כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ד"ר איתמר כוכבי

  0

  מסמכי פנמה – מקלטי מס

  0 תגובות   יום שלישי, 5/4/16, 14:20

   

   

  מסמכי פנמה – מקלטי מס

   

  ד"ר איתמר כוכבי עורך דין, רואה חשבון וכלכלן

  הטכניון – הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול, מרצה בקורסים "חשבונאות ניהולית מתקדמת" ו"בקרת עלויות".

  מרצה מצטיין טכניוני – הצטיינות יתירה בהוראה לשנת תשע"ה סמסטר חורף.

  אוניברסיטת חיפה – הפקולטה לניהול – מנהל עסקים, מרצה בקורס "עקרונות החשבונאות" לתואר MBA. 

  מחבר הספר: "רווחה בעולם קפיטליסטי" Welfare in a Capitalist World, אשר יצא לאור בהוצאת ספריית גלובס. 

  ד"ר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה Dr. Faculty of Law, University of Haifa.

   

  מקלטי מס

  מקלט מס הינו דרך לתשלום מס אפסי או נמוך ביותר, במדינה אשר פתיחת חשבון בה כמקלט מס מביאה לחסכון מס משמעותי. העברת הכספים אשר דווח עליהם, כתכנון מס, הינו חוקי ולפיכך אין איסור להעביר כספים למדינות מקלטי המס. לרוב, מקלטי המס נועדו, להסטת כספים של בעלי ההון, למדינות בהם תשלום המס נמוך מאוד עד אפסי. מדינות הנחשבות כמקלטי מס הינן: פנמה, גיברלטר, סינגפור, בחריין, איי קיימן, איי סיישל, איי הבתולה, איי בהמה, האי ג'רסי ,האי מאן, ברבדוס, מאוריציוס ובליז. 

  מסמכי פנמה

  רשות המיסים בישראל בודקת את המידע, כי ראשי מדינות וידוענים, העבירו בחשאי מיליארדי דולר (סך הכל: 20 עד 30 טריליון דולר), דרך בנקים וחברות שנרשמו במקלטי מס.

  החומר פורסם במסמכי פנמה, מטעם הפירמה הבינלאומית הגדולה של עורכי הדין מוסאק-פונטה, אשר לה סניפים בישראל ובכל מדינות העולם. 600 חברות ישראליות וכ-850 בעלי מניות ישראלים הופיעו בתכתובות ובמסמכים שפורסמו על ידי הפירמה.

  הפתרון לחשבונות בנק בחו"ל הינו הגילוי מרצון

  גילוי מרצון הינו הליך "ידידותי", המאפשר לתושבי ישראל לדווח על הכנסות בחו"ל מבלי שיפתח נגדם הליך פלילי. מטרת הגילוי הנו, גביית מס אמת מתושבי ישראל, המחזיקים כספים בחשבונות בחו"ל. 

  משרדנו עוסק בגילוי מרצון שנים רבות, בליווי ד"ר במשפטים, עורך דין ורואה חשבון שעיסוקו בגילוי מרצון. למשרדנו ניסיון מוכח ובקיאות בגילוי מרצון במדינות: בשוויץ, ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, אוסטרליה, לוקסמבורג, ניגריה וקפריסין.

  פעילות פיננסית  במקלטי המס

  הסתרת פעילות פיננסית במקלטי המס, פורסמה בעיתוני גלובס והארץ:

  "הדלפת ענק של מיליוני מסמכים חושפת כיצד ראשי מדינות, מקורביהם, פושעים וידוענים מנהלים ולעתים מסתירים את פעילותם הפיננסית הענפה במקלטי מס. אלה מגלים בין היתר החזקות של 12 מנהיגי מדינות בעבר ובהווה בחברות שכאלו, לצד יותר ממאה פוליטיקאים ואישי ציבור וגם מקורבים להם".

  ראש רשות המיסים בישראל,  עו"ד ורו"ח משה אשר מציין:

  "מסמכי פנמה הם מקור מידע מצוין מבחינתנו".

  עוד מוסיף עו"ד ורו"ח משה אשר, כי:

   "נעבור על הכול ונצליב מול המידע המוכר לנו; אני מניח שחלק לא מבוטל יהיו מקרים שאין לנו לגביהם דיווחים".

  "צריך לראות את מסמכי המקור. ככל שהמסמכים הם אותנטיים – נניח מיילים ורשימות בנקאיות – אז ללקוח יהיה קשה יותר לטעון שזה לא הוא."

  "נבדוק מול הדיווחים בארץ. מהניסיון אפשר לומר שבחלק מהמקרים יש לנו דיווחים, אבל אני מניח שחלק לא מבוטל יהיו מקרים שאין לנו לגביהם דיווחים. יחידים ישראלים יכולים להקים חברות במקלטי מס, במדינות אוף-שור, ולפעול באמצעותן. זה לגיטימי כל עוד הם מדווחים. צריך לבדוק איך הם דיווחו בדוחות האישיים בהצהרות הון."  (בנושא הצהרת הון, ראה מאמרי הצהרת הון ונטל ההוכחה – ד"ר איתמר כוכבי עורך דין, רואה חשבון וכלכלן).

  בנוסף, עיתון גלובס מפרסם:

  "המסמכים, שמקורם בהדלפה מפירמת עורכי הדין מוסק-פונסקה, נוגעים לפעילות של 214 אלף חברות אוף-שור הרשומות במקלטי מס שונים ונשלטות על-ידי יחידים מ-200 מדינות. לפי הערכות, מאגר המידע, המשתרע על פני 11.5 מיליון קבצים, כולל פרטים על כמה מאות חברות שנשלטות על-ידי יחידים מישראל, החייבים בתשלום מס לרשות המסים.

  על עצם הקמת התאגיד אין דרישה לדווח. אפשר להקים תאגיד אפילו באינטרנט. לגבי העברת כספים לתאגיד, במושב החורף האחרון של הכנסת הועברה חקיקה שמי שמעביר לחו"ל מעל חצי מיליון שקל בשנה צריך לדווח על כך. אבל מעבר לכך, יש חובת דיווח על כל הכנסה שהתקבלה בחו"ל, כולל באמצעות תאגידים שרשומים בחו"ל.

  רשות המסים הצליחה בשנה שעברה לשים יד על שתי רשימות הכוללות את שמותיהם של אלפי ישראלים שהחזיקו חשבונות בבנק UBS השווייצרי. עד כה הוגשו 4 כתבי אישום בעקבות החשיפה, אך תרומתה העיקרית הייתה בהגברת ההרתעה: 4,400 יחידים השלימו מתחילת 2015 הליכי גילוי מרצון שבמסגרתם חשפו את חשבונותיהם תמורת חסינות מהליכים פליליים. הון בהיקף 16 מיליארד שקל התווסף בעקבות כך לבסיס המס".

  להרחבה בנושא גילוי מרצון, ראה מאמרי בנושא גילוי מרצון כדלהלן:

  1. גילוי מרצון על נכסים והכנסות מחו"ל-ניסיון מוכח.

  2. הצהרה על נכסים טופס שמספרו 5329+גילוי מרצון.

  3. גילוי מרצון חדש, אודות הכנסות מחו"ל ללא הליך פלילי - ניסיון מוכח.

  4. גילוי מרצון בגין מלגות לימודים או מחקר בחו"ל ובישראל.

  5. חשבונות בנק בחו"ל – HSBCUBS – גילוי מרצון.

  6. גילוי מרצון, פרס חדש-אנונימיות בהגשת הפנייה ובירור החבות ברשות המסים.

  7. התכנית לגילוי מרצון – הנחיה לבנקים מטעם הפיקוח על הבנקים.

  8. חילוט נכסים ומזומנים של מעלימי מס בישראל.

   

  הערה:  המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. רק הוראות החוק, הפסיקה או הוראות המוסד המטפל, מחייבות וקובעות.

   

  הכותב: ד"ר איתמר כוכבי, הינו מרצה בפקולטה הנדסת תעשייה וניהול בטכניון בחיפה כ-20 שנה, בקורסים חשבונאות ניהולית מתקדמת ובקרת עלויות. כמו כן, מרצה באוניברסיטת חיפה, בפקולטה לניהול – מנהל עסקים, לתואר MBA, בקורס "עקרונות החשבונאות".

  ד"ר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. Dr. Faculty of  Law, University of Haifa, ISRAEL.

  במקצועו רואה חשבון וכלכלן (כ-23 שנה), וכן עורך דין. בעל משרד עריכת דין (רואה חשבון), בקריית הממשלה בחיפה. תחום התמחותו דיני מיסים, משפט מסחרי ודיני עבודה.

  מחבר הספר: "רווחה בעולם קפיטליסטי" Welfare in a Capitalist World, אשר יצא לאור בהוצאת ספריית גלובס.         

  מיקום המשרד: קריית הממשלה פל ים  7, חיפה, טל: 8621350- 04, פקס: 8621349- 04, פל': 5443671- 050

       e-mail: cpa-adv-itamar@bezeqint.net

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   איתמרכוכבי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין