כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של מלון "שפירא" ההיסטורי בעפולה

  0 תגובות   יום רביעי, 30/3/16, 17:36

  ''

  שדרת רח' ארלוזורוב עפולה ומלון שפירא שנות ה-20 [צילום: באדיבות אוספי "ביתמונה"-נדב מן]

   

  סיפורו של מלון "שפירא" ההיסטורי בעפולה 

   

  מאת :אלי אלון


  מלון "שפירא" בעפולה שהיה המלון הראשון שהוקם בעיר, היה בעל מבנה אדריכלי מיוחד ומבתי האירוח היחידים בעמק יזרעאל בתקופת המנדט הבריטי. בין אורחיו, ממנהיגי וחשובי האומה ובהם: ד"ר חיים ויצמן, חיים נחמן ביאליק, זאב ז'בוטינסקי ועוד . למרות היותו בעל ערך היסטורי ואדריכלי ממדרגה ראשונה נהרס בשנות ה-90 ועל חורבותיו הוקם בניין חדש של חנויות ומשרדים -סיפורו של המלון ההיסטורי.

   

  ''

  ''

   מלון שפירא  [צילום :באדיבות אוספי "ביתמונה"-נדב מן]


   

  סיפורו של המלון

  עד תחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת  ניצב  במרכזה של העיר עפולה בפינת הרחובות שדרות ארלוזורוב 18ורחוב מנחם אוסישקין 24, מבנה ייחודי  רחב ידיים בן שתי קומות שבו שכן המלון הראשון של העיר. את המלון הקים  מאיר שפירא  מראשוני המתיישבים בעפולה, בשנת 1925 זמן קצר לאחר בואו להתיישב בעיר. המלון נקרא "מלון מרכזי שפירא" ושם זה אף התנוסס עליו באותיות ענק שנראו למרחוק, אבל רבים בישוב  קראו לו "מלון שפירא" על שם בעליו, מאיר שפירא.

   המלון היה בעל מבנה אדריכלי מיוחד. בחזיתו הפונה לשדרה (כיום שדרות ארלוזורוב) נבנו שתי קשתות מפוארות,  והוא גילם בתכנונו  מוטיבים שסימלו את ההיסטוריה העתיקה של העיר  עפולה. גם בחזיתו הצפונית ( כיום לכיוון רחוב מנחם אוסישקין) נבנתה קשת דומה.


  בהיותה של עפולה צומת דרכים   לנוסעים מהמרכז צפונה  שימש "מלון שפירא"  כמלון ובית אירוח ראשי  בעמק יזרעאל  לנוסעים צפונה. התארחו בו בן השאר, אישים יידועי- שם ומחשובי האומה  ובהם הרב הראשי לארץ ישראל הרב  אברהם יצחק הכהן קוק, והמנהיג הציוני זאב ז'בוטינסקי, נשיאה הראשון של מדינת ישראל ד"ר חיים ויצמן, המשורר חיים נחמן ביאליק ,המדינאי חיים ארלוזורוב ועוד.

   

  ''

   מלון שפירא בעפולה  בבניתו [צילום :באדיבות אוספי "ביתמונה"-נדב מן]


  מקים ובעליו של המלון מאיר שפירא היה איש ציבור בולט בחיים הציבוריים בעפולה. הוא היה בין מקימי בנק "הלוואה וחסכון" שסייע בהלוואות כספיות להקמת מבני ציבור ופרויקטים כלכליים בעפולה, שעזרו  בהמשך לביסוסה והתפתחותה הכלכלית ,  ובשנות ה-30 נבחר לכהונת ראש המועצה המקומית עפולה .על שמו, רחוב מאיר שפירא בעפולה השוכן  סמוך מאד למלון שהקים.

   

  בהמשך מכר שפירא את מלונו ליעקב רודוי אף הוא מראשוני מתיישבי עפולה. בשנת 1936 שכנו במלון  משרדי  מטה הצבא  הבריטי והמשטרה הבריטית באזור .


  לאחר מלחמת העולם השנייה שוכנו במלון עולים חדשים ניצולי שואה שהגיעו זה עתה לארץ חלק מהם גויסו לאימונים  ולהגנה על עפולה ויישובי האזור ובערב חזרו ללון במלון. כמה מהם אף נפלו בקרבות מלחמת העצמאות על הגנת עפולה ובאזור הגלבוע .

  עם קום המדינה עבר המלון לחזקת צה"ל ושכנו בו משרדי  מטה הצבא באזור  לאחר המלחמה החזיר הצבא את המלון לבעליו. בהמשך הושכר המקום למשרד החקלאות ששיכן בו את משרדיו. בתחילת שנות ה-90 רכש יזם קבלני בעיר  את הבניין והוא הועבר לבעלותו.


   

  ''
   

   בנין החנויות והמשרדים   שהוקם על הריסות מלון שפירא [צילום:אלי אלון]

   

  הרס המלון-"פשע היסטורי"

  חרף העובדה שמדובר במבנה בעל יחוד וערך אדריכלי והיסטורי  ממדרגה ראשונה, נהרס הבניין באופן יזום בשנות ה-90 ועל חורבותיו הוקם בניין  חדש- ובו חנויות ומשרדים הידוע כיום בשם "בית א. חסון". המבנה החדש לא שומר כראוי  על צביונו המקורי של מלון שפירא  והיה ראוי ונכון שהיו מבוצעים במבנה המלון הישן  עבודות שימור ושיקום לשמירת צביונו המקורי של המלון.


  כל היסטוריון  ואיש שימור בעל הבנה בנושא שימור אתרי מורשת והיסטוריה,  יאמר לך  כי הריסת מלון שפירא ההיסטורי  הוא "פשע היסטורי" בולט שמתקרב  בדרגת חומרתו להרס הגימנסיה  העברית "הרצליה" בתל אביב. בל נשכח מדובר בשנות ה-90 כשהמועצה לשימור אתרי מורשת כבר הוקמה ופעלה .

  אין לי טענות כלפי הקבלנים יזמי הקמת הבניין .הם כאנשי עסקים  לקחו נכס ישן ובמקום לשמר את הישן ולשחזר את צביונו המקורי שעלותו יקרה  העדיפו להרסו ולהקים במקומו מבנה חדש  כדי להשביחו מבחינה כלכלית וכדי למקסם רווחים ועשו זאת ,מן הסתם כחוק באישור העירייה. אבל איפה הייתה עירית עפולה בשנות ה90 בסיפור? . מדוע אפשרה ואישרה העיריה וועדות התכנון למיניהן להרוס את הבניין ההיסטורי ולהקים תחתיו מבנה מסחרי של חנויות ומשרדי עורכי דין ונוספים. מדוע לא הועלתה דרישה כלפי יזם הבניין החדש לשמר את מבנה המלון בצורה מחמירה ולשמור על צביונו המקורי של מלון שפירא ההיסטורי .ואיפה הייתה המועצה לשימור אתרים?  מדוע אפשרו להרוס מבנה היסטורי בעל חשיבות כה גדולה?

   ועוד שאלה לבירור: מדוע נושא הריסת בניין מלון שפירא ההיסטורי "הושתק"  "הוסתר" כך לפחות  עושה רושם, ולא עלה לסדר היום הציבורי בעיר עפולה  ומחוצה לה כאילו לא קרה. גם העיתונות כולל המקומית כמעט לא עסקה בנושא הרס המלון ההיסטורי. ושוב יש להדגיש מדובר בשנות ה- 90 כאשר המועצה לשימור אתרים כבר הוקמה. דומה כי נושאים אלה לא נחקרו והובררו  דיים.

   

  כיום מתנוססת בחזית הבניין החדש(בנין א. חסון) שנבנה על חורבות מלון שפירא  ההיסטורי  לוחית הנצחה המספרת את סיפורו של המלון ולידה  מוצב  פסיפס המציג את מראה המלון בעבר .אגב, הלוחית והפסיפס מלוכלכים ומקושקשים בכתובת גרפיטי מזה תקופה ארוכה.

   

  כתבות נוספות של כותב זה:


  ''

  מלון שפירא בעפולה בבנייתו

   

  "הפשע ההיסטורי" שהושתק 
  מלון "שפירא" בעפולה שהיה המלון הראשון שהוקם בעיר, היה בעל מבנה אדריכלי מיוחד ומבתי האירוח היחידים בעמק יזרעאל בתקופת המנדט הבריטי '' בין אורחיו, ממנהיגי וחשובי האומה ובהם: ד"ר חיים ויצמן, חיים נחמן ביאליק, זאב ז'בוטינסקי ועוד  |   לסיפור המלא

   


  ''

  שלט ברכת הלבנה ברחבת בית הכנסת הגדול בעפולה

  שלט "ברכת הלבנה" במקום סידורברחבת חצר בית הכנסת הגדול בעפולה הוצב שלט זוהר ועליו "ברכת הלבנה"-לאפשר למתפללים לומר הברכה ללא צורך בשימוש בסידוראלי אלון   |   לסיפור המלא  

   

   

  ''

  סיפורו של יואב נחשון ממייסדיי "הגבעטרון" 

   ביוני 2015 הלך לעולמו יואב נחשון חבר קיבוץ גבע שהיה מסולני להקת הגבעטרון ומעמודי התווך של להקה זו במשך שנים רבות. סיפור חיו המרגש אלי אלון   |   לסיפור המלא 

  דרג את התוכן:

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות