כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  שלמה קוגן יועץ ארגוני - עיונים מעולם העבודה

  שלמה קוגן יועץ ארגוני - הבלוג עוסק בנושאים מתחום עולם העבודה ומשאבי אנוש

  שלמה קוגן חשיבותה של הלמידה הארגונית לארגון

  0 תגובות   יום שלישי, 6/6/17, 11:11

  חשיבותה של הלמידה הארגונית לארגון

  שלמה  קוגן

  מהי למידה ארגונית ?

  על פי  הגדרה מויקיפדיה למידה ארגונית היא :

   "מכלול תהליכים ואירועים המתרחשים בארגונים ובהם מתחולל אצל אנשים בארגון שינוי בידע, במיומנויות, בדפוסי הפעולה  ובדפוסי המחשבה הקשורים לתחומי הפעולה של הארגון".

  הגדרה זו מדגישה את התהליכים המביאים לשינוי ברמת הידע בקרב חברי הארגון, אולם למידה ארגונית כוללת מרכיבים חיוניים רבים נוספים בעלי חשיבות מכרעת לשרידותו של הארגון.

  אז מדוע למידה ארגונית חשובה?

  ידע הינו מרכיב קריטי שחשיבותו גוברת והולכת בעשרות השנים האחרונות . הידע הוא אחד מעמודי התווך המבטיח את המשך קיומו של הארגון. כיום ידע  ייחודי מקנה יתרון תחרותי ומשמש כרכיב מבדל למול המתחרים.

  לדוגמה הידע הקיים בחברות טכנולוגיה עילית מהווה בסיס חיוני לקיומם , ולכן חברות אלו מקפידות כל העת , לא רק לשמר את הידע, אלא אף לפתחו על מנת ליצור פיתוחים חדשים ולשמר את היתרון  התחרותי ליתרון בר – קיימא.

  לפיכך, הלמידה הארגונית הנובעת  מהצורך להתחדש למול שינויים תכופים בסביבת הפעולה ובטכנולוגיה המתחדשת מחייבים למידה ארגונית סדורה אשר תבטיח את המשך קיומו של הארגון.

   

   

  ''

   

  רמות הלמידה הארגונית

  כאמור, למידה ארגונית חיונית להתנהלותו התקינה של הארגון ואולם יש להבחין ברמות הלמידה השונות שבארגון.

  ארגון לומד מתאפיין הן בלמידה של הפרט והן בלמידה בקבוצות. למידה של הפרט משמעה הכשרת העובד הבודד וחשיפתו לידע חדש החיוני לפעילותו השוטפת. הן לצורך פיתוח עתידי והן לצורך שימור הפעילות השוטפת.  דוגמאות ללמידה של הפרט הם כנסים, קורסים, חפיפה עם עובד אחר בארגון, חניכה, לימודים אקדמאים ועוד.

  לעומת זאת למידה בקבוצות הינה העברת ידע לקבוצה של עובדים בצורה סדורה הנובעת מאותם צרכים. עם זאת בלמידה בקבוצות עשוי להתקיים גם שיתוף בידע והפריה הדדית החסרה בלמידה של הפרט. דוגמאות ללמידה בקבוצות הן  קורסים , הכשרות ,פעולות גיבוש וכד'.

   

  סוגים של למידה הארגונית

  למידה ארגונית הינה מגוונת ויכולה להתקיים במספר רב של אמצעים או מקרים. נציין כמה מהם:

  למידה פורמלית – זו למידה יזומה מטעם הארגון העשויה להתקיים עבור קבוצות בארגון או עבור  פרטים בארגון . על פי רוב  בלוחות זמנים ברורים ולמשך זמן מוגדר ולצורך גישור על פערי ידע.

  למידה אפורמלית – זו למידה הנוצרת מבלי יצירת מסגרת פורמלית התחומה בזמן , מקום או הכוונה. לדוגמה עובד נחשף לידע  רב משיחות חולין ושיחות מסדרון תוך כדי עבודתו בארגון. התנהלות שכזו עשויה  לחשוף בפני הפרט את התרבות הארגונית, תהליכים סמויים, פוליטיקה ארגונית, זיכרון ארגוני ועוד.

  תחקירים -  על פי רוב ניתן לייחס עריכות תחקירים למקרים של כשל שלאחריהם נערך תחקיר לשם הפקת לקחים. אולם, ארגון לומד עורך גם תחקירים עבור מקרים של הצלחה  , וזאת על מנת לשכפל הצלחות ולמטב תהליכים למקרים נוספים בעתיד.

   

  ניהול הלמידה הארגונית

  משהובנה חשיבותה של הלמידה הארגונית לארגון, הרי שניהול הלמידה באופן מובנה וסדור הינו חיוני ביותר עבור הארגון. ארגון השואף לשמר את היתרון התחרותי שלו אמור לאפשר למידה ארגונית ולנהל את התהליכים באופן תקין.

  לשם כך יש לפעול במספר דרכים:

  1. מינוי עובד אשר יהיה אמון על נושא הלמידה הארגונית ( על פי רוב איש הדרכה)
  2. קיומה של תרבות ארגונית התומכת בלמידה , (לדוגמה לקבל בסובלנות כישלונות תוך הפקת לקחים מהם, היות והם מהווים הזדמנות מעולה ללמידה)
  3. הקמת מערכים לשיתוף בידע. כאמור , לא די בכך שהידע קיים בארגון , יש לשתפו בין חברי הארגון ולמצות את מלוא התועלת ממנו  לטובת הארגון. ארגון המאפשר שיתוף בידע מקטין טעויות ומגיע להשגת המטרות באופן מהיר יותר. הכלים לשיתוף בידע הינם רבים : שלמה קוגן, קבוצות דיון, כלים ממוחשבים לניהול ידע לשם שימור הזיכרון הארגוני והלמידה הארגונית, הקמת קהילות ידע

   

  לסיכום למידה ארגונית הינה חובה ולא רשות, הלמידה והידע הינם מרכיבים חיוניים והכרחיים לקיומו העתידי של הארגון כמו גם ליצירת ושימור יתרון תחרותי בר קיימא.

   

  שלמה קוגן

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   שלמהקוגן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין