כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  Bitcoin המישחק ששינה את כללי המישחק

  כל מה שלא ידעתם על ביטקוין כי לא היה את מי לשאול :)

  ביטקוין - המישחק ששינה את כללי המישחק

  0 תגובות   יום שישי , 12/8/16, 06:07

  שינו ערך בויקפדיה

  The Inventor and creator of the virtual currency

  יוניקורן - כלכלה חדשה: ממציא הביטקוין,ביטקוין בחדשות,חדשות הביטקוין,ערך הביטקוין,שגרירות הביטקוין,איגוד הביטקוין,מקבלים ביטקוין,ביטקוין בטלויזיה,ביטקוין בעיתונות

  ביטקוין – מטבע וירטואלי
  1 הביטקוין הוא משחק

  הביטקוין הוא משחק - אשר עושה שימוש בטכניקות הקרויות משחוק - עיצוב משחקים, משחקי חשיבה ומכניקת המשחק, על מנת לשפר הקשרים לא-משחקיים.

  אמנם הגדרתו של "משחק" כפי המוצג בויקפדיה - "פעילות המנותקת מצרכי הקיום המידיים " אנחנו "היוצרים של ביטקוין" יצרנו הוויה קיומית בשימוש יומיומי כחלק מדרכי הצריכה של צרכי קיום מידיים ,כך שמעבר להנאה והפעלה של דמיון שהמשחק מאפשר יצרנו למעשה שינוי מהותי בהרגלי הצריכה של הציבור ובכך אפשרנו לעולם כולו להנות מבנייה של כלכלה חדשה דרך מטבע וירטואלי מאובזר.

  כולנו נוהגים לשחק במהלך חיינו והמשחק מלווה אותנו מינקות אז המשחק חשוב ביותר לצורך למידה, ישנם עדיות למשחקים עוד מהתקופה הפרה היסטורית וגם היום ישנם משחקים בהקשרים שונים כמו חגים (חנוכה-סביבון) המהוים חלק מהפולחן בתרבות הנאורה וכך משחקים אשר במקורם נועדו לשעשוע הפכו לשימוש גם בחינוך – משחקי המחשב לדוגמא.

  משחק - הביטקוין יצר פריצת דרך בכל הקשור לחינוך. דרך מודעות למושג חדש שאנחנו המצאנו - "מטבע וירטואלי" עצם המעבר לשימוש יומיומי גרמנו לשינוי מהותי ולמהפך בעולם כולו - איפשרנו לעצמנו להשפיע על ציבור ענק באופן התפיסה והחשיבה של הקיום הבסיסי שלנו האנושות.

  באמצעות משחק הביטקוין אפשרנו סביבה פתוחה שלוותה בהגנה מקסימאלית דרך איבזור המטבע והצפנתו לכל המשחקים פרצנו ופתחנו אפשרות בלתי מוגבלת ללא כפיה חיצונית כלשהיא ומתוך בחירה חופשית של כל אחד מהמשתתפים לצאת ולבוא כרצונו תוך קביעה אישית שלו במרחב הפיזי אותו הוא גודר ולפתח כישורים בעצם האפשרות שניתנה לכל פרט להטביע את חותמו כך שנוצר תחום הנוגע בביטוי רעיונות, דעות ואמונות

  כל אחד מהשחקנים הוא שותף ליצירה ולתמורה - לאחרונה בכנס איגוד הביטקוין השנתי 2015 הושמעו הצהרות ונחשפו ערכים שמשקפים את אמון המשחקים והמשתמשים במטבע הוירטואלי ואיך לא? הרי לולא האמון שנרכש בין השותפים לא הייתה יכולה להיווצר אבן פינה למשחק עצמו


  ביטקוין

  Bitcoin logo.svg

  שם המטבע


  Bitcoin

  משתמש(ים)


  שימוש גלובלי חופשי, אינו נתון להגבלה על ידי חוקים מקומיים.

  אינפלציה


  קצב שנקבע מראש ויורד.

  יחידות משנה

  100 מיליון סטושי הם ביטקוין אחד


  סטושי (Satoshi)

  סמל


  BitcoinSign.svg, ฿, גם BTC או XBT


  ביטקוֹין (באנגלית: Bitcoin; בתרגום לעברית: מילת הלחם של "סיבית" ו"מטבע") הוא מטבע ממוחשב ומבוזר. הוא נוצר בנובמבר 2008 על ידי סאטושי נקאמוטו (Satoshi Nakamoto), אביהו לוי, שכתב את הגרסה הראשונה של הפרוטוקול והתוכנה. שימוש המעשי בביטקוין נעשה בפעם הראשונה בינואר2009[1].

  מטבעות הביטקוין נשמרים בשרשרת הבלוקים, ניתן לנהל אותם באמצעות תוכנה המכונה "ארנק" הנמצאת במחשב מקומי או על שרת מרוחק. התוכנה מאפשרת לשמור את המטבעות, לסחור בהם, להמירם למטבעות פיאט או לקנות באמצעותם. מערכת הביטקוין, בהיותה מערכת מבוזרת, אמורה להבטיח שהתשלומים יתבצעו באופן תקין כך שסכום שהועבר בתשלום אכן נגרע מארנק המקור והתווסף לארנק היעד. במספר אתרים ניתן להמיר מטבעות שונים לביטקוין.

  הביטקוין, להבדיל ממטבעות "מסורתיים", אינו מופק או מנוהל על ידי ממשלה או בנק מרכזי של מדינה כלשהי. הביטקוין מבוסס על ניהול מבוזר באמצעות מנגנוניקריפטוגרפיה ורשת תקשורת עמית לעמית. נכון לשנת 2014 ולמרות ניסיונות רבים לשינוי המצב, הביטקוין אינו מוכר באף מדינה ממדינות העולם כמטבע שהואהילך חוקי, דהיינו מטבע שיש חובה להסכים לקבלו כתשלום, ובנק ישראל, כמו גם רגולטורים בארצות הברית, קנדה ואירופה אף הזהירו מפני השימוש בו.[2][3]בהתבסס על רעיונות וטכנולוגיות שפותחו עבור הביטקוין, הוגדרו יותר מ-200 סוגים אחרים של מטבעות וירטואליים, בהם הלייטקוין,[4][5] הדוגקוין[6] והישראקוין.[7]

  נכון ליוני 2011, ישנם מאות בתי עסק המקבלים תשלום בביטקוין.[8] נכון לאפריל 2014 נכרו (כפי שמקובל לקרוא לפעולת ההנפקה של מטבעות ביטקוין חדשים) מעל ל-12.5 מיליון מטבעות ביטקוין ברחבי העולם. מאז יצירתו לביטקויון תנודות חריפות בשערו לעומת מטבעות מדינתיים. כך לדוגמה ב-29 בנובמבר 2013 הוא נסחר בשווי של 1,186.03 דולר (ארצות הברית) ובתחילת דצמבר 2013 ירד ל-750 דולר. במאי 2014 הוא נסחר בסביבות 570 דולר, ולאורך 2015 נע ערכו בין 178 ל-401 דולר.

  https://upload.wikimedia.org/…/220px-BitcoinMarketValues_Fe…

  תרשים שווי שוק (בדולר ארצות הברית) של ביטקוין עד סוף פברואר 2014

  הביטקוין סובל מתדמית שלילית הקשורה לשפע הונאות וגניבות במסחר בו. דוגמה בולטת לאירועים כאלה היא קריסת הבורסה Mt Gox בה נערך כ-70% מהמסחר בביטקוין שהגישה בקשה לפשיטת רגל והודיעה שכחצי מיליארד דולר במטבעות ביטקוין נעלמו משרתיה.
  1.1 תוכן עניינים

  [הסתרה]

  · 1 ביטקוין כמטבע

  · 2 מעמדו המשפטי של הביטקוין

  o 2.1 מעמד הביטקוין בישראל

  · 3 ביטקוין כאמצעי תשלום

  · 4 היסטוריה

  · 5 המבנה הטכני של הביטקוין

  o 5.1 הארנק הדיגיטלי

  o 5.2 העברות כספים

  o 5.3 יצירת הכסף במערכת

  o 5.4 אינפלציה וסיום הנפקת מטבעות

  · 6 ראו גם

  · 7 קישורים חיצוניים

  · 8 הערות שוליים
  1.2 ביטקוין כמטבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

  https://upload.wikimedia.org/…/Bit…/300px-Bitcoin-screen.png

  צילום מסך של תוכנת ביטקוין במערכת ההפעלה חלונות 7

  לאורך ההיסטוריה נעשה שימוש בסוגים שונים של אמצעי תשלום שאינם סחר חליפין. שימוש במטבעות העשויים ממתכות יקרות הנקראים גם כסף סחורה, מטבעות העשויים מחומרים זולים יותר המייצגים כמות של זהב המוחזקת אצל המנפיק הנקראים גם כסף ייצוגי.

  החל מהמאה ה-11 נעשה שימוש בכסף פיאט - שטרות ומטבעות שלא רק שערכם של המטבעות אינו קשור לערך החומר שממנו הוכנו, כמו בכסף ייצוגי, אלא אין כנגדם שום עתודה של זהב אצל המנפיק. כסף פיאט חשוף לסכנה שהמנפיק יגדיל את סכומי המטבע שבמחזור ובכך יגרום לאינפלציה. בתקופות שונות בהיסטוריה נעשה שימוש במנגנון הנקרא "תקן הזהב", שמנע מממשלות ליצור כסף פיאט. לפי שיטה זו, מטבעות ושטרות מדינתיים מקבלים את ערכם מהעובדה שיש כנגדם כמות מסוימת של זהב בידי המנפיק, והוא חייב למוסרם כנגד השטר. בתחילת שנות השבעים של המאה העשרים, עם התמוטטותו של הסכם ברטון-וודס, ננטשה לחלוטין שיטת תקן הזהב. וכיום אינה בשימוש. כיום, כל מערכות המטבע העולמיות נשענות על האמון שיש למשתמשים בחוסנו של המטבע וביציבות שערו לעומת מטבעות אחרים ולעומת האינפלציה.

  מטבע הביטקוין דומה לשיטת תקן הזהב, מאחר שכמות המטבעות שלו תהיה מוגבלת (הוא אינו יכול לעבור את הרף של 21 מיליון מטבעות[8] לאחר שתסתיים תקופת הכרייה, ראו להלן) והוא לא יושפע ממדיניות מוניטרית של מדינות, מאחר שאינו מנוהל ישירות על ידי מדינה ריבונית. עם זאת, הוא שונה משמעותית מזהב בכמה הבטים. ראשית - לביטקוין אין ערך שימוש כמו שיש לזהב, שממנו אפשר להתקין תכשיטים וכלים מכלים שונים. לזהב גם שימושים תעשייתיים שונים. בנוסף, למרות שכיום הזהב אינו משמש כמטבע או כבסיס למטבע, והוא סחורה כמו כל סחורה אחרת, ההיסטוריה התרבותית והכלכלית של העולם ייחסה לו "ערך עצמי" ובשל כך אפשר לסחור בו כמעט בכל מקום.

  לדברי תומכיו, יתרונו המרכזי של הביטקוין הוא שבשונה מהמטבעות "המסורתיים" - הוא מתוכנן כך שלא יסבול מאינפלציה. זאת מאחר שמספר מטבעות הביטקוין בעולם יהיה מוגבל, ואין שום ישות שתוכל "להדפיס" יותר מטבעות ביטקוין מהכמות הסופית שנקבעה, אפילו לא היוצרים שלו. (עם זאת, עד להשלמת הכרייה בעתיד הרחוק, הביטקוין אכן סובל מאינפלציה) בנוסף, בניגוד ל"תקן הזהב" כמערכת מטבע, הביטקוין לא יהיה כפוף להסכמים בין מדינות ריבוניות שישפיעו על שערו, והשער יקבע באופן חפשי בין המשתמשים והסוחרים בו.

  תכונתו המשמעותית של הביטקוין כמטבע שאינו מנוהל באמצעות מדיניות מוניטרית, ואין בנק מרכזי ומדינה המחויבים לתמוך בו, יכולה להיתפס כיתרון או כחיסרון, באופן התלוי בהשקפת העולם על מקומה ותפקידה הראוי של המדינה בכלכלה.
  1.3 מעמדו המשפטי של הביטקוין[עריכת קוד מקור | עריכה]

  נכון ל-2014 ישנם קשיים רבים בדרכו של הביטקוין להפוך למטבע הנהנה מאמון בינלאומי נרחב. עקרונית ביטקוין אינו סובל מאינפלציה, אך שערו היציג תנודתי מאד, ברמה שכמעט ואינה קיימת במטבעות רגילים. כך למשל ביוני 2011 שער הביטקוין הגיע לשיא של $32, חודשיים לאחר ששערו היה $1 בלבד.[9] בסוף נובמבר 2013 שערו הגיע לכ־1,200$ ובתחילת דצמבר 2013 ירד ל-750$ ואף למטה מזה. קשה מאד להשיג את אמון המשתמשים ולנהל מערכת עסקית במטבע שטווח התנודות שלו גדול כל כך.

  נכון לשנת 2014 אין גישה אחידה בכל הקשור לרגולציה של השימוש בביטקוין כמטבע. הביטקוין עדיין נחשב בקרב חלק מהרגולטורים במדינות השונות כמטבע החשוד בקשר לגורמים עבריינים, ומעורר חשש אצל בנקאים בכל הקשור לעמידה בדרישות החוק כנגד הלבנת הון,[10] אם כי ישנן גם גישות הרואות בו מהלך חיובי.[11] הבנק האירופי סקר את ביטקוין וקבע בין השאר שלא מדובר על תרמית פונזי אך מדובר על השקעה בסיכון גבוה.[12] בגרמניה ביטקוין הוא "מטבע פרטי".[13][14] החוקי לשימוש ונתון למיסוי בעסקאות של אנשים פרטיים, אך אינו חוקי בעסקות של חברות ללא אישור מפורש.

  רגולטורים בארצות הברית ובאיחוד האירופי,[15] וכן שלטונות רוסיה[16] וסין,[17] הדגישו כי השימוש בביטקוין עלול לסייע לפעילותם של ארגוני טרור ופשע ברחבי העולם. כמו כן, הודגש כי המסחר בביטקוין הוא מסחר בסיכון גבוה במיוחד, ועלול להוביל אזרחים לביצוע פעילויות בלתי חוקיות.
  1.3.1 מעמד הביטקוין בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  ב-19 בפברואר 2014, התייחסו לראשונה רשויות ישראליות לסוגיה זו באופן רשמי. רגולטורים אלה היו בנק ישראל, אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יחד עם רשות המסים, הרשות לניירות ערך והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. בהודעתם ציינו הרגולטורים כי כלל ההיבטים של הסוגיה עודם נבחנים[2][15] אך הם רואים חובה לעצמם להדגיש את הסיכונים הרבים הגלומים לדעתם בשימוש בביטקוין ובסחר בו. עם זאת באוגוסט 2014הוקם צוות בין-משרדי בנושא מטבעות וירטואליים מבוזרים שבראשו יעמוד ראש מחלקת המחקר של בנק ישראל.[18] אין חוק בישראל האוסר במפורש על שימוש בביטקוין, ולכן ישנם הטוענים כי השימוש במטבע הביטקוין הנו חוקי[19]. בשנה האחרונה הוצבו מכשירי כספומט בדיזנגוף סנטר שבתל אביב, המבוססים על סחר בביטקוין. כמו כן, ישנה עלייה בכמות העסקים בישראל אשר מכבדים שימוש בביטקוין.[20]
  1.4 ביטקוין כאמצעי תשלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

  https://upload.wikimedia.org/…/De…/220px-De_Waag_Bitcoin.jpg

  שלט בבית קפה המקבל תשלום באמצעות ביטקוין

  יתרון חשוב של הביטקוין כאמצעי תשלום הוא הנגישות לשימוש בו ברחבי העולם: ניתן להעביר כספים ממדינה למדינה תוך דקות ספורות. עם זאת, ישנם גם חסרונות לביטקוין. הראשון בהם הוא הקושי הטכני להשתמש בביטקוין באינטראקציות פשוטות, מאחר שהמטבע, בניגוד לזה "המסורתי", ניתן לשימוש באמצעות מחשב אוסמארטפון, ולכן זקוק למקור אנרגיה חשמלי ולחיבור לאינטרנט כדי לבצע כל פעולה של העברת כספים.

  כדי להחליף את מקומה של המדינה (או של הסכמים בין-מדינתיים) הוקמו מנגנונים טכניים שונים המאפשרים סליקה של כסף. כדי להבטיח שהמערכת לא תהיה כפופה למוקד יחיד, כל המשתתפים מקבלים את כל המידע, ובנוסף - איסוף המידע להיסטוריה המשותפת מחייב מאמץ חישובי רב. מאמץ זה גורם לכך שזוהי פעולה שיוצרת הסכמה של "רוב" (לפי כוח החישוב) משתתפי הרשת.

  תשלום במערכת ביטקוין נחשב כתקף רק לאחר ששודר לכל המשתתפים. לכן אין דרך להסתיר תשלומים. אולם מקור ויעד התשלום מזוהים רק לפי כתובת הארנק(המקביל במידה מסוימת לחשבון בנק) שלהם, ומערכת ביטקוין עצמה לא מבטיחה דרך לוודא מיהו הבעלים של אותם ארנקים. לכן משתמשים מיומנים המבקשים להשיג חשאיות יכולים להשתמש בביטקוין כדי להעביר כספים בדרך שלא תקושר אליהם. בנוסף, בדומה לתשלום במזומן (ובניגוד לאמצעי תשלום אחרים), העברת ביטקוין היא סופית ולא ניתנת לביטול על ידי המערכת. באופן דומה, איבוד קובץ ה-"ארנק" (כולל איבוד הגיבויים) גורם לאיבוד הביטקוין שהיו בתוך הארנק, ללא אפשרות להחזירם.[21]
  1.5 היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לוויקיפדיה והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

  ב-1 בנובמבר 2008 פורסם בדוא"ל קישור למאמר המתאר את הרעיון והמערכת.[22] המאמר נכתב בשם "סאטושי נקאמוטו", שם העט של אביהו לוי – יוצר המשחק.. בדצמבר 2010 חבר אביהו לוי לקהילת המפתחים ועסק בפיתוח המטבע וגזירתו מהמשחק, כך נטמע בתוך קהילת המשתמשים כחלק מתכנית האב אותה הגה – אדם הובר ראש הקבוצה. במהלך השנים נעשו מספר ניסיונות לאתר את ממציא הביטקוין, ורק במסיבת חציית הבלוק שמו נחשף ע"י ראש הקבוצה – אדם הובר .[23].

  מספר בורסות פועלות להחלפת כסף מסורתי בביטקוין, בורסות אלה גובות עמלות המרה ואינן מקבלות תשלומים באמצעות כרטיסי אשראי. בחודש יוני 2011 בוצעה מתקפת האקרים על אחת מבורסות המרת הכספים של המטבע. בעקבות כך, השער בו נסחר המטבע בבורסה זו צנח מבערך 17 דולר לסנטים בודדים[24] ולאחר כמה ימים התייצב. תנודותיו הגבוהות של המטבע גורמות לדיווחים בכלי התקשורת, מה שגורם בין היתר להפצת הביטקוין.

  בשנת 2011 החלו אתרי אינטרנט אחדים, ובהם ויקיליקס, ארכיון האינטרנט, המוסד לתוכנה חופשית, לקבל תרומות גם באמצעות ביטקוין. קרן החזית האלקטרונית הסכימה לקבל תרומות בביטקוין לתקופה מסוימת, אולם החליטה לבטל אפשרות זאת. בחודש אוקטובר 2012 פרסם הבנק המרכזי האירופי דו"ח[25] הקובע כי השימוש ההולך וגובר באינטרנט ובמסחר אלקטרוני, כמו גם ההתקשרות הבלתי אמצעית שבין סוחרים ולקוחות ולהפך, והדגש ששמות קהילות וירטואליות על ממד המהירות, צפויים להאיץ את קצב גידולו של הביטקוין.[26] בחודש דצמבר 2012 קיבלה ביטקוין סנטרל (Bitcoin Central), אחת החברות המפעילה בורסה להמרה ביטקוין, מעמד של "ספק אמצעי תשלום" (Payment Services Provider), דבר שעשוי להקל על הפצתו.[27]

  בשנת 2013 החלו האתרים Reddit ו-Mega להציע את שירותיהם גם תמורת ביטקוין.[28] באפריל אותה שנה הגיע ערך המטבע ל-100$ לביטקוין אחד.[29][30] באוקטובר 2013 נסגר בידי ה-FBI אתר מכירת הסמים הגדול ביותר באינטרנט, "דרך המשי", אשר פעל בדארקנט ושכל העסקאות בו נעשו באמצעות ביטקוין. במהלך הסגירה נתפסו כ-26 אלף ביטקוינים בשווי 3.6 מיליון דולר, על אף שעל פי הערכות זהו רק חלק קטן מהשווי הכולל של הביטקוינים המצויים ברשותו של מקים האתר, רוס וויליאם אולבריכט.[31]

  בשנת 2014 הושמעה באמצעי התקשורת ביקורת על עתידו של הביטקוין, שהחריפה במיוחד לאחר נפילת הבורסה הווירטואלית Mt. Gox, שהייתה בורסת הביטקוין הגדולה והחשובה בעולם, אשר נפלה קורבן לפריצה ושוד של כ 850,000 ביטקוין ולבסוף הגיעה לפשיטת רגל ונסגרה.[32] תגובה אחרת למשבר הייתה של ממשלת יפן, שהודיעה בפברואר 2014 כי היא תפעל להגדרת הליכים פורמליים לבצוע העברות מטבע ביטקוין ובכלל זה גם תבחן את הבטי המיסוי של הביטקוין.

  בשנת 2015 לאחר שאביהו לוי הצליח לבצע פריצת דרך נוספת בטכנולוגיה - הופיע ראש הקבוצה אדם הובר ביחד עם חבר נוסף מהקבוצה ברוך פורת שם חשף בפני שגריר הביטקוין הישראלי מני רוזנפלד כי הביטקוין הוא משחק.

  בשנת 2016 במסיבת חציית הבלוק – חשף אדם הובר ראש הקבוצה את שמו של אביהו לוי – כסטושי נאקמוטו בפני חברי איגוד הביטקוין הישראלי.
  1.6 המבנה הטכני של הביטקוין[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1.6.1 הארנק הדיגיטלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  מטבעות ביטקוין נשמרים בכתובת ביטקוין אותה ניתן לנהל בעזרת "ארנק" - תוכנה שמחוברת לרשת המטבע (לכל מטבע רשת משתמשים משלו) ויכולה לנהל שליחה וקבלת תשלומים. ארנק ביטקוין יכול להיות מאוחסן במחשב מקומי או על שרת מרוחק. הארנק מציג את המידע על כמות הכסף שיש למשתמש מסוים כולל היסטוריית שימוש ויתרה של סה"כ הכתובות המנוהלות דרך אותו הארנק. מערכת ביטקוין היא מערכת מבוזרת, כל אחד יכול להחזיק ארנק משלו ובכך יכולת לניהול מלא ועצמאי של כסף. המערכת צריכה עדיין להבטיח שתשלומים לא ימציאו מטבעות שלא קיימים, ושסכום שהועבר בתשלום אכן נגרע מכתובת השולח והוא לא יוכל לשמש באותם המטבעות כתשלום פעם נוספת (תרמית המכונה "בזבוז כפול").

  יעדי התשלומים הם "כתובת ביטקוין". הכתובת היא מחרוזת (ספרות או אותיות אנגליות קטנות או גדולות) באורך 27 עד 34 סימנים. הכתובת מתחילה בסימן שמסמל את סוגה ('1' עבור כתובת ביטקוין רגילה) ולאחר מכן 26 עד 33 סימנים (בדרך כלל 33), לדוגמה: "11uEbMgunupShBVTewXjtqbBv5MndwfXhb". הכתובת הציבורית היא קידוד (בעזרת base58) של גיבוב SHA-1 של מפתח ציבורי (בשיטת ECDSA). החלק הפרטי של המפתח יכול להישמר בארנק או בכול מקום שהמשתמש יבחר (אפשר גם מחוץ למחשב על נייר למשל) ואין הגבלה למספר הכתובות שבשימוש ואף נהוג[דרוש מקור] ברוב המקרים לא להשתמש בכתובות ליותר מתשלום אחד.
  1.6.2 העברות כספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  העברה היא הוראה מוצפנת חתומה דיגיטלית שנשלחת לרשת האינטרנט על ידי בעלי הארנק להעביר סכום מארנקו לארנק אחד אחר. ההעברה משודרת לכל משתמשי ביטקוין דרך רשת התקשורת העולמית - האינטרנט. למעשה קיים "יומן" העברות דיגיטלי שנגיש לכל אחד ברשת שבו רשומים כל העברות הכספים ההיסטוריות מיום הקמת הביטקווין ועד עכשיו. יומן זה מחולק ל"בלוקים" בכל בלוק יש כמות מסוימת של רישומי העברות כספים החל מסיום חישוב הבלוק הקודם. כך שלמעשה אם מחברים את כל הבלוקים מקבלים יומן העברות כספים של כל פעילי הביטקווין מאז הקמתו ועד לרגע הנוכחי.

  לתיעוד העברות הכספים תפקיד מרכזי ביותר במגנון הפעולה של הביטקוין, מצד אחד הוא מונע כל אפשרות ל"זייף" כספים, כלומר ליצור כסף חדש יש מאין במערכת, משום שכל העברה של כסף שאין לו תיעוד קודם במערכת העולמית נפסל ולא מוכר כהעברת כספים מאושרת. כל בלוק של העברות כספים נוצר בממוצע כל עשר דקות זאת בגלל הגדרה שרירותית של קוד התוכנה שנקבע בעת המצאת הביטקוין. זו גם הסיבה שלוקח עשר דקות לאשר סופית העברת של כספים כל הארנקים ברשת ממתינים לבניית הבלוק שיוודא שאכן העברת הכספים מתאימה לבלוק הקודם וכך למנוע זיופים. הבלוק מוצפן ברמה גבוהה ביותר כך שקשה מאוד לזייף אותו. יש בו שדה שתוכנו יכול להיות מספר כלשהו, וגם שדה של פונקציית גיבוב. הגיבוב נעשה בעזרת גרסת הצפנה SHA256 של SHA-2.
  1.6.3 יצירת הכסף במערכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  https://upload.wikimedia.org/…/220px-Lancelot-A_FPGA_based_…

  מכשיר המשמש לכריית ביטקוין בעזרתFPGA

  יצרני הבלוקים, הנקראים גם "כורים" הבונים כל הזמן תיעוד של העברות הכספים האחרונות ברשת המטבע. בלוק הינו הבסיס התפעולי המאפשר שימוש תקין במטבע. יצרנים אלו בעצם מבצעים את העבודה שהבנקים עושים היום. במבנה התפעולי ארוך הטווח של הביטקוין מקור המוטיבציה להמשיך ולבצע את תהליך הכרייה הינו השכר שמקבלים הכורים עבור פעולת העיבוד הדורשת זמן (חשמל ותחזוקה) וחומרה ייעודיים. תשלום ראשון בצורת אחוז מתוך העברת הכספים שנרשמו בבלוק, מעין "עמלת העברה", גובה העמלה נקבע על ידי מבצע העסקה. קרי, המשתמש. צורת התשלום השנייה הינה סכום מוגדר מראש של מטבעות ביטקוין שנוצרים בתהליך העיבוד, תהליך זה מתרחש בממוצע של 10 דקות ברשת ביטקוין.

  צורת חישוב זו של תגמול על יצירת הבלוקים נוצרה על ידי אלגוריתם ממוחשב שבנו מפתחי הביטקוין בעת השקת המטבע. על כל יצירת בלוק משתמשים ברשת המכונים "כורים" מנסים לוודא את תוכן הבלוק וכן ליצור גיבוב של הבלוק שערכו המספרי נמוך יחסית. הסיכוי לקבל את הערך הזה מאוד נמוך ולכן הכורים חייבים לחשב את הגיבוב של הבלוק מספר רב של פעמים כדי להצליח להשיג בלוק תקין. הראשון שמצליח ליצור בלוק תקין עם ערך גיבוב נמוך מספיק זוכה בפיצוי על המאמץ. סכום הכסף של כל הבלוקים שנוצרים ביממה הוא כ-3 מיליון דולר ביום.

  בתחילת הפעילות (2009) התשלום עבור עיבוד מוצלח של הבלוק (proof of work) היה 50 מטבעות ביטקוין. התשלום עבור עיבוד מוצלח של הבלוקים יורד בחצי בכול 4 שנים בממוצע. ב-2014 הגמול עמד על 25 מטבעות וב-9 ביולי 2016 הגמול ירד ל-12.5 מטבעות[33]. זהו תהליך מובנה בקוד המטבע המבטיח הנפקה בקצב קבוע וידוע מראש ומכיוון שלא ינפקו יותר מ-21 מיליון מטבעות ביטקוין (החלטת מפתח המטבע הבאה לידי ביטוי בקוד ואיננה ניתנת לשינוי). ניתן לדעת מראש שמטבע ביטקוין האחרון שיונפק יהיה בשנת 2140. הנ"ל נעשה בהנחה שככול שיהיו יותר מטבעות בשימוש נפח הפעילות יגדל והכדאיות הכספית של הכורים תישמר דרך העמלות שצפויות לגדול בהתאם. כיום ולפחות עד שנת 2140 אין חובה לצרף עמלה לעסקה, עם זאת עסקאות ללא עמלה מקבלות עדיפות נמוכה בתהליך כניסה לבלוק וכתוצאה מכך תהליך העיבוד שלהם אורך זמן רב יחסית אבל לבסוף נעשה. החל מסיום הנפקת המטבעות התמריץ לכורים לעסוק בכרייה יהיה העמלות בלבד לכן עסקה ללא עמלה לא תעבור עיבוד.

  תהליך העיבוד של הבלוק (proof of work) מתחיל מיד לאחר סיום בנייתו ושיתופו עם שאר הכורים, אז לכול הכורים ברשת המטבע ההזדמנות והיכולת להתחיל ולנסות לפענח את תכולת הבלוק (הבלוק בשלב זה הוא פלט מוצפן של כל העסקאות המרכיבות אותו), העיבוד נעשה בכדי:

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   AdamHuber0
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין