כותרות TheMarker >
    cafe is going down
    ';

    חגית שווקי עורכת דין

    עוסקת בתחום המשפט האזרחי ובעלת ידע וניסיון רב בתחום דיני עבודה וביטוח לאומי.

    האם פיצויי פיטורין מהווים זכויות בגירושין

    0 תגובות   יום ראשון, 26/2/17, 15:21

    ''

    האם פיצויי פיטורין מהווים "זכויות " ברי חלוקה בגירושין?

    בית משפט לענייני משפחה בנצרת דן לאחרונה בסוגית זכויותיה של האישה בזכויות סוציאליות של הבעל :

     

    במסגרת  להליך גירושין ולאחר משא ומתן בין הצדדים שאושר כפסק דין  סוכם "האישה תקבל מחצית מזכויות שנצברו לטובת הבעל לתקופת הנישואין.".

    חלפו 9 שנים , האיש סיים עבודתו בחברה למשקאות וקיבל פיצויי פיטורין. מששמעה האישה כי הוא קיבל פיצויים פנתה לבית המשפט בתביעה לאכיפת פסק הדין על מנת  לקבל את זכויותיה בגין שנות נישואיהם זאת בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג-1973 לסעיף 5(ג): בסעיף זה "כלל נכסי בני הזוג לרבות זכויות עתידיות לפנסיה, פיצויי פרישה, קרנות השתלמות קופות גמל וחסכונות" , ובהתאם לפסיקה "הדין האזרחי המהותי קובע כי פיצויי פיטורין הינו נכס בר חלוקה ".

     

    הנתבע טען כי  הוא ויתר ויתורים נכבדים בהסכם הגירושין על מנת להגיע להסכם גירושין וכי התובעת זכאית למחצית מהפנסיה שלו ולא למחצית מזכויותיו בפיצויי פיטורין. עוד טען הנתבע כי הפיצויים שקיבל בעצם מהווים מענק פרישה מיוחד בשל תרומתו לחברה בה עבד בשנים האחרונות. כן טען הנתבע לשיהוי בהגשת התביעה וכי התובעת "ישנה" התובעת על זכויותיה 9 שנים לאחר החתימה על הסכם הגירושין.

     

    ב"כ התובעת הדגישה כי מהמסמכים שהנתבע הביא עולה כי הוא קיבל פטור ממיסים על הפיצויים בגין כל תקופת עבודתו (לרבות בתקופה שהיה נשוי) כפי שעולה מטופס 161 לכל תקופת עבודתו וכי הנתבע לא יכול ליהנות מזיכוי במס עבור כל תקופת עבודתו ומאידך- לטעון כי קיבל מענק בשל מאמץ מיוחד בשנה האחרונה. עוד נטען ע"י התובעת  כי זכותו של כל אחד מבני הזוג למחצית מן הזכויות שנצברו על ידי בן זוגו החל מיום הנישואין ועד למועד הקובע, ובכלל זה זכותו למחצית זכויות סוציאליות ממקום העבודה, הינה זכות מושרשת בדין, הזכות ניתנת למימוש רק בעת הבשלתה, התביעה הוגשה לאחר שנודע לתובעת  כי הנתבע פוטר ממקום עבודתו. עוד נטען כי הנתבע ניסה להטעות את התובעת  ואת רשויות המס. ככל שמדובר במענק הסתגלות או בפיצויי פרישה הרי הפטור ממס חל עבור משכורת קובעת לפטור בכפולת כל שנות עבודתו (כדי לקבל פטור ממס) הנתבע מגיש בקשה לפטור כאשר המעסיק מציין במפורש לרשות המיסים כי מענקי הפרישה שולמו בגין כל שנות עבודתו ובשל כך מבוקש הפטור מתשלום המענק, וכעת הוא טוען שמדובר "במענק הסתגלות לאור עבודה בחודשים האחרונים לעבודתו".

     

    בית המשפט קיבל את טענת התובעת ונתן תוקף של פסק דין לפשרה לפיה קיבלה התובעת את חלקה בפיצויי פיטורין בתוספת חלקה בפנסיה של הנתבע.

    הכותבת ייצגה את התובעת בתביעה זו.

     

     

    אנו כאן בשבילכם, נשמח לייעץ לכם בכל נושא משפטי.

    ''

    דרג את התוכן:

      תגובות (0)

      נא להתחבר כדי להגיב

      התחברות או הרשמה   

      סדר התגובות :
      ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
      /null/cdate#

      /null/text_64k_1#

      אין רשומות לתצוגה

      תגובות אחרונות

      אין רשומות לתצוגה

      ארכיון

      פרופיל

      חגיתשווקי
      1. שלח הודעה
      2. אוף ליין
      3. אוף ליין