כותרות TheMarker >
  ';
  0

  נוער קריית גת מצעיד את העיר לערכים של אתיקה ואיכות שלטון

  0 תגובות   יום שלישי, 29/3/16, 21:29

  הנוער בקריית גת מצעיד את העיר לערכים של אתיקה ואיכות שלטון

  כתבה- זהבה חן- מנהלת מרכז מנהיגות במכללה לאיכות השלטון שמלווה בשוטף ומקרוב את הפעילות בקריית גת. 

  "הרומן" של המכללה לאיכות השלטון עם מחלקת הנוער התחיל לפני כעשור. בת אל סוויסה, אשת החזון בעלת האנרגיות הבלתי נלאות ושמצעידה את הנוער בעיר כבר שנים ארוכות, יצרה קשר עם המכללה לאיכות השלטון וביחד פותח מודל ייחוד שהפך להיות מודל לחיקוי ברחבי הארץ: הקמה וטיפוח שדרת מנהיגות ערכית ומעורבת בקהילה. שותפים לעשייה ולתמיכה במהלך השנים, קשרי קהילה של בנק הפועלים וסניף בנק הפועלים המקומי.

  במהלך השנים, המכללה הובילה יחד עם מחלקת הנוער, תוך חשיבה משותפת, בנייה של צוות היגוי, פיתוח וליווי צמוד, תוכניות רבות שאפשרו לבני נוער רבים להשתלב בעשייה ערכית מתמשכת כמו הצטרפות לקבוצות מנהיגות ייעודיות כדוגמת , קבוצות מנהיגות לאיכות שלטון בבתי ספר תיכוניים בעיר, הכשרת כתבים צעירים, טיפוח מנהיגות צעירה שיזמו הקמת "קפה אתיקה" בבית רחל, קבוצת ארכיאולוגים צעירים, פרלמנט צעירים במרכז תנופה, פרלמנט ילדים ועוד.

  בהתמדה רבה, נוצרה במהלך השנים שדרת מנהיגות עירונית, שיוצרת רצף מנהיגותי מגילאי בתי הספר היסודי, גילאי חטיבת ביניים ותיכון, צעירים אחרי צבא, סטודנטים ומדריכי ועובדי חינוך ונוער. שדרת מנהיגות תוססת ופעילה שהשפעתה רבה על סביבתה ועל הקהילה כולה.
  מדי שנה, המכללה מקיימת ימי עיון למועצת הנוער, מד"צים ופרלמנט הילדים: ימי עיון אלה מתמקדים בסוגיות של ערכים דמוקרטיים, אתיקה ואיכות שלטון ויזמות חברתית- אזרחית.

  הפעילות בקריית גת, מחברת את הילדים ובני הנוער לרשות המחוקקת- הכנסת: במהלך הפעילות השנתית, פרלמנט הילדים והמד"צים עוברים הכשרה על תפקידה של הכנסת במרקם החיים הדמוקרטיים תוך התנסות באזרחות פעילה. פרלמנט הילדים והמד''צים הפכו להיות אורחיה הקבועים של כנסת ישראל באירועים מיוחדים. ב- 14/4 ישתתפו פרלמנט הילדים וקבוצות "מנהיגת" יחד עם המדריכים שלהם בסימולציית ועדות בכנסת כשיצפו בהם נציגי פרלמנטים מכל העולם. זהו כבוד גדול לילדי קריית גת שנבחרו למשימה חשובה זו.

  גולת הכותרת של העשייה הערכית הייתה כתיבה של הקוד האתי לנוער של מועצת הנוער בקריית גת, שעד היום מהווה תשתית ערכית לקבלת החלטות לגבי הובלת יוזמות ותוכניות לנוער בעיר. עבודת ההטמעה של הקוד האתי ממשיכה הן במועצות התלמידים והן בקבוצות המנהיגות שבהובלת מחלקת הנוער. ב-12/4 יתקיים יום עיון למועצת הנוער " מהקוד האתי ליזמות בקהילה". בינתיים הקוד האתי של מועצת הנוער הפך להיות למודל לעשייה כלל ארצית: אנשי חינוך רבים עולים לרגל למחלקת הנוער בקריית גת כדי ללמוד על התהליך על מנת ליישמו ביישובים אחרים. בימים אלה, מסתיימת כתיבת הקוד האתי של מועצת הנוער של דליית אל כרמל, לאחר שכל התהליך נלמד מהעושים במלאכה בקריית גת.

  לקראת שנות השישים לעיר קריית גת, המכללה פיתחה יחד עם מחלקת הנוער תוכנית מיוחדת אותה מוביל במרץ רב פרלמנט הילדים בניצוחה של שרי אמזלג: "קריית גת- סיכת הביטחון שלי"- תוכנית שמטרתה למתג את העיר באמצעות סיפורים ודמויות מעוררות השראה מהעיר.
  המכללה לאיכות השלטון ממשיכה ללוות גם בימים אלה את העשייה של מחלקת הנוער בעיר: נוער קריית גת והעשייה הרחבה בתחום האתיקה והמעורבות האזרחית הם מקור גאווה, לבחירת הנוער בערכhם כדרך חיים. כי מה זו אתיקה בסופו של דבר? הרגל, אורח חיים, ערכים המיושמים הלכה למעשה בהתנהגות יומיומית. וזהו למעשה האידיאל הנשאף של כל העושים במלאכה- ליצור בקריית גת חברה ערכית, מוסרית,אכפתית, מעורבת ויוזמת.

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין