כותרות TheMarker >
  ';

  כך אני רואה את המציאות

  לזכור את העבר לזכור את הנרצחים

  0

  אתה סובל מחרדות? אנחנו סובלים מחרדות? אתם סובלים מחרדות?

  7 תגובות   יום שבת, 1/10/16, 12:08

  פניקה ופוביה

   

  חיפשתי מקורות למילה חרדות ומצאתי כאן הסבר אולי לא מדעי אך פשטני למדי היכול להבהיר את התופעות.

  תמיד צריך למצוא הסבר פשוט גם אם מדובר בהגדרות מורכבות להבנה.

   

  להלן הציטוט מהאתר,-
   

  חרדות

  הפרעות חרדה הינן משפחה של הפרעות נפשיות המתבטאות ברמה גבוהה של עוררות נפשית וגופנית, תחושה של פחד שמקורו אינו ידוע או שאינו תואם לאיום האמיתי הקיים במציאות.

  סוגים של הפרעות חרדה

  קיימות מספר סוגי הפרעות חרדה, אשר לכל אחת המאפיינים הייחודיים לה. להלן, נסקור בקצרה את הפרעות החרדה נפוצות:

  • התקפי פאניקה: יותר מ-50% מהאוכלוסייה חוותה לפחות פעם אחת בחייה התקף פאניקה. מדובר ברמה גבוהה של חרדה המופיעה פתאום, ומתבטאת באופן גופני בדפיקות לב מואצות, רעד, הזעת יתר וכד', ובתחושות של העדר שליטה, פחד מוות, תחושה שהולכים להשתגע, ותחושה של ניתוק מהגוף. התקף הפאניקה (שמפורש לעיתים בטעות על ידי האדם כהתקף לב) חולף מעצמו לאחר מספר דקות. אך גם בחלוף ההתקף, עשויה להישמר החרדה מפני התקפים חוזרים. המצב בעייתי כאשר התקפי הפאניקה חוזרים ונשנים וגורמים לאדם לצמצם את פעילויותיו. צמצום קיצוני עלול להוביל להפרעה שנקראת אגורפוביה- חשש ממקומות בהם עשויי לחזור התקף, או מקומות שבהם לא ניתן יהיה לקבל עזרה מיידית.
  • פוביות ספציפיות: פוביה היא פחד מפני אובייקט מוגדר, שאינו עולה בקנה אחד עם רמת המסוכנות שלו במציאות. אנשים עשויים לפתח פוביה כמעט מכל דבר- בעלי חיים שונים, חרדת נהיגה, מקומות סגורים, גבהיםהופעה בפני קהלחרדת בחינות ועוד. בין השאר, מוגדרת גם חרדה חברתית– כאשר הפחד נובע מאינטראקציות בינאישיות.
  • הפרעת חרדה מוכללת: בהפרעה זו, האדם חש חרדה במשך רוב הזמן, למרות שהוא אינו יודע להגדיר בדיוק ממה הוא פוחד. החרדה מתבטאת בתחושות ובמדדים פיזיולוגים, וקשה להרגיע אותה. הפרעת חרדה מוכללת מאובחנת פעמים רבות בקומורבידיות עם דיכאון.
  • הפרעות פוסט טראומטיות: הפרעות אלה חריגות בנוף הפרעות החרדה, משום שהן נוצרות באופן מובהק לאחר חשיפה לאירוע טראומטי. הפרעת דחק אקוטית והפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) מאופיינות ברמות גבוהות של חרדה הקשורה לטראומה.

  גורמים להפרעות חרדה

  מלבד המקרה של הפרעות פוסט טראומטיות, קשה לשים את האצבע על גורמים להפרעות חרדה. במישור הפיזי, קיימים מנגנונים שיתכן שאינם עובדים כראוי. כך למשל, מבנים במח שאחראים על זיכרון רגשי עובדים בעוצמה רבה יותר, ומשפיעים יותר על התחושות. קיימים הסברים דינמיים שונים המתארים התפתחות של חרדות ופוביות הקשורות לחוויות מעברו של האדם.

  סימפטומים

  כאמור, הפרעות החרדה כולן מתאפיינות בעלייה ברמת החרדה. ניתן לחלק את התסמינים של חרדה לשלושה מישורים:

  • המישור הפיזיולוגי: חרדה מתבטאת בהפעלת המערכת הסימפתטית (fight or flight) וגורמת לעליה בדופק ובלחץ הדם, הזעה, תחושה של חום בגוף וכד'. לחלופין, עשויה המערכת לגרום לקפיאה (freeze) ולהוביל להתקשות השרירים, קושי בהעברת פקודות מוטוריות לאיברים וכד'.
  • המישור הקוגניטיבי: חרדה מתאפיינת במחשבות שחורות, מקיפות וכוללניות. אנשים בחרדה עשויים לחשוב שהם הולכים למות, שאין דרך להימלט וכד'. הם לא רואים מוצא ממצבם, לא רואים אפשרות כלשהי להתמודד עם הפחד שלהם.
  • המישור ההתנהגותי: חרדה גורמת בדרך כלל להימנעות. אנשים חרדים משתדלים לא לבוא במגע עם הגורם לפחד. אנשים עם פוביה יעשו הכול כדי לא להיתקל באובייקט המפחיד, גם אם משמעות הדבר להימנע ממגעים חברתיים, או לוותר על הצעות אטרקטיביות שכוללות מגע עם משהו מפחיד (כמו למשל עבודה בקומה גבוהה). אנשים עם PTSD ימנעו מכל מה שמזכיר את הטראומה (ולחוסר המזל, רוב הדברים עלולים להזכיר את הטראומה). אנשים הסובלים מהתקפי פאניקה עשויים להימנע מיציאה מהבית, או מהגעה למקומות בהם כבר חווה תקף בעבר.

  אבחון

  אבחון הפרעות חרדה נעשה באופן קליני על ידי פסיכיאטר או איש מקצועות הטיפול, על פי תיאוריו של הפונה. במקרים מסוימים, נעשה שימוש בכלי אבחון ספציפיים על מנת לאתר חרדה מוכללת, או חרדה המופיעה בקומורבידיות(תחלואה נלווית,הסבר) עם הפרעה נפשית אחרת.

  טיפול

  הטיפול בהפרעות החרדה מגוון ותלוי גם בסוג ההפרעה. במישור הפסיכיאטרי, קיימות תרופות שמטרתן להוריד את רמת החרדה כמו קלונקס, פרוזאק ועוד. יחד עם זאת, במקרים של פוביה ספציפית, בדרך כללהטיפול התרופתי בחרדה יגרום להקלה על התחושה, אך לא לביטול ההימנעות.

  הטיפול המקובל ביותר כיום להפרעות חרדה ספציפיות הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), העוסק בחשיפה מבוקרת ומוגנת של האדם לאובייקט ממנו הוא מפחד, תוך שינוי הקוגניציות שלו בקשר לחשיפה זו. במקרים ספציפיים פחות, יש מקום לתמיכה פסיכותרפויטית ארוכת טווח, למציאת מקור החרדה וטיפול עמוק בה. בנוסף לכך, יש לציין כי הסובל מהפרעת חרדה יכול לפנות למרפאת חרדה לקבלת ייעוץ וטיפול לבעייתו.

   

  עד כאן היה הציטוט מהאתר כמבוא לבאות  מה שמעניין אותי הוא להבין את המשמעויות, התהליכים, התוצאות ובין השאר האם ישנם "המשתמשים" בפוביה הזו כדי להובילנו באף?

  • המישור הקוגניטיבי:
   "חרדה מתאפיינת במחשבות שחורות, מקיפות וכוללניות. אנשים בחרדה עשויים לחשוב שהם הולכים למות, שאין דרך להימלט וכד'. הם לא רואים מוצא ממצבם, לא רואים אפשרות כלשהי להתמודד עם הפחד שלהם".

  •     נוכחתי בחיי בפעמים רבות איך עוצבו חיינו בעיקר במערכות בחירות אלימות, פיזית ובעיקר מילולית.
   הנגיעה במקום הרגיש ביותר שלנו הפכה לדבר שגרתי ולגיטימי.
   אומרים שכ-50% מהאוכלוסיה לוקה בתסמיני חרדה, לדעתי מעט יותר.
   חרדה היא כמו מטען חומר נפץ לא פחות, כמו פצצה מתקתקת, לא צריך הרבה כדי לעוררה, צריך רק את הניצוץ המתאים, - צליל, מילת מפתח, ריח, מגע, מראה מסוים,
   בואו נזכור את עברנו,- פרעות ופוגרומים, שנות השואה, העבר אולי נראה לחלקנו שעזב אותנו אך הוא רודף אותנו אם נרצה או לא. הפחד מחוסר ביטחון הפך אצלנו לפוביה.
   הליכוד הפך את הנגיעה בפוביה לאומנות. בכל מערכות בחירות ראינו סיסמאות מלאות בניצוצות מפתח לעוררות הפוביה הכי כמוסה בנו, תמונות של "אוטובוסים העולים באש", "טבח", תמונות וסרטונים של "נפגעי טרור", "אמבולנסים" דוהרים עם צפירות וצ'קלקות מהבהבים, "פיגועים", המון תמונות של חיילים, קצינים עם דרגות בכירות, מחבלים מאיימים, ילדים פצועים, ואמירות כמו "הוא יחלק את ירושלים", "הוא יהרוס את הביטחון" לעומת "הוא יביא ביטחון", 

   

  הליכוד הפך לאמן האשליות, אמן ההפחדות, וזה עובד, לא על כולם אבל על מספיק מסכנים שכבר סבלו מספיק מהסוג הכי נמוך של פחדים של קאסמים, פחד מניתוק זרם החשמל בביתם, פחד מדפיקה בדלת של ההוצל"פ, פחד מאי תשלום המשכנתא, תביא להם את "מר ביטחון" והם כבר מבינים שרק בו הישועה. גם אם ישבו הלילה בחשיכה.

   

   

  והוא יודע זאת, יושב בוילה שלו בנוחות ומדי פעם מדליק את הפתיל הקצר לפחדים הכי קמאים שלנו
  מזמן לא מעתי את השם "איראן".

   

  מי לא זוכר את הציור "הנורא"?

   

   

   


  שנה טובה ושבת שלום יהודים 

   

   

   

  שיר שאהבתי,
  אריק איינשטיין 
  מילים: יהונתן גפן
  לחן: שם טוב לוי
    


  אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי, 
  והכל היה פשוט נפלא עד שהגעתי 
  שומר עברי על סוס לבן, בלילה שחור 
  על שפת הכינרת טרומפלדור היה גיבור 
  תל אביב הקטנה, חולות אדומים, ביאליק אחד 
  שני עצים שיקמים, אנשים יפים מלאים חלומות 
  ואנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות, 
  כי לנו, לנו, לנו ארץ זאת. 

  כאן, איפה שאתה רואה את הדשא 
  היו פעם רק יתושים וביצות 
  אמרו שפעם היה כאן חלום נהדר 
  אבל כשבאתי לראות לא מצאתי שום דבר 

  יכול להיות שזה נגמר. 
  יכול להיות שזה נגמר. 

  אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי 
  והכל היה פשוט נפלא עד שהגעתי 
  פלמ"ח, פינג'אן, קפה שחור וכוכבים 
  אנגלים, מחתרת וילקוט הכזבים 
  שפם ובלורית, כאפיה על צוואר, ירון זהבי 
  אלתרמן, תמר, בחורות יפות, מכנסיים קצרים 
  והיה להם בשביל מה לקום בבוקר 
  כי לנו, לנו, לנו ארץ זאת 

  כאן, איפה שאתה רואה את הדשא... 

  אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי 
  והכל היה פשוט נפלא עד שהגעתי.
   

   

   

  המקור מפה

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     2/10/16 10:40:
   אנשים הסובלים מחרדה יגיבו אחרת מאשר אנשים שאינם סובלים. אין ספק שתופעות כמו אזעקות, יריות, וכדומה - ישפיעו על הסובלים מחרדה. כל מה שכתבתי נוגע להתעוררות תופעות חרדה, מראשיתן. זו פרשה לא קלה ושונה. באשר לדוקטוראט - הוא מזמן בביתי. עכשיו אני כותבת פוסט-דוקטוארט. התחומים שלי זה חינוך ופילוסופיה יהודית בת זמננו. (פעם זה היה להיט. היום יש התמחויות במנהל עסקים ובמקצועות הטכנולוגיה.)
     2/10/16 09:21:

   צטט: דוקטורלאה 2016-10-01 22:48:04

   ראשית, הדוקטור לאה היא באמת דוקטור (לא לרפואה, בזה עוסקים שלושת בניי), שנית, אני מסכימה שיש הפחדות מצד הפוליטיקאים. אפילו לא מעטות. אבל הפחדות אינן תופעות חרדה שזה נושא שונה.

    

   בהחלט שהפחדות אינן תופעה של חרדה אבל מה דעתך על מצב שבו מי שנמצא במצב של חרדה ולעיתים במצב של חרדה תמידית(הדיווחים מגורמים שונים מדברים על כ- 100,000 בני אדם הסובלים מחרדות), עשויים לפתח תגובות אי-רציונליות להפחדות? כמה בני אדם נכנסים לחרדה לשמע צליל מערכות האזעקה? כמה בני אדם נכנסו לחרדה בארה"ב למשל כאשר הושמע ברדיו תסכית על נחיתת חייזרים במאה הקודמת? כמה בני אדם לא יוצאים כלל מביתם בגלל בעיית חרדות? ההפחדות הן רק טריגר ודבר זה ידוע.
   סיימת כבר את הדוקטורט? 

     1/10/16 22:48:
   ראשית, הדוקטור לאה היא באמת דוקטור (לא לרפואה, בזה עוסקים שלושת בניי), שנית, אני מסכימה שיש הפחדות מצד הפוליטיקאים. אפילו לא מעטות. אבל הפחדות אינן תופעות חרדה שזה נושא שונה.
     1/10/16 21:29:

   צטט: כורך דברים 2016-10-01 20:03:53

   ה"דןקטור לאה" נשמעת כאן כמו דוקטור אמיתי מאד.

   אכן היא נשמעת כך וטוב שכך

   שנה טובה

     1/10/16 21:28:

   צטט: דוקטורלאה 2016-10-01 19:44:03

   לאחר הציטוט המדוייק אודות החרדה, גורמים וכו' עברת לנושא שאין לו קשר לחרדה אותנטית. שום גורם חיצוני, שום מפלגה או בכיר במפלגה אינו יכול לעורר חרדה אצל הלוקים בבעייה הזאת. החרדה נמצאת בתוך הלוקה, מתעוררת כתוצאה מהתייחסות שלו, מגורמים הידועים לו ופועלים עליו. לפעמים רק עליו. השטויות של מנהיגי המפלגות אינם מעוררים חרדה אמיתית אלא פחד ממה שהם מאיימים. יש הבדל עצום בין חרדה ופחד כזה.


   טוב, את לא חייבת להסכים עם הנאמר אבל אני יכול להבטיחך שנעשו אין ספור מחקרים לאחר ראיונות עם אזרחים רבים שהסבירו את הסיבות שלהם לבחור במועמד זה או אחר.
   אין לך מושג עד כמה אזרחים רבים חרדים למה עלול לקרות אם לא יבחרו במעומד זה או אחר.

   הם בטוחים שרק הוא יכול להבטיח את הביטחון והוא מודע לצורך הזה, מאוד מודע.

   להבא אולי תקדישי מעט תשומת לב לערכי מסעי הבחירות ותראי את הכותרות.

   הכל נסוב סביב הפחדות.
   הדבר היחידי שהוא עשה היה להבטיח ביטחון, אפילו מצע הוא לא פרסם כאילו רק הוא יושיע, "אין צורך" להציע מצע.

   אבל באמת שאת לא חייבת להסכים.
   שנה טובה 

     1/10/16 20:03:
   ה"דןקטור לאה" נשמעת כאן כמו דוקטור אמיתי מאד.
     1/10/16 19:44:
   לאחר הציטוט המדוייק אודות החרדה, גורמים וכו' עברת לנושא שאין לו קשר לחרדה אותנטית. שום גורם חיצוני, שום מפלגה או בכיר במפלגה אינו יכול לעורר חרדה אצל הלוקים בבעייה הזאת. החרדה נמצאת בתוך הלוקה, מתעוררת כתוצאה מהתייחסות שלו, מגורמים הידועים לו ופועלים עליו. לפעמים רק עליו. השטויות של מנהיגי המפלגות אינם מעוררים חרדה אמיתית אלא פחד ממה שהם מאיימים. יש הבדל עצום בין חרדה ופחד כזה.

   ארכיון

   פרופיל

   eyalees
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין