כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של מקום: בית הכנסת הגדול בחדרה

  1 תגובות   יום שלישי, 27/9/16, 08:58

  ''

  בית הכנסת הגדול  בחדרה [צילום :אלי אלון] 

   

       סיפורו של בית הכנסת הגדול בחדרה

   על גבעה רמה בשטח הח'אן ההיסטורי של חדרה נבנה לפני קרוב ל-80 שנה  בית הכנסת הגדול בעיר בחדרה  והוא פועל עד היום.-סיפורו של בית הכנסת הוותיק וההיסטורי


    מאת :אלי אלון

   

  ▪  ▪  ▪


  על גבעה נישאה ברחוב הגיבורים 68 בחדרה, צמוד-דבוק לח'אן ההיסטורי של חדרה, שוכן מבנה בית הכנסת הגדול של חדרה, אחד מבתי הכנסת המרשימים הגדולים והמקוריים, אשר הוקמו בארץ בשנות ה-30. הוא נבנה לפני קרוב ל-80 שנה ופועל עד היום הזה. ביקרתי בו בימים אלה. מתפלל קבוע בבית כנסת זה מספר לי,כי  גם כיום מתקיימות בו שלוש תפילות ביום: שחרית, מנחה ומעריב, אם כי מספר המתפללים בו פחת לעומת העבר בשל ריבוי בתי כנסת בחדרה. 

  בית הכנסת הגדול בחדרה נבנה בשנים 1936-1940 על אדמת הח'אן ההיסטורי בו התגוררו ראשוני חדרה משך 6 שנים בתנאי סבל מחלות ומות   .עם בנית הבתים הראשונים  הפך החאן למבני ציבור למחסנים ולבתי מלאכה  . בשנת 1933 הוחלט על הקמת בית כנסת גדול מרכזי למושבה בשטח חצר הח'אן ההיסטורי שנעזב עם השנים. הבחירה בשטח הח'אן כמקום מתאים להקמת בית כנסת, הייתה בשל מיקומו המרכזי והגבוה על גבעה, נישא ברם ומשקיף על כל המושבה.  ''

  בית הכנסת בשנות ה-40 [צילום מאתר עירית חדרה]

   

  אישה נבחרת לתכנן בית הכנסת>


  בשנת 1935 הכריז ועד המושבה על תחרות לתכנון בית כנסת מרכזי. הוגשו לו 41! הצעות תכנוניות של אדריכלים. מתוכם נבחרה והתקבלה תוכניתה של האדריכלית יהודית שטוצלר-סגל, וזאת חרף התנגדות מצד גורמים שונים במושבה ומחוצה לה שאישה תתכנן את בית הכנסת. יהודית הייתה אחת האדריכליות המפורסמות בארץ בשנות ה-30, נולדה ברוסיה, למדה אדריכלות בדנציג ועלתה לארץ בשנת 1933. בין השאר, תכננה את שכונת קריית מאיר בתל אביב. 


  לשם מימון הבנייה נאספו תרומות והוטל מס מיוחד על תושבי היישוב. בעיתון "הצופה" מיום שני 20 בפברואר 1939 אני קורא כתבה על בית הכנסת החדש המוקם בחדרה ובין השאר נכתב בו כי ועד בית הכנסת בראשות, ש.מאירסון, ש. אורדאנג, מ. כספי, אהרון קונגרצקי ותנחום חנקין קיבל ממר יעקב רוטמן מאוסטרליה "הצעה לנדב 500 לא"י למען בית הכנסת בתנאי שבית הכנסת יקרא "בית שאול" על שם אביו המנוח שהיה מראשי חדרה. הנושא הובא לאסיפה כללית. ההצעה עוררה התנגדות עצומה ביחוד בן יורשיהם של המתיישבים". על-פי הנאמר באותה כתבה ב"הצופה". הוחלט באסיפה לא לקבל את הצעתו של יעקב רוטמן והוצע לו שבבית הכנסת "תיקבע טבלה" לזכרו של אביו... 
  הנחת אבן הפינה להקמת בית הכנסת התקיימה בשנת 1936 יחד עם סלילת כביש ברחוב הגיבורים. לטובת הקמתו, נהרס חלק ממבנה הח'אן ההיסטורי. על-פי התוכנית הראשונית כל מבנה החאן היה אמור להיהרס לטובת הקמת בית הכנסת ואף הוחל בהריסת מבנה הח'אן לטובת הקמת בית הכנסת. אולם קמו קולות זעקה ומחאה של תושבים שקראו לשמר את הבניין ההיסטורי, ועבודות ההרס פסקו , ונותרו מהחאן על תילם כ-10 חדרים שהמשיכו לשמש את המושבה, לצרכי ציבור, כמו בית מרקחת, בית מדרש ועוד. בנית בית הכנסת החלה בשנת 1936 ונמשכה ארבע שנים והוא נחנך ב-1941 בשנת היובל להיווסדה של חדרה.
  ''

  הקיר הדרומי של בית הכנסת הגדול בחדרה [צילום:אלי אלון]

   

  נבנה בסגנון הבנלאומי ומזכיר מצודה

   בית הכנסת נבנה כמעט כולו בטון בסגנון הבינלאומי ומשולבים בו מוטיבים מקומיים כגון, קשתות. מבנה בית הכנסת מזכיר במראהו ובמבנהו מצודה או טירה והוא בעל אלמנטים ארכיטקטוניים המזכירים מבצר - חרכי ירי, ומגדל תצפית. חשוב לציין, התקופה הייתה תקופת המאורעות, בהם ערבים פרעו שוב ושוב בישוב היהודי וגם באזור חדרה, ובית הכנסת נבנה כך ככל הנראה במכוון ליצור הרגשת ביטחון לתושבים וכדי לשמש מתחם ומקום מחסה מוגן לתושבי חדרה בעת התקפות פורעים ערביים. 


  גם מראה פנים בית הכנסת מרשים למדי ועטור תמונות וקישוטים לרוב עם כי מיושן משהו ועם השנים דומה כי העלה זוקן. נמסר לי כי נעשו עבודות שיפוצים ותוספות לשיפור חזותו. מעל ארון הקודש ממוקמים חלונות, ויטראז'ים המציגים את סיפור בריאת העולם.

  ''

   פנים ביה"כ הגדול בחדרה [צילום :אלי אלון]

  ידע ימים יפים יותר

   

  בית הכנסת ידע ימים יפים יותר. מספר מתפלליו כיום לא גדול במיוחד. בימיו הטובים של בית הכנסת התפללו בו בשבתות למעלה מ-1000 איש. היא שימש את כלל תושבי חדרה יהודים דתיים ולא דתיים מלבד מקום תפילה שימש כמובן לאירועי שמחות כמו "שבת חתן", "שבת בר מצוה" לשיעורי תורה לכינוסים ודרשות רבנים. בביקורי בימים אלה בבית הכנסת התרשמתי על-פי מודעות בית הכנסת התלויות בקיר בית הכנסת כי חלק מאירועים אלה ממשיכים להתקיים בבית הכנסת. לאורך השנים הופיעו בו חזנים ידועים ובהם, נפתלי הרשטיק, אודי אולמן, יענקלה רוזנפלד, אריה גולדברג ועוד. 

  רב בית הכנסת הראשון היה הרב יוסף דב הכהן ז"ל. ששימש גם כרבה של העיר חדרה. דמויות רבניות נוספות אשר פקדו את המקום היו הרב אבלסון והרב ש. בורשטיין ממייסדי הישיבה התיכונית בחדרה. על המתפללים הקבועים בבית הכנסת נמנה ראש העיר הראשון של חדרה, דוד ברמן. כנשיא בית הכנסת שימש במשך שנים אברהם קאופמן עד לפטירתו בשנת 1980. במקומו מונה כנשיא בית הכנסת אחיו מתתיהו קאופמן. 

  בצמוד לבית הכנסת בצדו השמאלי קיים אולם קטן שבעבר שימש אולם שמחות למיעוטי יכולת, והיום כך נמסר משמש כמקום תפילה למניין של יוצאי עדות המזרח.   כתבות נוספות של כותב זה:


  ''
   

  סיפורו של בית הכנסת הגדול בחדרה בית הכנסת הגדול בחדרה נבנה בשנים 1936-1940 על אדמת הח'אן ההיסטורי בו התגוררו המשפחות הראשונות שהגיעו להתיישב בחדרה '' לאחר שניבנו בתים במושבה עברו להתגורר בהם המתיישבים במבני הח'אן ומבני הח'אן הפכו עם השנים בעיקר מבנים לשירותי ציבור אלי אלון   |   לסיפור המלא


  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/9/16 10:39:

   סיפור יפה!

   אני אוהב את הסיפורים הקטנים שיש בכל פינה בארצנו הקטנה.

   אני ממליץ לצפות בסדרה כביש 90 של מודי בר און!

    

   חג שמח!

    

    

    

    

   מלון בנתניה

   חופשה בישראל

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות