כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משאבי אנוש - כי אנשים זה הכל!

  בלוג העוסק בתחום משאבי האנוש וכוח אדם. כאן נדון בענף משאבי האנוש, כתבות בתחום, טיפים ועוד.

  איך יכול ניהול משאבי אנוש מקצועי ויעיל לקדם את הצלחת הארגון?

  0 תגובות   יום ראשון, 12/3/17, 14:56

  איך יכול ניהול משאבי אנוש מקצועי ויעיל לקדם את הצלחת הארגון?

  איך תורם מערך ניהול משאבי אנוש להגברת התחרותיות של הארגון, להגברת המוטיבציה של העובדים ולהגדלת נתח השוק

   

  המושג ניהול משאבי אנוש, מקושר, עבור לא מעט מבין עובדי הארגונים, עם אסוציאציה חרדתית של פיטורים, או סבך מכשולים בדרך לקבלת העלאה במשכורת. אלא שמערך ניהול משאבי אנוש בארגונים הוא כבר מזמן לא רק עניין של גיוס עובדים או פיטוריהם, ויש לו תפקיד מכריע בהצלחתו של הארגון, כמו גם בהגברת רווחת העובדים.

  מערך ניהול משאבי האנוש נדרש כיום, הלכה למעשה, לייצר ערך רב חשיבות עבור הארגון. את הערך הזה ניתן להפיק, במידה רבה, הודות לניהול יעיל של המשאב האנושי. לאור כל זאת, מערך ניהול משאבי אנוש שמבצע את תפקידו כהלכה, עשוי לתרום תרומה משמעותית ליכולת התחרותיות של הארגון מול ארגונים אחרים בשוק בו הוא פועל, ולא רק במדינה בה נמצא מטה הארגון ופעילותו העיקרית, אלא אף בכל המדינות בהן פועלים סניפים שונים של הארגון.

  ניהול משאבי אנוש מקצועי ויעיל לקדם את הצלחת הארגון

  ניהול משאבי אנוש ככלי להגברת התחרותיות

  יתרה מזאת, ההנהלה הבכירה אף מצפה ממערך ניהול משאבי אנוש להוות גורם מכריע בהעלאת רמת התחרותיות של הארגון, הגדלת נתח השוק שלו והצלחתו בכל המישורים.  במילים אחרות, מערך ניהול משאבי אנוש, שמבצע בצורה מיטבית את מגוון  התפקידים המוטלים עליו, יכול לסייע רבות להגדלת נתח השוק של הארגון ולהצלחתו, שכן מתוקף תפקידיו הרבים, הוא זה שמנווט את מכלול המשאב האנושי לעבר הצלחה.   

  ממחקרים שנערכו בתחום ניהול משאבי אנוש עולה, כי ככל שהעובדים במערך ניהול משאבי האנוש מגלים יותר הבנה עסקית וידע בתחום העיסוק של הארגון, כמו גם ידע מעמיק בשיטות יעילות לביצוע מטלות ניהול משאבי האנוש, ויכולת הסתגלות מהירה לשינויים, הם נתפסים כאנשי מקצוע טובים ויעילים יותר בתחום ניהול משאבי אנוש וזוכים להערכת העובדים והמנהלים בכלל הארגון.

  מכיוון שכך, המערך האחראי על ניהול משאבי אנוש הוא כיום אגף הכולל מגוון רחב מאוד של תחומי אחריות, הקשורים באופן ישיר ועקיף לליווי צמוד של העובד, החל משלב איתורו, גיוסו לארגון ושימורו, דרך כל תקופת עבודתו בחברה ועד הפרידה או הפרישה לגמלאות.

   

  תחומי האחריות של מערך ניהול משאבי אנוש

  למעשה, חלק הארי של תפקיד ניהול משאבי אנוש, מתבצע לאו דווקא בעת גיוס העובד או עזיבתו, אלא במהלך חיי היומיום של העובד בארגון. ראשית, ניהול משאבי האנוש הוא המערך האחראי על כל נושא התרבות הארגונית, החל מעיצובה והגדרתה של התרבות הארגונית, דרך הטמעתה ועד יישומה בשטח.

  שנית, המערך של ניהול משאבי אנוש הוא זה שאחראי על רווחתו של העובד, החל מהתנאים הסוציאליים המותאמים לצרכי העובד, בד בבד עם התאמתו לתקציב המוקצה לכך על ידי הארגון, דרך מסלול הקידום של העובד כולל הרחבת השכלתו הרלוונטית, ושימור העובד, ועד לכל הנושאים הקשורים באירועים, כנסים, הרצאות ושאר הפעילויות שאינן קשורות בהכרח לתפקיד הספציפי אותו ממלא העובד, כמו למשל, ירידי עובדים, פעילויות גיבוש, מסיבות חברה ועוד.

  זאת ועוד, בין תחומי האחריות של  מערך ניהול משאבי אנוש בולט תפקידו לוודא שבניית הצוותים בארגון מתבצעת בצורה נכונה, הכוללת התאמה אישיותית של חברי הצוות והענקת העצמה לעובדים.

  בארגונים הפועלים בזירה הבינלאומית, אחראי מערך ניהול משאבי אנוש לוודא שהצוותים שפועלים בשיתוף פעולה, גם כאשר אנשי הצוות מפוזרים על פני כמה מדינות ואיזורי זמן. בניית צוותים כאלה היא מאתגרת אף יותר, שכן כאן מוטל על מערך ניהול משאבי האנוש לדאוג שהצוותים יהיו מתואמים ברמה האישית, תוך התגברות על הבדלי תרבויות ושפות, ולוודא שיעבדו יחד תוך שיתוף פעולה מלא.

  למערך ניהול משאבי אנוש יש תפקידים רבים נוספים, שאחד הבולטים בהם הוא האחריות על מערך ההדרכות. במסגרת ניהול משאבי האנוש מתבצע כל נושא ההדרכות, החל מאיתור מרצים מתאימים, דרך אחריות של הדרכות במיקור חוץ, כמו למשל שליחת עובדים למכונים המתמחים בלימוד הקורסים הרלוונטים, ועד נושא ההדרכות המחוייבות על פי חוק, בהן הדרכה בנושא הטרדות מיניות וכד.

  בצד העובדים, אחראי מערך ניהול משאבי אנוש לוודא שתהיה התאמה של העובד להדרכה, וכי כל עובד יקבל את ההדרכות הנדרשות לו, באופן רציף. על מערך ניהול משאבי אנוש מוטל גם לוודא שיש המשכיות בהדרכות שקיבל כל עובד, כלומר שכל עובד יקבל הדרכות המשך ולא רק הדרכה חד פעמית, כדי שהחומר הנלמד לא יתיישן או יאבד מערכו על פני זמן.  

  תפקיד חשוב נוסף של מערך ניהול משאבי אנוש הוא הפיקוח על ניהול נכון (של מנהלים כל הדרגים בארגון) ומותאם לתרבות הארגונית, פיקוח על התאמת רמת הביצועים של העובדים והמנהלים למטרות הארגון והחזון שלו, התפתחות הארגון תוך התאמה ליעדים שהציב לעצמו, בטיחות העובדים ותנאי העסקתם ועוד.

   

  ניהול משאבי אנוש והגברת מוטיבציית העובדים

  כמו כן אחראי מערך ניהול משאבי האנוש על כל מה שקשור ביצירת מוטיבציה בקרב העובדים ושמירה עליה על פני זמן. בנושא חשוב זה, מוטל על מערך ניהול משאבי האנוש ליצור אצל העובדים מוטיבציה גבוהה להצטיין, להגביר את תחושת המחוייבות שלהם לארגון, ובתוך כך, למקסם את התפוקה שלהם, ולספק שירות מיטבי ללקוחות הארגון.

  זאת ועוד, כחלק מהגברת התחרותיות של הארגון, מבצע המערך הכולל של ניהול משאבי אנוש תכנון שיטתי וקפדני של מאמצים אסטרטגים בכל הקשור לאיתור וגיוס כישרונות בולטים בתחום העיסוק של הארגון, שימור העובדים שגוייסו, וכאמור, פיתוח מוטיבציה  בקרב העובדים והמנהלים שגוייסו.

  כמו כן, כחלק בלתי נפרד מהגברת המוטיבציה בקרב העובדים,  אחראי מערך ניהול משאבי האנוש על כך שעובדים הזכאים להטבות אכן יקבלו את ההטבות המגיעות להם. במקביל, אחראי מערך ניהול משאבי האנוש על קיום תקשורת טובה ורציפה בין עובדים לבין עצמם ובינם לבין המנהלים הזוטרים והבכירים.

  כדי לבצע את כל התפקידים האלה, נדרש מערך ניהול משאבי האנוש לבצע ניתוח מעמיק של המשאב האנושי, לתכנן נכון את השמתו, ולפעול לקידום מעורבות גבוה של העובדים, הזדהותם עם הארגון ותחושת הנאמנות שלהם לארגון.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון