כותרות TheMarker >
  ';

  המזרח התיכון לאן?

  ניתוח ופרשנות של אירועים, מגמות ותהליכים במזרח התיכון
  arabexpert@co.il

  הפשלה הביטחונית

  0 תגובות   יום שישי , 19/8/16, 17:02

   

   

  נתניהו מתחמק מחובתו המוסרית להשיב על האשמותיו של אהוד ברק בעניין המחדל הביטחוני ויוצר את התחושה בציבור כי הדברים נכונים.

  אהוד ברק ממצב את עצמו בדעת הקהל כ "מר ביטחון" האמיתי לקראת חזרה אפשרית לפוליטיקה.

   

   

   

   


      

  מידי כמה חודשים מגיח לו ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ויוצא לביקורת נגד מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  בנאום שנשא לפני חודשיים בכנס הרצליה תקף ברק את ממשלת נתניהו וקרא להפיל את הממשלה והעומד מראשה במחאה עממית ובהצבעה בקלפי, הוא הוסיף כי סדר העדיפויות של ממשלת נתניהו איננו הביטחון ואיננו שמירת הדמוקרטיה.

   

  אהוד ברק נוהג בממלכתיות ובזהירות, בביקורתו על בנימין נתניהו הוא איננו חושף סודות מדינה, ברק הוא בעל רקורד צבאי מפואר, הוא אחת הדמויות בישראל שמבינות ביותר בתחום הביטחוני והמודיעיני ויש לו קבלות מוכחות, לכן צריך להתייחס לביקורתו בצורה רצינית ועניינית.

   

  אנשים כמו אהוד ברק, משה יעלון, שאול מופז ועומר בר לב מייצגים את האגף המוצלח של קציני סיירת מטכ"ל שצמח והגיע לתפקידים חשובים לעומת האגף האחר הזוטר שאליו משתייכים ראש הממשלה נתניהו וחבריו והמגדיר את עצמו כ "מתוחכם" אבל כפי שנהג לומר עליהם ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל באבחנה חדה "הם חובבנים שברגע  האמת הם עושים במכנסיים".

   

  אנשים המקורבים לאהוד ברק והמשוחחים עמו לעיתים תכופות מתרשמים ואומרים כי אין לו כוונות לחזור לפוליטיקה, הוא איש עסקים מוצלח העושה לביתו אך כואב לו מאוד על הדרך השלומיאלית שבה מוליך נתניהו את מדינת ישראל.

   

  פרשייה ביטחונית מסתורית?


   

  בהופעה פומבית בכינוס של תנועת "דרכנו" בראשון לציון השבוע גילה אהוד ברק כי באחרונה התרחשה פשלה ביטחונית חמורה כתוצאה מטעות בשיקול הדעת של נתניהו.

   

   "ישנה גם התרחשות נוספת שבה יש צירוף מדאיג של חוסר יכולת לשפוט אינטרסים של ביטחון לאומיים ואת סדר העדיפויות שהם מכתיבים והעדר ההפנמה של פוטנציאל שיתוף הפעולה עם ארה"ב וכן התנהלות אופרטיבית לא מוקפדת שהביאו לחשיפה מטרידה ביותר של ישראל מול אתגר ביטחוני מרכזי", אמר ברק במעין כתב חידה הנהיר רק לכמה שותפי סוד ובהם ראש הממשלה נתניהו.

   

  דבריו של ברק באו בצירוף של ביקורת חריפה על האופן שבו ניהל נתניהו את המשא ומתן על קבלת הסיוע הביטחוני מארצות הברית.

   

  נתניהו נתפס כאדם חלש בעל כישרון תעתוע לא מבוטל, איש אפוף חרדות ופחדים שמפזר הרבה מסכי עשן מילוליים אך מחמיץ שוב ושוב הזדמנויות לחזק את ביטחונה של ישראל, הדגיש ברק.

   

  השתיקה של ראש הממשלה נתניהו על דבריו של ברק מדאיגה וכמוה כהודאה, נתניהו יודע היטב למה רמז ברק אך הוא בחר לנגח אותו בצורה עקיפה באמצעות הודעה שפרסם הליכוד שבה טען טענה לא נכונה שכביכול אהוד ברק לא קיבל את הסיוע הביטחוני שהובטח לישראל לאחר הנסיגה מלבנון.

   

  ההודעה גם מתחה ביקורת על ההחלטה של ברק לסגת מדרום לבנון כאילו שישראל שספגה שם מדי יום אבידות צריכה הייתה להחזיק בשטח הזה לנצח.

   

  מה שצריך לעשות ראש ממשלה נבחר אחראי ורציני, מבלי לחשוף סודות מדינה, הוא להתייצב נכוחה מול האומה ולהתייחס לטענות החמורות שהעלה אהוד ברק,הוא לא צריך לחשוף סודות אך זוהי חובתו למדינת ישראל ולאזרחיה במקום להסתתר כמו שפן מאחורי הטיעון שמדובר בנושא ביטחוני רגיש.

   

  אם נתניהו מאמין באמת בדמוקרטיה זו הדרך שבה הוא צריך לנהוג.

   

  אין זו הפעם הראשונה שמועלות טענות חריפות כאלה נגד ראש הממשלה בעניין התנהלותו בנושאי ביטחון, השמיעו אותה גם שר הביטחון הנוכחי אביגדור ליברמן,שר הביטחון לשעבר משה יעלון,ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל, ראש השב"כ הקודם יובל דיסקין, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וממשיכים להשמיע אותה גם כיום שרים החברים בקבינט.

  האם כולם טועים?

   

  מבלי להיכנס לתיאורים על האישיות הבעייתית, הבוגדנית והאגואיסטית של נתניהו, הרושם הוא כי מדובר בראש ממשלה הלוקה בחוסר שיקול דעת, בפזיזות, בחוסר יצירתיות ובהימור בכל הקשור לענייני הביטחון.

  מחדל המנהרות במבצע "צוק איתן" הוא רק דוגמא קטנה לכך.

   

   

  היכן הקבינט הביטחוני?


   

  דבריו של אהוד ברק הם מכאיבים אך למרבה הצער הם נכונים, כולנו היינו רוצים בראש ממשלה עם אישיות אחרת ועם שיקול דעת רציני בעניינים הביטחוניים אך ישנה תופעה חמורה לא פחות שבה ממשיך לחטוא בנימין נתניהו והיא הסתרת המידע החשוב משרי הקבינט הביטחוני בניגוד לחוק המל"ל והנוהלים שקבעה ועדת ליפקין-שחק.

   

  רק באחרונה טען נתניהו כי הנחה את ראש המל"ל לעדכן את חברי הקבינט באופן שוטף.

   

  האם שרי הקבינט עודכנו על הפשלה הביטחונית החדשה שאליה מרמז אהוד ברק? האם התקיימו על כך דיונים ביטחוניים והופקו הלקחים הנדרשים?

   

  האם נתניהו המשיך במדיניות ההסתרה משריו?

   

  כל השאלות האלה חייבות להתברר בהקדם. למרות חופשת הקיץ, חובתם של חברי הקבינט הנושאים באחריות לקבלת ההחלטות להתעורר ולדרוש ממנו הסברים מפורטים.

   

  הסקרנות לגבי מהותה של הפשלה הביטחונית החדשה של נתניהו, איננה מחייבת חשיפת סודות, אהוד ברק צודק בכל הקשור לביקורת שלו על נתניהו בעניין הסיוע הביטחוני מארצות הברית, בכירים במערכת הביטחון שיש להם שיקולים עניינים ומקצועיים מצביעים בשיחות עם עיתונאים על שורה של החלטות שנתניהו קיבל בצמתים שונים מול ארה"ב המעידה על שיקול דעת קלוקל.

   

  ישראל הפסידה סכום של כמיליארד דולר בנוסף להעכרת היחסים עם הממשל האמריקני כתוצאה מהתנהלות נתניהו.

   

  בירור האמת

   

  נכון עשה חבר הכנסת עומר בר לב כאשר דרש מיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אבי דיכטר לכנס בהקדם את הועדה ולהזמין אליה את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כדי להסביר בפורום סגור, חשאי ומוסמך את פשר הפשלה הביטחונית של נתניהו.

   

  הדרישה הזו מעידה על כך שכנראה גם חברי הועדה והעומד בראשה מודרו כנראה על ידי נתניהו מהפשלה הביטחונית.

  השאלה היא ח"כ אבי דיכטר המקורב לנתניהו ייענה לבקשה מתוך רצון אמיתי לברר את הטענות החמורות של ברק ויראה את ביטחון המדינה מול עיניו כפי שעשה תמיד או ימסמס את הדרישה כדי להגן על נתניהו.

   

  התגובה המהירה שלו בתקשורת שבה האשים את אהוד ברק באובססיה שלטונית איננה נכונה, הוא צריך לנהוג באופן ענייני ולשמוע את כל הפרטים ללא דעה קדומה למרות קרבתו לנתניהו.

   

  בכל מקרה אם יוזמן אהוד ברק לדיון בועדת החוץ והביטחון הוא צריך להיענות להזמנה ולשטוח בפני חבריה את כל טענותיו, בטוחני שהוא ייענה להזמנה כזו אם תגיע.

   

   

   

  הטקטיקה שבה נוקט אהוד ברק למתוח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו היא הרבה יותר יעילה ממה שעושים ראשי מפלגות האופוזיציה, ברק הוא באמת "מר ביטחון" וכשהוא נושא נאום ביקורתי ואנליטי המסתמך על הערכה ביטחונית מדוייקת ומפוכחת דבריו נופלים על אוזן קשובה בציבור הישראלי והוא מצליח במשימתו לעשות דה-לגיטימציה ביטחונית לבנימין נתניהו.

   

  אהוד ברק מצליח למצב  את עצמו כבכיר לשעבר שבאמת אכפת לו מהנעשה במדינה וכאזרח המודאג מדרך החתחתים המסוכנת שבה מוביל אותנו בנימין נתניהו שבראש מעייניו עומד אינטרס אחד בלבד והוא ההישרדות על כס השלטון, ברק מסייע בבניית התשתית הדרושה והאווירה הציבורית להחלפתו של נתניהו.

   

  אם אי פעם תיווצר האפשרות לחזרתו של אהוד ברק לפוליטיקה נוכח חולשתו של "המחנה הציוני" בראשות יצחק הרצוג , כל הביקורת הזו על ראש הממשלה תיזקף לזכותו כמי שסייע לציבור להתפכח ולהתעורר ממקסם השווא ששמו בנימין נתניהו.

   

   

   

      

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   yoni ben menachem
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין