כותרות TheMarker >
  ';

  נהג מונית

  עיתונות במרעה-על ד"ר ר.ברגמן שלא רצה לקלקל את הציור החד-ממדי של מאיר דגן

  0 תגובות   יום רביעי, 13/4/16, 01:09

    שישה עמודי מוסף סוף שבוע שלמים (ויקרים) ועוד שני עמודי פתיח ענקיים ועוד כותרות ענק מפוצצות בעמוד הראשון בגיליון אמצע השבוע וכמובן בכותרות מופצצת בעמוד הראשון של העיתון בסוף השבוע, הקדיש העיתון של המדינה "ידיעות אחרונות" לסידרת ראיונות שערך העיתונאי ד"ר רונן ברגמן, עיתונאי ותחקירן בכיר, מי שכתב גם מספר ספרים בנושאי ביטחון,עם מאיר דגן המנוח מי שהיה ראש ה"מוסד" ונפטר בחודש שעבר. דגן וברגמן נפגשו ,כך ע"פ עדותו של העיתונאי, לסדרת שיחות ממושכות  החל בשנת 2011 ועד חודשים ספורים לפני מותו של דגן בחודש מרץ האחרון.

                    דגן סיפק לברגמן בכלל ול"ידיעות אחרונות" בפרט כמה כותרות עסיסיות במהלך אותן שיחות ,"כותרות אותן עורי העיתון של המדינה טרחו למרוח בעמוד הראשון של עיתון אמצע השבוע ועיתון סוף השבוע ב"עיתון של המדינה". כותרות מפוצצות שכולן בעצם ממוקדות מטרה אחת, זלזול ולעג פומבי לראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו שדגן שירת מספר שנים תחת פיקןדו (אחרי שכיהן כראש ה"מוסד" בכפיפות לראשי הממשלה אריאל שרון שמינה אותו ואח"כ אהוד אולמרט). דגן המנוח הכליל באותה חבילה מזלזלת גם את שר-הביטחון אהוד ברק והיו ידע בדיוק לשרטט את מהלכיו והאינטרסים שהניעו את ברק בקבלת החלטות  למרות שבתקופת כהונתו הקצרה של אהוד ברק כראש ממשלה, דגן לא נשא בשום תפקיד והוא הכיר את תפקודו של ברק מקרוב רק כזה היה שר-הביטחון  ומאיפה הוא יודע כיצד ברק תיפקד וקיבל את החלטותיו כראש ממשלה ? ד"ר רונן ברגמן לא שאל ולא תיחקר לעומק,העיקר שדגן זימר באוזניו זמירות נעימות לאוזן , אוזנם של לא מעט מכלי התקשורת במדינה השמחים לכל נאום וכל ראיון של "בכיר" לשעבר נגד ראש הממשלה הנוכחי. ברגמן לא נתן לדגן ולעצמו לבלבל את העובדות עם המציאות המורכבת, יותר, לא שאל שאלות ולא עימת את דגן עם עובדות אחרות ובקיצור, נקווה שכמה מספריו של ד"ר ברגמן בעיקר בנושאי ביטחון שונים נכתבו לאחר מחקר מעמיק ותחקירים מעמיקים יותר מאשר  הראיון המפוצץ הזה עם דגן המנוח שבו ברגמן שימש כשופר להגיגי דגן ותו לא! "עבודה עיתונאית" ברמה נמוכה וחבל!    ברגמן אגב "משלם" לדגן המנוח על הראיון העסיסי שקיבל ממנו כאשר הוא מתאר באריכות מבצע צבאי שעליו פיקד דגן בתחילת שנות השבעים ברצועת עזה. בתום התיאור  הזה קובע ברגמן ללא כחל וסרק "  זהו סיפור אחד מני רבים,אבל הוא מכיל את תמצית אישיותו: בעל אומץ לב בלתי רגיל, השכלה רחבה וראש פתוח,שחושב מחוץ לקופסה ויודע גם לתרגם את היצירתיות הזו למבצעים נועזים עם תוכניות מפורטות!" ( מתוך הכתבה על מאיר דגן שפורסמה בגיליון  "7 ימים " של ידיעות אחרונות" ב-08/04/16).

                              מעשה שטן, ימים אחדים אחרי הכותרת המפוצצת  בעמוד הראשון של "ידיעות" לבין יום שישי שבו אמור היה להתפרסם הראיון המדובר התפוצצה ברעש גדול פרשת ריגול כביכול ברומניה שבו היו,כך ע"פ הפרסומים מעורבים בין השאר ישראלים שריגלו אחרי בכירה רומניה שעסקה בחשיפת שחיתויות חמורות ברומניה. ע"פ הפרסומים, שני העצורים הם עובדי חברת הביטחון הפרטי "בלק קיוב" ובראש החברה המעורבת בשערורייה המביכה עמד, נכון ,מיודענו מאיר דגן . עוד כישלון מודיעיני מביך? העיתונים בישראל טענו שדגן היה בסך הכל "נשיא הכבוד" של החברה יתכן מאד ,ברור שדגן המנוח אולי לא היה מעורב בפעילות האחרונה וכנראה המפוקפקת של החברה ברומניה אבל מיהי החברה הזו בדיוק? במה היא מעורבת? מה פירוש "נשיא כבוד" בכלל? בלי אחריות? העיתונים בארץ שתקו- דגן קיבל חסינות מלאה אחרי שהתייצב בנחרצות בצד הנכון של המפה הפוליטית בישראל,הצד הנכון ע"פ התקשורת הישראלית כלומר כל מי שהוא שמאלה ורוצה ומכריז שהממשלה הימנית בישראל "רעה לאזרחי ישראל, אנטי ציונית ומה לא". בכלל ,אחרי פרישתו מ"המוסד", דגן ניסה את כוחו בעסקים שונים, גלויים יותר מ"נשיאות כבוד" של חברת ביטחון פרטית עלומה אולם החברות שדגן ניהל ו/או עמד בראשן נחלו כישלון חרוץ- כך חברת "גלטן ביודינל" לחיפושי נפט ושמן שנחלה כישלון חרוץ ומניותיה צנחו ביום אחד ב-95% בבורסה, כך חברה אחרת שדגן היה היו"ר שלה, חברת "גוליבר אנרג'י " שגם כן עסקה בחיפושי נפט ומניותיה צנחו ביום אחד בבורסה הישראלית ב- 90%. תדמיתו של דגן בתקשורת הישראלית לא נסדקה בשל כישלונות מהדהדים אלו ולא נשאלו סימני שאלה על כושר השיפוט של ראש ה"מוסד" לשעבר- הרי דגן הפך לאגדה בחייו וכל מה שאמר קדוש הוא-ממש דברי אלוהים חיים !

               נחזור עיקר, לראיון בין ד"ר רונן ברגמן לדגן ראיון שהעובדות שדגן קבע בהן התקבלו ופורסמו ללא הרהור וללא ספקות. ובכל זאת-נשאל אנחנו כמה שאלות וננסה לבחון את כל התמונה המורכבת של המציאות מעבר לתמונה החד ממדית שדגן שופרו במקרה זה ד"ר רונן ברגמן ניסו לשרטט לציבור הישראלי.

  רונן ברגמן קובע כי דגן איבד את אמונו בראש הממשלה ו"הם לא הסתדרו ברמה האישית.". אלא שנה לפני שנפטר, בראיון שהעניק ראש ה"מוסד" לשעבר לחדשות ערוץ 10 (14/03/15). אמר מאיר דגן :"אני צריך לומר- יחסי העבודה ביני לבין נתניהו היו טובים. גם כשהשמעתי דעות שלא היו מקובלות עליו, היו היה טולארנטי לשמוע אותי".

    ברגמן מספר כי דגן איבד את אמונו בראש הממשלה נתניהו משום שידע כי "מבצעים שנתניהו נתן להם אור ירוק הוא עוד מעט יתחרט...הביצים יפלו לו". וכאן בא תיאור צבעוני כיצד דגן הקפיד לא להתרחק מירושלים, לעצור ולאכל פלאפל בשוק מחנה יהודה ומחכה לטלפון מנתניהו שיורה לו לשוב לפגישה חוזרת עימו על-מנת לבטל את המבצע אחרי שכבר קיבל אור ירוק לביצועו. אח, איפה הימים הטובים שבהם היה ראש ממשלה שדגן העריך מאד, אהוד אולמרט שמו שהורה לצאת ל"מבצע"-מלחמת לבנון השנייה תוך שעות ללא שום דיונים מעמיקים וללא הכנה טובה ללא הצבת יעדים ברורים וללא תיכנון עמוק! דגן, סבר כף ע"פ ברגמן כי "במלחמת לבנון השנייה חיזבאללה ניצח!" אבל מה זה חשוב? העיקר שבעיני דגן אולמרט היה ,למרות שהיה אחראי לניצחון החיזבאללה במלחמת לבנון השנייה, כקביעתו של אולמרט, ראש ממשלה טוב .למה להתעסק בקטנות ולקלקל את התמונה שדגן מצייר בזלזולו המוחלט בנתניהו לעומת הערכתו הגבה לראש הממשלה אהוד אולמרט והערצתו לראש הממשלה אריאל שרון?

   הנושא הנוסף שנידון בהרחבה בראיון ולמעשה הנושא שהביא למסלול התנגשות בין ראשי מערכת הביטחון בתקופת כהונתם של ראש הממשלה נתניהו ושר-הביטחון אהוד ברק הוא כמובן נושא ניסיונות התגרענותה הצבאית של איראן. מאיר דגן היה הקולני ביותר נגד כוונות התקיפה הצבאיות של ממשלת ישראל את מתקני הגרעין האיראני. "דעתי היתה שחשוב שלישראל תהיה אופציה צבאית לתקוף באיראן אולם הבעתי את דעתי הנחרצת כי המחירים של תקיפה כזו יהיו גבהים מהרווחים". כך בראיון . כל אדם הגיוני היה שואל כיצד אתה יכול לנפנף באופציה של איום צבאי כלפי האויב ובכלל כלפי העולם בעוד שבאותה נשימה אתה מביע בפומבי ,כן בפומבי בקול גדול פחד וחרדה מתוצאות תקיפה כזו? חרדה כזו,אתה צריך ואולי חייב להשמיע בחדרי חדרים,כלפי חוץ אתה חייב להיות נחרץ ובוודאי, כאשר אתה בתפקיד ביטחוני בכיר,צריך לפחות כלפי חוץ ליישר קו עם הדרג האזרחי הנבחר הקובע ואם אתה מתנגד ולא שלם עם הדרך, להניח את המפתחות ולהסתלק בשקט ! לדגן שמצייר עצמו בעזרת ד"ר ברגמן כאשי בעל אומץ בלתי רגיל, חכם מאד וחושב מחוץ לקופסא, נחלד כנראה עם השנים –הוא גילה אומץ מול נתניהו וברק,הדרג הנבחר מעליו אולם כלפי חוץ הביע בפומבי את חרדותיו מתוצאות התקיפה הישראלית הצבאית הישראלית האפשרית באיראן ובכך גילה חוכמה קטנה מאד ,בלשון המעטה ,שלא לומר חוסר אחריות משוועת ! דגן בראיון עם ברגמן מתפתל וקובע כי "ישראל תופסת את איראן כאיום קיומי עליה בניגוד לתפיסתה של ארה"ב. להערכתי ,קיים תסריט קיצון שבו איראן ,לו יהי לה נשק גרעיני,תעשה בו שימוש נגד ישראל. מכאן שאני מעריך שבגרעין האיראני יש פוטנציאל של איום קיומי."  והאם היה צריך להכין אופציה צבאית ממשית לסיכול ה"איום הקיומי " כדברי דגן עצמו?   בהרצאה שנשא ראש ה"מוסד" לשעבר פחות משנתיים לפני מותו במרכז למורשת המודיעין, הרצאה שתוכנה התפרסם ב"ישראל דיפנס" שנתיים לפני מותו ב- 10/05/2014 קבע דגן כי "האיומים הישראלים  האיצו את ההחלטה האמריקאית להגיע להסדר,לרוע המזל הטיימינג היה מוקדם מדי,ההסכם בעייתי לישראל. עם זאת אני קובע " כך דגן "כי בגלל איומי ישראל לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים,האמריקאיים מיהרו להגיע להסכם עם איראן. לנוכח צחצוח החרבות שנשמע בישראל ולנוכח האיומים,למעשה, הממשל נאלץ לבצע הערכת מצב מה יקרה אם ישראל תתקוף.האמריקאים הגיעו למסקנה שתקיפה כזו תהיה פגיעה באינטרסים האמריקאיים מאחר שארה"ב עדיין לא הגיע לעצמאות אנרגטית ולאור החשש שיותקפו יעדים שלה בסביבה הקרובה באזור."  באותה הרצאה דגן העריך כי איראן יכלה להפוך ממדינת סף גרעינית למדינה גרעינית "בתוך שנתיים" . בהרצאה אחרת במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת ת"א  (ב-24/10/2013) דגן קבע כי "חשוב מאד שיראל תשמור על איום צבאי ריאלי נגד איראן " אם כי הזהיר מתוצאות הרסניות של מכת נגד צבאית איראנית- מיסטר אומץ וד"ר חרדה באותה נשימה. איך זה מסתדר? כיצד אפשר להניף את חרב האיומים החדה ובאותה נשימה ,בפומבי להפוך את החרב הזו לחרב מקרטון דקיק ולהראות לכל העולם ולאויב בפרט שאתה משקשק ,מהזה משקשק ממנו? זו רצינות? זו אחריות? זו חוכמה? זה הפגנת אומץ לב? זו חשיבה מחוץ לקופסא?אם זה לא היה כל-כך עצוב ובדיחה על חשבון ביטחונם של אזרחי ישראל,אפשר היה להפוך את הגנרל האמיץ ללא ספק מאיר דגן שכנראה בבגרותו השתנה מאד ולא לטובה לסמל של המערכון "תחזיקו אותי"! עצוב מאד!

    אם כן, דגן עצמו קבע בהרצאה פומבית כי הכנת האופציה הצבאית הישראלית נגד איראן  אכן האיצה את העולם המערבי בכלל ואת ארה"ב בפרט להגיע להסכם כשלהו שינסה לבלום את איראן מלרכוש אופציה צבאית גרעינית! "צחצוח החרבות" כלשונו דגן היה חיוני אז איך דגן מסביר את העובדה שהוא היה איש הביטחון הקולני ביותר שהפשיט את האופציה הזו עירום ועריה בפומבי והפך אותה ללא רצינית? איפה החוכמה? איפה האחריות? אפילו דגן עצמו כפי שאמר באותה הרצאה קובע למעשה כי העולם המערבי וארה"ב בראשם לא היתה נוקטת צעדים משמעותיים נגד איראן כמו הטלת סנקציות כלכליות כואבות שהניעו את השליטים האיראניים להתפשרות אולי בנושא האופציה הגרעינית הצבאית שלהם אז מדוע דגן עצמו חיבל בפומבי ובאוזני כל העולם ברצינותה של אופציה כזו? ד"ר ברגמן לא שאל את דגן שאלות מיותרות ולא היקשה עליו! למה לקלקל את החגיגה? אין ספק שדגן נהג בחוסר אחריות ,בטיפשות ,בפחדנות מתוך אמוציות עמוקות של פחד ותיעוב ראשי הנערכת האזרחית דאז נתניהו וברק-ממש התנהגות הפוכה למה שאדם רציונאלי היה מצפה מאיש שנשא בתפקיד ביטחוני בכיר ורגיש כל-כך! עצוב ומפחיד לדעת שזו היתה התנהלותו של דגן !   האם ההסכם שנחתם בסופו בין ארה"ב והמעצמות לבין איראן טוב? לא טוב? מסוכן לישראל? טוב לישראל? ד"ר ברגמן כותב כי לא הספיק לשוחח עם דגן ולשמוע את דעתו בנושא אולי משום שמצבו הבריאותי של דגן היה כבר אז בכי רע! חבל,מכל הבחינות!  ראש- הממשלה נתניהו בתגובה לכתבה קבע כי "אמירותיו של מאיר דגן במהלך המאבק נגד תוכנית הגרעין האיראנית פגעו פגיעה קשה במאבק זה"! ללא קשר  להשקפת עולם הפעם לאור התנהלותו התמוהה בלשון המעטה של מאיר דגן אין מנוס מלקבוע שהפעם נתניהו צודק בקביעתו זו !

   על השקפתו המדינית של דגן שהוא  דאג לבטא אותה ,השקפה שלדעתי היתה למעשה הרמת דגל לבן  של איש קשיש וחולה שכוחו, לא רק הפיזי אלא גם הנפשי תש ברבות ימו וחבל,כותב ד"ר ברגמן בכתבה המופצצת ב"ידיעות האחרונות"- " מבחינה מדינית דגן,כמו שרון,האמין בסוף חייו כי רק פיתרון שתי המדינות יכול להביא לסיום הסכסוך והוא בהחלט ראה באבו- מאזן פרטנר לשלום.-מותו של עראפאת עשה רק טוב.הוא יצר שינוי אמיתי בהנהגת הפת"ח, בשאבו מאזן מסמל את השינוי הזה." ציור בהיר את המציאות כפי שראה אותה מאיר דגן. אולם  מסתבר שדעתו האמיתית של דגן על הרשות הפלשתינאית,על פת"ח ועל אבן-מאזן היתה שונה בתכלית השינוי!  ב-29/12/2010 פורסמו חלק ממסמכי "ווקליקס" המפורסמים שחשפו את שיחותיהם הסודיות של מנהיגם וראשי מערכת הביטחון בעולם ובארץ. באחד המסמכים הללו שפורסמו צוטט לא אחר מאשר מיודענו מאיר דגן –"דגן הביע זלזול ביו"ר הרשות הפלשתינאית אבו-מאזן ואמר כי לאחר יותר מעשור של ניסיונות להגיע להסכם שלום עם הפלשתינאים,שום דבר לא יושג. שישה מיליארד דולרים הושקעו ברשות הפלשתינאית משנת 1994 ושום דבר לא הושג! אם צה"ל לא יחסל את חמאס בגדה המערבית,פת"ח יפול בתוך חודש אחד ואבו מאזן יצטרף לבן העשיר והמסתורי שלו בקטאר". אז למי להאמין? לדגן המתראיין לד"ר ברגמן ונוקט בכל עמדה נגד הממשלה הנוכחית או למאיר דגן שבשיחות פנימיות שחשב שהן לא יפורסמו טען הפוך לחלוטין? מה היתה האמת של דגן? כנראה שכבר לעולם לא נדע! ד"ר רונן ברגמן שבוודאי מכיר טוב ממני וקרא לעומק את מסמכי "וויקליקס" ,בטח אותם מסמכים הרלוואנטיים לישראל, "שכח " את תוכנם ולא התעקש לשאול ולעמת את מאיר דגן על דעותיו הפומביות מול דעותיו האמיתיות? סתם רשלנות עיתונאית או רצון לא לקלקל את החגיגה?

            ולליבת הראיון שהולידה את הכותרות המפוצצות שפורסמו בעמודים הראשונים ב"ידיעות אחרונות" לאורך כל השבוע עד לפרסום הראיון/שיחות עם מאיר דגן המנוח בסוף השבוע (בסך הכל בשני עמודים מתוך כתבה עמוסה של שישה עמודים שרובם עוסקים בעברו הצבאי המפאר של דגן): " הכרתי הרבה ראשי ממשלות אף אחד מהם לא היה טהור וקדוש,אבל היתה להם תכונה משותפת: כשהם הגיעו לנקודה שבה האינטרס האישי נגע באינטרס הלאומי-הלאומי תמיד גבר. רק על שניים אני לא יכול להגיד את זה: ביבי וברק".  איזו אבחנה חדה,מעניינת ומטרידה. ד"ר ברגמן אגב לא שואל או לפחות לא מספר ולו על דוגמא אחת שתוכיח את התיזה של מאיר דגן לגבי שיקולי קבלת ההחלטות של בנימין נתניהו ו/או אהוד ברק (שכאמור, דגן לא שירת תחתיו כראש ה"מוסד" ) אבל למה להשקות? אפשר לפרסם תזות נוראיות גם מבלי להביא ולו דוגמא אחת רלוואנטית- זה מה שלמדת באקדמיה ד"ר רונן ברגמן? זוהי עיתונות במיטבה רונן ברגמן שעובד כעיתונאי ותחקירן בכיר ביותר ב"עיתון של המדינה"?

           בא נבחן את ההחלטה הדרמטית ביותר שקיבל ראש הממשלה הנערץ על דגן- אריק שרון-תכנית "ההינתקות"- פינוי כל הישובים היהודים מרצועת עזה ונסיגה מוחלטת של כוחות צה"ל מכל רצועת עזה עד גרגר החול האחרון.  את התיאור האמיתי וכמעט היחיד של מה שקדם לקבלת ההחלטה הזו תיארו בספרם המרתק "בומרנג" שני העיתונאים רביב דרוקר ועופר שלח (כיום ח"כ בכיר ב"יש עתיד"),עיתונאים שמעולם לא נחשדו באהדה לראש הממשלה הנוכחי נתניהו או הכלל בהשתייכות לאגף בחברה הישראלית- בדיוק נהפוך הוא! לפני שאביא ציטוטים נרחבים ממה שקרה באמת מאחורי הקלעים של החלטת ה"הינתקות" , ציטוטים שרביב דרוקר פרסם בבלוג האישי שלו, צריך לזכור כל הזמן שבאותה תקופה  מאיר דגן כבר היה ראש ה"מוסד".    וכך כותב דרוקר בבלוג שלו בנושא (מתוך פרק 26): " למעשה, לא היה דבר כזה מעולם תכנית ההינתקות-היה מהלך של נסיגה חד-צדדית-כל השאר אלתורים,ניחושים וספינים על גבי ספינים בעוד ראש הממשלה אריאל שרון מתקשה לעצב את גבולותיו של המהלך שהוביל שהוביל-מספר ההתנחלויות שיפונו ביהודה ושומרון עלה וירד עם כל אדם ששרון דיבר איתו על המפה. האלוף עמוס גלעד אמר בשיחה סגורה—אם ההינתקות תצליח זו תהיה ההוכחה שאין שום צורך בתהליך קבלת החלטות  במדינת ישראל. הרמטכ"ל משה בוגי יעלון אמר בשיחות פרטיות על ההינתקות –"מה העורך- דין דב וייסגלס,יועצו של אריק שרון יודע על המנהרות בציר פילדלפיה ומהם הסידורים הנדרשים כדי שרצועת עזה לא תהפוך לחממת טרור?        ראש השב"כ אבי דיכטר התנגד לנסיגה,כנ"ל בוגי יעלון. אריק שרון שמע,שתק ולא הגיב. המהלך ,כולל המהלך מול האמריקאים היה היה באחריות מלאה של דב וייסגלס".           אגב וייסגלס התגאה ונופף בהסכם שהשיג עם מזכרית המדינה האמריקאית קונדוליסה רייס המטיח את תמיכת והכרת ארה"ב בהשארתם בהסדר קבע של "גושי התנחלויות" ישראלים ביהודה ושומרון בכל הסדר קבע עתידי בין ישראל לפלשתינאים, הסכם שממשל הנשיא אובמה שהחליף את בוש הפך לעפר ואפר !            ונחזור לתיאור של דרוקר את תהליך ה"הינתקות (עדיין מתוך פרק 26): " ההינתקות המשיכה להתגלגל ללא כל דיון נוסף- לא הקבינט ולא הממשלה קיבלו דיווח. הבלאגן לא הפריע לאריק שרון לצייר את תהליך קבלת ההחלטה על ההינתקות כמהלך מסודר ומתוכנן-מעולם לא ראיתי הכנות יסודיות כמו אלו שליוו את התכנית הנ"ל  אמר אריק שרון באחד הראיונות הנדירים שהעניק באותה תקופה ".

          בפרק 25 מזכיר רביב דרוקר כי ראש ה"מוסד" שקדם למאיר דגן, אפרים הלוי נחרד מתהליך ,יותר נכון מאי תהליך קבלת ההחלטות בנוגע ל"הינתקות". בראיון פומבי אמר הלוי "בחמש עשרה השנים שאני מכיר את לשכת ראשי הממשלה ,לא היה מצב כזה,יש היום בארץ קלות בלתי נסבלת בקבלת החלטות גורליות !"   אל דאגה, דבריו הנחרצים של אפרים הלוי על תהליך קבלת ההחלטות של אריק שרון לא קיבלו הד תקשורתי נרחב בזמנו. "שקט מתנתקים" היתה התנהלות התקשורת באותם ימים אפלים  של תקשורת מגויסת ומאתרגת את ההינתקות שלא נתנה לשום בת קול חריגה, מודאגת ומעוררת שאלות להפריע לתהליך שהתקשורת כל-כך תמכה בה! אם אתה בצד הנכון של התקשרות (צד שמאל המאותרג) ואתה משמיע דברי תוכחה נגד צד הימני בחברה הישראלית,במיוחד אם נציגיו שולטים במדינה,נשמע אותך ועוד איך-תקבל במה מכובדת והמונית לצעוק את דעותיך  יום ולילה גם אחרי שהלכת לעולמך ! הפוך? דום שתיקה- דבריך יצוטטו במקרה הטחב בעמוד 12 בפינה למטה !

   ונחזור לתיאורים המרתקים של רביב ושלח. (מתוך פרק 25 שפורסם בבלוג של רביב דרוקר) " רבים ממקורביו האינטימיים ביותר של אריק שרון היו משוכנעים שלעולם לא היתה תכנית ההינתקות נולדת אלמלא נדרש שרון להסיט את אור הזרקורים מהחקירות נגדו ונגד בניו! שרון,אומר אדם שבילה זמן רב במחיצתו,באותם הימים היה משוכנע שפרקליטת המדינה עדנה ארבל תגרור אותו לבית המשפט... שרון חזר ואמר בשיחות פרטיות כי אין לו ספק שעדנה ארבל תוביל אותו להעמדה לדין ולאובדן ראשות הממשלה!    ... אתה חייב לעשות מעשה גדול שישכיח את הכל אמר עו"ד וייסגלס לאריק שרון!          ביום שבו פרסם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז את החלטתו שלא להעמיד לדין את שרון בפרשת האי היווני, הסתובבה בדיחה בכנסת לפיה שרון התבטא-..."אם הייתי יודע זאת, לא הייתי מתחיל בכלל עם כל ההינתקות הזו".

                   ורביב דרוקר באותו פרק (25) דרמטי ומאיר עיניים ומטריד מאד מסכם את תפקידו של העורך דין וייסגלס בהחלטה על ה"הינתקות"  ..." דב וייסגלס מכר לראש הממשלה אריק שרון  שההינתקות תקפיא את הלחץ לנסיגה נוספת ותשים את התהליך המדיני בפורמלין. אריק שרון היה חשדן מדי ומנוסה מדי לדעת שוייסגלס (אותו מעניין רק איכות הקפה בין רמת השרון לתל-אביב) מוכר לו ספינים לא ריאליים אולם, הצירוף של חולשתו ,המצב המדכא והבליץ המשפטי גרמו לראש הממשלה אריאל שרון לבצע את ההינתקות-"אם ככה,אז שיהי כמו שדובי וייסגלס אמר,אם כבר הגיע הזמן לסגת".

                 היש דוגמא לקבלת החלטה כל כך דרמטית על רקע מצוקה אישית בלבד?האם התיאורי הנ"ל של העיתונאים רביב דרוקר ועופר שלח אינו קולע להגדרה של מאיר דגן שקבלת החלטות שלו היתה נגועה שלא לומר היתה בעיקר אך ורק ממניעים אישיים על חשבון השיקול הלאומי ? מה מאיר דגן חשב על כל תהליך קבלת החלטה על ההינתקות ומניעיה? האם ראש הממשלה אריאל שרון בכלל ספר אז את ראש ה"מוסד" שלו מאיר דגן התייעץ איתן לפני קבלת החלטה כל-כך דרמטית? האם מאיר דגן ה"אמיץ" ש"אינו נרתע להשמיע את עמדותיו" בכלל העז להעלות ספקות והרהורים על ההחלטה של אריק שרון או שדגן כל-כך העריץ/פחד  משרון שהוא שתק? הרמטכ"ל משה בוגי יעלון היה אמיץ דיו להתבטא גם בפומבי שה"הינקות תביא רוח גבית לטרור ושילם על- כך במשרתו(למרות שהתברר שבדיעבד צדק!)- ראש השב"כ אבי דיכטר גם כן הביע את התנגדותו למהלך . וראש ה"מוסד" נאיר דגן? 0יוק-"מגן ולא יראה" כסיסמת ה"מוסד"-כנראה ירד למחתרת ולא העז לפצות פה ולצפצף! האם מאיר דגן לא סבר שקבלת החלטת ה"הינתקות" ע"י ראש הממשלה אריאל שרון לא נגועה מטעמים אישיים?  ד"ר ברגמן לא שאל את מאיר דגן על-כך- למה לקלקל את הציור היפה שצייר דגן על ראשי הממשלות אריאל שרון ואהוד אולמרט ואולי להעלות ספקות על הקו השחור שבו שירטט דגן ה"אמיץ" את בנימין נתניהו ואהוד ברק?              

        עד היום לא נשמעה הכחשה ולו הרפה ביותר לתיאור הדרמטי והמפורט של רביב דרוקר ועופר שלח לגבי המניעים האמיתיים של קבלת תכנית ה"הינתקות".  עורך-הדין דב וייסגלס, עורך-דין מקושר מאד ושהפרוטה מצוייה בכיסו מעולם לא העז להכחיש ובוודאי לא לתבוע את צמד העיתונאים בגין התיאורים הנ"ל ועורך-הדין וייסגלס המנוסה מאד יודע בדיוק למה כנראה טוב מאיתנו! גם בניו של אריאל שרון מעולם לא תבעו את צמד העיתונאים הנ"ל שציירו בספר מפורט את דמותו של אביהם ראש הממשלה אריאל שרון לפחות בנושא הדרמטי הזה, הדרמטי ביותר בתקופת כהונתו  של שרון כראש ממשלה כמות חלשה, הנגררת לקבלת החלטות שמציע יועץ משפטי אישי חסר כל ניסיון ורקע מדיני וביטחוני רק על-מנת להציל את עורו (ואת עורם של בניו) מ"חבל התלייה המשפטי". כנראה שגם הם יודעים טוב מאד מדוע !

   שלוש שנים אחרי ביצוע הנסיגה/ה"הינתקות" מרצועת עזה, והנבואות השחורות של משה יעלון, בנימין נתניהו ואחרים, בניגוד לאופטימיות שמכור לציבור הישראלי אם בתמימות ואם בציניות, תומכי המהלך,-אריאל שרון, אהוד אולמרט,ציפי לבני ואחרים התגשמו. רצועת עזה הפכה לקן של טרור בשליטת ה"חמאס" וצה"ל נאלץ לצאת למבצע צבאי רחב היקף בניסיון למגר את הטרו –מבצע "עופרת יצוקה" אותה הובילו ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר-הביטחון אהוד ברק  והרמטכ"ל גבי אשכנזי. אולמרט ,לפי הפרסומים לפחות שהוא דאג להפצתם ,רצה שצה"ל יכבוש את כל עזה וימגר את שלטון החמאס ויחזיר את אבו-מאזן לשליטה ברצועה. שר- הביטחון אהוד ברק התנגד,ולטענת אולמרט, שם לו רגל והכשיל את צה"ל ואת אולמרט. לרמטכ"ל גבי אשכנזי כך עלפי מקורביו לא היתה דעה בנושא... (מעניין שלרמטכ"ל אין דעה בנושא כל-כך מהותי צבאית...) ואילו ראש ה"מוסד מאיר דגן? מה היתה עמדתו ? מאיר דגן יוק גם כאן! מעניין מאד! כמובן שד"ר רונן ברגמן לא טרח חלילה להטריד את מאיר דגן בשאלות שוליות כאלו מה היתה דעתו על תהליך ההינתקות ,על מבצע "עופרת יצוקה" שדגן היה אז ראש ה"מוסד" –חבל לבלבל את המוח ולהציק בנושאים שעלולים לערער את התזה המפוצצת של מאיר דגן על ראשי הממשלות ה"טובים והממלכתיים" אריאל שרון ואהוד אולמרט לעומת ראשי הממשלות ה"רעים" ומקבלים החלטות רק" ממניעים אישיים אנוכיים גם על חשבון האינטרסים הלאומיים"-בנימין נתניהו ואהוד ברק.

      האם פעם צפינו בטלוויזיה בתחקיר רציני על תהליך קבלת ההחלטה על ה"הינתקות"? האם בתכנית תחקירים טלוויזיונית רצינית נשאל עורך-הדין דב וייסגלס על תפקידו האמיתי והמניעים שגרמו לאריק שרון לקבל את ההחלטה הדרמטית והאם נכונים התיאורים המטרידים של העיתונאים דרוקר את שלח בנושא? מה פתאום! תכניות התחקירים בטלוויזיה מעדיפות לעסוק בנושאים רציניים יותר כמו האם אלוף מפורסם  שאח"כ היה שר במדינת ישראל ונרצח בפעולת טרור לפני חמש עשרה שנים, הטריד מינית לפני קרוב ליובל שנים נשים תמימות? זה באמת מה שמעניין את התקשורת הישראלית הרצינית,עובדה!

         כמה זמן עוד יהיה אפשר לסחוט את הלימון מ"מאיר דגן" המנוח שיספק כותרות  עסיסיות נגד בנימין נתניהו? אולי בעוד כמה חודשים ד"ר רונן ברגמן יעשה סיאנס עם רוחו של דגן המנוח וישמע בלילה בחדר אפל עוד תובנות מאלפות שצריכות להחריד כל אזרח במדינת ישראל ולהרתיע אותו מלהצביע בפעם הבאה בעד בנימין נתניהו , משימת חייו שלקח על עצמו מאיר דגן העייף והחולה בהופעה פומבית אחרונה דומעת ומעוררת חמלה ממש ערב מותו ובה נכשל לצערו ולצערם של לא מעט עיתונאים בכירים בתקשורת הישראלית!

                                  תנו למאיר דגן לנוח בשלום על משכבו!

                

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   נהג מונית
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין