כותרות TheMarker >
  ';
  0

  אני קובעת את חוקי המשחק

  0 תגובות   יום רביעי, 4/5/16, 11:18

   

   

  קלינאית תקשורת ומרצה באקדמיה בקורס לקוי למידה והגיל הרך * מפתחת השיטה "תקשורת דרך משחקים" המבוססת על 20 שנות מחקר ועבודה בשטח * שיטה המיושמת בהצלחה על ספקטרום נרחב של לקויות למידה וקשיים חברתיים בכל הגילאים * המטופלים שלה מחוייבים להגיע לפגישות עם חיוך ומצב רוח טוב * על פי שיטתה גם המטפל צריך להנות * כל מטלה מתרגלים באמצעות משחק ולא דפים ("הכחדתי את כל דפי התרגול בחדר שלי") * אצלה בבית ישנה העדפה ברורה למשחקים מאשר למיני מסכים  גם כאשר ארבעת ילדיה  בגרו ....

   

  זוהי עדנה אתרוג מחברת הספר "תקשורת דרך משחקים" ( בהוצאת "אופיר ביכורים") שמציינת : "אני לא אוהבת משחק עם המון חוקים, אני תמיד מפשטת את החוקים (מבטלת/משנה חלק) כדי שיהיה קל ללמוד ולהבין".

   

  מאת : מירב בורשטיין 

   

  ''


  כנראה שלתקשר באמצעות משחקים צריך אופי מיוחד, הרבה סבלנות עם רצון להנות  וגם לדעת שניתן "לשבור את חוקי המשחק" אם רוצים ואם זה מתאים לשני הצדדים. עדנה אתרוג, אשר משיקה בימים אלה את ספרה "תקשורת דרך משחקים" מציעה שיטה פורצת דרך, נגישה וידידותית בכל הקשור לתקשורת וניהול מערכות יחסים בין הורים וילדים, הנותנת מענה באמצעות תרגול מיומנויות חברתיות הנדרשות על מנת לגדל ילד אהוב וחברותי.

   

  עדנה אתרוג היא קלינאית תקשורת (MA) ומרצה באקדמיה, בעלת  ניסיון עשיר בשפה ובתקשורת בגיל הרך ובגיל בית-הספר. היא מרצה לסטודנטים, מלווה הורים, מדריכה קלינאי תקשורת ומעבירה סדנאות על השיטה שפיתחה. היא אם לארבעה ילדים ( מתגוררת במושב ניר-בנים )וזהו ספרהּ הראשון בסדרת ספרים בנושא תקשורת דרך משחקים.

   

  לקליניקה של אתרוג מגיעים ילדים מגיל שנה וחצי ועד נוער בכיתה י"ב בעלי קשיים ובעיות  מתחומי הלקויי שפה, לקויות היגוי, גמגום, לקויות למידה, ASD, SCD (תקשורת חברתית). "כל מי שפונה אלי לטיפול מבין שהשיטה שלי קצת אחרת והיא נעשת דרך משחקים ופעילויות על מנת לשקף את הקשיים בחיים". היא מציינת.

   

  לשחק על השטיח ולהנות עד כמה שניתן. כל הטיפול נעשה דרך משחקים. עדנה  מאמינה שעל מנת שתהיה הצלחה בטיפול חייבים שתהיה הנאה בלמידה ועל כן כשיש ילד שפחות אוהב להגיע לטיפול היא תעשה הכל כדי שייהנה. המטופלים שלה יודעים שאפשר להגיד לה הכל.

   

   עדנה : "העבודה עם הילדים הצעירים היא עבודה כייפית. אני עם המטופל יושבים על שטיח, בוחרים משחק ומשחקים. תוך כדי משחק אנחנו יכולים להחליט אם להוסיף/ לשנות או להיצמד לחוקי המשחק המקוריים.  העבודה הטיפולית מלווה בקשר מאד הדוק עם ההורים. שמהווים  חלק חשוב בהצלחת הטיפול, באמצעות תרגול והבנת התהליך של מה שעושים בחדר, החשובים מאוד להתקדמות הילדים. הילדים הצעירים, לרוב אינם מדברים או שהם מתקשים לשלוף מילים ולהעביר מסר ברור. קשיי השפה גורמים בהמשך ללקויות למידה ולכן אני ממשיכה ופוגשת בילדי בי"ס המגיעים עם קשיים בלמידה." 

   

  עדנה  מצהירה כי היא אוהבת לעבוד במיוחד עם ילדי ASD (אוטיסטים) בתפקוד גבוה בכל הגילאים. "הם מאד חכמים ומוכשרים והקושי העיקרי שלהם הוא בתקשורת החברתית. למשל, לא ברור להם למה צריך להתייחס למישהו שבוכה, או למה צריך לענות על שאלה שנשאלה אם היא טיפשית/לא רלוונטית/לא מעניינת."

   

  ''

   

  המשחק מדמה את החיים. הנתונים בשטח מראים כי להרבה מהנערים בגילאי התיכון יש קושי חברתי, כאשר לא כולם מאובחנים ולא תמיד ברור להורים ולהם הקושי החברתי. שיטת "תקשורת דרך משחקים" אפקטיבית מאוד איתם מכיוון שדרך המשחק המטפל והמטופל מגלים את צורת ההתנהלות שלהם בחיים (המשחק מדמה את החיים מבחינת חוקים, התנהגות ועוד). "ההצלחה בטיפולים היא עצומה, מילד עם קושי חברתי ובלי חברים, אנו יוצרים מצב שהילד מצליח לנהל שיח עם בני גילו ולרכוש לעצמו חבר או שניים. העבודה עם המתבגרים אינה קלה ודורשת שיתוף פעולה של ההורים מכיוון שהרבה מהשינויים צריכים להעשות בבית. חשוב לציין שאצלי ההורים תמיד נמצאים בזמן הטיפול ושותפים מלאים למהלך הטיפול." מוסיפה עדנה.

   

  ההצלחות הגדולות של עדנה עם שיטת "תקשורת דרך משחקים"- הן אצל התיכוניסטים. "המתבגרים שמגיעים אליה מלאי תסכול, לאחר טיפולים רבים ולרוב אחרי כישלונות רבים, רובם מביעים התנגדות למפגש ויש צורך ליצור מעין חוזה טיפולי בו אני מתחייבת שיהיה להם כייף ושהם ירגישו שהמפגשים עוזרים להם, הם מתחייבים להגיע כשמונה פגישות עם חיוך ומצב רוח טוב. בצורה זו אני רותמת אותם למפגש ובטוחה בשיטה שלי שתיצור שיפור בהתנהלות שלהם בחברה ועקב כך, הם ירצו להמשיך את המפגשים."

   

  אחד ממקרי ההצלחה הזכורים לטוב אצל עדנה הוא המקרה עם נערה שהעיפו אותה מבית הספר לאחר שלא מצאה את עצמה במסגרת החינוכית הממוסדת. וכך היא מתארת : "הנערה הצעירה  סירבה לקום בבוקר וכל היום שכבה במיטה או היתה מול המחשב, הפסיכולוג אמר לאם לא לדרוש ממנה... המצב הלך והדרדר ולכן הם הגיעו אלי. המפגשים איתה היו קשים בהתחלה, אך לאחר שנוצר אמון ויצרנו קשר של צחוק והנאה מסביב למשחקים שהדגימו כמה היא לא לוקחת יוזמה ואחריות ולכן לא מנצחת במשחק... הגענו למצב שהיא יוזמת, לוקחת אחריות על עצמה, היא שולבה במסגרת חדשה ולאחר שנתיים של מפגשים היא סיימה י"ב עם בגרות חלקית, התנדבה לצבא ומצליחה כיום ליצור חברויות ולנהל שיח עם אנשים שונים."

   

  חוסר הצלחה מבחינתה קורה כאשר המתבגר לא חווה מספיק הנאה בטיפול. במקרה כזה הטיפול גם מסתיים.  סיבה אפשרית נוספת היא שלפעמים חוסר הסכמה בינה  לבין ההורים. עדנה מדגישה :   "אני מסבירה מראש את סגנון העבודה ומה אני אתן ומה אני מצפה מהמשפחה ולכן, מי שלא מתאים לו מלכתחילה לא מגיע לטיפול אצלי."

   

  "תמיד שחקתי במשחקים". "רוב קלינאיות התקשורת משחקות במשחקים" מציינת עדנה. אשר מהר מאד הבינה שגם המטפל צריך להנות מהמשחק, ולכן כשלב ראשון הכחידה את כל דפי התרגול מהחדר.  "גיליתי שזה ממש בסדר לתרגל כל מטלה במשחק ולא בדפים. בהמשך הבנתי שמשהו בכנות שלי ובהתייחסות השווה לילד מייחדת אותי: אני לדוגמה לא מוכנה שירמו במשחק, או כשמשעמם לי, אני אומרת לילד שהזה משעמם או שהוא מעצבן אותי... לרוב הילדים לא רגילים לכנות ממבוגרים והם מאד מוקפים ואהובים, אך בהגיעם לגן הילדים אינם נחמדים כמו ההורים ופתאום הילד לא יודע איך להגיב. יש גם את העניין שההורים לא אומרים מה הם מרגישים וחושבים. ילד צריך לשמוע שגם ההורים שלו מתוסכלים כשהם מפסידים או כשהם לא מצליחים וכן מה משמח אותם, איך עבר עליהם היום. הצייפיה הזו שהילדים שלנו יספרו לנו מה היה בגן בלי שאנחנו נספר איך עבר עלינו היום בעבודה... מעט בעייתי. בשיטה שלי, ההורים מתחילים לשתף ובתגובה הילדים משתפים ומספרים מה היה בגן, איך הרגישו וכן הלאה". בסדנאות להורים אני מדגימה כיצד ליצור כנות ותקשורת בבית.

   

  "השיטה שלי נעה קדימה". השיטה  שפיחתה היא פרי עמל של  למעלה מעשרים שנות עבודה. עדנה מעידה שהיא נמצאת כל הזמן בלמידה ומכוח זה השיטה נעה קדימה ומתפתחת.  "אני מאמינה שאין דבר כזה מושלם ותמיד אני יכולה להשתפר. אני מקבלת פידבק מאנשים שהיו בכמה סדנאות שלי ששום סדנה לא זהה לאחרת. גם אני וגם השיטה שלי מתקדמים ומשתנים ובשנה האחרונה השיטה קיבלה דמות מבוססת ע"י הספר וזה מתבטא בסדנאות לאנשי מקצוע ולהורים."

   

  לשאלה אם יש משחק מסויים שהיא אוהבת במיוחד, היא משיבה : "אין דבר כזה, יש משחקים שאני אוהבת ולאחר תקופה קצת נמאס לי למרות הגיוון הרב בחוקים ובצורת המשחק, אז אני מניחה בצד עד שאני מתגעגעת אליו בחזרה... אני לא אוהבת משחק עם המון חוקים, אני תמיד מפשטת את החוקים (מבטלת/משנה חלק) כדי שיהיה קל ללמוד ולהבין".

   

  ומוסיפה : "עם ילדי הגן אני תמיד מתחילה בלוטו- זה משחק שיש בו המון אפשרויות למשחק והוא נותן המון מידע על ההתנהלות של הילד בחיים ויכולתו השפתית. אצל הבוגרים יותר, אין משחק קבוע זה מאד תלוי בנער ובקושי שעולה אצלו, אבל לרוב אלה משחקי חשיבה המלמדים אותו תכנון והסקת מסקנות."

   

  ארוחות ערב זה זמן נהדר למשחק ושיחה.  הבית של עדנה הוא "בית משחק". בית שבו בוחרים לשחק ולהנות במקום לשבת מול המיני מסכים. הרצון לשחק ולהנות מזמן אינטימי משפחתי יחדיו לא חלף גם כאשר הילדים בגרו (אחת כבר השתחררה).  עדנה מתארת : "את יכולה להיכנס לביתנו ולגלות את כל הילדים (והחברים- כשהם אצלנו) משחקים מונפול, משחקי קלפים, ששבש ועוד סוגים שונים של משחקים. אצלנו בבית יש העדפה ברורה למשחקים מאשר למיני המסכים. (אוהבים לראות טלויזיה ולשחק באייפד- אבל אם יש אופצייה למשחק של כולם ביחד- הבחירה תהיה משחק).  לפעמים אנחנו נחים בצהרים בשבת וכשאנו קמים, אנו מוצאים את ארבעת הילדים צוהלים ושמחים מסביב למשחק וזה כייף גדול.  גם ארוחות ערב זה זמן נהדר למשחק ושיחה והילדים ממצאים משחקים שונים וכולנו משתתפים. זה זמן משפחתי נהדר וזה יוצר אינטימיות משפחתית."

   

  החלומות לא נגמרים. ספרה החדש הוא הראשון בסדרת ספרים שיעסקו בנושא תקשורת דרך משחקים. מתוכננים עוד שני ספרי המשך – אחד שיתמקד בגיל לידה עד שלוש והשני בילדי בי"ס ומתבגרים. הספרים יכללו מידע והצעות מגוונות לפעילויות משחק.  "מאוד הייתי רוצה שכל הורה יגיע לפחות לסדנה אחת וילמד כיצד לנצל את המשחק כדי לגדל ילד מדהים וחברותי. אני עכשיו בתהליך של כתיבת השיטה כך שיהיו קורסים מלאים שילמדו מטפלים כיצד ללמד הורים את השיטה הזו- הלוואי שכולם יבינו שהמשחק מדמה את החיים."

   

  ולסיכום עדנה מצטטת  את אפלטון שמזקק את כל התורה כולה במשפט אחד: "אתה יכול לגלות טוב יותר את אופיו של אדם במשך שעה אחת של משחק, מאשר במשך שנה שלמה של שיחה."     

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   מירב ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין