כותרות TheMarker >
  ';

  שמות והסיפורים מאחוריהם

  שמות מתארים לא פעם דרמה שארעה לפני שמקבל השם נולד/ה. שמות מיוחדים וחריגים מספרים סיפור. למשל אותה נס-יה שפגשתי במזכירות קיבוץ היתה נס עבור הוריה מאחר וכמעט לא נולדה. את החווייה שלהם חרטו בשמה לנצח. אספתי הרבה סיפורי שמות ואני מעונין לשמוע על עוד וללקט אותם לידיעת המתענינים באותם דרמות קטנות שקדמו לשמותיהם ושל אחרים. איני מתחייב לשמור את כולם ולי הזכות לערוך אותם בתאום עם השולח/ת. מקווה שנהנה כולנו מהבלוג

  0

  התערוכה "לאיטליה באהבה" של הלן בר לב במסע נוסטלגי- במוזיאון שאגאל בחיפה

  0 תגובות   יום שישי , 16/9/16, 09:43

   

  לאיטליה באהבה - רישומי מסע אל זמן מתכלה

  בבית האמנים על שם שאגאל בחיפה תפתח מחר (שבת) תערוכת ציוריה של האמנית הלן ברלב תושבת מטולה. העבודות נעשו בטכניקה ייחודית תוך שימוש בעפרונות ודיו והן מתעדות סיכום רשמים מטיול של הלן ברחבי איטליה ומשולבים במראות מההיסטוריה היהודית – גטאות בוונציה ורומא.

  ברלב (74) עלתה לארץ בשנת 1973 ובשנת 1975 החלה ללמוד ציור, ומאז היא חיה ויוצרת בארץ. נטייתה הייתה לציור מונוכרומטי עם צבעים בודדים וניגודיים. אהבת הקונטרס הכתיבה לה את סגנונה המדגיש את קווי המתאר של הדימויים. עם הזמן עברה לצייר עם צבעים אולם באופן מוקפד ומינימלי על מנת לא לאבד את אפקט הניגודיות שהיה חשוב לה. יופי הטבע בישראל שבה את ליבה ועבודותיה מתעדות את נופי הארץ ועציה בדייקנות לפרטים ועם נטייה לבחור בנופים ואובייקטים מורכבים. דימויי העצים מרובי ענפים, נופיה צפופי צמחים ואין היא מותירה פינה לא מנוצלת על בד הציור.

  ''

  במסעה לאיטליה אותו תעדה בעבודות המוצגות, היא התחברה לנוף האורבני הישן ובמיוחד לנוף היהודי של גטאות שפג זמנן וכן רחובות ללא מוצא המסמלים את גמר הדרך. ההקפדה של תיאור מסגרת המבנים, סדקים ושברים נותנת משקל רב לחלק הכהה בעבודות, שיוצר ניגודיות עם קירות ורחובות דלי צבע. על רקע זה פריחתם של פרחים בודדים ונגיעות צבע סמליות בולטת על רקע קירות וחללים בהירים המשדרים נוכחות מתכלה. סגנון עבודותיה הינו היפריאליסטי ופיוטי ומעיד על גילה. הוא מאפיין אמנים ואמניות שמציירים עם תחושת סיכום וגמר משימות החיים. הצבע פחות דומיננטי וסוער, הציורים של סופי דרך ומבנים ישנים המשדרים זקנה, הינם עדות לתחושת החיים שיש בהזדקנות ובהליכי ההתכלות, שלהם יופי ייחודי. האווירה המתרפקת ונוסטלגית מהווה את הפן האישי של תערוכה זו.

  התערוכה תיפתח בחסות המכון האיטלקי ומנהל המכון מר מאוריציוס דה-סאלבי . בפתיחה יוצגו גם שירים שנכתבו על ידי האמנית. בית האמנים ע"ש שאגאל שם לו כיעד לטפח את אמני צפון הארץ והוא שוקד על תערוכות מתחדשות של אמנים ותיקים וחדשים ולחשיפה אל קהל שוחרי תרבות באזור. לחובבי אמנות אישית נוסטלגית מובטחת הנאה אשר תגוון עם יתר התערוכות המתקיימות בבית האמנים.

  כתב יואל אמת

   

  ''

   

   יואל אמת, 15/09/2016 -  (מגזין המושבות -זכרון יעקב והסביבה- מהדורה 542)  

   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   יואלאמת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין