כותרות TheMarker >
  ';

  עבודה בחו"ל - חוויה של פעם בחיים

  זכויות וחובות בני נוער עובדים

  0 תגובות   יום ראשון, 2/4/17, 13:36

  בישראל ישנם מאות אלפי בני נוער הבוחרים לנצל את זמנם הפנוי ולעבוד, בין אם לאורך כל השנה ובין אם מדובר רק בתקופת החופשות (חגים, החופש הגדול). לצערנו, לא כל בני הנוער מודעים לזכויותיהם ולעיתים נופלים קורבן לניצול מצד המעסיקים.

   

  חוק עבודת הנוער (1953) ומטרתו לשמור על זכויות אותם צעירים באמצעות הוראות וכללים ברורים לגבי שעות העסקה, תנאי העסקה, שכר מינימום והחזרים. כל המפורט לעיל נועד להגן על הזכות להתפרנס בכבוד לצד הרצון לשמור על הבריאות והביטחון של כל אותם בני הנוער במעגל העבודה.

   

  חשוב לזכור כי ראשית יש צורך להמציא אישור רפואי מרופא המשפחה על מצב בריאותו התקין של הנער. ללא מסמך זה אין אפשרות להנפיק פנקס עבודה, דהיינו, לא ניתן לעבוד. הנפקת פנקס העבודה אינה כרוכה בתשלום וניתן להוציאה בלשכת התעסוקה. מחובתו של המעסיק לשמור על פנקס זה במקום עבודתו של הנער.

   

  זכויות וחובות בני נוער עובדים

   

  גיל העסקה

  ניתן להעסיק בתקופת החופש הגדול רק נערים אשר מלאו להם 14. במהלך שנת הלימודים ניתן להעסיק בני 15 ומעלה, וזאת בתנאי שלא חל עליהם חוק לימוד חובה. בכל הקשור להופעות ציבוריות, כגון פרסומות וכיו"ב, הרי שיש צורך באישור מיוחד ממשרד התמ"ת.

   

  שעות עבודה וזמני העסקה

  • חל איסור מוחלט להעסיק בני נוער במנוחה שבועית (יהודי- יום השבת, בן דת אחרת יכול לבחור בין שישי, שבת וראשון). מותר להעסיק בני נוער עד 8 שעות יומיות בלבד ועד 40 שעות שבועיות סה"כ (באם מדובר בבני 16 ומעלה הרי שניתן להעסיקם עד 9 שעות יומיות).
  • חובה על המעסיק לתת הפסקה בת 45 דקות לאחר 6 שעות עבודה.
  • ע"פ חוק אין להעסיק בני נוער בשעות הלילה (20.00 בערב ועד 08.00 בבוקר). ישנם מקרים חריגים בהם בני נוער (16 ומעלה) יכולים לעבוד עד שעה 23.00, וגם זה כרוך באישור מיוחד ממשרד התמ"ת.

   

  שעות נוספות

  במדינת ישראל אסור להעסיק בני נוער מעבר לשעות העבודה היומיות המותרות בחוק. במידה והמעסיק עבר על חוק זה הוא עדיין מחויב לשלם לכם בעבור השעות הנוספות, לפי החישוב של 125% עבור השעה התשיעית והעשירית ו- 150% עבור השעה ה11, 12 וכך הלאה.

   

  החזר נסיעות

  בני נוער זכאים להחזר בגין הוצאות נסיעה. המעביד מחויב לשלם עד כ-22.06 שקלים, כחלק נפרד מן המשכורת המגיע בנוסף לשכרו של הנער. כמו כן יש לדאוג כי לבני הנוער ישנם אמצעים לחזור הביתה בבטחה.

   

  רישום שעות עבודה

  על המעסיק להמציא רישום של שעות עבודת הנער. אם הרישום נעשה בצורה ידנית ולא אלקטרונית (שעון נוכחות או כרטיסים מגנטיים למינהם) הרי שהנער חייב לאשר בסוף כל יום עבודה את שעות עבודתו ע"י חתימה משותפת עם המעסיק. מומלץ לעשות מעקב פרטני בעניין כדי למנוע מחלוקות ואי סדרים בהיקף השעות וימי העבודה.

   

  מיסים

  • מס הכנסה – אין להוריד מהמשכורת תשלום למס הכנסה באם המשכורת לא עולה על 3.900 ₪.
  • ביטוח לאומי – כל עוד הינכם מתחת לגיל 18 הרי שחובת המעסיק לשלם עליכם מס ביטוח לאומי.
  • מס בריאות – אם הכנסתו של הנער היא פחות מ- 1903 ₪ בחודש – אין צורך לשלם מס זה. נער המרוויח יותר ישלם 3.1% מהשכר מס בריאות.

   

  שכר מינימום

  גם במידה ובני נוער מוכנים להסתפק בפחות משכר המינימום הדבר אסור ע"פ חוק. שכר המינימום משתנה בהתאם לגיל הנער ומחושב לפי השעות הנ"ל (40 שעות עבודה שבועיות לכל היותר, ולא יעלה על 173 שעות עבודה חודשיות).

   

  חשוב לזכור!

  בני נוער זכאים לתשלום עבור כל תקופת ההעסקה, לרבות ימי התלמדות או תקופות ניסיון וכיו"ב, החל מן השעה הראשונה. הדבר כולל בתוכו גם ימי הכנה, השתלמויות וישיבות עבודה.

   

  חוק הודעה לעובד

  חובה על המעסיק למסור לאותו בן נוער העובד אצלו לפחות 30 יום טופס המפרט את זהות המועסק והמעביד, תפקידו של הנער העובד, משך ההעסקה ותאריך תחילת העבודה, שכר ופרטים כאלה ואחרים היכולים לסייע לנער העובד ולמעסיק להבין מה מצופה מהם במשך תקופה העבודה וליצור שקיפות שתמנע בעיות בעתיד (על פי חוק הודעה לעובד, תנאי עבודה, תשס"ב-2002).

   

  קנסות

  חל איסור מוחלט לנכות משכרו של בני הנוער קנסות או עונשים כספיים כאלה ואחרים.

   

  עבודות מסוכנות

  בני נוער אינם יכולים להיות מועסקים בעבודות העלולות לסכן את התפתחותם או את בריאותם. בתקנות עבודת נוער תשנ"ו- 1995 מפורטים סוגי העבודות המשתייכים לקטגוריה זו, בין היתר: עבודה בתוך רשת צינורות ביוב, עבודות ריתוך, עבודות עם גורמים מכניים וכיו"ב.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אייללוין4
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין