כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים וטיולים ועוד כמה דברים

  סיפורים קצרים, ושירים לעת מצוא פרי עטי, טיולים בארץ בכלל ובשביל ישראל בפרט.
  ועוד כמה דברים שפגשו אותי.

  0

  שביל עמק המעיינות - ממרומי הגלבוע לנחל הקיבוצים

  51 תגובות   יום רביעי, 21/9/16, 16:13

  ‏16/09/16

  שביל עמק המעיינות. ממרומי הגלבוע לנחל הקיבוצים.

  מרחק 10 קילומטרים.

  מזג אויר חם.

  זמן – ארבע וחצי שעות, כולל שחייה בשלוש בריכות.

  דרגת קושי בינונית.


  שביל עמק המעיינות הנו שביל המתחיל ברכס הגלבוע, יורד לעמק בית שאן, עולה צפונה לכוכב הירדן ולאחר מכן למצפה אלות. משם יורד מזרחה לבקעת הירדן ודרומה  עד לאזור טירת צבי ובחזרה לבית שאן.

  בפברואר האחרון, סיימנו לצעוד בשביל ישראל. היה טוב ומיוחד ונהדר. התגעגענו, אז באנו. את חבורת הצועדים הקבועה, כיבד בנוכחותו וחיזק יובל. חבר טוב מזה שלושה עשורים.

  בשבע ושלושים הגענו לנקודת ההתחלה החדשה של השביל ב"מצפה שמיר".

  גן קטן ובו תצפית ואנדרטה לזכר דובי וערן שמיר, אב ובנו שנפלו במערכות ישראל.

  על רכס הגלבוע המזרחי  נבנו בשנים האחרונות טחנות רוח (טורבינות) לצורך הפקת אנרגיה ירוקה.

  http://cafe.themarker.com/image/3337985/

  כנפי הטחנות נעו בעוצמה והנוכחות שלהן הורגשה היטב. השמש החזקה הכתה בפנינו ומנעה מאתנו להינות מהנוף המדהים באזור. בשעות אחר הצהריים, השמש במערב והנוף המקסים נפרש במזרח. הרי מואב, עמק הירדן, שדות חקלאיים בריכות דגים ומאגרי מים. פסיפס מרתק של נוף והיסטוריה.

  טורבינות הרוח הן חלק מיוזמה רחבה יותר של אנרגיה נקייה הנקרא "אגירה שאובה" במסגרתו נחפרים שני מאגרי מים בגבהים שונים של ההר. האנרגיה תופק מהולכת המים בין שני המאגרים.  המיזם אמור לפעול בתחילת שנת 2018, ולספק חשמל לכל יישובי הסביבה.

  ''

  בסמוך נמתחת גדר ההפרדה העוברת בדיוק בתוואי הקו הירוק (גבולות 67). שתינו כוס תה רתוח ויצאנו לדרך.  לא מצאנו את סימוני השביל אז הלכנו כמה מאות מטרים צפונה  על הכביש לכיוון מעלה גלבוע משם ירדנו מזרחה, בדרך עפר עד לחיבור עם תוואי השביל המסומן בנחל צביה. צבאים שרעו בשטח התבוננו בנו בסקרנות. אחד הצבאים הצעירים ערך לכבודנו מופע קפיצות אקרובטיות משולבות בזינוקי פרא.

  במזרח הגלבוע על הרכס שני קיבוצים דתיים. מירב ומעלה גלבוע.  ביחד עם הקיבוצים טירת צבי, שדה אליהו, עין הנצי"ב ושלוחות הנמצאים למטה בעמק הירדן יוצרים חבל התיישבות איכותי של קיבוצניקים דתיים. מעט דרומה ממירב, נמצא הכפר הטיפולי מלכישוע.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3338122/

  הגלבוע, רכס הרים בצפון מזרח השומרון. אחת עשרה פסגות בגובה של 450-540 מטרים מתנוססות לאורך  18 קילומטרים. למרגלות הרכס ,מעיינות רבים החל מעין יזרעאל שבמערב  ועד למעיינות עמק בית שאן. מדרונות הגלבוע התלולים בצפון ובמזרח הרכס, נראים היטב מהגליל המזרחי ומעבר הירדן. כאן נפל שאול על חרבו ונהרג עם בניו בקרב עם הפלישתים. דוד שלא השתתף בקרב, נשא קינה מרגשת וקילל את הגלבוע "אל טל ואל מטר".

  ירדנו בערוץ נחל צביה שהפך לנקיק צר עם מפלי אבן תלולים. תחת עץ חרוב מצאנו צל למנוחה משמש הבוקר הקופחת. הירידה התלולה והחזקה הסתיימה כעבור שעתיים של דילוגים בנקיק הסלעי תוך שמירה על הברכיים הצעירות לנצח. צעדנו מעט צפונה ולאחר מכן מזרחה לכיוון בריכות עין מודע. את השלווה החריד קול נפץ אדיר, תותח גז, שנועד להבריח את העופות הנודדים מבריכות הדגים שבעמק.


  על אם הדרך פגשנו איש צעיר ונער שמנמן יושב. הם ביקשו עזרה. הנער נקע את קרסולו ולא יכול ללכת יותר. זילברמן החסון נענה לאתגר. העמיס את הנער על גבו והלך אתו חצי קילומטר עד לבריכת עין מודע שם חיכו להם עוד נערים, חבריהם למסע. רגע? למה היו זקוקים לעזרה?  לא יכלו לסחוב בעצמם? האם נפלנו קרבן לקונספירציה או להתערבות ?

  ''

  בריכת עין מודע עוצבה לפי הדגם של גן העדן האבוד. שלווה, שקט, צל ומים בטמפרטורה של 24 מעלות לאורך כל השנה. בתוך המים יש הרבה דגים מדגדגים שאוכלים את העור המת מכפות הרגליים. ספסלים ושולחנות פזורים בצל עצי האקליפטוס הצומחים סביב. מקום מושלם למי שמוכן ללכת כמה מאות מטרים או לשכור קלנועית טיולים בפארק עמק המעיינות או לבוא על אופניים.

  "לחיים" העברנו וויסקי "בלאק אנד וויט" מיד ליד תוך כדי טבילה במי גן העדן.

  לפני מספר שנים נחסמה הגישה ברכב לכאן ולעוד מעיינות בסביבה. זאת כדי לשמור על הקיים ולמנוע מעם ישראל למנגל, ללכלך לטנף ולהשחית את פינות החמד הקסומות. אפשר להגיע באופן חופשי לגמרי ובחינם, ברגל, על אופניים או בקלנועית שכורה.

  ''

  באופן אישי, זכור לי מפגש עם אדם רכוב על טרקטורון שרתום לנגרר. האיש התעצבן על החסימה ליד נחל הקיבוצים וניסה לעקוף אותה. על הנגרר היה כל מה שצריך כדי לקיים מצוות זבח הוללות רעש ולכלוך. לאחר מספר כישלונות הצעתי לו ללכת ברגל כמו כולם. שהרי החסימה נועדה למנוע גם מטרקטורונים להגיע למעיינות.

  האיש שנראה כבן ארבעים וחמש הזדקף, הישיר אלי מבט והחל לנאום בלהט.

  "אתם הקיבוצניקים תשבו בשקט. בן גוריון מת כבר לפני 40 שנה ולא ישמור יותר עליכם. השתלטתם על המדינה ועכשיו אנחנו נראה לכם מה זה. את כל האדמות ואת בריכות השחייה ואת הכסף שגזלתם אנחנו ניקח לכם. נגמרו הימים שלכם. הגיע הזמן של בית שאן". כך המשיך במסכת הקללות והנאצות לעיני משפחתו, בניו ובנותיו ולעיני המטיילים. לפעמים כדאי לשתוק.  


  מבריכות עין מודע המשכנו על השביל הכבוש לכיוון צפון אל עין שוקק. כמה מאות מטרים משם, ליד הנביעה המקורית של עין מודע, חנה טנדר חקלאי, לידו נחו עובדי שדה מעמל יומם.  ממול הגיעו מטיילים רכובים על קלנועיות ועל אופניים בדרכם לבריכות הקסומות. המשכנו בדרך צפונה, חלפנו על פני מאגר מים גדול וליד בריכת שכשוך מקסימה שנקראת בריכות הטחנה. בין בריכות הטחנה לבין עין שוקק יש "שביל רטוב", המאפשר הליכה במי נחל שוקק.

  ''

  בעין שוקק יש בריכה רדודה ובה מים מתוקים ונעימים לשכשוך. סביבה עצים מצלים ומבנים שהיו פעם חלק מטחנת קמח ביזנטית. חיש קל פצחנו בשכשוך נעים. גם כאן ליחכו הדגים את כפות הרגליים אבל יותר בעדינות.

  מעין שוקק המשכנו מזרחה על הכביש לאורך נחל הקיבוצים. מגדל שמירה ותצפית גבוה התנוסס על תל שוכה. המגדל נבנה על ידי הבריטים לאחר שבזמן המרד הערבי נהרגו במקום שלושה שומרים יהודים מקיבוצי הסביבה. התל לא נחפר ולא ידוע אילו עתיקות קבורות תחתיו.

  יהודה פפו ,מאקס הלר ובנימין מלצקי נרצחו בדרכם למשימת שמירה במקום, בידי כנופיית אבו דורה.  יוסוף אבו דורא וכנופייתו פעלו בין השנים 1936-1939 נגד הבריטים היהודים הערבים הדרוזים והטילו חתיתם על כל תושבי צפון הארץ ובעבר הירדן. אבו דורא נתפס על ידי הבריטים ונתלה ב1940. הסחנ'ה הוא גן השלושה, קרוי על שם שלושת הנרצחים.

  http://cafe.themarker.com/image/3338633/

  בזמן המרד הערבי הגדול הוקמו באזורי הספר, יותר מחמישים יישובי "חומה ומגדל" לעיתים תוך לילה אחד. במרבית המקרים הבריטים העלימו עין. ניר דוד (תל עמל) כפר רופין, טירת צבי, שדה אליהו, מעוז חיים, נווה איתן, גשר, בית יוסף וחמדיה הוקמו בדרך זו וביססו את הנוכחות היהודית בעמק הירדן.

  המשכנו לאורך נחל הקיבוצים עד לסיום בבריכה הסמוכה לחניון. כאן המים היו עכורים יותר. לדגים כאן יש כנראה תיאבון גדול יותר. זאת על פי עוצמת הביסים בכפות הרגלים.

  הסתיים לו יום טיול ראשון בשביל עמק המעיינות. 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (51)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/10/16 01:35:

   .
   איזה יופי של פוסט.
   .

   ''

   .

     1/10/16 11:39:

   תודה על רשמים מטיול מאתגר ומהנה

   התאים לי מאד לקפה של בוקר שבת

    נהינתי ומאד אהבתי

    תודה

   ושנה טובה

    סוקראטס

     26/9/16 18:12:
   יופי של טיול. תודה על השיתוף. שנה טובה, עמוס.
     26/9/16 17:36:

   צטט: ~גאיה~ 2016-09-26 17:06:49

   צטט: אהובהקליין 2016-09-26 07:58:46

   נהניתי מאד מקריאת הרשמים הנהדרים של הטיול.

   אני מאד אוהבת גם את אזור הצפון ,זכיתי  ללמד תלמידים בשני ישובים שם בעבר.

    התצלומים נפלאים ומרגשים במיוחד.

   ארץ ישראל בעיניי היפה ביותר בתבל.

    שנה טובה ומתוקה- לך ולכל יקירך.

    בברכה

    אהובה

    

   מצטרפת לפירגון והברכות שכתבה חברתנו היקרה אהובה ומוסיפה ברכת שנה של הגשמה ואושר וכמובן בריאות איתנה להמשיך ולטייל, להמשיך לספר את מורשת אביך המפוארת.

   שנה טובה ומתוקה :) 

     26/9/16 17:06:

   צטט: אהובהקליין 2016-09-26 07:58:46

   נהניתי מאד מקריאת הרשמים הנהדרים של הטיול.

   אני מאד אוהבת גם את אזור הצפון ,זכיתי  ללמד תלמידים בשני ישובים שם בעבר.

    התצלומים נפלאים ומרגשים במיוחד.

   ארץ ישראל בעיניי היפה ביותר בתבל.

    שנה טובה ומתוקה- לך ולכל יקירך.

    בברכה

    אהובה

    

   מצטרפת לפירגון והברכות שכתבה חברתנו היקרה אהובה ומוסיפה ברכת שנה של הגשמה ואושר וכמובן בריאות איתנה להמשיך ולטייל, להמשיך לספר את מורשת אביך המפוארת.
     26/9/16 13:45:
   ושוב הצלחת לעורר את קנאתי
     26/9/16 07:58:

   נהניתי מאד מקריאת הרשמים הנהדרים של הטיול.

   אני מאד אוהבת גם את אזור הצפון ,זכיתי  ללמד תלמידים בשני ישובים שם בעבר.

    התצלומים נפלאים ומרגשים במיוחד.

   ארץ ישראל בעיניי היפה ביותר בתבל.

    שנה טובה ומתוקה- לך ולכל יקירך.

    בברכה

    אהובה

     26/9/16 07:10:
   מרענן!
     25/9/16 13:25:

   צטט: P65 2016-09-25 01:08:11

   נשמע אחלה מסלול, ואגירה שאובה פרויקט מרתק. באסה שמספר החולגנים בארץ , כגון זה שנתקלתם בו הולך וגדל , בקרוב נהיה כאן מיעוט בתוך ים של זבל שמשאירים אחריהם .. כול הכבוד

   אני דווקא סבור שהרוב מתנהג כמו שצריך. פסטיבל השוקולד והצעקות והקיפוח בדרך להסתיים. 

     25/9/16 01:08:
   נשמע אחלה מסלול, ואגירה שאובה פרויקט מרתק. באסה שמספר החולגנים בארץ , כגון זה שנתקלתם בו הולך וגדל , בקרוב נהיה כאן מיעוט בתוך ים של זבל שמשאירים אחריהם .. כול הכבוד
     24/9/16 16:50:

   צטט: sari10 2016-09-22 12:23:33

   אחאב,
   כל הכבוד לכושר המדהים.
   מהתמונות שלכם בבריכה נראה אכן שכולכם בכושר מצוין.
   10 ק"מ - 4 וחצי שעות כולל שחייה בשלוש בריכות??
   לא להאמין...
   במיוחד כשההליכה בנקיקים עם אבנים, עליות וירידות.
   ועוד בחום קופח...
   נראה לי אתגרי למדי.

   אני הייתי מצטרפת לברכות חיוך

   שנה טובה :) 

     24/9/16 16:49:

   צטט: דוקטורלאה 2016-09-22 07:45:31

   טיול מקסים בפרקי הסטוריה של הזמן החדש והישן. שילוב נהדר של מראות ופעולות. הבנייה היישובית הזו שנעשתה בעבר, קסמה כל כך לחלוצים הדתיים של ההווה, והם יצאו להגשים אותה באדמות שנכבשו בקרב, מעבר ל"קו הירוק", הגשמה שתוצאותיה מי ישורם...

   קשה לי להשוות את אותם חלוצים שייבשו ביצות ונלחמו בכנופיות, בתנאים קשים ונגד כל הסיכויים, גם דתיים וגם חילוניים .

   קשה לי להשוות אותם למתנחלים שמוגנים וממומנים על ידי שלטון וצבא.

   אלו נהנו מגיבוי מלא ומוחלט של עם ישראל.

   ואלו שוסעים את העם ,יהירים ושומטים את המוסר ואת התורה בחסות אידאולוגיה משיחית. 

     24/9/16 16:44:

   צטט: היא ולא אחרת 2016-09-21 18:51:11

   השזירה הזו שבפרסומיך, בין הזכרונות של אביך והטיולים שלכם, שהם הזכרונות שלך, מלאת קסם. תודה.

   תודה :) 

     24/9/16 16:43:

   צטט: אביבי32 2016-09-21 16:52:35

   הפעם אני מכיר מצויין את רוב המסלול. וחייב לציין שניר דוד היא ראשונה לחומה ומגדל.

   תקופה מרתקת בתולדות העם

     24/9/16 16:42:

   צטט: HagitFriedlander 2016-09-23 08:03:25

   באתי לשביל ירדתי לעמק ושכשכתי אתכם בבריכות...היה טיול כייפי ומרענן...כל כך הרבה יופי, אהבת הארץ, אהבת האדם וכושר גופני וכושר כתיבה נפלא! תודההההה! שבת של שלום ושל ברכה!

   שבת שלום :) 

     24/9/16 16:42:

   צטט: חני.א 2016-09-24 10:04:00

   בדיוק חזרנו מטיול באיזור,
   עשינו את נחל חרמון והיה משגע..
   האזור מדהים ,הגבולות עדיין שלנו,האום עדיין מפטרלים ונאסראללה עדיין מפנטז...חלומות רטובים שם במעיינות אך בסחנה יצאנו אחרי חצי שעה כי לא יכולתי להיכנס מפאת צניעות .שנה טובה אחאב ומתוקה גםמגניב

   הסחנה מקום מדהים. אבל צריך להגיע באמצע השבוע...ולא בחופש הגדול. 

     24/9/16 10:04:

   בדיוק חזרנו מטיול באיזור,
   עשינו את נחל חרמון והיה משגע..
   האזור מדהים ,הגבולות עדיין שלנו,האום עדיין מפטרלים ונאסראללה עדיין מפנטז...חלומות רטובים שם במעיינות אך בסחנה יצאנו אחרי חצי שעה כי לא יכולתי להיכנס מפאת צניעות .שנה טובה אחאב ומתוקה גםמגניב

     24/9/16 00:13:
   מסלול יפה, והכתיבה שלך מעוררת חשק גדול לעשות אותו.
     23/9/16 20:28:
   טוב שהיו מים להטהר מדברי "המטיף". נהדר. שנת טיולים חדשה ומבורכת
     23/9/16 13:39:
   מלהיב .
     23/9/16 13:36:

   אחאב חברי נשיקה

   איזה יופי היה ל"טייל" איתך במסלול הזה,

   בזכותך אני לומדת להכיר את ארצנו הקטנטונת לאורכה ולרוחבה (-:

   התמונות נהדרות אחת אחת

   * כוכב אהבה ממני ותודה ששיתפת אותנו

     23/9/16 13:30:
   יפה, מעט לפני כניסת השבת עוד הספקתי לטייל איתך...
     23/9/16 10:19:
   איזה יופי... תענוג לטייל איתך... :)) שבת של שלום...
     23/9/16 08:03:
   באתי לשביל ירדתי לעמק ושכשכתי אתכם בבריכות...היה טיול כייפי ומרענן...כל כך הרבה יופי, אהבת הארץ, אהבת האדם וכושר גופני וכושר כתיבה נפלא! תודההההה! שבת של שלום ושל ברכה!
     23/9/16 07:43:


   הפרויקט להפקת חשמל מרשים ביותר .
   והטיול במים המרעננים מעורר רצון
   לטיול כנ"ל .
   כל הכבוד לחבורה על ההתמדה.
   וכפי שנאמר שתיקה שווה זהב .

    

     

   ''

     22/9/16 22:20:

   נשמע טיול נהדר , בעיקר הדגים שמלחכים את כפות הרגליים :)

   צילומים יפים וכנראה שעוד נככב אותם בעתיד.....

     22/9/16 21:34:
   קראתי הכל. דעתי היא שעדיף ג'והני ווקר בלק - לייבל על ויסקי בלק אנד וייט.
     22/9/16 17:17:

   צטט: hkadman 2016-09-22 16:07:03

   כיף של טול ועד שחייה בבריכות. גם הצילומים מצאו מאוד חן בעיניי.

   תודה. תמיד יפה שם. 

     22/9/16 16:07:
   כיף של טול ועד שחייה בבריכות. גם הצילומים מצאו מאוד חן בעיניי.
     22/9/16 13:34:
   לאדם יש שתי מסגרות משמעותיות - עבודה ואהבה. ואצלך שני התחומים נושקים ומתובלים בהרבה אהבה.
     22/9/16 12:23:

   אחאב,
   כל הכבוד לכושר המדהים.
   מהתמונות שלכם בבריכה נראה אכן שכולכם בכושר מצוין.
   10 ק"מ - 4 וחצי שעות כולל שחייה בשלוש בריכות??
   לא להאמין...
   במיוחד כשההליכה בנקיקים עם אבנים, עליות וירידות.
   ועוד בחום קופח...
   נראה לי אתגרי למדי.

   אני הייתי מצטרפת לברכות חיוך

     22/9/16 10:43:
   אזור נהדר והכי חשוב שיש עדיין מעיינות עים מים מרעננים בדרך.
     22/9/16 09:09:
   אחד המקומות היפים שיש פה, נוסע פה ושם כשיש פרטנרים. תודה על התזכורת
     22/9/16 09:09:
   מסלול יפה ומעניין עם נקודות התרעננות.
   יופי של טיול
     22/9/16 08:58:
   גם נהניתי, גם השכלתי. תודה לך אחאב
     22/9/16 07:45:
   טיול מקסים בפרקי הסטוריה של הזמן החדש והישן. שילוב נהדר של מראות ופעולות. הבנייה היישובית הזו שנעשתה בעבר, קסמה כל כך לחלוצים הדתיים של ההווה, והם יצאו להגשים אותה באדמות שנכבשו בקרב, מעבר ל"קו הירוק", הגשמה שתוצאותיה מי ישורם...
     22/9/16 06:57:
   למרות החום הכבד, נראה טיול מרענן ביותר :) כייףףףף
     21/9/16 23:43:
   גם אנחנו, או לפחות אני, התגעגעתי לטיולים שלכם
     21/9/16 23:43:

   אני נשארת בעיקר עם הרגשה שנרקמת מאוסף הפרטים. הרגשה של הנאה צרופה של כל החושים (כולל חוש השתיקה הנדרש לעיתים תחת עוד סיבוב בקרבות רחוב ישראלים).
   ובכלל, אני מקנאה סלש מעריצה אנשים שכשאומרים את המילה "מזרחה" הם יודעים לאיזה כיוון להסתכל... -:)

     21/9/16 22:39:

    

    

   ברוטוס:   ההוא עם הטרקטורון זה אחד שהצביע ויצביע למירירגב, בליינד

    

    

   נטוס:      פרצופה של המדינה

    

    

   ..

   ''

     21/9/16 22:31:
   נהדר שהזכרת את טורבינות הרוח שעל הגלבוע - פרוייקט חשוב להפקת חשמל. טוב שנחסמה הגישה לכלי רכב לאותן פינות חמד באזור - בהחלט פינות להגיע אליהן ולהנות מיופיין. הנאה צרופה שיש בה חבורה מופלאה, עשרה ק"מ, יופיו של הטבע והיסטוריה רבת ריגושים לצד הכאב. נהדר !
     21/9/16 22:26:

   תודה רבה על טעימה קסומה שעוררה תאבון להגיע לשם.

   עוד אגיע.

     21/9/16 22:04:
   אזור מקסים!
     21/9/16 21:58:
   נראה אחלה טיול. פוסט כתוב יפה ועשיר ונינוח.
   קסם של טיול
     21/9/16 21:16:
   תודה. פינת חמד של ארצנו הקטנטונת.
     21/9/16 19:02:
   אהבתי את הסיפור שזילברמן סחב "פצוע" עם כאלה חברים אפשר לצאת למדבר עם "מימיה אחת". אני גאה בו.
     21/9/16 18:51:
   השזירה הזו שבפרסומיך, בין הזכרונות של אביך והטיולים שלכם, שהם הזכרונות שלך, מלאת קסם. תודה.
     21/9/16 18:45:
   תודה :) שמרתי, לחזור בבוא העת, לכל הפרטים.
     21/9/16 16:52:
   הפעם אני מכיר מצויין את רוב המסלול. וחייב לציין שניר דוד היא ראשונה לחומה ומגדל.

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   א ח א ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין