כותרות TheMarker >
  ';
  0

  מדריך "נוסע בזמן" להולנד: כך תחגגו את החיים עצמם

  24 תגובות   יום שני, 9/5/16, 19:18

  בחרתי לטייל בהולנד בתקופה מעניינת - בארץ שלנו יום השואה, שם בארץ השפלה יום השחרור מהנאצים. הבאתי איתי במזוודה את מזג האוויר האביבי של תל אביב - לאורך כל השבוע היו השמים בהירים ותכולים והשמש האירה עלי את פניה. מצב הרוח קרן גם הוא רוב הזמן. את הזמן המת העברתי עם "שואה שלנו" הפנומנלי של גוטפרוינד, תיעוד מצמרר מפי הדור השני שנלקח לטיול בתזמון מצמרר עוד יותר.

   

   

  ''

   

  משכשכים בווסטרפארק


   

  ''

   

  טחנת הרוח של ליידן


   

  ''


  הפארק ברוטרדם

   

   

   

  ''

   

  צפון-אמסטרדם

   

   

  סוף השבוע של ה-Liberation Day, חג לאומי שבו מציינים את סוף הכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה, הביא עמו שלל אירועים ופסטיבלים ברחבי המדינה. בעיקר עורכים אצלם "פיקניקים" רחבי ידיים, קצת כמו ביום העצמאות שלנו. כל ההולנדים כולם יוצאים לפארקים, מצוידים בגבינות שריחן נישא למרחקים וגם ביין או רוכשים בשטחי הירידים אסימונים לקניית אלכוהול, אוכל מזין ושמנוני ממיטב המטבח המקומי או סיבוב על מתקני לונה פארק בשביל הילדים שבינינו. 

   

   

  אמנים מוכרים יותר או פחות הופיעו על הבמות שנפרשו ברחבי ווסטרפארק (Westerpark) שבאמסטרדם, והשתדלתי לחלק את הקשב הרעב שלי בין להקות אינדי-רוק צעירות להרכבים אקטרוניים לבמות שאירחו מוזיקת עולם ואנסמבלי נשיפה לטיניים. השמש שיתפה כאמור פעולה וקרניה של המוזיקה נכנסו עמוק ללב, ביחד עם אדי היין ושמחת החיים. כאן חוגגים את החיים עצמם - כלומר את החופש - ולוקחים את הלקח מהעבר כצידה להמשך הדרך.

   

   

  ''

   

  חוגגים את החיים עצמם

   

  ''

   

  וגם נותנים בראש

   

  יום לפני כן עוד הייתי ברוטרדם, שם נתקלתי במקרה בטקס יום הזיכרון בגירסה שלהם, שנקרא "היום לזיכרון המתים". באירוע מכובד וממלכתי בכיכר העיר, נטול נאומים ארוכים ומסורבלים עמוסי פוליטיקה ואינטרסים, התזמורת הצבאית ניגנה נעימות מוכרות וההמונים הניחו זרי פרחים על האנדרטה המקומית לזכר ההרוגים. יום אחרי כן כבר חגגו את אלה שנשארו לספר אחרי הזוועות. 

   

   

  מה שעוד יותר מעניין הוא שפה זוכרים וחוגגים את החיים של כולם, לא רק היהודים או החיילים: ביום השחרור לקח אותי חבר מקומי למסיבה ברחבת ה-Homo-monument, אנדרטה לזכר הקורבנות ההומוסקסואלים שנרצחו במהלך השואה. המקום במרכז העיר תחום בגדת הנהר מצד אחד, בכנסייה גדולה מהצד השני, ובביתה של אנה פרנק מנגד. כמה חיוני בעיני שבמקום כזה תיערך מסיבה לחגוג את החופש ולהציב סימן קריאה גדול ובולט להמשך. אנחנו כולנו - מהצד של הטובים - כאן בשביל להישאר.

   

  ''

   

  ה"הומו-מוניומנט". זוכרים את כ-ו-ל-ם

   

   

  ''

   

   

  מכל המקומות שביקרתי בהם, דווקא אמסטרדם, הבירה המהוללת ויעד תיירותי נחשק, נמצאת בתחתית. בדרך כלל חוש ההתמצאות שלי לא לוקה בחסר אבל הפעם משהו לא עבד. כל התעלות נראו לי דומות והכל הסתבך, לא מצאתי בה יופי מיוחד מלבד הפארקים - ווסטרפארק שבצפון-מערב וגם Vondelpark שמדרום לו. משך כל הביקור היא הייתה עמוסה לעייפה בתיירים ולדווש נסיעה רצופה בשבילי האופניים הרבים התגלתה כמשימה כמעט בלתי אפשרית. לעומת זאת, כל המקומות האחרים - זאאנסה-סכאנס, רוטרדם, ליידן - כולם מצאו חן בעיני.

   

   

   

  זאאנסה-סכאנס היא בעיקרון מלכודת תיירים שמיועדת לסחוט תיירים מכספם אבל יש בה חן רב. מוקד המשיכה המרכזי של המקום הוא שורת טחנות רוח, אחד מהסמלים של הולנד וביקור חובה ב-To do list במדינה. אבל לתייר פיראטי כמוני זה גן עדן, אין לי ילדים שיבקשו לקנות דברים, הסתובבתי שם חופשי וניצלתי אותה עד תום - צילמתי מכל הבא ליד, טעמתי גבינות בדוכנים חינם אין כסף והשתתפתי באדיקות בסדנאות לגילוף נעליים הולנדיות ולטעימת גבינות. חציתי גם את הגשר לצד והפחות מתויר שם נשקפות הטחנות במלוא הדרן מהצד השני של הנהר.

   

   

  ''

   

  עושות רוח

   

  ''

   

   

  ''

   

   

   

  ''

   

   

  עוד באותו היום הגעתי לרוטרדם שנהרסה כמעט עד היסוד במלחמה, כך שהיא עיר חדשה למדי ונוצר בה חלון הזדמנויות לאדריכלות מודרנית ונועזת. על כן היא גן משחקים לחובבי ארכיטקטורה, ואחד כמוני הלך שם עם הלשון בחוץ בחנות הממתקים הענקית הזו. בשנות השמונים הוקמו כאן בין היתר "בתי הקוביה" הידועים שתכנן הארכיטקט פיט בלום, בשנות התשעים גשר ארסמוס המרשים שהיווה (אולי) השראה לגשר המיתרים בבירה שלנו וקומפלקס De Rotterdam האימתני שמשלים את הסקייליין הרוטרדמי, ובשנים האחרונות שוק אוכל בעיצוב שהדעות לגביו נחלקות, כמו יתר היצירות שהוזכרו כאן. בכל אופן, העיר כולה משדרת רעננות וחדשנות ומלבד מרכזי התיירות הכבדים אין פה זרם תיירים אינטנסיבי כמו בבירה ההולנדית. 

   


   

  ''

   

  גם חדש..

   

   

  ''


  גם ישן!

   

  ''

   

  גם מעורר מחשבה

   


   

  מעבר לנהר גיליתי מקום מקסים, מתחם מזון בשם Fenix food factory - שוק אוכל רק יותר צנוע, שאיכשהו מצליח להרגיש לא כמו מלכודת אלא כמשהו יותר אמיתי. מגוון יצרנים מקומיים מפעילים את המקום, שמזמן ישיבה עם מאפים וגבינות טריים בתוך האנגר ענק ששימש פעם את הנמל המקומי, שהוא הגדול באירופה, או בחוץ מול מגדלי הענק ומלון "ניו יורק" שהוקם בתחילת המאה העשרים, אחד מהבניינים הבודדים היחידים שנשארו כשריד מהתקופה שקדמה למלחמה. חטאתי גם בהמבורגר עצום בממדיו בקפה Van Zanten שממוקם בלב העיר, בקרבת שוק האוכל החדש והקתדרלה. עליו נחו בשלווה ביצת עין עסיסית, גבינה כחולה ריחנית ובייקון צרוב קלות. כל זה תמורת 10.5 אירו בלבד.

   

   

  ''

   

  פיקניק מול הגורדים

   

   

  ''

   

  (עשרות) אלפי קלוריות


   

  לליידן (Leiden) - מקום שמיישם דה פקטו את המונח "עיירה ציורית פסטורלית" - הקדשתי רק מספר שעות, היא נבחרה כתחנת ביניים בדרך חזרה לאמסטרדם. בדיעבד הייתי חוזר כי יש לי הרגשה שפספסתי שם כמה דברים. אל ליידן באים בשביל לנוח, היא מפלט מתלאות המסע, שוקקת בתעלות מים ובתי קפה ובתי יצירה ומוזיאונים - גרסה פחות מתוירת ויותר רגועה של אמסטרדם ורק חצי שעה ברכבת משם. לא סתם מותגה כ"עיר של תגליות" - למרות ששאלתי בטוריסט אינפו' על אירועים מיוחדים ונעניתי בשלילה, גיליתי בפאתי העיר שוק פתוח של מקומיים, מין שוק פשפשים ואוכל בזיל הזול, פעילויות גם לילדים ובעיקר שמעתי שם כמעט רק הולנדית שוברת שיניים ולא את בליל השפות המוכר בכל מרכזי התיירות. 


   

  ''

   

  השוק הפתוח בליידן

   

  ''

   

  עיירה ציורית דה פקטו

   

   

  ''

   

  וזה נוסע בזמן שרוכב לעבר השקיעה, בדיוק בזמן לימי הזיכרון-עצמאות. הלוואי שנלמד לכבד וגם לחגוג כמו ההולנדים, ולהעריך את החופש שניתן לנו

  דרג את התוכן:

   תגובות (23)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/6/16 15:20:
   אין כמו אמסטוש המתוקה והקומפקטית. גם האוכל שם מעולה, ומכיוון שהולנד פיצפונת, אפשר לכסות לא מעט ממנה ללא מאמץ. תמיד מומלץ :-))
     25/5/16 13:10:

   אתה יודע בועז, לא כל מקום שיש "קפה" בשם שלו הוא באמת בית קפה! ;))

    

   ותודה

    

    

   צטט: ~בועז22~ 2016-05-23 17:14:56

   המבורגר בבית-קפה?!!!! הרגת אותי. (: הצילומים, פשוט נהדרים !!!!!
     25/5/16 13:09:

   כבר סיכמנו שעושים איזה טור מתישהו

   ויאללה אני בעד כמה שיותר חריף 

    

   צטט: נסיכת החלונות 2016-05-17 23:45:03

   וואלה !!

   קניתי. פעם באה בחולנד עושה איתך :))

   ובאמת הזכרת לי שאינדונזי מעולה (אבל חריף לאללה) אכלתי שם.

   באמת קצת מזמן. אבל היה לגמרי פצצות לגבות

    

   תודה ורבה 

     23/5/16 17:14:
   המבורגר בבית-קפה?!!!! הרגת אותי. (: הצילומים, פשוט נהדרים !!!!!
     17/5/16 23:45:

   וואלה !!

   קניתי. פעם באה בחולנד עושה איתך :))

   ובאמת הזכרת לי שאינדונזי מעולה (אבל חריף לאללה) אכלתי שם.

   באמת קצת מזמן. אבל היה לגמרי פצצות לגבות

    

   תודה ורבה 

     17/5/16 20:45:
   !LIKE
     15/5/16 21:30:

   דיברתי על זה עם חבר מקומי - הבעיה המטבחית שלהם. מה המאכלים "הלאומיים" מלבד צ'יפס ו-ופל בגרסה שלהם? נראה שלא יותר מדי. הכל אכלתי שם - אתיופי, סיני, אפילו סורינמי (מושבה הולנדית לשעבר, מסתבר), רק ההולנדי בלט בהיעדרו. ואם הוא היה, זה לווה בצרבת רצינית .. 

    

   והייתי עושה לך שבילים, את מוזמנת גם להצטרף מן הסתם, רק שאצלי כלום לא מתוכנן, לטוב ולרע אז נאלץ לסמוך על אינטואיציה, בעיקר. וקצת מזל . 

    

   צטט: philia 2016-05-12 21:49:04

   מה להגיד לך. לגמרי נוסע בזמן.

   אני יכולה לרייר על התמונות האלה בערך עוד 20 פעמים. 

   הבעיה היחידה שלי עם ההולנדים זה ציפס עם מיונז NO-GO

    

   פעם באה שאני חושבת על חולנד. פונה אלייך לעשות לי שבילים.

   עונג. אצלך פה !! 

     12/5/16 21:49:

   מה להגיד לך. לגמרי נוסע בזמן.

   אני יכולה לרייר על התמונות האלה בערך עוד 20 פעמים. 

   הבעיה היחידה שלי עם ההולנדים זה ציפס עם מיונז NO-GO

    

   פעם באה שאני חושבת על חולנד. פונה אלייך לעשות לי שבילים.

   עונג. אצלך פה !! 

     10/5/16 22:45:

   את צודקת בהחלט, הפריימים חיכו לי שם כל אחד בתורו. פשוט ללחוץ על הכפתור. יש סיכוי שזה אותו העץ! זה בפארק שליד מגדל הטלוויזיה. ולגבי הגשרים, חשבתי גם כמוך אבל בדיקה זריזה בוויקיפדיה מעלה שאת הירושלמי תכנן ספרדי בשם קלטרווה ואת הרוטרדמי הולנדי אחד, ואן-ברקל :)  

    

   צטט: באבא יאגה 2016-05-10 22:29:14

   הולנד מצטלמת טוב מאד, אני חושבת שהצטלמתי תחת העץ האדום ברוטרדם לפני ארבעים שנה (אותו עץ, מבטיחה) ולגבי אגב, גשר ארסמוס תוכנן פשוט על ידי אותו אדריכל שתכנן את גשר המיתרים, הוא חוזר על עצמו הבחור.
     10/5/16 22:42:

   תודה על התגובה בונבונייטה! באמת ארץ יפהפייה

    

    

   צטט: bonbonyetta 2016-05-10 21:05:10

   *

   ארץ יפה, תמונות טובות.

   תודה לשיתוף

     10/5/16 22:41:

   או בשעה טובה מצאתי שותף לחוויות, רוב האנשים או לא מגיעים לרוטרדם או לא מבינים למה כ"כ אהבתי אותה, איפה ביקרת שם וכמה זמן?

    

   צטט: mr.unicorn 2016-05-10 18:23:29

   מעולה~! ביליתי הקיץ גם בהולנד, אהבתי מאוד את רוטרדם!
     10/5/16 22:40:

   לך על זה ערן, תקופה מושלמת עכשיו..

    

    

   צטט: eranfox 2016-05-10 16:00:59

   מודה שמכל המדינות באירופה, הולנד היא אחת מהמדינות הבודדות שלא יצא לי לבקר בהן... עושה חשק
     10/5/16 22:39:

   גם מאלף וגם מעלף?! עשיתי את שלי בעולם הזה

    

   ומבין מה את אומרת, גם אצלי יש שורת מקומות שמחכים לתורם לתיקון

    

   צטט: HagitFriedlander 2016-05-10 07:39:51

   פוסט מא(ע)לף...כמו שאתה יודע להגיש לתבל לצלם ולתמלל...מקסים! עשית לי חשק לעשות תיקון לאמסטרדם וחלק קטן מהולנדשאני חוויתי וטרם שבתי לשם! והתמונה האחרונה ממיסה שלא לדבר על השאר! תודה
     10/5/16 22:38:

   תודה רבה חני! שמח שהזדהת

    

   צטט: חני.א 2016-05-09 22:58:48

   התמונות כולן מדקלמות לנו ביופי שלהם מהו חופש אמיתי,הן אפילו מריחות כמו חופש נפלא,הבאת לנו חגיגה אמיתית,אני מנסה לחשוב מה שונה כל כך שם מפה,לא מצליחה לשים ת'אצבע אבל טוב שהבאת...ממש טוב
     10/5/16 22:37:

   מעריך את המילים היפות והמחמאות. ממליץ לחזור בתקופה הזו כשפרץ התיירים עוד לא בשיאו והמזג"א נוח, זה עושה את כל ההבדל.

    

   צטט: נערת ליווי 2016-05-09 19:40:38

   אין עליך !!!

   איזה יופיייי התמונות. והמילים המילים גם :))

   אני היייתי קצת מזמן. דווקא בחורף.  כשהיה כפוR  נורא. עשית געגועים. תודה !!

     10/5/16 22:29:
   הולנד מצטלמת טוב מאד, אני חושבת שהצטלמתי תחת העץ האדום ברוטרדם לפני ארבעים שנה (אותו עץ, מבטיחה) ולגבי אגב, גשר ארסמוס תוכנן פשוט על ידי אותו אדריכל שתכנן את גשר המיתרים, הוא חוזר על עצמו הבחור.
     10/5/16 21:05:

   *

   ארץ יפה, תמונות טובות.

   תודה לשיתוף

     10/5/16 18:23:
   מעולה~! ביליתי הקיץ גם בהולנד, אהבתי מאוד את רוטרדם!
     10/5/16 16:00:
   מודה שמכל המדינות באירופה, הולנד היא אחת מהמדינות הבודדות שלא יצא לי לבקר בהן... עושה חשק
     10/5/16 08:06:
   הולנד בירוק..!!
     10/5/16 07:39:
   פוסט מא(ע)לף...כמו שאתה יודע להגיש לתבל לצלם ולתמלל...מקסים! עשית לי חשק לעשות תיקון לאמסטרדם וחלק קטן מהולנדשאני חוויתי וטרם שבתי לשם! והתמונה האחרונה ממיסה שלא לדבר על השאר! תודה
     9/5/16 22:58:
   התמונות כולן מדקלמות לנו ביופי שלהם מהו חופש אמיתי,הן אפילו מריחות כמו חופש נפלא,הבאת לנו חגיגה אמיתית,אני מנסה לחשוב מה שונה כל כך שם מפה,לא מצליחה לשים ת'אצבע אבל טוב שהבאת...ממש טוב
     9/5/16 19:40:

   אין עליך !!!

   איזה יופיייי התמונות. והמילים המילים גם :))

   אני היייתי קצת מזמן. דווקא בחורף.  כשהיה כפוR  נורא. עשית געגועים. תודה !!

   ארכיון

   פרופיל

   נוסע בזמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין