כותרות TheMarker >
  ';

  על ארה"ב, אמריקאים ומה שביניהם...

  הבזקים ומבזקים על ארה"ב של פעם ( היסטוריה) ועל ארה"ב של היום ( אקטואליה,פוליטיקה,יחב"ל,קהילה יהודית אמריקאית) ולפעמים נאיר (נעיר?) גם פינות אפלות אחרות :-)

  הבזקים: פסח, עבדות וחירות והיסטוריה אמריקאית-חלק א' וב'

  4 תגובות   יום שלישי, 19/4/16, 01:22

  חלק ב':

   

  הבזקים : הסדר בזמן מלחמת האזרחים האמריקאית (1861-1865) 

  _________________________________________ ___ 

   

  בזמן מלחמת האזרחים, חיו כ150,000 יהודים בשטחי ארה"ב. היו יהודים משני צידי המיתרס, כך שלא פעם יהודים צפוניים (רובם מתנגדי העבדות) , לחמו נגד יהודים דרומיים (חלקם בעלי עבדים, שבלחימתם גם חרפו נפשם על מנת שמוסד זה ימשיך להתקיים...) 

   

  ''


  חיילים יהודים במלחמת האזרחים

   

  החיילים היהודיים בצבא הצפון מצאו  קווים מקבילים רבים יבין לחימתם במסגרת צבא הצפון- "היוניון", המשחרר את עבדי הדרום, לבין משה המוציא את היהודים ממיצרים- " מעבדות לחירות". אך קיומו של סדר בתנאי שדה, במאה ה19, לא היה דבר קל לביצוע והם נזקקו ליצירתיות רבה. 

  העיתון היהודי "השליח היהודי" "JEWISH MESSENGER" (הוצא לאור בניו יורק ע"י סמואל מ. איזקס SAMUEL M. ISAACS ), פירסם ב1862, תיאור מפיו של טוראי  ג'וזף  איי. ג'ואל  JOSEPH A. JOEL  מגדוד 23 של מתנדבי אוהיו, בדבר סדר שקיימו חייליי הצפון , בפאייט FAYETTE, מערב וירג'יניה : לג'ואל ול20 החיילים האחרים, ניתנה חופשה-לבקשתם- כדי לקיים את הסדר. המפקד שהסכים לבקשתם לצאת לחופשת חג, היה רותרפורד ב. האייס  RUTHERFORD B. HAYES , נשיא עתידי של ארה"ב , שיואל ימשיך לשמור איתו קשר גם אחרי תום המלחמה- נמצאו למשל, ברכות שהנשיא שלח לג'ואל עם כל לידה במשפחתו ועל פי האוצר של כתבי האייס, נאן קארד, ג'ואל היה חבר יקר מאד לליבו של הנשיא האייס. 

  אחד החיילים ששהה בחופשה בביתו, בסינסינטי, שלח להם מצות והגדות של פסח-  בבוקרו של ערב הפסח, הגיעה רכבת אספקה למחנה ולשמחתם של החיילים, היו עליה 7 חביות של מצות, הגדות וסידורים.  

  וכך הוסיף וסיפר ג'ואל : "  שלחנו... חבורות לאזורי הכפר בכדי לחפש מזון, בעוד שחבורה נוספת נשארה במקום כדי לבנות צריף עץ שבו נקיים את הארוע...השגנו שתי חביות קטנות של סיידר, טלה אחד, מספר תרנגולות וכמה ביצים. לא הצלחנו להשיג חזרת או פטרוזיליה, אך במקום מצאנו עשב שלדעתי, טעמו היה מר בהרבה מהעשבים המרים ביותר מהם "נהנו"  אבותינו... 

  אמנם היה לנו טלה , אך לא ידענו איזה מחלקיו אמור לייצג אותו על שולחן הסדר; אלא שהתושיה הינקית שלנו באה לעזרתנו והוחלט לבשל את כל הטלה ולשים אותו שלם על שולחן הסדר ואז נאכל ממנו ונהיה בטוחים שהחלק הנחוץ אכן הונח על השולחן.  

  לא הצלחנו להשיג את המצרכים הנחוצים להכנת חרוסת ולכן הנחנו על השולחן לבנה, שאמנם הינה בלתי ניתנת לעיכול, אך מעצם ההתבוננות בה, היא הזכירה לנו למה נועדה החרוסת..." 

  אכן תושיה ינקיתהיה זה כנראה מראה די מעניין, לראות את אותם 20 חיילים מכונסים בצריף עץ צפוף ורעוע, כלי הנשק שלהם מונחים לידם, מוכנים ממש כמו במיצרים להתמודד עם כל סכנה שהיא, שרים את מילות ההגדה בעיברית, אותה שפה נושנה שכלל לא הכירו... 

  הסדר התנהל על מי מנוחות עד לרגע בו אכלו את העשב המר- וג'ואל שניהל את הטקס, המשיך לתאר :" לכולנו הייתה מנה גדולה של העשב אותה היינו אמורים לאכול ברגע שאומר את מילות התפילה; ואכן, כולם אכלו את המנה שלהם , ואזסצנת אימה של ממש! העשב היה מאד מר ומאד חריף - בדומה לפלפל קיין והפך אותנו לכל כך צמאים עד ששכחנו שעל פי ההלכה, עלינו לשתות רק 4 כוסות... שתינו את כל הסיידר. אלו ששתו יותר הפכו לנרגשים מאד, אחד חשב שהוא משה, שני חשב שהוא אהרון ולאחר הייתה התעוזה לקרוא לעצמו "פרעה". פרצה קטטה, שבה אמנם אף אחד לא נפגע ורק את משה, אהרון ופרעה נאלצנו להוציא אל מחוץ למחנה, ישר לידיו של מורפיאוס (השינה)."

   

  ''

  גם חיילים יהודים בצד הקונפדרציה ניסו לקיים סדרי פסח. במכתב שנשלח ב24 באפריל,1864, מאדמס ראן, ע"י איזאק ז'. לוי     ISAAC J. LEVY מגדוד E של חיל הרגלים 46 מוירג'יניה, אל אחותו, לאונורה, הוא מספר שדי התפלא שהגיע לצ'רסטון בערב הפסח. הוא ואחיו זקה ZEKE קפטן אזקייל ז'. לוי CAPT. EZEKIEL J. LEVY  קנו מצות שיספיקו לשבוע. הוא מציין במכתבו, שמחיר המצות נמוך יותר מזה שבריצ'מונד, וירג'יניה- 2$/חצי ק"ג. הוא מספר שהוא וחיילים יהודים אחרים שהיו איתו, קיימו את הפסח בצורה די אורתודוקסית. בסעודת הסדר הם אכלו מרק ירקות, שכלל בצלים חדשים, פטרוזיליה, גזרים, לפת, כמו גם קילו וחצי של בשר בקר כשר וטרי, עליו שילמו 4$/ק"ג. לרוע המזל, איזאק לוי נהרג ב21 באוגוסט,1864 מספר חודשים אחרי שכתב את המכתב, עת שהסתתר בשוחות , בזמן המצור על פטרסבורג. הוא קבור בחלקת המשפחה, ליד בית הקברות היהודי של הקונפדרציה, בית הקברות הצבאי היהודי היחיד בארה"ב, בריצ'מונד, וירג'יניה.

   

  ''

   

  חלל יהודי נפל בשורות הקונפדרציה 

   

  בעייתי יותר היה מצבם של אותם חיילי היוניון שלא יכלו לקיים את הסדר בעצמם ולכן, נאלצו לבלות אותו עם יהודים מקומיים.  

  מייר לוי MYER LEVY מפילדלפיה, שהה בעיירה בוירג'יניה בערב הפסח ולפתע ראה ילד עומד ליד מדרגות ביתו ואוכל מצה.  על פי הסיפור, כאשר לוי ביקש מהילד חתיכת מצה, זה התחיל לצרוח בכל גרונו "אמא, יש בחוץ יהודי ינקי ארור" , אך האמא הזמינה את לוי להצטרף לסדר שקיימו בביתם וכולםהצפוני והדרומיים- כנראה, קראו ביחד את החלקים בהגדה שדיברו על שיחרור מהעבדות... (Bertram Wallace Korn, American Jewry and the Civil War, Philadelphia,2001 ).

   

  ''

   

  ''

   

   


  כשמלחמת האזרחים התקרבה לסיומה, פנו בני הקהילות היהודיות בסבאנה, צ'ארלסטון, קולומביה וריצ'מונד, אל יהודי צפון ארה"ב בבקשת עזרה דחופה. הם פנו בקריאה לעזרה גם באמצעות העיתונים היהודיים, דוגמת ה " JEWISH MESSENGER" , ה"יזראליט"  " THE ISRAELITE", שהוצא לאור ע"י הרבי איזק מאייר ווייס RABBI ISAAC MAYER WISE, בסינסינטי ו"המערב" (" דה אוקסידנט") " THE OCCIDENT", שהוצא לאור ע"י רבי איזאק ליסר RABBI  ISAAC  LEESER, בפילדלפיה. בפברואר 1865, יהודי סבנה פנו אל העיתונים האלו בתקווה להשיג מצות :" חלק גדול מן התושבים שהיו בעבר אמידים, מצויים עכשיו במצב כלכלי רעוע ובנוסף, הם איבדו את היכולת לאפות מצות לפסח הבא עלינו לטובה". איזקס, המו"ל של "המסנג'ר", זכר את נדיבותם של היהודים בסבנה, בתקופה שקדמה למלחמת האזרחים ופנה לקוראיו להניח בצד את חילוקי הדעות עם אחיהם הדרומיים ולסייע להםהתגובה הייתה מדהימה : 3000 פאונד (כטון וחצי) של מצות נשלחו מניו יורק ו2000 פאונד (כטון) נשלחו מפילדלפיה. בניו יורק אף עלתה הצעה להקים ארגון צדקה שיסייע ליהודי הדרום :" אין זה הזמן להסתכל אחורה אל חילוקי הדעות המינוריים המפרידים בין קהילותינו . גם אף אחד אינו יכול כרגע להתפנות לדיונים פוליטיים או לדבוק במצבי רוח של כעס...הבה נתאחד כולנו וניתן לאחינו מקצת מן העושר שאלוהי ישראל העניק לנו" (   Robert N. Rosen, The Jewish Confederates ,South Carolina, 2000). 

   

  ערב היום החמישי של פסח, ב14 באפריל, 1865, נורה הנשיא אברהם לינקולן. הוא נפטר מפצעיו למחרת, אור ליום ה15 באפריל, שכבר נקבע כיום תפילה שיציין את סיום מלחמת האזרחים. היהודים היו מכונסים בבתי התפילה גם בגלל הפסח וגם כדי להודות על סיום המלחמה . כאשר החלה להתפשט הידיעה על מותו של הנשיא, הם הלבישו את המזבחים בבדים שחורים לאות אבל ובמקום שירי פסח, החלו שרים קינות של יום כיפור. הרביס' הניחו הצידה את דרשותיהם ועמדו בוכים ליד הדוכן , כשם שעשו גם המתפללים . לינקולן נחשב כנשיא טוב ליהודי ארה"ב, הוא ביטל את "פקודה כללית #11 " שיזם גנרל גרנט ושגירשה את היהודים מטנסי ובנוסף תמך בחקיקה שאיפשרה לרביס' צבאיים לשרת בצבא היוניון

   

  ''

  לא מעט יהודים מצאו הקבלה בין לינקולן שלא נשאר בחיים כדי לראות את הפיוס בין הצפון והדרום, לבין משה שנפטר מבלי לראות את בני ישראל נכנסים לארץ המובטחת.

   

  ''

  מכירת מצות בניו יורק, זמן קצר לאחר תום מלחמת האזרחים

   

   

  במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית, היו חג הפסח והמצות מרכיב חשוב בהווייתם של החיילים משני צידי המתרס. כפי שהסיפור של מייר לוי מוכיח, הם גם סייעו לקשור בין יהודים מהמחנות היריבים וגרמו למושגים חירות ועבדות לגור לעתים, בכפיפה (יהודית ואמריקאית) אחת...

   

  הפסיכיאטר תומאס סאס טען -" עבדות היא הכורח להופיע במחזה שנכתב ע"י מישהוא אחר. חירות היא הצורך לכתוב בעצמך את המחזה שלך. מכיוון שרוב בני האדם אינם יודעים אפילו לאיית כהלכה, הרי שעבורם כתיבת מחזה הינה משימה בלתי אפשרית ולכן, הם מעדיפים תפקיד בלתי משמעותי במחזה שנכתב ע"י מישהוא אחר- או אף מוותרים כליל על כל תפקיד שהוא"...  

  חג פורח :-) !       

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/4/16 23:11:
   תודה רבה, תרנגול :-)
     23/4/16 22:30:
   מרתק!
     19/4/16 23:53:
   תודה, אחאב וגם לך , חג פורח ושופע טוב:-)
     19/4/16 20:24:
   חג חרות שמח ..!!

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   Heda
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין