כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  מה שנשפך כאן אינו שמפניה ורודה

  2 תגובות   יום ראשון, 22/1/17, 15:58

   

   

   גם שוטר נהרג  באום אל חיראן לא "רק" אזרח ערבי. למפכ"ל המשטרה, רב ניצב אלשיך, נדרשו רק שעות ספורות להוכיח את המוניטין שלו כחוקר מבריק בשב"כ, ולהכריז שאותו שוטר נהרג מיידיו של מחבל. לא סתם מחבל, אלא מזרועו הארוכה של דעא"ש. לעומת זאת, לאותו מפכ"ל המשטרה, יידרשו עוד כמה שבועות להשלמת הישורת האחרונה בחקירה נגד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו.

   

  ולמה הדבר הזה באמת דרוש?! מה כל כך מסובך בשאלה האם אספקת שמפניה ורודה לראש ממשלה, על ידי אילי הון, היא מעשה פלילי? במה בדיוק, יש להתעמק כל כך?! זה עניין נורא פשוט. אולי זה חוקי. אבל למה לכל הרוחות צריך כב' המפכ"ל עוד כמה שבועות?! למה הציבור חייב לחכות שוב, כדי לדעת?! 

   

  הרי קודם היתה חקירה סמויה, אחר כך חקירה גלויה, אנשים שבים ונחקרים, נמצאו אפילו הקלטות, נראה שהעניין כבר הסתיים אך זה עוד לא קרה. ניתן היה לחשוב שזה עניין של כמה ימים ספורים, אך מסתבר שדרושים עוד כמה שבועות נוספים לסיום חקירת נתניהו, ואפילו בעניין המתנות. לדעתי, וראוי שאומר זאת, מדובר בעניין ברור לחלוטין, כל מי שמבין ולו כקליפת השום במשפט או לפחות במנהל תקין מבין, שפרט לכך שאי אפשר לשים שמפניה ורודה במעטפות, אין שום הבדל בין אספקת שמפניה ורודה לבין אספקת מזומנים. לכן, כבר מזמן היתה צריכה חקירת המשטרה בענין להסתיים. להסתיים ללא כל קשר לכל שאר העניינים שגם בהם על ראש הממשלה לתת הסברים, לא רק לפרקליטות, אלא גם לציבור. אבל גם אם אני משוחד או סתם טועה, אין כל הצדקה להתמשכות החקירה הזו. לסחבת הזו.

   

  יותר מזה, אחרי הישורת האחרונה במשטרה, זה יועבר לפרקליטות. מעניין כמה ארוכה תהיה הישורת שם, מעניין גם, האם שם, בפרקליטות, מנדלבליט ימשיך לספר שאין לו ברירה אלא לדון בעניין למרות שדי ברור שאסור לו, כמי שהיה מזכיר הממשלה, ולו רק בשל מראית עין, אסור לו בכלל להתקרב לעניין. יש די והותר אחרים בפרקליטות, שכשירים לעניין ומנוסים בחקירות כאלה, הרבה יותר ממנו.

   

  ולמה עליו להתרחק מעיסוק בעניין? כי צדק כידוע, לא די שייעשה, צריך גם שייראה. בהתחשב בהתדרדרות במעמד היועץ המשפטי לממשלה בשנים האחרונות, בהתחשב בהזניית המוסד החשוב הזה על ידי ממשלות ישראל ועל ידי שרת המשפטים בכבודה ובעצמה, ראוי היה, שמנדלבליט ירחיק עצמו מכל קשר לחקירת נתניהו. זה לא קורה וככל הנראה, גם לא יקרה. ככה זה. ולכן למרות שכבר מזמן צריך היה הפרקליט שהיה ממונה לדון בעניין להגיע למסקנות בדבר כתב אישום, משלא מונה פרקליט שכזה, שוב נפגע מעמדו המעורער גם כך של היועץ המשפטי לממשלה, שוב נפגע מעמדה של מערכת המשפט.

   

  המחיר הזה, הנזק למערכת המשפט הוא גבוה והוא כבר ניכר. רק במדינה בה אין שום כבוד למערכת המשפט, נדרשים חודשים ארוכים לחקירה פשוטה, גם אם היא של ראש הממשלה, חקירה שנפגעת מעצם הימשכותה כפי שכבר למדנו ממריחת חקירת ליברמן ובעוד נדרשים חודשים לעניין זה, רק כמה שעות נדרשות לחקירת מקרה בו נהרגו שוטר ואזרח באום אל חיראן. באירוע מורכב בהרבה לא שווה להשקיע יותר מדי משאבים. די בחקירה שגרתית של מח"ש, אם בכלל. אז נכון שזה ככל הנראה מה ששווים כאן חייו של ערבי, ועוד בדואי, אבל פעם נהוג היה לחשוב, שלחייו של יהודי, שוטר יהודי שנהרג בהגנה עלינו, על כולנו, גם על מפכ"ל המשטרה, יש ערך רב הרבה יותר. ערך שמצדיק יותר מעוד חקירה של מח"ש. אולי אפילו, ערך שמצדיק הקמת ועדת חקירה או סתם עוד רגע מזמנם של מנדלבליט או אלשייך.

   

  אז שוב, על פניו ועל אף שזה נורא ואיום, זה נראה הגיוני בסך הכל, כמה זמן כבר צריך כדי לחקור את מותו של ערבי, הרי יש כאלה ששווים יותר, הרבה יותר. ביבי למשל שווה לפחות מכולה עמוסה לעייפה של ארגזי שמפניה ורודה, אבל האם נסכים לקבל את זה שחייו של ביבי שווים כל כך הרבה יותר מחייו של שוטר? באום אל חיראן נהרגו שוטר ואזרח, עוד שוטר נפצע. שוטרים אמיצים נפגעו במילוי תפקידם, נהרסו משפחות. כבודם של השוטר והאזרח מחייבים את מפכ"ל המשטרה לברר את נסיבות מותו של השוטר, לפחות השוטר, לעומקן.

   

   אם אכן מדובר בפיגוע, יש להסיק מסקנות לאירועים דומים שיקרו בעתיד. אם אכן דעא"ש מוציא פיגועים בתוך שטח ישראל, יש לזה השלכות וראוי שיופקו לקחים ובמהרה. כך גם, אם לא מדובר בפיגוע, אזי יש לבדוק אם להתנהלות המשטרה, להתנהלותו של השר לביטחון פנים, לדברי ראש הממשלה על זירוז הריסת בתים במגזר הערבי, יש חלק בדבר, אם זה המקרה, חובה שנדע שזה המקרה. נדע ונחליט אם זה מחיר שאנחנו נכונים לשלם.

   

  אם מי מאלה לא מלאו תפקידם כראוי,זו זכותו של הציבור לדעת על כך ולדעת שהופקו לקחים, לקחים שמעבר להספד דרמטי, לקחים שימנעו מותם של שוטרים בעתיד. לשם כך, נדרש גם, שהשר הממונה ייתן לפחות הסבר לציבור, הנחיות לציבור. אבל ברור, שזה לא יקרה.

   

  לשון אחר, מאחורי זילות כבודו של הערבי, מאחורי הצרחות על פיגוע כאילו שהוא איזו שהיא מכת גורל שאיש אינו אחראי להגן עלינו מפניה, מבזים גם את ערך חייו של יהודי. אמנם זה יהודי שאינו מאלה שלוגמים שמפניה ורודה, אבל גם זה בן אדם וכשכך קורה, לא רק שלטון החוק נרמס אלא גם עיקרון השיוויון בפני החוק. כשזה המקרה, אובדן החיים הבא, הוא רק עניין של זמן. בעוד הם ישתו שמפניה ורודה גובר החשש, שאנחנו, הקטנים, דמנו ימשיך להישפך מבלי שנדע האמנם נעשה כל הדרוש, למניעת שפיכתו של הדם הזה.

   

  בעז ברזלי, עו"ד

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/1/17 22:33:
   מדינה שמתירה הריגה של אדם, תוותר על חיי ועל חייך. זה תהליך
     22/1/17 18:00:

    

    

   ברוטוס:   מצטרף לכל מה שכתבת ומבקש להוסיף שמתן סיגרים ושמפניות רוזה בהיקף של מאות אלפי דולרים שלא לדבר על רכישת תכשיטים באלפי דולרים (יש לזכור על כמה אלפי דולרים בחשבון הבנק של רעייתו התפטר רבין) זה שוחד ברור ואהוד אולמרט על 60 אלף ש"ח כראש עיריית ירושלים נשלח ובצדק לכלא לשנה וחצי

    

    

   נטוס:      אני אתייחס לנושא השני שכואב לי הרבה יותר. אכיפה בררנית של בניה בלתי חוקית בישראל. אם מדינת ישראל רוצה להרוס בניה בלתי חוקית תלך קודם לעמונה ותהרוס להם את הבתים. רק אחרי הרס עמונה בלי שום פיצוי תהיה לה הזכות המוסרית להתחיל אצל הבדואים, הדרוזים, הצ'רקסים והפלשתינאים הישראלים שבנו בניה בלתי חוקית כי לא אפשרו להם לבנות כחוק. "המחבל" שנורה בעודו דורס שוטר היה מנהל בית ספר ואדם נורמטיבי ביותר. דומני שקשירת כתרי דאעש לראשו היא מעשה איוולת שלא לומר ספין תקשורתי. הריגת השוטר ופציעת חברו הם אירוע דרמטי ביותר ומצער מאד אך מכאן ועד קביעת האירוע כאירוע טרור (מי יישמע?) רחוקה וארוכה הדרך. אם מנהל בית הספר שבוגריו משרתים בצה"ל משלמי מיסים ושומרי חוק היא פעולת טרור של דאעש יואיל מפקד המשטרה ללכת הביתה ויפה שעה אחת קודם

    

   ..

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין