כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של בית העלמין בנימינה

  0 תגובות   יום שני, 12/9/16, 12:41
  ''
  [צילום: אלי אלון]
   סיפורו של בית העלמין בנימינה
  אהוד מנור, ראובן פייקוביץ' -אביו של יגאל אלון,  חבר הכנסת מרדכי אולמרט,  הוריה של לאה רבין ,  השר זאב בוים, העיתונאי והסופר אדר קיסרי, מפיקת הטלוויזיה, נעמי קפלנסקי, הם רק חלק מיידועי שם הקבורים בבית העלמין בבנימינה.- סיפורו של בית העלמין הותיק. 

  מאת : אלי אלון

  טובל בירק עצי הברוש, האורן, האלון והאקליפטוס, שוכן ברחוב הארז בחלקה המערבי של בנימינה בית העלמין של המושבה.קבורים בו מייסדיי וראשוני המושבה ותושבי המקום לדורותיו:"תולדות המקום חקוקים באבני מצבותיהם של מייסדי המושבה, ראשניה, בניה ותושביה" .  

  ''


  בית העלמין הוקם בנובמבר 1925 והיה מרוחק אז 400 מטר מגבולות המושבה שאך זה  נוסדה.. בכניסה אליו , שער ברזל גדול ומולו שדרת  עצי ברוש ועצים אחרים החוצה את מרכז בית העלמין  מדרום לצפון  רחבת הכניסה לבית העלמין מרוצפת ומוצלת בפרגולות ובעצים, ובה ספסלי ישיבה ומשמשת כמקום למפגש והתכנסות
  .
  בחלקה הצבאית טמונים בני בנימינה ,ישובי אלונה והסביבה שנפלו במערכות ישראל. בתוככי בית העלמין נמצא סליק תחמושת מתקופת "ההגנה" שהועבר בשלמות  למוזיאון תחנת הנוטרים המצויה ליד בית הכנסת של בנימינה.

  אהוד מנור -הקבר המפורסם ביותר בבית העלמין, הוא ללא ספק קברו של בן המושבה  המשורר והפזמונאי,הפורה  חתן פרס ישראל, אהוד מנור . מנור ,   אחראי לכתיבתם של למעלה מ-1000 שירים שחלק גדול מהם הפכו מזה כבר  לקלסיקה בזמר העברי . באפריל 2005 הלך לעולמו  פתע , מדום לב והוא בן 62. בהלוויתו רבת המשתתפים הושרו משיריו. הותיר את רעייתו עפרה פוקס בתו של השחקן יהודה פוקס ושלושה ילדים: גלי, יהודה וליבי. לא רחוק מקברו - קברם של שני הוריו ישראל ורחל ויינר מותיקי המושבה  . בבית עלמין בבנימינה קבורים גם שני אחיו של אהוד מנור. האחד קבור בחלקה הצבאית, טוראי יהודה ויינר (1949-1968) שנפל בקיץ 1968 במלחמת ההתשה ועליו כתב מנור את השיר "אחי הצעיר יהודה" שהקליטה להקת גייסות השריון וכן את השיר "בן יפה נולד", והשני הוא זאב ניר אחיו הבכור של אהוד שבמאי 2003 שם קץ לחיו לאחר שתלה עצמו סמוך לביתו בבנימינה.בן  67 היה במותו. בעיתונות נמסר בזמנו כי הרקע למעשה היה בשל מצוקה כלכלית אליו נקלע זאב ניר. 

   

  ''

   

   קבר ראובן  יוסף פייקוביץ [צילום: אלי אלון]

   

  אביו של יגאל אלון

  במרכז בית העלמין בולטת מצבת קבר עשויה אבן בזלת גדולה ועליה הכיתוב הבא: "פ"נ ראובן יוסף (פיקוביץ') אלון, איש הראשונים בן 91 בפטירתו".  ראובן-יוסף פיקוביץ', אביו של יגאל אלון  עלה לארץ ישראל בשנת 1888, עבד בכרמי מקווה-ישראל, פתח-תקוה, ראשון-לציון ונס-ציונה, הגיע למחניים בגליל נישא לחיה בתו של אלתר שוורץ, ממייסדי ראש-פינה ומשם עבר לכפר תבור והיה מראשוני כפר תבור (מסחה). לזוג נולדו שישה ילדים: משה, מרדכי, צבי, אליאב, דבורה ובן הזקונים יגאל. עם השנים עזבו כל בניו של ראובן את כפר תבור וככל הנראה היה לו כבר  קשה להחזיק במשק לבדו  הוא  עבר   להתגורר אצל  משפחת בנו מרדכי בבנימינה. ראובן האריך ימים, בן 91 היה במותו . 

  ''
   קבר  מרדכי אלון  פייקוביץ ורעייתו נעמי [צילום אלי אלון]
  ליד קברו של ראובן  פייקוביץ נמצא  קבר  בנו, מרדכי  אלון (פיקוביץ') אחיו של יגאל אלון.  מרדכי היה ממייסדיי בנימינה,וכיהן  כראש ועד המושבה וראש המועצה המקומית בנימינה בשנים 1965-1940.הוא   נפטר בשנת 1975  בן 77 היה במותו. צמוד לקברו של מרדכי   קבר רעייתו נעמי פייקוביץ'  אף היא מיוחסת -בת למשפחת ישראל וטילה קלימנטובסקי שהיו ממייסדי שפיה וכפר תבור.  נעמי "יפת תואר ואצילת רוח",נפטרה בשנת 1972  בת 73. על מצבתם המשותפת של מרדכי  ונעמי   נחקק: "ושוב יחדיו הפעם לנצח ".
  ''

  קבר זאב בוים בבנימינה  [צילום אלי אלון]

   

  חבר הכנסת והשר זאב בוים

  לא הרחק מקברי "הפיקוביצ'ים" קברו של השר וחבר הכנסת זאב בוים (2011-1943) בן המושבה שמת בגיל 67 בעקבות מחלת הסרטן. בוים נקרא על שם זאב ז'בוטינסקי מנהיג בית"ר.משפחתו היתה מראשוני  המושב נחלת ז'בוטינסקי (כיום חלק מבנימינה).בצהל שירת בתפקיד מ.פ בדרגת רב סרן, היה מחנך ומנהל בבית ספר מקיף רוגוזין בקריית גת  וכיהן  כראש עירית קריית גת במשך 10 שנים (1986-1996), בהמשך פנה לפוליטיקה הארצית  והחל משנת 1996 ועד מותו ב2011 היה  חבר כנסת בכנסות 14 – 18 .  וכיהן כשר בממשלות ישראל. היה שר הבינוי והשיכון, שר החקלאות ופיתוח הכפר, השר לקליטת עלייה. על קברו נחקק: "אהובנו זאביק(זאב דוד) בן חנה ויוסף ממייסדי נחלת ז'בוטינסקי. בית"רי, מורה ומחנך ... אוהב אדם והארץ, אציל נפש".

   

   מרדכי אולמרט

  באזור חלקת אנשי נחלת זבוטינסקי נמצא קברו של מרדכי אולמרט פעיל ציוני רויזיוניסט שהיה חבר כנסת מטעם "חירות" בכנסות ה-3 וה-4. מרדכי הוא  אביו  של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הוא נולד  ב-1908 בעיר בגורוסלן ברוסיה  ב-1917 עקר עם משפחתו לעיר ציצקה שליד חראבין. בסוף שנות ה-20 היה ממקימי ומראשי  סניף בית"ר בחראבין שבסין בה התגוררה קהילה יהודית גדולה. .באותה תקופה  נישא לבלה לבית וגמן שהיתה אף היא פעילת בית"ר.השניים עלו  לארץ ישראל  ב-1933  .לאחר קום המדינה השתלב מרדכי אולמרט בחיים הפוליטיים והיה חבר כנסת  מטעם "חרות", בשנים 1955- 1961.בהמשך פרש מ"חרות" ,יש אומרים שעל רקע חילוקי דעות עם מנחם בגין עליו הרבה למתוח ביקורת- והצטרף למפלגת "המרכז החופשי" של שמואל תמיר ושימש מזכ"לה. ליד קבר מרדכי אולמרט קברה של רעייתו בלה אולמרט. למרדכי ובלה אולמרט ארבעה בנים : עמרם אולמרט, שהיה ציר יועץ למדע וחקלאות בשגרירות ישראל בסין , ירמי אולמרט ,תת אלוף במיל. שהיה מפקד עוצבה ,המזכיר הצבאי של שר הבטחון  ובהמשך  ראש המועצה המקומית  גבעת שמואל,  אהוד אולמרט שהיה  ראש ממשלת ישראל וד"ר יוסי אולמרט מזרחן .

   

  תמונה

   

  אדיר קיסרי :בבית העלמין בבנימינה קבורים מספר אנשי תקשורת  ובהם, העיתונאי אדר קיסרי  ומפיקת הטלוויזיה נעמי קפלנסקי. אדר קיסרי,  בנו של העיתונאי המיתולוגי אורי קיסרי עורכו הראשון של עיתון "העולם הזה" היה עיתונאי סופר ומתרגם, הוא כתב לעיתונים "דבר" והארץ, וחיבר שורה של ספרים ובניהם ספרים על מאבקיו הגדולים של זאב ז’בוטינסקי ויחסי הממשל האמריקני עם ישראל. רוב שנותיו התגורר בעיר תל אביב בשנותיו האחרונות התגורר בבנימינה. בן 89 היה במותו. הותיר אחריו את רעייתו  יהודית, ושני בנים. אחיו הוא העיתונאי גיל קיסרי. על מצבת קברו של אדר קיסרי נחקק בזה הלשון: "עיתונאי, סופר אידיאליסט, לוחם רודף צדק ויושר אהבת המולדת נר לרגליו משפחתו בראש מעייניו". 


  נעמי קפלנסקי - סמוך לקברו של קיסרי בצד המזרחי של בית העלמין קברה הטרי של המפיקה והיוצרת הדוקומנטרית נעמי קפלנסקי שהלכה לעולמה לפני חודשים ספורים ביוני 2016. נעמי נולדה בבנימינה בשנת 1928. בשנות ה-60 נטלה חלק בהקמת תיאטרון חיפה כשעבדה לצידו של יוסף מילוא כעוזרת אישית. במחצית שנות ה- 60 נסעה לאנגליה ללימודי טלוויזיה ב-BBC. ועם הקמת הטלוויזיה הישראלית במאי 1968 נקראה לשמש כמפיקת טלוויזיה בערוץ. קפלנסקי הייתה מעמודי התווך של הטלוויזיה הישראלית. יחד עם יגאל לוסין ואנשי צוות נוספים יצרה את סידרת התוכניות התיעודיות המיתולוגיות, "עמוד האש" ו"ירושלים שהייתה בספרד". כמו-כן הפיקה עם אהוד יערי את הסדרה "הכוזרים" והפיקה את התוכנית "ארץ אהבתי" בהנחית מאיר שלו.  בת 88 הייתה במותה. נכדתה היא היוצרת והבמאית מור קפלנסקי. 
  תמונה
   קבר מרדכי בן הלל הכהן [צילום אלי אלון]

  מרדכי בן הלל הכהן - אני פונה משם מערבה וכאן אני מוצא במרכז בית העלמין את קיברו של מרדכי בן הלל הכהן . איש ציבור ופעיל ציוני, איש עסקים , ממייסדי תל אביב. הוא נולד בשנת 1856 במוהילוב, רוסיה, השתתף בשנת 1897 בקונגרס הציוני הראשון בבזל ונשא בו נאום בעברית. כן כתב בעיתונים עבריים כמו "הלבנון", "הצפירה", "הקול", "השילוח" ואחרים. בשנת 1905 הקים סניף של עסקיו בחיפה, והיה בין מייסדי בית החרושת "עתיד" (לימים "שמן תעשיות").בשנת 1907 עלה לארץ ישראל, והתיישב ביפו. נמנה על מייסדי תל אביב שימש חבר ועד העיר מראשיתו. כן היה בין מייסדי אגודת הסופרים העברים. בחודש דצמבר 1936 בעת ששהה אצל בניו שמואל ודוד בחיפה לקה מרדכי הכהן בלבו . הובא למנוחות  בבנימינה, שבה התגוררו בניו הלל ושמעון. בנו שמעון הקבור ליד אביו  – היה קצין בצבא הבריטי כמתנדב של היישוב היהודי , נפל בשבי הגרמני ושב ארצה בשלום . רעייתו  של שמעון   נחמה זטלובסקי הכהן   מוגדרת כחלל הראשון של מלחמת העצמאות  היא נהרגה בבוקר ה-30 בנובמבר 1947, יום לאחר החלטת החלוקה של האו"ם  כשנסעה  באוטובוס אגד  מחדרה לירושלים.בהגיע האוטובוס כ-2 קילומטרים מדרום לשכונת פג'ה ליד פתח תקוה  .תקפה אותו  בירי כנופיה ערבית, בפיקודו של סייף א-דין וכתוצאה מכך נהרגו שני מנוסעי האוטובוס  ובהם נחמה שכדור פגע במצחה. נחמה שכונתה בפי כל "נטקה" היתה חברת  "ההגנה" ועוזרתה האישית של הנרייטה סאלד. אגב בין נוסעי אוטובוס  זה  היה מרדכי אולמרט אביו של רה"מ לשעבר, אך למזלו לא נפגע.

   

  בבית העלמין בבנימינה  נמצאים  גם קיברהם של  חיים וגוסטה שלוסברג הוריה של לאה רבין אשת ראש הממשלה יצחק רבין.

    
  סא"ל איסר חלמיש - בן הקבורים בבנימינה סא"ל  איסר  חלמיש (1923-2008)  איש פלמ"ח רב מעללים ומראשי יחידת המיעוטים בצה"ל .איסר נולד בשנת 1923  בזכרון יעקב בשם איסר חלמר וגדל בבנימינה .היה בוגר בית הספר החקלאי  מקווה ישראל. ולאחר סיום לימודיו  הצטרף  לפלמ"ח שירת בחטיבת הראל  והיה קצין מודיעין של הגדוד השישי. ב10 במאי 1948   שלח חיל האוויר מטוס תובלה קל מסוג  "נורסמן" לסיוע אווירי בכיבוש הכפר בית מחסיר (כיום בית מאיר) על ידי חטיבת הראל של הפלמ"ח. צוות המטוס כלל שני טייסים -יריב שיינבאום ודניאל בוקשטיין  ואלחוטן/צלם אווירי -שלמה כהן  וכן שלושה מומחי חימוש (שלמה רוטשטיין, יצחק שקלנביץ וצבי שוסטרמן). המטוס נשא פצצה ניסיונית חדשה – חבית נפץ במשקל 200 קילוגרמים. מסיבה בלתי ידועה התרסק המטוס על פסגת דיר עמר כיום הר איתנים ועקבות אנשי צוותו לא נמצאו.איסר חלמיש בסיוע מידע שמסר לו ערבי תושב האיזור , איתר  את המטוס. הוא יצא למקום וגילה את שבריו וגופת אנשי הצוות.לאחר קום המדינה. היה ממקימי וממפקדי  יחידות המיעוטים בצהל ושירת בדרום ובסיני  ובנגב בתפקידו זה עסק בתחום  חדירת  מסתננים ערבים  משטח מצריים וירדן לישראל   .בתחילת שנות ה-60 בתקופת הממשל היה  איסר המושל הצבאי במשולש  -טול כרם טייבה ועוד והתגורר בנתניה . ב1971  פרש מצהל . בנו יובל חלמיש היה קצין מודיעין ראשי בצה"ל. 

  חלקת מייסדי וראשוני נחלת זבוטינסקי

  בצידו המערבי של בית העלמין  נמצאת חלקה מיוחדת ובה קבורים מייסדי  וראשוני מושב נחלת ז'בוטינסקי שהתמזג לימים עם בנימינה, לצד בני משפחותיהם. בן הקבורים בחלקה זו פעיל בית"ר יוסף בוים, אביו של השר וחבר הכנסת זאב בוים וראשוני ותיקי נחלת ז'בוטינסקי. 


  בין הקברים  בבנימינה קברה של  ארנה גלעדי ,בתם של דבורה ומרדכי לידאי אלמנו של הבדרן מוטי גלעדי. אורנה נפטרה בשנת 1993 ממחלת הסרטן. 
   
  תמונה
   
  קלמן ורבקה נושא חן [צילום: אלי אלון]

  משפחת נושא חן 
  במהלך סיורי בבית העלמין צד את  עיני קבר הנושא את השם  "קלמן נושא חן" (תרמ"ו-תשי"ט) ולידו קבר רעייתו רבקה נושא חן.   שם משפחה  זה מאוד לא שיגרתי ומסקרן לדעת מקורו.  אחת הדעות טוענת כי מקור השם הוא ברבי גבריאל נושא חן, שהיה מחסידי חב"ד, ומראשי עדת החסידים בעיר ויטבסק. חסידיו כך מספרים, כינו אותו בשם  נושא חן על שם מעשי החסד ומעשי הצדקה שעשה על-פי המלצת  ובקשת האדמו"ר מחב"ד. ובעקבות כך בירך אותו הרב האדמו"ר שיצליח במעשה ידיו ויולדו לו ילדים. שכן עד אז הוא ואשתו לא הצליחו להביא ילדים לעולם. וכך היה. השם אומץ כשם משפחה רשמי ככל הנראה על-ידי צאצאיו. מעניין אם יש עדין בארץ אנשים הנושאים שם משפחה זו . הם בודאי יודעים את מקור השם.מוזמנים להעיר בדף התגובות מתחת לכתבה.
  תמונה
  קברי רחל וישראל הוריו של אהוד מנור[צילום :אלי אלון]
  חנה גלבוע, המורה המיתולוגית מבנימינה,
  דמות חינוכית נערצת שקברה נמצא  בבבית העלמין בבנימינה היא חנה גלבוע מראשונות המורים בבנימינה  היא הייתה מורה במחזור הראשון של בית הספר הראשון בבנימינה,ועסקה בהוראה עשרות שנים. כן שימשה בתפקידי ניהול בכירים במשרד החינוך   רבים מילדי בנימינה  היו מתלמידיה.  בנה הוא פרופ' איתן גלבוע.מרצה לתקשורת בנלאומית וראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן . בתה היא הבמאית  ואשת התרבות והאמנות  דורונה בן דור.

  בבנימינה נמצא קברו של עמוס אריזון בין לשושלת אריסון מזכרון יעקב עליה נמנה גם כידוע  טד אריסון  אביה של שרי אריסון   הנמנית על בעלי בבנק הפועלים.

  בבית הקברות בבנימינה  מאות קברים חלקם קבורים  ממייסדי וראשוני המושבה  ליד  שמותיהם הטביעה המועצה המקומית בנימינה (כיום משותפת עם גבעת עדה) סמל מיוחד לסמן שמדובר במייסדי וראשוני המושבה. אולם "קצרה היריעה" מלהכיל להזכיר שמות כולם בכתבה קצרה זו.אני מניח ששמותיהם נמצאים בדפי ההיסטוריה של הישוב תרומתם למפעל הציוני וההתישבותי  רבה מאד .
  תמונה
  קברם של אברהם מוסמן ומשה בר יהודה בבנימינה [צילום:אלי אלון]

   בין הנקברים בבית העלמין בבנימינה קברם של אברהם מוסמן ומשה בר יהודה בבנימינה וזה סיפורם
   
  68 שנים לרצח שומרי הכרם בבנימינהבימים אלה מלאו 68 שנים לרצח שומרי הכרם בבנימינה. אירוע רצח זה שהתרחש כשנה לאחר הקמת המדינה נשכח עם השנים כמעט לגמרי וידוע רק למתי מעט. סביב מצבותיהם של שומרי הכרם שנרצחו קיימת תעלומה שעדין לא נפתרה והובררה דיה אלי אלון   |   לסיפור המלא
  עידכון מיולי 2017

   

  אל רשימת הנקברים בבית העלמין בבבנימינה התווסף ב2017  פנחס פינקי פיני זוארץ  שהיה ראש מועצת בנימינה גבעת עדה. קודם לכן היה אלוף משנה בצה"ל שכיהן בין השאר כמפקד עוצבת שועלי שמשון וכמפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה. הוא מת בגיל 52  באפריל 2017 מדום לב במהלך טיול שערך עם משפחתו בויטנאם 

   

   

  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

  קברו של פינקי זוארץ[צילום:אלי אלון]


   

   


  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות