כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  עמיר פירני על הקשר בין אירועי דחק, פוסט טראומה והתמכרויות

  0 תגובות   יום ראשון, 25/9/16, 10:31

  במדינה רבת אירועי פיגועים ומצבי לחימה כבישראל, מדינה בה כל אישה רביעית או שלישית הנה נפגעת התעללות מינית, מדינה בה כל גבר חמישי הנו נפגע התעללות מינית. במדינתנו חיים אלפים, עשרות אלפים ויש הטוענים ל-800,000 !! בני אדם תחת תסמונות פוסט טראומטיות קשות. מדינה כזו הנה מדינה בה תושבים רבים חיים, חיים רווי סבל.

  לעתים, משפחות ואנשים אלו, השלימו עם התופעה הבאה לידי ביטוי בתגובות הפוסט טראומה, משפחות אלו לצערן כבר אינן מחפשות עזרה טיפולית למצבי נפש קשים אלו. משפחות ויחידים שאיכות חייהם נמוכה מהמקום בו היו יכולים להיות לו היו מטפלים בתופעות הפוסט טראומה הללו.

  נגדיר רגע מה הוא אירוע טראומטי, ומה היא תגובה פוסט טראומטית.

  ישנם מאמרים וספרות ענפה בתחום, ואני כתבתי עליהם בספרי "טראומה התמכרות וטראומה" (2010), ו"להסיט את הווילון" (2013).

  אירוע טראומטי הנו אירוע בו חש האדם כי חיו או חיי זולתו הנם בסכנת חיים קיצונית או שהוא חווה חשש קיצוני לפגיעה קשה בשלמות גופו. טראומה יכול לחוות גם אדם שנכח באירוע שהתרחש לידו, כדוגמת אדם שראה אירוע תקיפה אלים, תקיפה מינית, תאונה קשה או אירוע לחימה.

  אדם שפיתח פוסט טראומה PTSD, הנו אדם שתגובותיו בעקבות אירוע זה נמשכות מעל לחודש ברציפות, והן באות לידי ביטוי בתחושות חרדה קשות, תחושות אשם, הימנעות, תגובות זעם שאינן ראליות לאירוע המתרחש, סיוטי לילה, תגובות דיכאון ובושה.

  אם ננסה רגע לתאר את התגובות הקיצוניות הנראות אצל אנשים הסובלים מפוסט טראומה, אפשר לראות כי אנשים אלו שינו דראסטית את התנהלותם בחיים, הם נמנעים ממקומות הומי אדם (כמו סופרים, אולמות אירועים וסרטים), הם חוששים להסתובב לבד ברחוב, הנם מתפרצים בקלות על אירוע שבעבר רק הרגיז אותם, ויש להם קשיי שינה וירידה גדולה באפקט הרגשי (מצבי הרוח). לדוגמה בשנות עבודתי הארוכות, נפגשתי באנשים נפגעי PTSD, שהפסיקו ללכת לקניות בסופרים ולצאת לקולנוע, גם כ-20 שנים מהתרחשות אירוע הטראומה אליו נחשפו, אנשים שלא ישנו טוב בלילות והיו נרדמים רק בבקרים. למרבה הצער משפחותיהם למדו לחיות עם העדפתם זו ולא השכילו לבקש עזרה.

  אנשים נפגעי טראומה מוצאים לעתים קרובות את המזור לסבלם בשימוש בסמים המקל ומאלחש לכאורה את תגובותיהם, אולם איננו מהווה ריפוי לחוויות הטראומה שחוו, חוויה קשה הדורשת עיבוד נפשי ע"י תהליכי נפש מורכבים.

  לכן המשפחות ולכם האנשים, אמליץ, פנו לבקש עזרה טיפולית, בקשו אבחון למצבכם, בקשו טיפול נפשי הראוי למצבכם הנפשי המורכב. דעו כי היום ניתן להקל דרמטית בשיפור איכות חייכם. התגובות הפוסט טראומטיות והשימוש בסמים אינם תהליך דרוש להקלה בסבלכם. טיפול נפשי מקצועי יכול להקל מאוד על סבלכם ומצוקתכם.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין