כותרות TheMarker >
  ';

  אתיקה אזרחית

  הבלוג עוסק במאמרים ומחשבות שלי בנושאי אתיקה אזרחית ואיכות שלטון.

  0

  משפט מבוים בקריית גת, ככלי להעלאת המודעות לחשיבות חופש הביטוי תוך שמירה על גבולותיו

  0 תגובות   יום חמישי, 18/5/17, 10:20

  משפט מבוים בקריית גת, ככלי להעלאת המודעות לחשיבות חופש הביטוי תוך שמירה על גבולותיו

   

  כתבה, זהבה חן - טוריאל

   

   

  השבוע, הסתיימה תכנית לימודים שנתית בקריית-גת שהוקדשה למשפט, שקיפות שלטונית וביקורת. שיאו של התהליך התבצע באמצעות משפט מבויים בלשכת ראש עיריית קריית גת אבירם דהרי, שהיה מעורב בתכנית באופן אישי וגם הקדיש זמן להעביר שיעורים באזרחות ובשקיפות שלטונית. התוכנית הובלה והופעלה יחד עם המכון לאיכות השלטון, עיריית קריית גת, אגף נוער וצעירים ושותפים נוספים שאפרטם בהמשך, בכיתת פיילוט בכיתה יא' בית ספר רוגוזין, בפרלמנט הילדים העירוני, במועצות התלמידים ובקבוצות מנהיגות שונות. 

   

  סוגיות אקטואליות אותם חקרנו ובהם דנו:


   -  כתוצאה מלחץ ציבורי לקבלת מידע , הוקדמו פרסומי הפרוטוקולים והמידע שנאסף על ידי וועדות שחקרו את ילדי תימן האבודים.  פרוטוקולים שהיו סגורים לציבור עד  2071. על פי החלטת ממשלה, הועלו החומרים לעיון הציבור באתר מיוחד של ארכיון המדינה.

   -  חקר יומני שרים- מה ניתן ללמוד מהם על שקיפות שלטונית

   -  דילמות העוסקות בהתנגשות בין זכויות חופש המידע וזכות הציבור לדעת מול הזכות לפרטיות

   -  ניתוח קטעי עיתונות שעניינם חוסר שקיפות שלטונית

   -  הכרת הארגונים האזרחיים הפועלים לקידום שקיפות שלטונית במדינת ישראל, תוך הבנת כוחה של החברה האזרחית כגוף אזרחי מבקר על התנהלותם של מוסדות ובעלי תפקידים ציבוריים במדינת ישראל.

   

  במהלך השנה, התלמידים העלו סוגיות נוספות הנוגעות והמשפיעות עליהם מסביבתם הקרובה, השפעת הרשתות החברתיות על חייהם, התנהגות בלתי הולמת של נבחרי ציבור, ניצול השימוש בחופש הביטוי תוך פריצת גבולותיו בהסתה, פגיעה ברגשות בני אדם ופגיעה בשמם הטוב, הזכות לקבלת מידע מרשות ציבורית תוך שמירה על הפרטיות ועוד.

   

  בחירת הנושא ומהלך המשפט המבויים:

   

  הנושא, שנבחר על ידי התלמידים הצעירים והבוגרים, היה התנגשות בין זכויות. התנגשות של חופש הביטוי עם הזכות לשם טוב: נושא שהתלמידים מתמודדים אתו, מדי יום, בחברת הילדים ובחברת הנוער ברשתות החברתיות השונות. הם בדקו את מידת השפעת הזכויות על חייהם הפרטיים וכתוצאה מכך יכלו להשליך לציבורים אחרים, לגלות אמפתיה, להסיק מסקנות ולהציע פיתרונות. סיפור המסגרת שניסחו היה על עובד שפוטר ממקום עבודתו כתוצאה מביקורת שהעביר כנגד התנהלות מנהלו. בראיון ברדיו, נסער עדיין מהפיטורים, השתמש בביטוי לא ראוי, ביטוי המתפרש כהעלבה וכתוצאה מכך נתבע על פגיעה בשמו הטוב של מעבידו.

   

  את התביעה ייצגו תלמידי כיתה י"א מבית ספר רוגוזין, את ההגנה יצגו נציגי פרלמנט הילדים מבתי הספר היסודיים. הצופים במשפט היו נציגי קבוצות מנהיגות ותנועות נוער מקריית גת שהשתתפו באופן אקטיבי בשאילת שאלות. הטיעונים היו מרתקים, מנומקים ומבוססים, לא ניתן היה להבחין ברמת הטיעונים שיש פער כלשהו בגילאי בין שתי הקבוצות. ראוייה להערכה רבה שרי אמזלג רכזת המנהיגות בקריית גת שהקדישה שעות דיבייט ומיומנויות רטוריקה כדי להוביל את התלמידים לפעילות משמעותית.


  מכתב שנכתב על ידי התלמידים שהשתתפו בתכנית, מבית ספר רוגוזין:

   

  " עם סיום תכנית משפט וביקורת – כתה יא 3 אורט ע"ש זאב בוים קריית גת


  בכתה יא' לומדים הרבה מקצועות – אזרחות, מתמטיקה, אנגלית, ספרות אבל פעם בשבוע הגענו לשיעור מסוג אחר. הלימוד אחר, המורים אחרים והפעילות אחרת לגמרי...

   

  "עד כמה קל יותר למתוח ביקורת מאשר לחשוב בהיגיון."  בנימין ד'יזראלי משקף בדבריו את מה שלמדנו השנה.

  ניסיתם להפוך אותנו לקבוצת לומדים ביקורתית ומעורבת, לפתח אצלנו מודעות פוליטית כי אנחנו חיים בחברה דמוקרטית, עודדתם אותנו למעורבות אזרחית ולאחריות חברתית, למדנו מהי שקיפות שלטונית עם דוגמאות מהשטח דרך שיחות עם ראש העיר ויומנים, דיברנו על חשיבות חופש המידע,על השפה האזרחית ברשתות החברתיות , דיברנו עם מרצים שונים על שמירת הזכות לפרטיות בעולם גלובאלי. דיברנו על זכות הציבור לדעת ועל הזכות לבקר את השלטון.

   

  כעסנו ביחד עם ילדי תימן החטופים ולמדנו על ההבדל בין טיעון ודעה, ביקרנו בכנסת ובבית המשפט העליון. שמענו בכנסת על חוק המואזין וראינו את חברי הכנסת רבים ביניהם ולמחרת קראנו על כך בעיתון. דיברנו על יזמות ופעילות של בני נוער בעיר, למדנו שבכל יום הצנזורה מסתירה מעל 200 כתבות, דיברנו על תקציב וביקורת וכל הזמן שאלנו האם פרטיות של אחד יותר חשובה מהידע שמבקש אחר.

   

  למדנו עם מורים מעולים כמו ראש העיר שהגיע אלינו מספר פעמים ודיבר איתנו על סוגיות הקשורות לתפקידו ולא רק לתפקידו, עם איילת ובת אל שליוו את התכנית מקרוב, עם שרי רכזת המנהיגות ועם שי הממונה על חינוך וצעירים.

  למדנו גם עם מבקר העירייה, זהבה מהמכון לאיכות השלטון ועוד רבים וטובים.

   

  תכנית המשפט והביקורת הייתה תכנית מרתקת. היה מעניין. אנחנו מודים לכם מכל הלב.

   

  תלמידי יא 3

  אורט בוים קריית גת

   

  לָקַחַת מוּסַר הַשְׂכֵּל צֶדֶק וּמִשְׁפָּט וּמֵישָׁרִים. משלי א, ג"


  על התכנית אפשר ללמוד : http://cafe.themarker.com/post/3361556/

   

  חודשים רבים לפני שהתחלנו להפעיל את התכנית: חקרנו, התייעצנו, למדנו, פתחנו תכנית ותכנים, אתרנו מומחים ושותפים, הכשרנו אנשי חינוך, שינשינים וחיילי משימה בעיר, 


  כנציגת המכון לאיכות השלטון ,גאה מאוד על השותפות עם מחלקת הנוער של קריית גת ובעיקר עם מובילות התכנית איילת פרץ ובת אל אליה. על המעורבות בפיתוח התכנית השנתית שהופעלה השנה, שחברו לה שותפים רציניים וערכיים כמו: מנהל חברה ונוער- משרד החינוך, המורות רחל ארצי ונטע פאר מבית ספר תיכון אורט- רוגוזין, היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים, התנועה לחופש המידע, שלמה דיין ראש האגף לשיפור איכות השירות לציבור בעריית קריית גת, שי זולדן מחזיק תיק החינוך, מבקר העירייה והלשכה המשפטית בעירייה.   דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין