כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  עמיר פירני על בדיקות פתע למציאת סמים

  0 תגובות   יום רביעי, 13/7/16, 09:45

  לאחרונה הגיעה אלי משפחה ממרכז הארץ וסיפרה כי בנם נתפס בבדיקות פתע של סמים בבית הספר. תוצאות הבדיקה שנפלו על ההורים בהפתעה דחפו את בנם לטיפול מוקדם בבעית ההתמכרות שלו. במהלך הטיפול המקצועי, נבדקו המניעים לשימוש בנם בסמים ונתגלו מצוקות נפשיות רבות מהן סבל הבן. נקדים ונאמר שבדיקות הפתע למציאת סמים בשתן שנעשו באותו בית ספר תרמו ישירות לחשיפת מצוקות נפשיות של נערים ונערות בביה"ס ובעקבות הטיפול הנפשי שקיבלו, להפחתת סבלם הנפשי.

  מכאן אני מציין נתון שחשוב שנכיר אותו, בהרצאות רבות שאני נושא,.אחת מארבע נשים עברה פגיעה מינית או הוטרדה מינית בחייה. אחד משישה גברים עבר הטרדה או פגיעה מינית בחיו. גורמי התעללות והטרדה מינית הינם אחד מגורמי ההתעללות או האביוז הגדולים ביותר בחברה המודרנית. (ע. פירני (2016) "טראומה התמכרות וטראומה" בתרגומו לאנגלית).

  ההחשפות של בני נוער לסרטי פורנוגרפיה, למתירנות, להשפעות ההרסניות של שתית אלכוהול, לאביוז תחת השפעת סם האונס. למתח הבטחוני המתמשך, כל אלו הינם גורם מאיץ לפגיעות התעללות והטרדה מינית. החשיפה לעולמות התוכן בפייסבוק וברשתות החברתיות. בידוד המידע של הנער או הנערה הגולשים ברשתות אלו מאוזנם הקרויה של הוריהם, גם הם יוצרים בועה של מצוקה וריחוק בין בני הנוער לדמויות חינוך או מהוריהם.

  השימוש הרב בסמי המריחואנה והגראס, מהווים סמים "פותחי שער" להתנסויות בסמים פיצוציות והזיות, סמים היוצרים אשליה של הקלה נפשית למצוקות הצעירים. סיבות רבות המביאות אחד מכל שמונה צעירים להתנסות או להשתמש בסמים.

  כאן נכנס הכלי (הנמצא במחלוקת דיון אתי, אבל לכך לא אתייחס כאן) של בדיקות הפתע בסמים. בתי ספר, צה"ל, הורים מודאגים, כל הגורמים הללו שידרשו בדיקות סמים לבנם או בתם, יוכלו לגלות ולהציף בעיות נפש נסתרות שמהן סובלים הצעירים.

  גילוי וזיהוי סמים בשתן יכול לדחוף את הנער להדרש לטיפול ולמעקב, מאין הנפת דגל אדום של מצוקה ובקשת עזרה. לפיכך אני בעד הליך זה.

  אם מאדם בוגר נצפה כי הוא יודע ומסוגל לפנות לעזרה נפשית למצוקותיו. להבדיל  אנו יודעים כי בני הנוער חוששים מסטגימציה של היותם חלשים, חשופים, הם חשים בבושה ולעיתים אשמה על אירועי חייהם. הסמים שהינם כה זמינים בדור שלנו שהם החושפים את בני הנוער לאשליה כי יש בכוחם לסייע ולרפא את כל מצוקותיהם. ולא כך הוא.

  לכן אם היה הדבר תלוי בי, (ואני נפגש עם מאות משפחות בהן הייתה בעיה של התמכרות לסמים או לאלכוהול בעבודתי לאורך עשרים השנים האחרונות). כי אז הייתי מעודד תוכניות מערכתיות במוסדות החינוך לנוער לניטור וחיפוש סמים בשתן, בהפתעה ובשיגרה.

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין