היתר?


  התיקון, טומן בחובו שלושה חידושים משמעותיים, אשר כל אחד מהם, בפני עצמו, הינו בגדר מהפכה.
  החידוש הראשון: הקמתם של מכוני הבקרה, אשר יבקרו את עבודות הבנייה בשלב תכנונן ובשלב ביצוען, במטרה לטייב את איכותן של עבודות אלו וליעל את הליכי רישוי הבנייה בכללותם. מכוני הבקרה מהווים חוליה חדשה בהליך הרישוי ובקרת התכנון והביצוע לעבודות הבנייה היא מקצוע חדש בישראל.


  החידוש השני: הפיכת הליך הרישוי, החל משלב הבקשה למידע להיתר ועד קבלת תעודת הגמר למבנה, להליך מקוון, באמצעות מערכת ארצית אחידה. המעבר למערכת מקוונת ארצית, הוא לא פחות ממהפכה, משום שהוא יחייב את מבקשי היתר הבנייה להגיש את הבקשה להיתר, לרבות כל התכניות והמסמכים המצורפים לה, באופן מקוון ויחייב את כל הגורמים הרלוונטיים להליך הרישוי - רשויות הרישוי, רשות הכבאות, פיקוד העורף וכיו"ב לבדוק את הבקשה באופן מקוון. זאת ועוד, המערכת המקוונת תאפשר בקרה סטטיסטית על תהליכי הרישוי, הן מבחינת זמני התגובה והן מבחינת כמות הבקשות שאושרו/סורבו, כמו גם  הפקת נתונים רבים אחרים, אשר ללא ספק יטייבו, יקצרו וייעלו את הליכי הרישוי.
  המהפכה השלישית בתיקון 101 לחוק התכנון והבנייה היא מהפכת מסלולי הרישוי וליתר דיוק – הוספת מסלול של פטור מהיתר בנייה. במהפכה זו נתמקד כאן בהרחבה.


  כיום, קיימים שני מסלולי רישוי בנייה עיקריים אפשריים.
  האחד- מסלול הרישוי ה"מלא"
  – הגשת בקשה להיתר בנייה על פי תקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), התש"ל – 1970, לרבות ה"גרמושקה" (תכנית הבנייה המבוקשת) - על כל צרופותיה ונספחיה. מסלול זה כולל גם בקשה לשינויים בבנייה – לפי תקנות התכנון והבנייה (התרת שינויים בהיתר על ידי מהנדס ועדה מקומית), תשנ"ב-1992 וכן בקשה להקלה ו/או שימוש חורג מתכנית לפי תקנות התכנון והבנייה (סטיה ניכרת מתכנית), תשס"ב-2002.

  השני – הגשת בקשה להיתר לעבודה מצומצמת. "עבודה מצומצמת" היא אחת מהעבודות, אשר נכללת ברשימת העבודות המפורטת בתקנות התכנון והבנייה (היתר לעבודה מצומצמת), התשס"ג – 2003 ובלבד שאינה משנה רכיבים של שלד הבניין, או פוגעת במערכות הבניין או בבטיחותו.  דרישות הגשת הבקשה והמסמכים הנלווים לה במסלול של עבודה מצומצמת הינן דרישות מופחתות, אך מסלול הרישוי נותר בעינו. קיימות אמנם וועדות מקומיות, אשר היתוו מסלול רישוי נפרד לעבודה מצומצמת והטיפול בבקשות אלה מהיר יותר, אך במרבית הוועדות, השוני בדרישות ההגשה אינו משפיע על משך הטיפול והן נכנסות לתור הרגיל.


  הרפורמה במסלולי הרישוי מציעה שלושה מסלולי רישוי, שניים מהם חדשים:
  האחד
  – מסלול רישוי "מלא", בדומה לזה הקיים כיום,  במגבלת זמן של 90 ימי עבודה, החל משלב הגשת הבקשה להיתר ועד להנפקת היתר הבניה. בנוסף, כפוף המסלול ה"מלא" לשני השינויים המרכזיים  שאוזכרו לעיל – הליך רישוי מקוון  באמצעות מערכת מקוונת ובקרת תכן וביצוע הנערכת על ידי מכוני בקרה. כלל השינויים בהליך הרישוי "מלא" יכנסו לתוקפם בינואר 2016. 

  השני – הליך רישוי בדרך מקוצרת (סעיף 145ב נוסף בתיקון 101), שיכנס לתוקפו רק בינואר 2016. הליך זה, אשר יחול על רשימת עבודות שיקבע שר הפנים ותפורסם בתקנות, כולל דרישות מופחתות בשלב הגשת הבקשה להיתר, קיצור לוחות הזמנים הקבועים בהליך ה"המלא" והחידוש החשוב בו – החלטה אוטומטית בדבר אישור הבקשה ואף מתן היתר באופן אוטומטי, במידה ורשות הרישוי לא טיפלה בתוך פרק הזמן הקבוע בחוק בבקשה להיתר בדרך מקוצרת. על מסלול זה נרחיב בעתיד, בסמוך למועד כניסתו לתוקף.

  השלישי – שהוא, בעצם היותו, מהווה חידוש– הוא למעשה לא מסלול רישוי. נכון יותר לכנותו מסלול אי – רישוי. מדובר בעבודות שעל אף היותן עבודות הנדרשות בהיתר בנייה, מכוח סעיף 145 לחוק, מוכרזות כפטורות מהיתר, על פי סעיף 145ג שנוסף בתיקון 101, מאחר והן אינן יוצרות סיכון ואינן בעלות השלכה מרחבית. זאת, בניגוד לדוגמה ל"שינוי פנימי בדירה", שאינו טעון היתר כלל (סעיף 145 (א)(2) לחוק הקיים), או לעבודות המפורטות בסעיף 1(2) לתקנות התכנון והבנייה (עבודה ושימוש הטעונים היתר), תשכ"ז-1967, (תקנות שפורסמו מכוח סעיף 145(א)(3) לחוק הקיים) אשר כלל אינן טעונות היתר.
  במסלול זה של אי-רישוי נתמקד כאמור.
  גם כיום, קיימים "פטורים" מרישוי בנייה מכוח סעיפים 266 – 266ג לחוק התכנון והבנייה והתקנות שהותקנו מכוחם - תקנות התכנון והבנייה (פטור מהיתר לעבודה לצורכי מרעה בקרקע חקלאית באזורים כפריים ותנאיו), תשס"א- 2001 ותקנות דומות נוספות. אך הפטור הניתן מכוח תקנות אלו, הינו נקודתי ובדרך כלל זמני ונוגע למבנים או שימושים ספציפיים, כדוגמת מרעה ומכונות לאיסוף מיכלי משקה.
  זאת, בניגוד לתקנות הפטור החדשות, אשר לפיהן תהיינה פטורות מהיתר עבודות בנייה הרלוונטיות לכלל תושבי מדינת ישראל והן מקנות אפשרות לבצע עבודות בנייה מגוונות, ללא צורך בקבלת היתר בנייה.

   

  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאליהשירות בפריסה כלל ארצית
  טל': 03-6990132

  פקס: 6990134 - 03
  נייד- בן קלינגר 0523-888813
  www.klinger.co.il

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   benklinger
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין