כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  עמיר פירני על פוסט טראומה וסמים

  0 תגובות   יום ראשון, 17/7/16, 08:12

  עשרות שנים של אירועי לחימה, קרבות, מבצעים ומלחמות חשפו עשרות אלפים מחיילי הצבא למראות קשים של פציעה, הרג, אבדן וטראומה. גם אם בשנים האחרונות אפשר לראות בשינוי קל בשיעורי הפניה העצמית לקבלת עזרה נפשית, עדיין עשרות אלפי בוגרי השרות הצבאי כובשים בלבם את מצוקתם ומראות הזוUעה אליהם נחשפו.

  האופי המאצואיסטי של הגבר הישראלי, בשרות הצבאי של שנות השישים, שבעים ועד ימינו, יצר התנהגות המשדרת כלפי חוץ קשיחות, התגברות, מחוספסות והמשך ניהול החיים שבשגרה.

  לעתים רבות החספוס הגברי המזוהה כל כך עם החייל הצברי הישראלי, מנע מהחייל מלשתף בחוויותיו ובחולשותיו גם את הקרובים לו ביותר במשפחתו ובחבריו.

  אירועי דחק, הנגרמים בשל אירועי טראומה, באים לידי ביטוי דומה כתוצאה למצבי קיצון אליהם נחשף האדם. אירוע זה יכול להיות בעקבות פציעתו של האדם, חשיפתו הקשה לפגיעה באחר, תחושה של איום קיצוני על חיו ואו על שלמותו הפיזית וגם אם היה עד לפגיעה זו באחר. פוסט טראומה יהיה מצב בו הסימפטומים לאירועים אלו נמשך ברציפות מעל לשלושים ימים, ומלווה באשכול תגובות מוכר לאנשי המקצועות בטיפולי הנפש. חשוב שאקדים ואומר, באירועי דחק ובתגובות להם, אין הבדל מהותי אם האירוע היה אירוע מלחמתי, תאונת דרכים, פגיעה התעללותית פיזית או מינית ואירועים דחק רבים ואחרים. בכל מצבי הקיצון הללו יכולים להיווצר משקעי נפש ומצוקות הגורמים לתגובות פוסט טראומטיות. כתבתי על כך ארוכות בספרי "טראומה התמכרות וטראומה" (2010).

  הפגיעה הנפשית בעקבות אירועי לחימה אלו, יצרה פעמים רבות אפקטים פוסט טראומטיים המתבטאים בקשיי שינה, אטימות רגשית, בושה, תחושות אשם, חרדות מוסוות, תחושות דיכאון וחרדה.

  הנפש של אותם חיילים נפגעי אירועי טראומה, ידעה לשרוד כל עוד מצבו של החייל אפשר זאת, אולם בהמשך חיו, הובילה נפשו המיוסרת של החייל המשוחרר, למציאת "עזרה עצמית" Self Maddication"  על ידי שתית אלכוהול מוגזמת, פניה לשימוש בסמים, ופניה לריגושים המושגים על ידי הימורים.

  אנשים רבים מקרב בוגרי השרות בצבא המגיעים אלי לקליניקה, לא מכירים את הקשר הסיבתי הקושר את אירועי הטראומה אליהם נחשפו בצבא, לפנייתם לשימוש בסמים או בהימורים בהמשך חייהם. רבים שכאלו אני מכיר ממפגשים עם אנשים בשנות החמישים והשישים לחייהם, המגיעים בפניה לקבלת עזרה בבעיות שונות של התמכרות שפיתחו עם השנים.

  לחיילים המשוחררים, לבני המשפחות העדים לקשיי השינה, להתקפי הזעם, לפניה להימורים ולשימוש בסמים, אמליץ. גשו לקבל סיוע נפשי מקצועי. ההימורים והשימוש בסמים הנה תוצאה לסבל נפשי מוסתר, מודחק וממושך. יש מזור, גשו לקבל עזרה.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין