כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים וטיולים ועוד כמה דברים

  סיפורים קצרים, ושירים לעת מצוא פרי עטי, טיולים בארץ בכלל ובשביל ישראל בפרט.
  ועוד כמה דברים שפגשו אותי.

  0

  סכנה לשטחים טבעיים בקרבת נס ציונה

  21 תגובות   יום חמישי, 7/4/16, 20:20

  סיכום הרצאה על תכניות הבניה והפיתוח  בשטחים הפתוחים באזור נס ציונה.


  קבוצת "שומרי הגבעות" מקיימת באופן קבוע הרצאות על נושאים שונים הקשורים לאיכות הסביבה ולהגנה על ערכי הטבע באזור נס ציונה.

  בערב יום ג – 5-4-2016 התקיימה הרצאה מרתקת של משה פרלמוטר רכז שימור סביבה מהחברה להגנת הטבע ונציג הציבור  בוועדות הבניה השונות. להרצאה הוזמנו וגם הגיעו עשרות פעילי סביבה מנס ציונה מראשון לציון ומרחובות הסמוכות.

  ראשית, נדרש משה להסביר את משמעויות החלטת המועצה הארצית לביטול  תכנית המתאר  לבינוי בחופי ישראל. ההחלטה התקבלה בבוקר אותו היום ועוררה זעם רב בקרב אוהבי הטבע בארץ. את ההחלטה הובילו שר האוצר משה כחלון, בינת שוורץ ראש מינהל התכנון הכפופה לו ואבי גבאי השר להגנת הסביבה,  האחראי על רשות הטבע והגנים. בכך נפתחה הדלת להעברת חופי ישראל מרשות הציבור ליוזמים פרטיים ורשויות מקומיות.


  "המועצה הארצית קיבלה החלטה להוריד משמעותית את ההגנות שישנן על שטחי החופים ולהתיר הרס וחורבן של שטחים טבעיים. בפעם הבאה שדחפורים יגיעו לשטחי החופים, על מנת להתחיל בעבודות פיתוח להקמת פרויקט מלונאי, מגורים, או מתקני תשתיות, חשוב שהציבור יזכור כי הממשלה הנוכחית, ובראשה שר האוצר, משה כחלון, האחראי על מערכת התכנון, הפקיעו את שטחי החופים מהציבור, לטובת יזמי נדל"ן ולכל המרבה במחיר". (החברה להגנת הטבע).

  http://cafe.themarker.com/image/3303166/

  עיקר ההרצאה עסקה בתכניות הבנייה בשטחים הפתוחים באזור נס ציונה, רחובות וראשל"צ.

  משה פרלמוטר, הסביר כי נס ציונה מוקפת בשני אזורי נופש מטרופוליניים, אחד בינה לבין ראשל"צ והשני בינה לבין רחובות. מרבית השטחים הפתוחים הראויים לשימור נמצאים באזורים אלו. ניתן למנות בהם ערכי טבע בחשיבות גבוהה כגון גבעות כורכר וחמרה, בצד שטחים בעלי חשיבות נמוכה, כגון שדות מעובדים או קרקע חקלאית נטושה.

  אזורים אלה עשירים בצומח ובחיות בר כגון שועלים, שרקרקים קמטנים, וחרקים השומרים על המגוון הביולוגי.  הם  מהווים "עורף אקולוגי" חיוני לגן הלאומי גבעות הכורכר.  מותר לנצל עד  15% מאזור הנופש המטרופוליני לבניה בתנאי שהושלמו כל תכניות הפיתוח באזורים אלו.

  ''

  גבעת האיריסים של ראשון לציון ספגה מכה אנושה.  בקיץ אשתקד נהרסה מרבית הגבעה על ידי בעלי הקרקע ,שניסו לעורר פרובוקציה על מנת לקבל פיצוי. עקב המחאה החריפה שהובילו שומרי הגבעות הוצא צו להפסקת עבודות העפר.  על פי סקר שנערך לאחרונה, נותרו בגבעה 50 מקבצי איריסים לעומת 150 לפני ההרס שגרמו בעלי הקרקע. עריית ראשל"צ ורשות הטבע והגנים, לא מקדמות פתרון שימור. כרגע פג תוקף צו הפסקת העבודות ומותר לבעלי הקרקע להמשיך ולהחריב את הגבעה באופן חוקי ובאין מפריע.  


   

  בגן לאומי גבעות הכורכר  שממערב לנס ציונה, עומד להתבצע גידור היקפי שנועד להציל את הגבעות מנזקי רכבי השטח, שנמשכים למדרונות הכורכר הנדירים כמו למגנט. הנהגים עולים ויורדים להנאתם על מדרונות הכורכר והורסים אותם בגלגליהם לנצח.  תהליך הכרזת הגן הלאומי עדיין תקוע עקב הצורך לפצות את בעלי הקרקעות הפרטיות. ללא הכרזה מוסדרת אין אפשרות חוקית לנקוט פעולות לשימור הטבע ולהתאים את המקום לקליטת מטיילים.

  ''

  הפרדס של חרודי

  מועצת העיר נס ציונה אישרה  תכנית לבניה של כ-200 דונם בצפון מערב העיר. הבנייה צפויה לקטוע את רצף השטחים הפתוחים, לכתר את גבעת התור ולנתקה מהגן הלאומי. התכנית אושרה בוועדה המקומית, אבל הסמכות לאשרה נמצאת בוועדה המחוזית, ויש עוד תהליך ממושך. החברה להגנת הטבע, פורום גבעות הכורכר ושומרי הגבעות  מתנגדים לתכנית ויפעלו לביטול או לשינוי שיקיים את הרצף הירוק שהובטח בעבר, בעת אישור תכניות גבעת התור.

  ''

  טירת שלום – באזור טירת שלום מצויות מספר גבעות כורכר מדהימות ביופיין. גבעת ההכשרות, גבעת הכלניות, גבעת האורנים, גבעת החרובים, גבעת התבלינים וגבעת הברזל. גבעות אלו נהרסות באופן חמור ובלתי הפיך תחת גלגלי רכבי השטח. אין כרגע תכנון או כוונה לגידור ואו לשמירה על הגבעות שנמצאות בשטח השיפוט של נס ציונה.

  הוועדה המחוזית. מנסה לקדם פתרון מהיר לבניה על 800 דונם במסגרת 15% המותרים לבניה. זאת, כחלק מזירוז פתרונות הדיור. יש מאבק  בין רחובות והמחוז הרוצים לממש את כל ה-15% בשטחי רחובות צמוד לכפר גבירול, לבין  נס ציונה המעוניינת  לבנות ב"משולש" כפר אהרון עד בית העלמין. שומרי הגבעות ופורום גבעות הכורכר מתנגדים לבנייה באזור כפר גבירול שתגלוש לכיוון צמת רחובות מערב ותקטע את הרצף הירוק ואת המסדרון האקולוגי.  

  ''

  במזרח רחובות אישרה הועדה המחוזית בנייה על 1000 דונם מחוץ לגבול המרקם העירוני. בנייה זו מתוכננת בצורת "אצבעות" היוצאות מרחובות מזרחה לכיוון רמלה וכולאות ביניהן שטחים ירוקים טבעיים בהיקף של עוד 1000 דונם.

  ההרצאה לוותה בשקפים ובמפות הממחישים את משמעות ההחלטות התכנוניות  ואת הדילמות והאינטרסים השונים העומדים בבסיסן.

   

   בנוסף, הצביע משה על מורדותיה המערביים של הגבעה עליה ניצב בית החולים לתשושי נפש בטירת שלום, כשטח פתוח טבעי נדיר. האזור מאושר לבניה, המתעכבת מסיבות שונות. יצירת רצף ירוק מבית החולים לאורך גבול שכונת העמק בואכה שי'ח שהי'ן הינה מטרה חשובה כדאית וראויה שתועיל לציבור בנס ציונה.

  ''

   

  ההרצאה המעניינת היוותה  אבן דרך בפעילות שוחרי  הסביבה באזור. זו הפעם הראשונה בה מתאחדים פעילי סביבה מראשל"צ נס ציונה ורחובות לפעילות משותפת סימן לבאות. 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (21)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/4/16 21:22:

    אחאב היקר.

    

   תודה להסברים היפים שנתת מתוך ההרצאה החשובה.

     תודה גם לתצלומים הנהדרים של המקומות.

    אכן הרצאה מעניינת וטוב שהאנשים  ערניים לגבי הסביבה.

    המשך שבוע נעים ואביבי.

    בברכה

    אהובה.

   חזק ואמץ!
     10/4/16 11:27:
   מאבק חשוב! בהצלחה! זה העתיד של כולנו
     10/4/16 07:39:
   לפני יותר מ-15 שנים השתתפנו, לא פעם, בהפנינג שנתי בגבעות הכורכר של נס-ציונה. כול הפנינג כזה היה בעצם גם מחאה על הכוונות (ומסתבר שהן כבר מסתובבות בשטח די הרבה זמן...) לשנות את ייעודן, לבניה. מעבר לכך, גם אז יכולנו להבחין בנזקים שהותירו במקום מי ש"חרשו" את המקום ברכבי-שטח, והלב כאב לראות זאת. המשטרה לא נקטה שום צעד כלפיהם ויזמי הבנייה הוסיפו ועדיין מוסיפים לנסות לעשות הון על גב הטבע הכול יפה הזה..., כואב ועצוב...
     9/4/16 20:03:
   האזור הזה כל כך יפה, יבורכו הנאבקים
     9/4/16 12:02:

   יופי של עבודה אתם עושים !!

   בגבעת הכורכר הייתי בזכותך (קצת מזמן אמנם)

   לא היו איריסים כי זה לא היה בעונה, אבל היו המון המון פרחים נהדרים. שלט נפלא שמראה על מי צריך לשמור וחבל שלא הבאתי לקפה ציפורים, אנשים שטיילו וידעו לשמור ולא לדרוך איפה שלא אמורים לדרוך. ואז, אפילו התחילו לפרוח כמה כלניות. מקום מקסים :))

     9/4/16 11:54:
   מאוד יפה אחר שהגעתם לוילה והתיישבתם בבית נוח ורכשתם רכב 4/4 אתם מגינים על החולות והדיונות. אגב סיימתם להדיח לגרש מביה"ס בנס ציונה שכבות חלשות עניות ולגדר אותם ואת ילדהם במובלעות חינוכיות? כדאי שתפנו מלועצות האזוריות של הקיבוצים והמושבים שבונים מיני אזורי תעשייה וכול לול אצלהם וכול רפת הופכת להשכרה יתרמו לכם כסף זה מסייע להם להחזיק קרקעות ולמנוע מדור שלם לבנות בית בישראל ולהמשיך לספסר בקרקעות .
     9/4/16 00:03:
   פעילות מבורכת ! צריך לשמור על הטבע שלנו ......
     8/4/16 23:13:

   *

   אנשים לא מבינים עד כמה חשובים בכל תחומי החיים השטחים הפתוחים, והשטחים הירוקים באמת,  המזעריים הירוקים, שטחי טבע אמיתיים שעדיין עוד נותרו.

   ככל שתגבר המודעות כן ייטב, נקווה שזה לא יהיה מאוחר מדי, לכן פעילות הגורמים הללו כה חשובה.

     8/4/16 22:58:
   יופי. שיהיה בהצלחה! בכל יום אני נאלצת לצפות בהרס גן העדן הקטן שבו הייתי נוהגת לבקר מידי בוקר...כואב ומעצבן. ולחשוב שבמקומו מקימים עוד מרכז קניות בנוסף על השניים הקיימים...שבת שלום
     8/4/16 17:47:
   מנצלים לרעה את מצוקת מחירי הדיור ובשמה עושים אוולות לדורות, בטוח שאפשר לפתור אותה וכעדיין להשאיר כמה ריאות ירוקות וטבעיות
     8/4/16 16:46:
   ברוכים תהיו
     8/4/16 15:45:
   גם אצלנו קמו קבוצות..כי רוצים לבנות על כל חלקה בתולית בניין או מפלצת קניונית
     8/4/16 11:12:
   בארצנו, לא יודעים לשמר יופי לדורות הבאים...
     8/4/16 10:39:
   טוב שיש מי שעומד בשער ומתריע ועושה.
     8/4/16 10:02:
   טבע הולך ונעלם..וחבל!!!
     8/4/16 08:37:
   מי צריך בכלל טבע, כשיש עולם וירטואלי. רק צריך לפתח טלויזיה עם ריח ואז נשאר בבית ונריח פרחים בעודנו מהלכים על ההליכון הוירטואלי.
     8/4/16 07:44:
   כמה עצוב..."אנו באנו ארצה לבנות והיבנות בה..."
     8/4/16 00:32:

   אחאב חברי נשיקה

   מכירה היטב את כל המקומות המדוברים

   מצער היה לקרוא,

   תודה שהבאת לידיעתנו

   * שבת טובה ושקטה

     7/4/16 23:18:
   נושא מדאיג. כוכב.
     7/4/16 21:58:
   כרישי הנדל"ן ידאגו לאבן על אבן...ולא ישאירו פרח על גבעה.

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   א ח א ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין