כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עליס בארץ הפלאות

  0

  על איזה עוני מדובר?

  2 תגובות   יום ראשון, 18/12/16, 16:00

  עליס בליטנטל

   

  על איזה עוני מדובר?

  דו"ח העוני בישראל נותן תמונה מעוותת בגלל מה שכולל הרכב האוכלוסיה שבו. מכיוון שהאזרחים החרדים אינם עובדים, ותלויים בתמיכות וחסדים, מלבד המעט שהנשים שלהן משתכרות – משתמע לכאורה שכלל ילדי ישראל מצויים בעוני ורעב.

   

  לו לא היתה הממשלה מקצצת את תקציב כל משרדיה במיליארד ורבע, כדי בה בעת להגדיל בתקציב 1017-18 את תקציב תמיכת המוסדות החרדיים (הקרויים "התורניים") שברוב משפחותיהם הבעלים חסרי מקצוע והשכלה, וכל הידע שלהם מתמקד בלימוד משניות והלכות עבשות – לא היתה נזקקת הממשלה לחתוך בבשר החי, ולקצץ מתקציב משרדיה לשנתיים הבאות את אותו הסכום שהיא מוסיפה בנוסף למה שהיא מעניקה כבר היום, עבור החרדים; לו לא היתה מתרחשת הסחיטה הזו, כי אז- פחות ילדים ממשפחות עמלות שאינן יכולות לסיים את החודש היו רעבים. לו כלל הילדים היו מוזנים בבתי הספר, מקבלים חינוך כראוי בכיתות קטנות יותר, וזוכים בחינוך ובקידום מקצועי בהמשך, פני הדו”ח על העוני היה שונה..

   

  קשה להאשים רק את הממשלה. עם כל הרצון הטוב שלה – כל תכניותיה יורדות לטמיון כשהיא זקוקה לאצבעות שרי ש"ס, המייצגים את הפרזיטים שאינם משרתים בצבא, אינם עובדים ואינם מכלכלים את משפחותיהם – ולכן כל הצבעה בממשלה תלויה בכמות דמי הסחיטה שהם משיגים מהממשלה, קרי מאיתנו. הקיצוץ בתחומי הרפואה, החינוך הסיעוד, בטחון הפנים ועוד – לא יגאל את האוכלוסיה מהחסר כיום בתחומים אלה, רפורמות שתוכננו לא תבוצענה, והמצב רק יתדרדר.

   

  הצדק החברתי לא יוכל לעולם להתממש כאן, אלא אם תקום ממשלה חילונית, שתבטל באחת את כל הגזירות שמטילים על אזרחי ישראל קבוצות הלחץ כולל החרדית. גזירות שגורמות למצב שכבת הביניים בישראל להפוך לאט לאט לעניים שלא באשמתם.

   

  לא יתכן שילדים בישראל לא יזכו כולם להזנה בבית הספר, וליום לימודים ארוך, שיאפשר לאמהות לצאת לעבוד ללא הצורך לשלם סכומי עתק למטפלות ולצהרונים. בעוד כל תינוק חרדי, מועבר בקלי קלות לאחר לידתו למעונות שהקהילה החרדית דואגת להם, כך שהאשה יכולה לפרנס את בעלה הבטלן ולהותירו חסר דאגות.

   

  החינוך הלוקה בחסר שמקבלים החרדים במוסדות התורניים, ומותיר אותם בורים כמעט בכל תחומי החיים, בלי ללמוד את מקצועות הליבה, ובטח לא מעבר לכך – חוסר הידע שלהם לא מותיר להם אפשרות להמשיך ללמוד באקדמיה ולרכוש מקצוע שיאפשר להם להתפרנס. לו לפחות היו לומדים מקצועות טכניים בבי"ס תיכון, היו כמובן יכולים להתפרנס ולכלכל את משפחתם. אך את מישנת הרמב"ם וציוויו (שלא לעשות את התורה קרדום לחפור בה, והחובה לעבוד ולפרנס) אינם מקיימים.

   

  ההלכות הנוקשות שמעטירים על הקהילה הרבנים החרדים במאה השנים האחרונות, שינו כליל את פני ומהות הקהילה החרדית. אם בגולה נהגו היהודים לעטות על גופם בגדים שחורים ומגבעות כדי להבדילם מהגויים –(מה שהקל על הפורעים לבצע בהם את הפוגרומים והרצח) הרי במדינת ישראל היהודית אין צורך להתעטף במעילים ובכובעי פרוות צובל שמתאימים לחורפים הקשים שבמזרח אירופה. כאן אלה הופכים למיותרים ומגוחכים, כי אין בהם צורך לא כסמל, לא כהחרגה, ובטח כלא מתאימים לאיזור החם והשחון שלנו.

   

  הגיע הזמן שאזרחי ישראל יחדלו להתפרד לעשרות מפלגות קטנות, שכל אחת אינטרסנטית ומחויבת לעומד בראשה, ולא לעם ולמדינה. עלינו להצביע לשתי מפלגות עיקריות, שכמו באמריקה, כל שמונה שנים מכסימום, יתחלף השלטון, שיוכל חוקית להחליף את כל הפקידים הבכירים והשולטים במערכת, כדי לא לתת צ'אנס לאותם האנשים להמשיך לכהן באותה המישרה עשרות שנים – מה שקורה כאן עד היום, ולהסתאב.

   

  והגיע הזמן שמי שלא משרתים בצבא כמו הערבים והחרדים, ישארו תושבים, אך ללא הזכות להצביע בכנסת. כי מי שלא ממלא את חובתו למדינה, אינו ראוי לינוק מתקציביה ולהפוך את מצבנו הכלכלי מאיתן לרעוע. ודי לסחטנות החרדית שמזכירה תקופות אפלות בהיסטוריה העולמית.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   דיון נוקב. השיטה האמריקנית שונה וצרותיה-עמה, יש משהו גם בדבריי צמרת על אף שהוא מגזים קצת...
     19/12/16 15:00:
   איני מסכים עמך שרק החרדים בטלנים. בכל מוסדות הציבור (משרדי ממשלה, עיריות, אוניברסיטאות,נמלים, חשמל, מים וכיו"ב) יש אבטלה סמויה של לפחות 50% כלומר לפחות חצי מיליון עובדים מקבלים לחם חסד מאתנו. כעת ניקח את כל בחורי הישיבה ונוסיף אותם לרשימת מקבלי השכר נו אז הם כבר לא יקראו בטלנים והשכר הממוצע במשק יעלה ולא יהיו עניים.

   ארכיון

   פרופיל