כותרות TheMarker >
  ';
  0

  כולם חוגגים עכשיו - רשת ג' בת 40 (או: בואו בואו, תיכנסו לגרוב)

  4 תגובות   יום שלישי, 21/6/16, 10:08

  כולם חוגגים עכשיו - רשת ג' בת 40 (או: בואו בואו, תיכנסו לגרוב)

   

  אני נוסע,

  ואני דוהר ודוהר,

  אני דוהר דרך ערים של זהב,

  אני רואה את הכוכבים בשמיים,

  כן, הם מנצנצים והשמיים שקופים,

  את יודעת, זה נראה טוב כל כך

  אני נוסע,

  נוסע ודוהר,

  במנהרת אין הזמנים...

  הנוסע - איגי פופ

  // Iggy Pop – The Passenger //

  [*]תרגום חופשי קצר

   

   

  היי, אתם שם.. כן, כן אתם (ואתם יודעים למי אני מתכוון.. אני מאוד מקווה). תגידו, מה לדעתכם היה קורה אם הייתי מספר לכם (בשקט, ובלי שאף אחד אחר יידע) על מכונת קסמים, מכונת פלאים שכזו, איתה הייתם יכולים להגיע לאן שאתם רק רוצים. לנסוע לכל מקום שאתם רק חולמים להגיע אליו. מכונה מיוחדת איתה הייתם יכולים לטוס בזמן. בלי מגבלות, בלי גבולות. רוצים אחורה, רוצים קדימה - יש. ימינה ושמאלה, הצידה ולפנים - קיבלתם. "פרי-רייד" (free of charge). אין כרטיס טיסה, לא צריך שום מזוודה. צ'ק אאוט - out. צ'ק אין... פליז!

   

  בשנת 1976 עלתה על גבי הסקאלה תחנת רדיו חדשה - רשת ג'. התאריך המדויק (על פי התיעודים) היה 20 לחודש יוני. על הסקאלה ניצבו בבדידות מזהרת עוד כמה תחנות שידור נוספות, וביניהן: רשת ב', גלי צה"ל וקול השלום. את המהפכה שרשת ג' עשתה (אז, באמצע שנות השבעים) לשידורי הרדיו בישראל קשה להסביר במילים. באמת שקשה. צריך היה פשוט להקשיב ולשמוע. צריך היה פשוט לקלוט את פרץ האנרגיה. לקלוט את התדר שיצא מהאולפן ישירות אל החוץ. מהמקלט החוצה. החוצה אל הבתים, אל הדרכים, אל הרכבים. החוצה אפילו אל חוף הים. היישר לסוכות המצילים.

   

  ''

  רדיו ג' - רשת קלה חדשה מהיום ברדיו (דבר, 20/06/1976)

  להצגת כתבה לחץ כאן - אתר העיתונות

   

  הרדיו של ג' היה רדיו אחר. רדיו צעיר, קיצבי. תוסס. ישיר מאוד, מדוייק מאוד. רדיו מעודכן. עם היד על הדופק (ועל הפטיפון) ועם אוזן קשובה לכל המתרחש מתחת ומעל לזרמי הים. רדיו ששידר על הסקאלה גם בתדרי AM (בתדר 529 קילוהרץ), ומאוחר יותר גם בתדרי FM (בתדר 97.8 מגהרץ). רדיו ששידר לכלל האוכלוסיה, בכל הסגנונות ובכל השפות. למבוגרים ולצעירים, לתלמידים ולמתבגרים. גם לבני נוער וגם לחיילים. תיקחו כל מקצב, תיזרקו כל שפה וכל סגנון מוסיקה שרק עולה בדעתכם ותגלו שהוא שודר והושמע בתחנה. מפופ ורוק כבד ועד לדאנס ואלטרנטיב. מאולדיז וג'אז להיפ הופ ומוזיקת נשמה. הסלוגן המוביל של התחנה בשקט יכול היה להיות 'מקצת אחרת ועד לחדש חדיש ומחודש'. או אולי, 'מעל בטוח לכאן שם ובכל מקום'. אגב, שלא תחשבו שלא היו מבקרים ועיתונאים "מביני דבר" (מטעמם) שיצאו נגד הסופרמרקט (או "מרכול", נכון לאותם ימים) המוסיקלי הרחב והגדוש הזה. מה שלא הפריע לתחנה להגיע לפלח אוכלוסיה גדול, שרק הלך וגדל במרוצת השנים.

  .

   

  ''

  מה החגיגה? (מעריב, 06/07/1980)

  להצגת כתבה לחץ כאן - אתר העיתונות

   

  שיעור קצר בהיסטוריה, למי שלא בקיא: ג' היא גילגול מתקדם לרשת "הגל הקל" (ובעצם, רשת ב') ששידרה החל משנות ה-60 אקטואליה ויומני חדשות, אך גם תוכניות של מוזיקה פופולרית ומוזיקה "קלה" (בעיקר פופ ומצעדי פזמונים). ולא היה זה סתם עוד גילגול, המשך טבעי, היה זה גילגול ענק. "גילגול קטן לשדרן הרדיו, גילגול ענק לשידורי הרדיו". 

  שנות ה-80 היו השנים הגדולות והזוהרות של רשת ג'. דבר הבא לידי ביטוי גם באחוזי האזנה יפים ובמדד הפופולריות (מי שמע אז על "רייטינג"). היו אלה, ללא ספק, ימי הרדיו הגדולים. שנות הזהב של הרדיו הישראלי. שדרני הרדיו היו אז כוכבים, מגה כוכבים, ועורכי המוזיקה - אלילים. לא היו אז לא את גלגל"צ, ובטח לא את התחנות האיזוריות. ומה כן? הייתה תחרות גדולה על הלב והאוזן של קהל המאזינים (בעיקר על אלה הצעירים) מצד שלוש כוחות שידור מרכזיים. מהצד האחד הייתה את גלי צה"ל עם שלל כוכביה: ארז ואברי, בן זאב ואלי ישראלי, קוטנר, לנץ ודני קרפל; מהשני - קול השלום, הרדיו של אייבי. תחנה שהייתה לחזון של איש אחד, אייבי נתן; ומהשלישי הייתה את ג', שהייתה השחקן הצעיר בשטח. הכוח העולה. המנוע העוצמתי שלה היה התוכניות ומבצעי השידור המיוחדים והדלק - השדרנים. מי יכול לשכוח את "שוקו חם", "על בטוח" או "קצת אחרת"? ומה עם "מה כבר תשע?", "שלושים בצל" או "חדש חדיש ומחודש"? ואת הדשי"ם, הגלויות ואת מצעד הפזמונים, זוכרים?? ברור! 

  בשנת 1997 עברה רשת ג' מהפך משמעותי כשהפכה בין לילה מתחנה המשדרת מוזיקה רב סגנונית מעורבת, לועזית ועברית כאחד, לתחנה המשדרת רק מוזיקה ישראלית (בתחילה בעברית בלבד, ואח"כ גם יוצרים ישראליים השירים באנגלית שולבו בפלייליסט התחנה). והנה, רגע לפני שהתחנה, כמו כל שאר תחנות קול ישראל, הופכת לחלק מתאגיד השידור החדש, ומשלימה מבחינתה מהפך גדול נוסף, ציינה היום (20.06.2016) רשת ג' יומהולדת 40 ביום שידורים מיוחד עם מגישי העבר של הרשת. ואלה שמות הנקראים לדגל והמיקרופון (היו סבלניים): מנחם פרי, רויטל עמית, נתיב רובינזון, דידי הררי, נועם גילאור (עם טוני פיין), יהודית בן יעקב, שמעון פרנס, מנחם גרנית ויוסי כסיף (עם רות כידן), דן כנר (עם עופרה הלפמן), דן עופרי (עם ערן ליטוין), מומי לוי ונועם אבירם. האמת, היו כמה שמות גדולים מאותם ימים, שהיו חסרים לי ולרבים מהמאזינים, למשל: יקיר אביב, יוסי סיאס, מלאכי חזקיה או עופר נחשון ובכל זאת היה אדיר ומרגש באופן מיוחד.

  ולא נוכל מבלי להזכיר שתיים מהכוכבות, מאבני היסוד, של רשת ג', שלצערנו כבר לא איתנו בין החיים. האחת, מדור המייסדים  - שוש עטרי, והשניה, ממשיכות הדרך - אורנה יקיר. שוש עטרי, מבחינתי אגב, היא היא רשת ג'. האייקון הגדול של ה-80, שיחד עם טוני פיין, עשו בתוכניתם "חדש חדיש ומחודש" את מה שלא עשתה שום תוכנית אחרת ברדיו. מאז ו-ע-ד היום.

   

  וכדי שלא תהיינה אי הבנות (או ט-ענות), אין בנאמר בכדי לזלזל במקום הראוי והמכובד של תחנות השידור שציינתי כבר בפתיח: רשת ב', גלי צה"ל וקול השלום, במפת התקשורת הישראלית. אבל תחנת "רדיו ג", כפי שנקראה בהתחלה, הייתה משהו אחר בנוף השידורי-תקשורתי באותם ימים. וגדולה בעיקר בעיקר (ולא ביפן) במהלך שנות ה-80 ותחילת ה-90.

  לא הייתה כמוה, וכלל הנראה גם לא תהיה. תחנת שמשדרת מוסיקה, עוד מוסיקה ורק מוסיקה. לכולם ובשביל כולם. שהרי כבר נאמר: "כולם עם גימל, וגימל עם כולם".

  .

  ''

  רשת ג'- התחנה הפופולרית ביותר (מעריב, 08/04/1986)

  להצגת כתבה לחץ כאן - אתר העיתונות 

   

   

  חוגגים 40 לרשת ג' - יום שידורים מיוחד לציון 40 שנה לשידור הראשון של התחנה.

  ( יוני, 1976-2016 :: June, 1976-2016 )

   

  ''

  דף שיבוץ התוכניות השבועי של רשת ג'

  (מתוך דף הפייסבוק של קובי מנורה, מפיק יום השידורים המיוחד)

   

  אה, ומה בנוגע למכונת הקסמים.. אתם שואלים?? טוב, קחו בינתיים כמה שירים להתרפקות (או שמא, התפרקות) נוסטלגית ונדבר.. בעוד, בוא נאמר, 40 שנה. סגרנו?

   

  ''

  Elvis Presley - It`s Now Or Never


  ''

  Ray Peterson - Tell Laura I Love Her


  ''

  Earth, Wind & Fire - Boogie Wonderland


  ''

  Michael Jackson - Don't Stop 'Til You Get Enough


  ''

  Rod Stewart - Da Ya Think I'm Sexy


  ''

  Madonna - Into The Groove


  ''

  Bananarama - Cruel Summer


  ''

  Billy Ocean - Caribbean Queen


  ''

  Fine Young Cannibals - Johnny Come Home


  ''

  UB40 & Chrissie Hynde - I Got You Babe


  ''

  Warren G - Regulate, ft. Nate Dogg

   

  ''

  Coolio - Gangster's Paradise

   

   

  * *

  עדכון אחרון 25.06.2016

  * ** * * * * * * * *

   

  לסיבוב נוסף:

  מקום ראשון - ניב הדס חולק כבוד אחרון לגיבורת ילדותו (ניב הדס‏, אתר וואלה‏)

  חדש חדיש ומחודש. לעולם לא אשכח… (עידן אלתרמן, הבלוג לא יכול בלי זה)

  את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק (רשימה נוספת מתוך הבלוג, קפה דה מרקר)

   

  * ** * ** **

  ** ** * ** **

  י.פ. כל הזכויות שמורות 2016 © יוסי.פיקרק.

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     17/10/16 17:55:

   צטט: חני.א 2016-06-25 08:38:38

   הייתי ילדה קטנה,וכמו שאמרת זו הייתה תקופה כזו מגניבה לא זוכרת מה היה שכל יום ב 6 הייתי מתייצבת ליד הרדיו עם כל המוזיקה שהזכרת למעלה..נראה לי ג'ון טרבולטה והביג'יס או אבבא...שוש עטרי וטוני פיין לנצח:)
   היום אני לא מאזינה ל ג' יותר....יש אנרגיה אך אין את אותה מוזיקה שאני אוהבת ב FM88 או ב FM99 ולא תמיד בא לשמוע משהו מקומי ....ואתה אין עלייך בכלל :)תודה על הפוסט הנפלא.

   ''

    

    

   חני.א, אומנם בתגובה מאוחרת אבל תודה על תגובתך, ועל הקליפ המצורף.

   טרבולטה בי ג'יז ואבבא בהחלט כיכבו ברשימות של רשת ג'.

     25/6/16 08:38:

   הייתי ילדה קטנה,וכמו שאמרת זו הייתה תקופה כזו מגניבה לא זוכרת מה היה שכל יום ב 6 הייתי מתייצבת ליד הרדיו עם כל המוזיקה שהזכרת למעלה..נראה לי ג'ון טרבולטה והביג'יס או אבבא...שוש עטרי וטוני פיין לנצח:)
   היום אני לא מאזינה ל ג' יותר....יש אנרגיה אך אין את אותה מוזיקה שאני אוהבת ב FM88 או ב FM99 ולא תמיד בא לשמוע משהו מקומי ....ואתה אין עלייך בכלל :)תודה על הפוסט הנפלא.

   ''

     22/6/16 00:46:

   צטט: mr.unicorn 2016-06-21 18:50:45

   אחחח היו ימים... געגועיי לשוש עטרי ז"ל שהייתה השדרנית המזוהה ביותר עם התחנה.

    

    

   mr.unicorn, תודה על התגובה. אכן, היו ימים...

     21/6/16 18:50:
   אחחח היו ימים... געגועיי לשוש עטרי ז"ל שהייתה השדרנית המזוהה ביותר עם התחנה.

   פרופיל

   חלום קטן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון