כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  עמיר פירני על ההתמכרות כמחלה ערמומית

  0 תגובות   יום שני, 26/9/16, 09:24

  ההתמכרות הנה מחלה ערמומית.

  פעמים רבות מגיעות אלי משפחות המבקשות שאטפל בבעיית ההתמכרות של בן משפחתם, טוב ויפה אני אומר ומסביר להן, רק שתדעו :"מחלת ההתמכרות הנה מחלה ערמומית".

  ולמה אני מתכוון.

  התמכרות משולה פעמים רבות לסימפטום של מחלה או כאב רציניים ועמוקים בנפש האדם. כך שלא ניתן להכחיד את ההתמכרות להרואין, לאלכוהול, להימורים ולגראס ללא טיפול בשורש בעייתם. יבואו מיד אנשים ויאמרו לי, "מה פתאום", ו"למה וכך", אבל זאת היא האמת המקצועית וזאת היא האלטרנטיבה היחידה להצלחה ארוכת טווח.

  אדם מכור לגראס שהפסיק לעשן גראס למשך חודש ימים. אדם שעדיין לא טיפל בבעיית ההתמכרות שלו, אדם שניגמל משתית האלכוהול היומית שלו. כל אלו טרם יצאו מבעיית האלכוהוליזם שלהם. לשם כך נדרשת אנליזה הרבה יותר מדוקדקת ומקיפה. אנליזה שתוביל אותנו לתכנית טיפול ורכישת כלי התמודדות. למה הדבר דומה? אדם המתלונן על שיעולים בלתי נסבלים המלווים בכאב בצלעות והוצאת ליחה, אדם שיעלה החשש כי הוא סובל מדלקת ראות. לאדם כזה נעשה בדיקות רפואיות נדרשות, נשלח אותו לצילום ראות, נפעיל כלפיו מרכיבים שונים של מיפוי ואנליזה בכדי לטפל נכונה במחלתו. ואם כך הדבר בואו ונתקדם.

  כך גם עם בעיות של התמכרות. עלינו להבין מדוע האדם היושב לפנינו התמכר להרואין ולא לקוקאין, מדוע בחר באלכוהול ולא בגראס. מדוע פנה לתרופות ממכרות ומרגיעות ולא לשתיית אלכוהול. מדוע אדם "בחר" במודע או שלא במודע בהתמכרות למין ולא להימורים. עלינו להכיר את "סיפור חיו" של הפונה לטיפולנו. להכיר את הצמתים שעיצבו את חיו ואת חיי התמכרותו. לעתים שימוש באלכוהול מסמן לנו על  צורך להימנע ממפגש עם תחושות של בדידות, של צער, של הזכרות באבדן או חוסר ישע. המכור להרואין מנסה נואשות לאלחש את מכאוביו הגופניים והנפשיים. הוא אינו מעוניין לחוות תחושות של השפלה, כאב ואשמה. אדם שפנה לשימוש בנייס גי, מנסה להציף את תחושות הביטחון והאנרגיה שלו. ואדם המכור לגראס מנסה להשתחרר מתחושות של סגירות, עצבות, מבוכה ובכבדות. כך לכל סימפטום ישנו שלל אפשרויות של מחלה וכאב. (פירני ע. 2010 "טראומה התמכרות וטראומה ).

  כמטפלים עלינו להכיר את כל אלו, עלינו לדעת מה הם המכשולים המסכנים את המטופל שהגיע לטיפולנו, מה הם הבורות והמהמורות עליהם הוא מנסה לעקוף. על מה ולמה הוא מנסה לקפץ ולדלג על פניהם. ואכן מהלך זה איננו מהלך קצר ואיננו מהלך של טיפול אינסטנט.  

  כמטפלים, עלינו לדעת לפתח באדם המכור, הנקי מהתמכרויות, את שרירי התמודדותו החדשים, שהאדם המכור והנקי ידע להתמודד אחרת עם שלל סכנותיו ומפגשיו העתידיים. שאדם המגיע לטיפולי לא ישב ויגיד לבת הזוג שלו: "אמרתי לך לא להזכיר לי זאת, זה לא עושה לי טוב". אשאף שאדם שבחר בדרך התמודדות עם התמכרויות לחומרים או להתנהגויות ידע להישיר מבט לחולשותיו, לקשיו, שאדם זה יפתח שרירים אחרים להתמודדות והסתגלות.

  לעתים הסימפטום הנראה בבעיית ההתמכרות של המכור מסתיר בעיה מערכתית משפחתית. בעיה שהסוד וההשתקה מכסים אותה. מניסיוני המכור הוא פעמים רבות האדם הרגיש יותר במשפחה. האדם הסובל יותר. הסימפטומים הנראים בהתמכרותו הנם קול הצעקה והבקשה שלו לעזרה. כן, בדיוק כמו אותו ילד מכה וצורח המבקש את עזרתנו להתמודדות עם כאביו ומכאוביו.

  אז ייקח לנו זמן לבנות מערכת של אמון עם הפונה, לאפשר לו לספר לנו בפתיחות את חולשותיו ופחדיו. אז נרצה לסייע לו להשתנות ולפעול.

  "ההתמכרות היא מחלה ערמומית" אמרתי. כך הוא הדבר הנראה גם בשינוי פניה ודרכיה. ההתמכרות כזיקית המשנה את צבעיה בפני סביבה שונה, תשנה את דפוסיה ותגובותיה במידה ולא נלמד את המטופל להתמודד באומץ בבעיותיו וקשיו. אלכוהוליזם יכול להיות מומר לעישון גראס, התמכרות להרואין יכולה להיות מומרת להתמכרות למין או הימורים. הפסקת שתית אלכוהול יכולה לדחוף את המכור לפיתוח תלות בגראס, וכך הלאה והלאה.

  לפונים לטיפול בבעיות התמכרות אומר. התהליך הטיפולי דורש אבחון, טיפול ושימור כוחות השינוי. אין קיצורי דרך בטיפול בהתמכרויות הרי כבר אמרתי: "ההתמכרות הנה מחלה ערמומית".

  פל 0544946034

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין