כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משאבי אנוש - כי אנשים זה הכל!

  בלוג העוסק בתחום משאבי האנוש וכוח אדם. כאן נדון בענף משאבי האנוש, כתבות בתחום, טיפים ועוד.

  איך תורמות פעילויות גיבוש עובדים להצלחת הארגון

  1 תגובות   יום שלישי, 14/3/17, 15:03

  איך תורמות פעילויות גיבוש עובדים להצלחת הארגון


  מהם הגלגלים המניעים את תנופת הפעילויות לגיבוש עובדים; אילו סוגי פעילויות גיבוש עובדים ניתן לקיים בתקציב מוגבל; ומדוע חשוב שכל העובדים ישמחו להשתתף ויפיקו את המיטב

  גיבוש עובדים, שרק בעשור הקודם היה מושג השמור כמעט בלעדית לחברות הייטק, כחלק ממכלול התנאים המפנקים להם זכו עובדיהן, הפך בעשור האחרון לנורמה רווחת. יותר ויותר מתברר, כי פעילויות גיבוש עובדים תורמות לא רק לרווחת העובדים, הן גם מעודדות מוטיבציה, מגבירות את נאמנות העובדים לארגון, מאפשרות לעובדים להתרענן ולמלא מצברים, ולא פחות חשוב: יוצרות קרבת חברות בין עובדים שלא תמיד יש ביניהם קשרים מעבר להנהון לשלום במסדרון.

   

  במילים אחרות, פעילות גיבוש עובדים עשויה להפוך את עובדי הארגון מאוסף אקראי של עובדים במקצועות שונים, שאין ביניהם קשרים חוץ מקשרי עבודה פונקציונליים, לקהילה שפועלת יחד למען מטרה משותפת של קידום הארגון והצלחתו.

   

  בעקבות זאת, כמעט שאין כיום ארגון שמכבד את עצמו, בין אם גדול בינוני או קטן, שיכול להרשות לעצמו לדלג על פעילויות גיבוש עובדים. התופעה הזאת אינה ייחודית לישראל בלבד, ולמעשה רווחת במדינות מתקדמות רבות.

   

  במילים אחרות, הוצאת צוותים אל מחוץ למשרד לצרכי גיבוש עובדים, בין אם גיבוש עובדים הכלולים בצוות מסוים או גיבוש עובדים במחלקות, באגפים או בחברה כולה, תפסה בעשור האחרון תאוצה, כאמור בארץ, כמו גם במדינות רבות אחרות. 

   

  קרא גם: 5 רעיונות ליום גיבוש לעובדים

   

  הפקת פעילויות גיבוש עובדים

   

  עם התגברות המגמה, הלך וצמח ענף שלם של חברות שכל עיסוקן הוא הפקת פעילויות גיבוש עובדים. אם בעבר פעילויות גיבוש עובדים התמקדו בארוחות ערב לכל מחלקה, ולעיתים גם ארוחה חגיגית לכל החברה בתוספת סרט או פעילות מצומצמת אחרת, כאשר הערב כולו יזום, מתוכנן ומאורגן על ידי מחלקת משאבי אנוש; הרי שכיום רובם המכריע של הארגונים מעוניינים להעניק לעובדיהם פעילויות גיבוש עובדים מורכבות ומושקעות, הנמשכות לכל הפחות על פני יום שלם ולעיתים אף על פני כמה ימים.

   

  כתוצאה מכך, נדרשת כיום הפקה מורכבת של פעילות גיבוש עובדים, כולל תיאומים עם מגוון גורמים וספקים חיצוניים, התאמת הפעילות לאופי הארגון ולעובדים, והתארגנויות רבות נוספות. כאן נכנסות לתמונה חברות ההפקה המתכננות, מארגנות ואחראיות על כל פרט, מקטן עד גדול, הקשור לפעילות גיבוש עובדים הספציפית שהוזמנה על ידי מנהל משאבי האנוש.  

   

  הסוגים השונים של פעילויות גיבוש עובדים מתפרסים על פני מגוון ענק, כיד הדמיון הטובה על המפיקים ומנהלי משאבי האנוש: החל מטיולים בחיק הטבע עם עצירות לארוחות בעלות מאפיינים ייחודיים, דרך טיולי משימות, סדנאות במגוון ענק של נושאים, בהם שלל סוגים של סדנאות צחוק, סדנאות דרמה, סדנאות אוכל ועוד, ועד נסיעות לחו"ל או שייט משותף לעובדים (ללא בני משפחה) וסוגים רבים אחרים של פעילויות גיבוש לעובדים.

   

  רעיונות ליום גיבוש לעובדים

   

  מהן המטרות של פעילויות גיבוש עובדים

   

  אז למה בעצם צריך פעילויות גיבוש עובדים ומהם הגורמים המניעים את גלגלי המגמה. פעילויות גיבוש עובדים נועדו לענות על כמה צרכים: ראשית, הצורך למלא מצברים ולשבור את השגרה והשחיקה היומיומית. כשיותר ויותר עובדים מתחילים להגיע לעבודה בכתפיים שמוטות, בעיניים כבויות ונראה שהשחיקה הגוברת והלחץ בעבודה מתחילים לגבות מחיר המתבטא בתוצאות, זה הזמן לשים הכול בצד, לשכוח את הטרדות האפרוריות, להכניס קצת צבע ולשבור את השגרה. הדרך היא, כאמור, פעילויות גיבוש עובדים. 

   

  שנית, כשהעובדים נפגשים מחוץ לכותלי המשרד ומבצעים יחד מגוון פעילויות מהנות, הם לומדים להכיר מקרוב את עמיתיהם, כולל צדדים שלא יוצא להם להכיר בזמן העבודה המשותפת.

   

  הגורם השלישי שמניע את הצורך בפעילות גיבוש עובדים, הוא הרצון של הנהלת הארגון לתגמל את העובדים מעבר לתגמול הרגיל של משכורת בונוסים אופציות וכד.

   

  המניע הרביעי מאחורי פעילות גיבוש עובדים הוא יצירת הזדהות בין חברי הצוות או המחלקה או האגף, ובתוך כך גם חיזוק נאמנות העובדים לחברה ושיתוף הפעולה ביניהם. כל אלו עשויים להגביר את המוטיבציה של העובדים. התוצאה צפויה לתרום רבות לקידום הארגון כולו.

   

  מניע נוסף הוא הצורך של הנהלת החברה לשדר לעובדים את רצונה להשקיע בהם והחשיבות שהיא מייחסת להם בכל הנוגע לקידום הארגון. ולבסוף, פעילויות גיבוש עובדים תורמות רבות ליצירת אווירה משפחתית, גם כשמדובר בארגונים גדולים מרובי מחלקות.

   

  פעילות גיבוש עובדים שווה לכל כיס

   

  יש להודות כי לא כל ארגון יכול להרשות לעצמו טיולים יקרים בארץ או בחו"ל. אבל פעילויות גיבוש עובדים לא חייבות להיות יקרות מאד או להתקיים במקומות מרוחקים. יש פעילויות גיבוש עובדים שהן מהנות, במחירים סבירים, ובה בעת עונות על כל המטרות של גיבוש עובדים שלשמן הן נועדו מלכתחילה.

   

  ניתן למשל לקיים ערב גיבוש עובדים עם גרפולוג, שיכול למצוא התאמות אישיות ודברים משותפים בין עובדים שכלל לא הכירו את זה את זה לפני כן, או שלא מתקיים ביניהם שיח מעבר לעבודה נטו. ערב גיבוש עובדים עם גרפולוג יכול גם לכלול שיעור בגרפולוגיה למתחילים, אם העובדים מעוניינים בכך, ועריכת תחרויות אבחון כתבי יד של אישים מפורסמים או סלבריטאים מתחום הבידור (בלי שהמשתתפים יודעים מראש של מי כתב היד המפוענח).

   

  ניתן לקיים ערב גיבוש עובדים שמתחיל כארוחת ערב במהלכה המשתתפים צריכים לפענח תעלומה, כמו למשל רצח, או היעלמות של חפץ או אדם, כשבידם רמזים שהוכנו מראש. לחלופין ניתן לחלק את העובדים לקבוצות שצריכות לפענח כתבי חידה, המבוססים על ממצאים ארכיאולוגים, או פורנזיים או אחרים.

   

  איך תורמות פעילויות גיבוש עובדים להצלחת הארגון

   

  פעילויות גיבוש עובדים מורכבות (מעט) יותר

   

  ארגונים שיכולים להעלות במידה מסויימת את רף העלויות, יכולים לקיים פעילויות גיבוש עובדים במגוון אטרקציות, בהתאם לגודל ואופי הקבוצה כמו לדוגמה: טיולים, אטרקציות מים (בקיץ) דוגמת שייט אבובים בירדן, טיולי ג'יפים, טיולי טרקטורונים, טיולים רגליים בצפון הארץ, משחקי משימות ועוד.

   

  יש פעילויות גיבוש עובדים המתמקדות בטיולים נינוחים ללא מאמץ פיזי הכוללים ארוחות בנקודות נוף יוצאות דופן, ולעומתן, פעילויות גיבוש עובדים המשלבות טיולי הליכה או טיפוס, או משימות אתגריות. בכל מקרה, בפעילויות גיבוש עובדים יש להתחשב באילוצי הזמן, אילוצי הדרך ומזג האוויר, גודל הקבוצה, התקציב, גילאי המשתתפים, ומרכיבים כמו נגישות לבעלי מוגבלויות.

   

  מטבע הדברים, בכל ארגון יש מגוון הטרוגני של עובדים בעלי אופי שונה, העדפות שונות, יכולות פיזיות שונות ותפיסות שונות לגבי סוגי הפעילויות המועדפים עליהם. לכן, כדי שפעילות גיבוש עובדים תצליח במלואה ותשיג את מטרותיה, מוטל על מנהלי משאבי האנוש לעמוד באתגר הלא פשוט של מציאת פעילות גיבוש עובדים כזאת, שכל העובדים ירצו בה, ייהנו ממנה ויחושו את מלוא החוויה של יום כייף אמיתי.

   

  הרעיון הוא להגיע למצב בו כל העובדים, ללא יוצא מהכלל, ישמחו להגיע אל פעילות גיבוש העובדים, וישתתפו בה באופן פעיל. מאד חשוב להימנע ממצב בו חלק מהעובדים ירגישו שפעילות גיבוש עובדים היא עוד חובה שהוטלה עליהם כחלק מהעבודה. כאמור, הרעיון הוא שכולם יהיו מרוצים מפעילות גיבוש עובדים וישמחו לחוות את החוויה במלואה.

   

  בקרו בפורטל משאבי האנוש הגדול בישראל למידע נוסף על תחום משאבי אנוש.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/7/17 10:29:

   זה בידיוק הטיולים בירוק בשביל:
   רק שעה מהמרכז ימי גיבוש לעובדים בטבע.

   טיול ברכבים שמגבשים עם פעילויות לחברות וארגונים

   ארכיון