כותרות TheMarker >
  ';

  נאמני תורה ועבודה

  תנועת "נאמני תורה ועבודה" היא תנועה ציונית-דתית המבקשת להחזיר את הציונות הדתית לשורשיה.
  מגמתה לחזק את ערכי "תורה ועבודה", ולפעול לשילוב התורה עם המדע, עם חזון הציונות, ועם החיים המודרניים.
  התנועה שואפת לחזק את השתלבותה של החברה הדתית בחברה הכללית בישראל, למען קידום הסובלנות, השוויון, והצדק, ולמען עיצוב אופייה היהודי-הדמוקרטי של החברה הישראלית.
  התנועה פועלת מתוך מחויבות להלכה, ליצירת תרבות דתית פתוחה, המעודדת שיח הלכתי אמיץ שמתמודד עם אתגרי הזמן.

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    1/6/16 11:19:
  אכן דמויות מופת...
  0

  הרב והרבנית גורן נבחרו כדמויות המופת של החמ"ד לשנת הלימודים תשע"ז. הדמויות ילוו את התלמידים במהלך השנה כולה

  1 תגובות   יום שלישי, 31/5/16, 20:47

  אנו שמחים ומברכים את החמ"ד על שהרב שלמה גורן והרבנית צפיה גורן נבחרו כדמויות המופת של החמ"ד לשנת הלימודים תשע"ז.
  דמותו של הרב גורן מסמלת ערכים ציוניים ודמוקרטיים, תעוזה, חדשנות הלכתית והנהגה. בין עמדות הרב ופועלו היו גם התנגדות לאליטיזם בחינוך, תפיסות מרחיקות לכת בתחומי דת ומדינה למיניהם, עידוד לימודי חול ולימודים הומניים, תמיכה בתנועת נוער מעורבת, תמיכה בגיוס בנות לצה"ל ועוד.

  יחד איתו הרבנית צפיה גורן היתה דמות ייחודית, אשר בביוגרפיה האישית שלה טמונים זרעיה של הציונות הדתית כולה. כמי שגדלה על ברכיו של אביה הרוחני הרב קוק זצ"ל, ובביתם של אביה ואימה הנזיר הירושלמי והרבנית שרה כהן.
  הרבנית גורן ספגה משחר ימיה עולמות של תורה, קדושה וחסד לצד השכלה כללית רחבה. נישואיה לרב גורן שהיה אדם יוצא דופן בתורתו, בעוצמותיו ובכוחותיו גייסו אותה למאבקיו ובמשך עשרות בשנים הלכה אחריו בארץ לא זרועה. אך במקביל לכל אלה, היתה אישה משכילה בתורה ובלימודים כלליים, ופעלה רבות למען העצמתן של נשים דתיות ויהודיות בארץ ובעולם כולו. לשיאה של פעילות זו הגיעה בתפקידה כנשיאה העולמית של "אמונה- תנועת האישה הדתית לאומית", במסגרתה הגיעה לקהילות יהודיות מרוחקות ונידחות (עוד טרום עידן הכפר הגלובלי הקטן) ובהרצאותיה הרבות ובאלפי מפגשיה האישיים עודדה, תמכה והעצימה נשים יהודיות שהתמודדו עם קשיים מסוגים שונים.
  הרבנית גורן היתה דמות נערצת בכל מקום בעולם אליו הגיעה, ושמה יצא למרחוק כמרצה מבוקשת ומעוררת השראה. בחייה האישיים והציבוריים הצליחה להתמודד עם האתגרים הרבים מולם עמדה כאישה דתית לאומית: תמיכה בבעלה גדול התורה בכל פועליו חובקי העולם, ניהול הבית וגידול המשפחה, היותה כתובת של תרומה וחסד לכל דורש וכן מימוש תפקיד משמעותי בזירה הציבורית- וכל זה תוך שמירה על ערכיה ואמונותיה כאישה דתית, על מאור פנים ועל נועם הליכות.
  אנו שמחים על הבחירה בשתי דמויות חשובות אלו אשר יעוררו השראה רבה בקרב בנות ובנים במערכת החינוך הממלכתית דתית.

   

  פורסמו דמויות המופת של החמ"ד לשנה הבאה

  הרב והרבנית גורן נבחרו כדמויות המופת של החמ"ד לשנת הלימודים תשע"ז. הדמויות ילוו את התלמידים במהלך השנה כולה

  נתנאל לייפר, כיפה
  כ"ג אייר תשע"ו, 31/05/2016 16:52

  הרב והרבנית גורן נבחרו כדמויות המופת של החמ"ד לשנה הבאה. נראה כי בחמ"ד מאמצים את המודל שהתחיל בשנה הנוכחית בה נבחרו הרב והרבנית קפאח לדמויות המופת וגם בשנה הבאה תהיה אישה דמות מופת לצדו של בעלה.

  בכירים בחמ"ד אמרו ל'כיפה' כי אין זה מין הכרח שבשנה הבאה גם תיבחר אישה כדמות מופת וכי כל מקרה נבחן לגופו. דמויות המופת של החמ"ד מלוות את תלמידי החמ"ד במהלך השנה כולה החל בספרי סיפורים, הצגות ופעילויות רבות שנערכות סביב דמויות המופת ופועלן.

  הרב שלמה גורן נולד בעיר זמברוב שבפולין לאברהם וחיה ציפורה גורונצ'יק. בשנת 1925 עלה עם משפחתו לארץ ישראל. בתחילה התגוררה המשפחה בכפר חסידים ושם למד בבית הספר של המזרחי.

  לאחר מכן עברה משפחתו לירושלים, והוא למד בתלמוד תורה "עץ חיים", שם הוכר כעילוי. בגיל 12 החל ללמוד בישיבת חברון בירושלים - מקרה חסר תקדים בישיבה זו. בגיל 17 נסמך לרבנות ופרסם את ספרו הראשון "נזר הקודש". בין השנים 1940-1944 למד באוניברסיטה העברית.

  לאחר מכן, בשנת 1948 מונה הרב גורן לרב הראשי לצה"ל. בשנת תשכ"ח (1968) נבחר לרב הראשי של תל אביב אולם החל למלא את התפקיד רק בשנת תשל"א (1971), אז השתחרר מצה"ל ולמחליפו כרב צבאי ראשי מונה הרב מרדכי פירון.‏‏ בשנת 1972 נבחר לרב הראשי האשכנזי לישראל, בהחליפו את הרב איסר יהודה אונטרמן. הוא כיהן בתפקיד זה עד שנת 1983.

  הרב גורן פרש מתפקידו כרב ראשי בשנת 1983 כאשר הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא החליפו. לאחר שפרש הקים סמוך לכותל המערבי בירושלים את ישיבת האידרא ועמד בראשה עד לפטירתו בחורף 1995. כיהן כנשיא ישיבת הר ברכה בשתי שנותיו האחרונות, ובתקופה זו היה נוסע להעביר בה שיעור מדי שבוע.

  אשתו הרבנית צפיה גורן נישאה לו ב־1945. אף היא ילידת 1925 בתו של הרב דוד כהן (הרב הנזיר), מתלמידיו המובהקים של הראי"ה קוק. למדה באוניברסיטה העברית בירושלים פסיכולוגיה, חינוך והיסטוריה יהודית. הרבנית גורן הייתה נשיאת 'אמונה' וחברה פעילה בה במשך עשרות שנים – בסניף תל אביב, בהנהלה הארצית ובתנועה העולמית.


  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל