כותרות TheMarker >
  ';

  יונהל'ה - מימד מיוחד בבד

  סיפורים מעניינים, על אירועים וביניינים בעמק הירדן

  3 תגובות   יום רביעי, 15/2/17, 13:01

  צטט: אלי אלון-עיתונאי 2017-02-14 17:29:13

  תמונה
  חזית בית דוידקה [צילום: אלי אלון]

  סיפורו העצוב של "בית דוידקה"

  מזה למעלה מ-20 שנה עומד "בית דוידקה" שבאשדות יעקב (מאוחד)אחד מהאולמות המופעים הגדולים של התנועה הקיבוצית שומם ונטוש. סיפורו העצוב של המקום.

  מאת:אלי אלון

  במרכזו של קיבוץ אשדות יעקב מאוחד, ניצב מבנה גדול בולט ומרשים. נא להכיר: זהו "בית דוידקה"- אולם למופעים, מהגדולים בתנועה הקיבוצית ובטח שבעמק הירדן, שנקרא על שמו ולזכרו של דוד ( "דוידקה") נמרי שהיה איש הרכש והמוסד לעליה ב', סגן מפקד הפלמ"ח ומנכ"ל משרד התחבורה. המבנה עשוי משתרע על שטח של כ1000 מטרים ובו כ-700 מקומות ישיבה. 

  מזה למעלה מ-20 שנה עומד מבנה זה שומם ונטוש מעלה אבק. ביקרתי בימים אלה במקום. הדלת הצדדית של "בית דוידקה" פתוחה לכל. האולם על מאות כסאותיו עטוף בשכבת אבק ונראה כי במשך תקופה ארוכה לא נוקה. המקום נטוש ושומם. המבנה נבנה "בטון משוריין ועמיד בפני רסיסי פגזים" וזאת בשל קרבתו לגבול הירדני שהיה אז גבול לא שקט. מצבו הפיזי של המבנה הוא סביר ואפילו טוב יחסית ונראה כי באמצעות השקעה לא גדולה במיוחד ניתן לפתחו מחדש ולקיים בו, אירועים מופעים כינוסים וכיוצא באלה. 

  המבנה תוכנן על-ידי האדריכל חנן הברון שהיה מראשוני האדריכלים במחלקה לתכנון של הקיבוץ המאוחד ובמסגרתה תיכנן מבנים ציבוריים ומבני תעשיה לתנועה הקיבוצית. "בית דוידקה", מוקף מדשאות רחבות ידיים והוא בעל פוטנציאל רב. העובדה שמבנה תרבות בסדר גודל כזה שהוא באופן יחסי לא מבנה ישן מאוד (נחנך בשנות ה-70) ומצוי במצב פיזי טוב יחסית ובטח לא מט ליפול-עומד שומם ונטוש במרכזו של הקיבוץ במשך שנים כה רבות, מתמיה מאד, ויש שיגידו מקוממת . במבנה, כך מספרת לי, נעמי שושני, חברת הקיבוץ בתו של דוידקה נמרי נמצא חדר זיכרון לזכרו של אביה "דוידקה" ובו תמונות ופריטים לזכרו. החדר נעול והוא לדבריה נמצא במצב מוזנח מאד. יודגש כי נמרי היה ממייסדי קיבוץ אשדות יעקב ופעיל ביטחוני בכיר באזור עמק הירדן והיה סגן מפקד הפלמ"ח . 

  "בית דווידקה", ידע ימים יפים יותר. במשך שנים לא מעטות, כך מספרים לי ותיקי הקיבוץ הוקרנו בו סרטים והתקיימו בו גם הצגות ומופעים. עד לפתיחתו של "בית דוידקה" שימש את חברי קיבוץ אשדות יעקב כאולם קולנוע "אולם האנגר" שהיה מוסך למטוסים של חברת "אווירון" באשדות יעקב. את הקמתו של "בית דוידקה" יזם ועד ציבורי להנצחת זכרו ופעלו של דוד נמרי בראשותו של יגאל אלון. על חברי הוועד נמנו ראש הממשלה גולדה מאיר, שרים ואישי ציבור. מזכיר הוועד היה עוזי שמעוני, חבר הקיבוץ שייצג את הקיבוץ. הוועד אסף כ-1000 ל"י להקמת "אוהל מועד לכנסים ופגישות" (כך נכתב בחוזר שהפיץ הוועד). בסיוע מימון הקמת "בית דוידקה" השתתפו "הוועד הפועל של ההסתדרות, חברות תחבורה ותעופה, ידידי "דוידקה" בארצות הברית, ונאמני בית אשדות יעקב מאוחד מבוסטון". המבנה כולל כאמור, חדר זיכרון ע"ש דוידקה ובו מסמכים, תמונות ותעודות שבאות להנציח את תולדות חייו פעלו. וכן חדר שתרמה המועצה הלאומית למניעת תאונות דרכים ומשרד התחבורה כדי לקיים בו ימי עיון והכשרה לנהיגה. 
   
  תמונה

  אולם בית דוידקה אשדות יעקב [צילום: אלי אלון]

  פתיחת "בית דוידקה" 
  טקס הנחת אבן הפינה לבית התקיימה עוד בסוף שנות ה-60 אולם מסיבות שונות הבנייה התעכבה. ביום חמישי 7 ביוני1973 בשעות אחר-הצהריים במלאת 7 שנים למותו של דוד נמרי, נחנך "בית דוידקה "בטקס חגיגי. וכך נכתב בעיתון דבר למחרת יום שישי 8 ביוני על חנוכת המקום ועל המבנה: "בית דוידקה" נפתח אתמול בקיבוץ אשדוד יעקב מאוחד. זהו בית עם על שם דוד נמרי, איש הרכש ועליה ב', סגן מפקד הפלמ"ח" ומנכ"ל משדד התחבורה לשעבר. הבית תוכנן במחלקה לתכנון של הקיבוץ המאוחד והאיחוד. על חזית "בית דוידקה" נקבע תבליט מפליז, מעשה יד חבר המשק משה הדרי, הרומז על סמל הפלמ"ח, תנופה וצמיחה מחדש. 

  בטקס חנוכת הבית השתתפו: בני המשפחה, מזכיר ההסתדרות יצחק בן- אהרון, חבר הכנסת משה כרמל, חברי מזכירות הקיבוץ המאוחד, חברי אשדות יעקב ומשלחות מיישובי עמק הירדן וחבריו של המנוח. בית התרבות משתרע על 1000 מ"ר ובו בין היתר 720 מקומות, חדר זיכרון וחדרים לחדרי עיון. הושקעו בו מיליון רבע לירות." 
  תמונה
   
  הצד הצפוני  של בית דוידקה צילום :אלי אלון
   

  האם ישוקם בית דוידקה? 

  נעמי שושני חברת קיבוץ אשדות יעקב מאוחד בתו של דווידקה מספרת לי כי בעבר הועלו רעיונות והצעות בקיבוץ ומחוצה לו במטרה לשפץ לשקם ולפתוח את "בית דוידקה" אולם הדברים לא יצאו לפועל. לדבריה פנה מפעל הפייס עוד לפני מספר שנים, למועצה האזורית עמק הירדן והציע לתרום כספים לשיקום ושיפוץ מבנה תרבות ציבורי קיים בתחום המועצה אולם הוחלט להעביר את הכספים לשיפוץ ושיקום בית התרבות בכנרת ולא לבית התרבות "בית דווידקה". 

  פניתי לגורם בכיר בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד שביקש להישאר בעילום שם, ושאלתי מדוע עומד "בית דווידקה" במשך שנים כה רבות שומם ונטוש. לדברי אותו גורם בכיר, "בית דוידקה" אינו בית היסטורי. ושימש בעיקר להקרנת סרטים. לדברי הגורם "היום בשל הופעת הטלוויזיה ופתיחת "בית גבריאל" - בית הקולנוע ובית התרבות שעל שפת הכנרת, אין כדאיות ויכולת כלכלית להשקיע בשיפוץ ותפעול המקום גם יש ספק רב אם יבואו מספיק אנשים לראות סרטים או מופעים. אדרבה מי שרוצה להשקיע בשיפוץ ופתיחת המקום נקבל אותו בברכה". 

  כתבות נוספות של כותב זה 

  News1מחלקה ראשונהראשייומניםבלוגריםערוציםסקופים

  ''

  חזית בית דוידקה

  סיפורו העצוב של "בית דוידקה" מזה למעלה מ-20 שנה עומד "בית דוידקה" שבאשדות יעקב (מאוחד) אחד מהאולמות המופעים הגדולים של התנועה הקיבוצית שומם ונטוש. סיפורו העצוב של המקום אלי אלון   |   לסיפור המלא

   

  הדפס הכל
  בחלון חדש

  ''

  אנדרטת העגלה באשדות יעקב[צילום:אלי אלון]

  49 שנה ל"אסון העגלה" באשדות יעקב בלב שדות חקלאים של קיבוץ אשדות יעקב-איחוד שבעמק הירדן, כ-200 מטרים דרומית לשער הדרומי של הקיבוץ, ניצבת "אנדרטת העגלה" לזכרם של ארבעת הבננצ'יקים מקיבוץ אשדות יעקב-איחוד שנהרגו כאן לפני 49 שנים ב-8 בפברואר 1968בעלות עגלה נגררת על-ידי טרקטור בה נסעו על מוקשאלי אלון   |   לסיפור המלא

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/2/17 10:14:

   תודה לך ולחבר היקר אלי אלון ששיתפתם אותנו

   * שבת טובה

     16/2/17 09:36:
   בית - אינו ציוד הניתן להעברה. כדאי למצוא לבניין נושא פעילות הולמת, מכון לימודים, מוזיאון וכיוצא באלה. אפשר אפילו להשכירו למעוניינים בסדרת פעילויות הולמות את המבנה. הכל - ובלבד שלא יעמוד בשממונו.
     15/2/17 20:30:
   גם בית פסמן בכפר ורבורג עומד נטוש מזה 30 שנה. אין תקציב לשפץ כזו מפלצת

   ארכיון

   פרופיל

   מימד מיוחד בבד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין