כותרות TheMarker >
  ';

  עורך דין גירושין ופשיטת רגל

  הבלוג יעסוק בנושאים שונים הקשורים לעולם הגירושין, המשפחה, הירושה, ופשיטת הרגל

  משמורת ילדים, הסדרי ראיה והפרת הסדרים

  0 תגובות   יום ראשון, 4/6/17, 08:49

  משמורת ילדים, הסדרי ראיה והפרת הסדרים

  משמורת ילדים

  נושא משמורת ילדים היינו אחד הנושאים הטעונים ביותר בין ההורים. החוק במדינת ישראל קובע כי שני הוריו הביולוגיים של הקטין הם האפוטרופוסים הטבעיים שלו. אפוטרופסות זאת אינה פגה עם הגירושין והיא תקפה גם לאחר גירושין. שני ההורים הם האפוטרופסים הטבעיים של ילדיהם וזכותם לקחת חלק בקבלת החלטות הנוגעות לידיהם דוגמת חינוכם, מקום מגוריהם, בריאותם ועוד.

   

  במקרה בו ההורים נפרדים זה מזו נדרש לקבוע אצל מי יגדלו הילדים ומי יהיה המטפל העיקרי בהם, כלומר יש לקבוע מי יהיה הורה המשמורת. קביעה זו נעשית או בהסמכת ההורים על ידי הסכם שנערך ואושר ע"י בית המשפט או במקרה של אי הסכמה יכריע בית המשפט. למשמורת על הקטין והיקפה יש משמעויות כלכליות, הן על גובה המזונות והן בהנחות והטבות שונות כגון: הנחה בארנונה ועוד.

   

  הסכמי משמורת משותפת

  משמורת משותפת

  כיום הולכת ומתרחבת התופעה ששני ההורים חולקים יחדיו באחריות ההורית לטיפול היום יומי בקטין. חלוקה זו, התואמת לערכי השוויון, מאפשרת לשני ההורים להיות משמעותיים בחיי הילד. תנאי מקדים לתרחיש זה היינו יכולת שיתוף פעולה ותקשורת בין ההורים.

  הסדרי ראיה

  הסדרי ראיה אשר נקבעו ונהוגים בישראל קובעים כי הורה אשר אינו נחשב ההורה המשומרת יכול לפגוש את ילדיו בין פעם לפעמים במהלך השבוע כאשר נהוג משעות אחר הצהריים עד שעות הערב כמו כן ההורה יפגוש את ילדיו בכל סוף שבוע שני באופן מחזור. בהסדר ראיה כאשר מדובר על החגים, על ההורים להתחלק באופן שווה בשווה. אם הילדים חגגו חג מסוים אצל הורה אחד אז בחג הבא כלומר בשנה הבאה יחגגו הילדים עם ההורה השני את אותו החג, וכך שוב באופן מחזורי. למעשה אחת לשנתיים הילד יחגוג עם אותו הורה את אותו החג.

  הסדרים אלו נהוג לקבוע גם שבמהלך חופשות הורי הילד צריכים להתחלק בילד באופן שונה. דוגמה אשר מסבירה את הנושא - בזמן חופשת הילדים מבית הספר נוהגים בדרך כלל להאריך את משך ההסדר הרי הילד לא צריך ללכת לבית הספר ביום למחרת, לפעמים אף נקבע שתקופת החופש הגדול תתחלק באופן שווה בין הורי הילד. הסדרי ראיה מורחבים ניתן לקבוע גם באופן מדורג, לפי גילו של הילד ובהתאמה לשתי מדרגות של גילאים (או לעתים יותר יותר) אשר לפיהן ההסדרים ישתנו ויתרחבו.

   

  הפרת הסדרי ראיה

  להורה שאינו משמורת נקבעים הסדר ראיה עם הקטין במסגרתו נקבעים ימי הביקור ושעות הביקור בהם הקטין וההורה יוכלו לשהות יחד. הסדר זה יכול להתקיים במתכונות שונות והנושא נתון למו"מ בין ההורים ובמידת הצורך יתערב בכך ביהמ"ש/ביה"ד ואף ייעזר בפקיד או פקידת סעד לסדרי דין.

   

   

  מידע מומלץ נוסף בנושא הסדרי ראיה: אולי יעניין אותך גם:

   


  סרבנות קשר

   

  סרבנות קשר היינה תופעה של ילדים המסרבים לקשר עם אחד ההורים. סרבנות זאת היא בדרך כלל תוצאה של הסתה מצד הורה מסויים הגורמת לניתוק הקשר עם ההורה השני. מדובר בתופעה קשה ואכזרית המותירה צלקות קשות בנפשו של הקטין ושל ההורה מסורב הקשר. תופעה זו הוגדרה ע"י הפסיכיאטר ריצ'רד גרדנר כ"תסמונת הניכור ההורי".


  ניכור הורי

  עקרון טובת הילד מנחה את בית המשפט לקבוע את משמורתם של הילדים ועל פי עקרון זה ייקבעו גם הסדרי הראיה והביקור. עד גיל 6 תהייה עדיפות לאם וזאת לאור הפסיקה של "חזקת הגיל הרך". אלא אם כן הוכח ואובחן אצל האם בעיות קשות במסוגלות הורית (בעיות נפשיות, התמכרויות שונות ועוד). במידה ולא מצליח בית המשפט לקבוע באופן חד משמעי בידי מי יש להפקיד את המשמורת, ממנה השופט מומחים מטעמו הבודקים את מסוגלות ההורית של בני הזוג. בדיקות אלו נערכות על ידי עובדת סוציאלית בלשכת הרווחה ובמידת הצורך ע"י מכונים חיצוניים. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מקרים בהם ניתנים פסקי דין לפיהם נקבע כי האב הוא המשמורת העיקרי.


  מבחני מסוגלות הורית

  כאשר הערכאה השיפוטית מתקשה להכריע בנושא המשמורת בין שני הורים, מקובל להפנות את ההורים למבחני "מסוגלות הורית" במטרה לקבוע מי מההורים יכול לשמש משמורן ראוי יותר לקטין. יש לציין שמבדקים אלו שעלותם גבוהה מבוצעים על חשבון ההורים. מבחנים אלו תוקפם המדעי שנוי במחלוקת, למעט מקרים קיצוניים בהם אובחנה בעיה קיצונית של אחד ההורים (מחלת נפש, התמכרות וכדומה) ממצאי המבדקים נמצאו כבעלי ערך זניח ביותר, וזאת במיוחד לנוכח התפיסה שמכירה בחשיבות מקומם של שני ההורים בחייו של הילד. כיום אין מתכונת אחידה ומוגדרת למבדקי מסוגלות הורית וכל ממוחה פועל לפי גישתו ובוחר באילו כלים לערוך את הבדיקות ובאיזה מינון.


  פקידות סעד
   

  במקרים רבים כאשר הצדדים לא הגיעו להסכמה ו\או היקף הסדרי הראיה ימנה ביהמ"ש/ביה"ד פקיד סעד מטעמו לערוך תסקיר ולהמליץ בפניו על הסידור הראוי והמומלץ למשפחה.

   

   

  עו"ד לב הינו עורך דין בעל ניסיון ומוניטין רב בכל היבטי משמרות ילדים, הסדרי הראיה והפרתם ויעניק לכם טיפול מקצועי ויסודי בכל שלב.

   

   

   מידע מומלץ נוסף בנושא הסדרי ראיה: אולי יעניין אותך גם:

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון