כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    16/9/16 09:16:
  מפחיד

  עמיר פירני על - איך נוביל אדם מכור לייעוץ וטיפול

  1 תגובות   יום חמישי, 15/9/16, 14:52

  סמי הפיצוציות ובתוכם סם הנייס גאי, הנם סמי תחליף זולים לסם הגראס/מריחואנה הקשים יותר להשגה. מכור לסמי הגראס/מריחואנה, המעשן על בסיס יומי, יעבור לעתים לנייס גאי בכדי להוזיל את הוצאותיו היומיות הסובבות 100-150 ש"ח ליום, לתחליף הנייס גאי בשקיות של 50 ש"ח או 100 ש"ח שישרתו את עישונו ליומיים שלושה.

  אבל חיסכון כספי והקלות בהשגת הנייס גאי, אינם הסיפור כולו. המתמכרים לנייס גאי נתקלים בתערובת חומרים רעילה, ממכרת מאוד, ממריצה, הגורמת לערנות ועיירות, להתמכרות גופנית קשה לסם היוצר תחושה של אופוריה ועצמה שקרית. המשתמש בנייס גאי יפתח תגובות זעם שלא היו מוכרות בהתנהגותו קודם לכן, לשיעולים כבדים, הקאות, התמסטלות הסובבת ריחות רעים וקשים המורגשים ברחבי הבית כולו.

  הורים רבים הפונים אלי לא יודעים לאבחן כי הסם בו משתמש בן משפחתם, אינו גראס ומריחואנה אלא הנייס גאי. אבל לא רק זאת. הורים רבים עומדים חסרי אונים סביב ההחלטה מה לעשות וכיצד לפעול.

  צוותי טיפול מיומנים ומקצועיים בתחומי הטיפול בהתמכרויות, יציעו בשלל הצעותיהם למשפחת המכור כמה וכמה מרכיבים:

  1. מנעו ואסרו שימוש של בן משפחתכם בבית.

  2. דברו עם בן משפחתכם בגלוי על איסור זה ועל התנגדותכם לשימושו בסם.

  3. הגבילו את מקורות הכסף הנזיל העומד לבן משפחתכם, בכדי לצמצם את יכולות הקניה שלו את הסם.

  אבל נקודה חשובה יותר בייעוץ הראשוני שניתן למשפחה יעסוק ב"קידום או יזום משבר".

  ולמה כוונתי? אם ננסה לתאר את המצב בצורה גרפית נראה שבציר המאונך עולה מדד ה"סבל" הנוצר כתוצאה לשימוש בסם, מ-0 במפגש צירי הגרף התחתון, ל-100 התרחקות מנוקדה זו. בו בזמן, בציר המאוזן משמאל לימין נמתח את קו הזמן הדמיוני. נתאר בו מעבר ימינה כשבוע, חודש, חודשיים שנה, שנה וחצי וכדומה.

  שאיפתנו בייעוץ וההדרכה תהיה לעודד את בני המשפחה לקצר את זמן השימוש לזמן הקצר ביותר, ולסייע לקו ה"סבל" לטפס מהר יותר.

  משמעות מסר זה היא: "בואו נקצר את תקופת השימוש של בן משפחתכם על ידי הגברת הלחץ הכספי, משפחתי, כלכלי, משטרתי, חברתי ואחר. כול אלו בכדי לדחוף את בן המשפחה לרצות להקל מעליו את נטל ה"סבל" הנפשי והגופני. כך נסתייע לקבל את הסכמתו להיכנס לטיפול נפשי כטיפול בתהליכי גמילה.

  למה הדבר דומה? רובנו לא נפנה לרופא כל עוד סבלנו הגופני יהיה קל ומרווח, וההפך הוא. רובנו נמהר לפנות לרופא כשסבלנו הגופני יהיה גדול וחד. את אותו מודל ודימוי נרצה להעתיק לסבלו הגופני והנפשי של בן המשפחה המכור לנייס גאי.

  רק דחיפתו "לפינה" הכואבת, למקום בו סבלו הגופני והנפשי סביב שימושו בנס גאי רב וגבוה. רק אלו יסייעו לקבלת הסכמתן של בן המשפחה המכור לטיפול וייעוץ.

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין